Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Tyske André Greipel vandt også tredje etape af Tour Down Under og er dermed tilbage i førertrøjen.
Annonce
I nat blev tredje etape af Tour Down Under kørt fra Unley til Victor Harbour. Etapen var "kun" 134,5 kilometer og blev afviklet hurtigt.
Efter seks kilometer kom dagens udbrud af sted med Eduard Vorganov (Katusha), Jan Bakelants (RadioShack-Nissan), Thomas de Gendt (Vacansoleil) samt Matt Brammeier (Omega Pharma-QuickStep). De fire ryttere fik et forspring på fem et halvt minut, før feltet satte tempoet op. Udbruddet blev allerede kørt ind med 40 kilometer tilbage af etapen. Sprinterholdene skulle i dag ikke risikere at smide sejren væk.
Bliv fan af Feltet.dk på Facebook
Etapen endte derfor i en massespurt, hvor Andre Greipel (Lotto Belisol) var stærkest og sejrede foran. Yauheni Hutarovich (FDJ-BigMat) og Edvald Boasson Hagen (Sky). Greipel dedikerede efter etapen sejren til holdkammeraten Jürgen Roelandts, som styrtede på første etape og fik et brud på halshvirvlen.
I det samlede klassement overtager André Greipel igen førertrøjen fra Martin Kohler (BMC), som erobrede førertrøjen fra tyskeren på gårdagens etape. André Greipel nærmere sig også Robbie McEwens rekord på 13 sejre i etapeløbet. Tyskeren er oppe på 10 sejre nu.
Se masser af billeder fra dagens etape: www.feltet.dk/foto
Resultat af 3. etape
1 André Greipel - Lotto-Belisol 03.21.55
2 Yauheni Hutarovich - FDJ - BigMat
3 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling
4 Mark Renshaw - Rabobank
5 Robbie Mcewen - GreenEDGE
6 Jacopo Guarnieri - Astana
7 Heinrich Haussler - Garmin-Barracuda
8 Daniele Bennati - RadioShack-Nissan
9 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale
10 Christopher Sutton - Sky Procycling
11 Matteo Trentin - Omega Pharma-QuickStep
12 Michael Matthews - Rabobank
13 Romain Feillu - Vacansoleil -DCM
14 Jonathan Cantwell - Team Saxo Bank
15 Gerald Ciolek - Omega Pharma-QuickStep
16 Steele Von Hoff - UNI SA - Australia
17 Jose Joaquin Rojas - Movistar
18 Xavier Florencio Cabrè - Katusha
19 William Bonnet - FDJ - BigMat
20 Simon Gerrans - GreenEDGE
21 Julien Vermote - Omega Pharma-QuickStep
22 Kristof Goddaert - AG2R La Mondiale
23 Geraint Thomas - Sky Procycling
24 Michael Rogers - Sky Procycling
25 Tom Palmer - UNI SA - Australia
26 Linus Gerdemann - RadioShack-Nissan
27 Luke Roberts - Team Saxo Bank
28 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan
29 Jack Bauer - Garmin-Barracuda
30 Wouter Mol - Vacansoleil -DCM
31 Martijn Maaskant - Garmin-Barracuda
32 Danilo Hondo - Lampre - ISD
33 Hayden Roulston - RadioShack-Nissan
34 Mirko Selvaggi - Vacansoleil -DCM
35 Sergey Lagutin - Vacansoleil -DCM
36 Kristijan Koren - Liquigas - Cannondale
37 Serge Pauwels - Omega Pharma-QuickStep
38 Bernard Sulzberger - UNI SA - Australia
39 Ryder Hesjedal - Garmin-Barracuda
40 Blel Kadri - AG2R La Mondiale
41 Eduard Vorganov - Katusha - Katusha
42 Adam Hansen - Lotto-Belisol
43 Fabio Sabatini - Liquigas - Cannondale
44 Kenny Van Hummel - Vacansoleil -DCM
45 Davide Cimolai - Lampre - ISD
46 Alessandro Ballan - BMC
47 Marcel Sieberg - Lotto-Belisol
48 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi
49 Oscar Freire - Katusha
50 Mathew Hayman - Sky Procycling
51 Tom Leezer - Rabobank
52 Mauro Da Dalto - Liquigas - Cannondale
53 Alan Marangoni - Liquigas - Cannondale
54 Alejandro Valverde - Movistar
55 José Ivan Gutierrez - Movistar
56 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi
57 Giampaolo Caruso - Katusha - Katusha
58 Matt Goss - GreenEDGE
59 Luis Leon Sanchez - Rabobank
60 Andrew Fenn - Omega Pharma-QuickStep
61 Angel Madrazo - Movistar
62 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank
63 Gert Steegmans - Omega Pharma-QuickStep
64 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
65 Maxim Belkov - Katusha - Katusha
66 Greg Henderson - Lotto-Belisol
67 Massimo Graziato - Lampre - ISD
68 Martin Kohler - BMC
69 Luca Paolini - Katusha - Katusha
70 Rohan Dennis - UNI SA - Australia
71 Vincente Reynes Mimo - Lotto-Belisol
72 Leigh Howard - GreenEDGE
73 Greg Van Avermaet - BMC
74 Jonas Jörgensen - Team Saxo Bank
75 Jérémy Roy - FDJ - BigMat
76 Federico Canuti - Liquigas - Cannondale
77 Tiago Machado - RadioShack-Nissan
78 Jussi Veikkanen - FDJ - BigMat
79 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD
80 Cameron Meyer - GreenEDGE
81 Takashi Miyazawa - Team Saxo Bank
82 Sandy Casar - FDJ - BigMat
83 Sérgio Paulinho - Team Saxo Bank
84 Jens Voigt - RadioShack-Nissan
85 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan
86 Alex Dowsett - Sky Procycling
87 Gatis Smukulis - Katusha
88 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
89 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi
90 Thomas De Gendt - Vacansoleil -DCM
91 Jay Mccarthy - UNI SA - Australia
92 Boris Shpilevsky - AG2R La Mondiale
93 Adam Blythe - BMC
94 Imanol Erviti - Movistar
95 Andreas Klier - Garmin-Barracuda
96 Javier Moreno - Movistar
97 Marcello Pavarin - Vacansoleil -DCM
98 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi
99 Anders Lund - Team Saxo Bank
100 Matthew Lloyd - Lampre - ISD
101 Valentin Iglinskiy - Astana
102 Wilco Kelderman - Rabobank
103 Robbie Hunter - Garmin-Barracuda
104 David Lopez - Movistar
105 Nathan Haas - Garmin-Barracuda
106 Stefano Agostini - Liquigas - Cannondale
107 Mattéo Montaguti - AG2R La Mondiale
108 Grega Bole - Lampre - ISD
109 Davide Vigano - Lampre - ISD
110 Mathias Frank - BMC
111 Dmitriy Gruzdev - Astana
112 Francesco Masciarelli - Astana
113 Daniele Ratto - Liquigas - Cannondale
114 Adrián Saez - Euskaltel-Euskadi
115 Borut Bozic - Astana - Astana
116 Lachlan Norris - UNI SA - Australia
117 William Clarke - UNI SA - Australia
118 Arnaud Courteille - FDJ - BigMat
119 Danny Pate - Sky Procycling
120 Graeme Brown - Rabobank
121 Marcus Burghardt - BMC
122 Manuel Quinziato - BMC 0.37
123 Dmitri Muravyev - Astana
124 Assan Bazayev - Astana 0.54
125 Victor Cabedo - Euskaltel-Euskadi 1.02
126 Matthew Brammeier - Omega Pharma-QuickStep
127 Olivier Kaisen - Lotto-Belisol 1.54
128 Gorka Izagirre Inausti - Euskaltel-Euskadi
129 Stuart O'Grady - GreenEDGE 3.00
130 Luke Durbridge - GreenEDGE
131 Jos Van Emden - Rabobank
Samlet stilling
1 André Greipel - Lotto-Belisol 11.54.52
2 Martin Kohler - BMC 0.08
3 Michael Matthews - Rabobank 0.12
4 Thomas De Gendt - Vacansoleil -DCM 0.14
5 Simon Gerrans - GreenEDGE 0.16
6 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan
7 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling
8 Eduard Vorganov - Katusha - Katusha
9 Rohan Dennis - UNI SA - Australia 0.17
10 Xavier Florencio Cabrè - Katusha 0.20
11 Jonathan Cantwell - Team Saxo Bank
12 Luke Roberts - Team Saxo Bank
13 Christopher Sutton - Sky Procycling
14 William Bonnet - FDJ - BigMat
15 Daniele Bennati - RadioShack-Nissan
16 Romain Feillu - Vacansoleil -DCM
17 Sergey Lagutin - Vacansoleil -DCM
18 Blel Kadri - AG2R La Mondiale
19 Michael Rogers - Sky Procycling
20 Fabio Sabatini - Liquigas - Cannondale
21 Danilo Hondo - Lampre - ISD
22 Alessandro Ballan - BMC
23 Kristijan Koren - Liquigas - Cannondale
24 Linus Gerdemann - RadioShack-Nissan
25 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
26 Giampaolo Caruso - Katusha - Katusha
27 Adam Hansen - Lotto-Belisol
28 Oscar Freire - Katusha
29 Alejandro Valverde - Movistar
30 Serge Pauwels - Omega Pharma-QuickStep
31 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi
32 Mathew Hayman - Sky Procycling
33 Ryder Hesjedal - Garmin-Barracuda
34 Julien Vermote - Omega Pharma-QuickStep
35 Bernard Sulzberger - UNI SA - Australia
36 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi
37 Gerald Ciolek - Omega Pharma-QuickStep
38 Heinrich Haussler - Garmin-Barracuda
39 José Ivan Gutierrez - Movistar
40 Luis Leon Sanchez - Rabobank
41 Jose Joaquin Rojas - Movistar
42 Jack Bauer - Garmin-Barracuda
43 Mirko Selvaggi - Vacansoleil -DCM
44 Greg Van Avermaet - BMC
45 Tiago Machado - RadioShack-Nissan
46 Vincente Reynes Mimo - Lotto-Belisol
47 Gorka Izagirre Inausti - Euskaltel-Euskadi
48 Sandy Casar - FDJ - BigMat
49 Jussi Veikkanen - FDJ - BigMat
50 Federico Canuti - Liquigas - Cannondale
51 Angel Madrazo - Movistar
52 Cameron Meyer - GreenEDGE
53 Sérgio Paulinho - Team Saxo Bank
54 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
55 Jens Voigt - RadioShack-Nissan
56 Steele Von Hoff - UNI SA - Australia
57 Matthew Lloyd - Lampre - ISD
58 Javier Moreno - Movistar
59 Jay Mccarthy - UNI SA - Australia
60 Luca Paolini - Katusha - Katusha
61 Wilco Kelderman - Rabobank
62 Jérémy Roy - FDJ - BigMat
63 Grega Bole - Lampre - ISD
64 Robbie Hunter - Garmin-Barracuda
65 Daniele Ratto - Liquigas - Cannondale 0.38
66 William Clarke - UNI SA - Australia 0.44
67 Francesco Masciarelli - Astana 0.46
68 Gatis Smukulis - Katusha 0.53
69 Maxim Belkov - Katusha - Katusha
70 Wouter Mol - Vacansoleil -DCM 0.57
71 Mathias Frank - BMC 1.10
72 Gert Steegmans - Omega Pharma-QuickStep 1.16
73 Marcel Sieberg - Lotto-Belisol 1.24
74 Matthew Brammeier - Omega Pharma-QuickStep 1.27
75 Matteo Trentin - Omega Pharma-QuickStep 1.51
76 Davide Vigano - Lampre - ISD 2.02
77 Marcello Pavarin - Vacansoleil -DCM 3.12
78 Alan Marangoni - Liquigas - Cannondale 3.13
79 Jacopo Guarnieri - Astana
80 Stefano Agostini - Liquigas - Cannondale
81 Jonas Jörgensen - Team Saxo Bank
82 Nathan Haas - Garmin-Barracuda 3.14
83 Davide Cimolai - Lampre - ISD 3.16
84 Dmitriy Gruzdev - Astana 3.47
85 Adrián Saez - Euskaltel-Euskadi 4.01
86 Mark Renshaw - Rabobank 5.46
87 Tom Leezer - Rabobank
88 Geraint Thomas - Sky Procycling 6.00
89 Matt Goss - GreenEDGE
90 Massimo Graziato - Lampre - ISD 6.31
91 Andrew Fenn - Omega Pharma-QuickStep 7.08
92 David Lopez - Movistar 7.27
93 Olivier Kaisen - Lotto-Belisol 10.23
94 Yauheni Hutarovich - FDJ - BigMat 12.35
95 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 12.39
96 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 12.45
97 Tom Palmer - UNI SA - Australia
98 Hayden Roulston - RadioShack-Nissan
99 Kristof Goddaert - AG2R La Mondiale
100 Robbie Mcewen - GreenEDGE
101 Mauro Da Dalto - Liquigas - Cannondale
102 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan
103 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi
104 Imanol Erviti - Movistar
105 Graeme Brown - Rabobank
106 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank
107 Leigh Howard - GreenEDGE
108 Marcus Burghardt - BMC
109 Anders Lund - Team Saxo Bank
110 Lachlan Norris - UNI SA - Australia
111 Arnaud Courteille - FDJ - BigMat
112 Takashi Miyazawa - Team Saxo Bank
113 Adam Blythe - BMC
114 Borut Bozic - Astana - Astana
115 Danny Pate - Sky Procycling
116 Mattéo Montaguti - AG2R La Mondiale
117 Manuel Quinziato - BMC 13.22
118 Dmitri Muravyev - Astana
119 Martijn Maaskant - Garmin-Barracuda 15.05
120 Alex Dowsett - Sky Procycling 15.35
121 Andreas Klier - Garmin-Barracuda
122 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi
123 Kenny Van Hummel - Vacansoleil -DCM
124 Valentin Iglinskiy - Astana
125 Greg Henderson - Lotto-Belisol
126 Stuart O'Grady - GreenEDGE 15.45
127 Luke Durbridge - GreenEDGE
128 Assan Bazayev - Astana 16.29
129 Victor Cabedo - Euskaltel-Euskadi 16.37
130 Jos Van Emden - Rabobank 20.53
131 Boris Shpilevsky - AG2R La Mondiale 23.08
Pointkonkurrencen
1 André Greipel - Lotto-Belisol 30 pts
2 Yauheni Hutarovich - FDJ - BigMat 27
3 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 24
4 William Clarke - UNI SA - Australia 21
5 Martin Kohler - BMC 20
6 Daniele Bennati - RadioShack-Nissan 19
7 Mark Renshaw - Rabobank 19
8 Michael Matthews - Rabobank 18
9 Christopher Sutton - Sky Procycling 16
10 Heinrich Haussler - Garmin-Barracuda 15
11 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 14
12 Simon Gerrans - GreenEDGE 13
13 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 13
14 Fabio Sabatini - Liquigas - Cannondale 12
15 Alejandro Valverde - Movistar 12
16 Robbie Mcewen - GreenEDGE 11
17 Thomas De Gendt - Vacansoleil -DCM 10
18 Oscar Freire - Katusha 10
19 Jacopo Guarnieri - Astana 10
20 Jonathan Cantwell - Team Saxo Bank 9
21 Greg Van Avermaet - BMC 9
22 Xavier Florencio Cabrè - Katusha 8
23 Luke Roberts - Team Saxo Bank 8
24 Eduard Vorganov - Katusha - Katusha 7
25 Gerald Ciolek - Omega Pharma-QuickStep 7
26 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan 6
27 Rohan Dennis - UNI SA - Australia 5
28 Marcello Pavarin - Vacansoleil -DCM 2
Bjergkonkurrencen
1 Thomas De Gendt - Vacansoleil -DCM 12 pts
2 William Clarke - UNI SA - Australia 10
3 Martin Kohler - BMC 8
4 Matthew Brammeier - Omega Pharma-QuickStep 6
5 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan 4
6 Tiago Machado - RadioShack-Nissan 4
7 Marcello Pavarin - Vacansoleil -DCM 3
8 Eduard Vorganov - Katusha - Katusha 2
9 Rohan Dennis - UNI SA - Australia 1
Ungdomskonkurrencen
1 Michael Matthews - Rabobank 11.55.04
2 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 0.04
3 Rohan Dennis - UNI SA - Australia 0.05
4 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale 0.08
5 Julien Vermote - Omega Pharma-QuickStep
6 Romain Sicard - Euskaltel-Euskadi
7 Gorka Izagirre Inausti - Euskaltel-Euskadi
8 Angel Madrazo - Movistar
9 Cameron Meyer - GreenEDGE
10 Steele Von Hoff - UNI SA - Australia
11 Jay Mccarthy - UNI SA - Australia
12 Wilco Kelderman - Rabobank
13 Daniele Ratto - Liquigas - Cannondale 0.26
14 Gatis Smukulis - Katusha 0.41
15 Matteo Trentin - Omega Pharma-QuickStep 1.39
16 Jacopo Guarnieri - Astana 3.01
17 Stefano Agostini - Liquigas - Cannondale
18 Nathan Haas - Garmin-Barracuda 3.02
19 Davide Cimolai - Lampre - ISD 3.04
20 Massimo Graziato - Lampre - ISD 6.19
21 Andrew Fenn - Omega Pharma-QuickStep 6.56
22 Tom Palmer - UNI SA - Australia 12.33
23 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan
24 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi
25 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank
26 Leigh Howard - GreenEDGE
27 Lachlan Norris - UNI SA - Australia
28 Arnaud Courteille - FDJ - BigMat
29 Adam Blythe - BMC
30 Alex Dowsett - Sky Procycling 15.23
31 Luke Durbridge - GreenEDGE 15.33
32 Victor Cabedo - Euskaltel-Euskadi 16.25
Holdkonkurrencen
1 UNI SA - Australia 35.44.34
2 Sky Procycling 1.02
3 RadioShack-Nissan
4 Omega Pharma-QuickStep
5 Lotto-Belisol
6 Katusha
7 AG2R La Mondiale
8 Rabobank
9 Garmin-Barracuda
10 BMC
11 Euskaltel-Euskadi
12 Vacansoleil -DCM
13 FDJ - BigMat
14 Movistar
15 Liquigas - Cannondale
16 Team Saxo Bank
17 Lampre - ISD
18 GreenEDGE 6.42
19 Astana 7.48
Annonce
Annonce
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Antwerp Port Epic / Sels ...(1.1) 19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce