Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev der kørt licensløb i Holstebro, og Feltet.dk bringer her resultater. Dagens løb var også fjerde afdeling af Tornado Cuppen, hvor Anthon Charmig tog endnu sejr. Hos damerne viste BMS Ladies igen klassen og vandt på hjemmebane.
Annonce
B - 130 km
1 Eskil Vammen - Cykle Klubben Aarhus 03.08,29
2 Sebastian Møller - Randers Cykleklub af 1910
3 Steffen Nielsen - Aalborg Cykle-Ring 03.08,43
4 Jakob Frandsen - Cykel Klubben Djurs 03.09,02
5 Thomas Edemann Jensen - Team Jutlander Bank 03.09,07
6 kasper kalhøj - Odder Cykel Klub
7 Mikkel Bahnsen - Randers Cykleklub af 1910
8 Nicolai Skou Sprenger - Cykle Clubben Hjørring
9 Steen Skov Laursen - Silkeborg I.F. Cykling
10 Jonas Rasmussen - Middelfart Cykel Club
11 Michael Mortensen - Aalborg Cykle-Ring 03.09,10
12 Thomas Mikkelsen - Brædstrup Cykel Klub 03.10,40
13 August Mors Poulsen - Team Jutlander Bank 03.10,46
14 Mathias Bregnhøj - Odder Cykel Klub 03.10,48
15 Frederik Mailund Lassen - Team Jutlander Bank 03.10,57
16 Nicolaj Steen - Horsens Amatør Cykleklub
17 Martin Wang Hjørngaard - Cykle Klubben Aarhus
18 Martin Gro Nygaard - Herning Cykle Klub
19 Christian Vaaben - Hammel Cykle Klub
20 Jesper Kael Jensen - Randers Cykleklub af 1910
21 bjarne kingo andersen - Nyborg Cykle Klub
22 Emil Bak - Silkeborg I.F. Cykling
23 Kristian Flagstad - Cykle Klubben Aarhus 03.11,00
24 Simon Hamann Larsen - Herning Cykle Klub 03.12,01
25 Rasmus Esmann Ginnerup - Randers Cykleklub af 1910 03.22,43
26 Jeppe Tolbøll - Haderslev Starup Cykelklub
27 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring 03.24,07
C - 97 km
1 Morten Lambert - Randers Cykleklub af 1910 02.31,31
2 Jesper Korsgaard - Silkeborg I.F. Cykling
3 Thomas Rantanen Lund-Nielsen - Herning Cykle Klub 02.34,34
4 Nikolaj Fevre - Kolding Bicycle Club
5 Steffan List - Bov Cykle Club
6 Florian Schneider - Cykle Klubben Aarhus
7 Bjarke Vodder Nielsen - Agerskov Cykel Klub af 1991
8 Jonas Brunholm Jensen - Silkeborg I.F. Cykling
9 Mike Isaksen - Skive Cykle Klub
10 Casper Nissen - Cykle Klubben Aarhus
11 Viktor Kodal - Herning Cykle Klub
12 Paw Sørensen - Aalborg Cykle-Ring
13 Rashid F. Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
14 Kasper Thomsen - Cykel Klubben Djurs
15 Frederik Vejrum Laursen - Vejen Bicykle Club
16 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club
17 kenni schmidt - Grenå Cykle Club
18 Mathias Dalum - Herning Cykle Klub
19 Kenneth Bjerregaard - Brædstrup Cykel Klub
20 Kristian Nielsen - Randers Cykleklub af 1910 02.34,42
21 Mikkel Juul-Andersen - Fredericia Cycle Club 02.35,37
22 Andreas Juliussen - Horsens Amatør Cykleklub 02.37,04
D - 81 km
1 Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub 02.03,56
2 Nicolai Nørfelt Nielsen - Herning Cykle Klub 02.03,56
3 René Jakobsen - Cykle Klubben Aarhus
4 Kasper Kirch Gade - Cykle Klubben Aarhus
5 Jonas Rernböck - Holstebro Cycleclub af 1960
6 Mads Søgaard Mondrup - Herning Cykle Klub
7 Jes Steengaard - Cykle Klubben Aarhus
8 René Gier Vemmelund - Give Cykelklub (elite)
9 Jan Ulrich Madsen - Kerteminde Cykelklub
10 Daniel Barslund - Holstebro Cycleclub af 1960
11 Simon Hedegaard - Cykle Klubben Aarhus
12 Danny Troest Petersen - Aalborg Cykle-Ring
13 Kim Thomsen - Give Cykelklub (elite)
14 Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub
15 Henrik Gydesen - Cykle Klubben Aarhus
16 Nikolaj Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
17 Bjarke Nielsen - Brædstrup Cykel Klub
18 Kim N. Skytte - Brædstrup Cykel Klub
19 Stefan Ryom - Odder Cykel Klub
20 Kenneth Bro Jensen - Thy Cykle Ring
21 Martin Laurits Nielsen - Cykling Odense
22 Brian Johnsen - Silkeborg I.F. Cykling
23 Frederik Mellergaard - Cykel Motion Biersted
24 Rasmus Wagner - Hammel Cykle Klub
25 Rickie Quist - Randers Cykleklub af 1910
26 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite)
27 Rasmus Godsk - Skive Cykle Klub
28 Torben Bartholin - Brædstrup Cykel Klub 02.04,01
29 Torben Damsgaard Johansen - Hammel Cykle Klub
30 Morten Valgren Andersen - Thy Cykle Ring
31 Jonas Sørensen - Hedensted Cykel Klub 02.04,11
32 Morten Ib Nielsen - Ordrup Cykle Club 02.04,23
33 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 02.04,30
34 Kristian Hald - Cykle Clubben Hjørring
35 Mathias Hove - Thy Cykle Ring 02.04,32
36 Simon Skov Laursen - Ry Cycle Club 02.05,34
37 Nicklas Jensen - Thy Cykle Ring 02.06,00
38 Kristian Lilliendal - Cykling Odense 02.07,03
39 Rasmus Jensen - Cykel Klubben Djurs
40 Alex Hansen - Nyborg Cykle Klub 02.07,19
41 Morten Korsgaard - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
42 Klaus Dahl - Grenå Cykle Club 02.07,22
43 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg Cykle Klub 02.07,50
44 Asger Brix Pedersen - Cykel Klubben Djurs 02.12,07
45 Victor Østergaard - Per P. Cykler 02.12,17
46 Jan Holst Rothmann - Cykle Clubben Hjørring 02.12,17
47 Claus Lund - Horsens Amatør Cykleklub 02.12,19
48 Jan Rasztar - Cykle Clubben Hjørring
49 Victor Skousgaard - Odder Cykel Klub 02.20,33
50 Jesper Larsen - Cykle Klubben Aarhus
51 Benny Vad - Viborg Cycling 02.20,42
52 Tim Rasmussen - Cykle Klubben Aarhus 02.29,35
53 Kevin Jensen - Thy Cykle Ring 02.08,01
Junior - 114,0 km
1 Oscar Bjørn-Rosager - D.C.R. - Ballerup 02.49,32
2 Rasmus Klinkgaard - Riwal Cycling - Climacell - Junior
3 Mathias Norsgaard Jørgensen - Team Kel-berg Roskilde Junior
4 Jonas Nordal Jakobsen - Team Campus Vejle
5 Jonas Vingegaard Rasmussen - Odder Cykel Klub
6 Søren Pedersen - Team Bravida - Georg Berg 02.49,52
7 Andreas Aidel - Hammel Cykle Klub 02.49,54
8 Lasse Kjær Hansen - Hedensted Cykel Klub
9 Asbjørn Koop Dalgaard - Hedensted Cykel Klub 02.52,18
10 Martin Frank - Riwal Cycling - Climacell - Junior
11 Mikkel Møller - Team Campus Vejle
12 Mikkel Frølich Honoré - Team Kel-berg Roskilde Junior
13 Mads Torp - Team Bravida - Georg Berg
14 Jeppe Gjerding - Hedensted Cykel Klub
15 Jesper Bundgård Vinkel - Team Kel-berg Roskilde Junior
16 Mikkel Dreyer Nielsen - Aalborg Cykle-Ring
17 Nicklas Lilleskov Falk Rasmussen - D.C.R. - Ballerup
18 Tore Thøgersen - Riwal Cycling - Climacell - Junior
19 Alexander Møller - Riwal Cycling - Climacell - Junior
20 Mikkel Fenneberg - Team Bravida - Georg Berg
21 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Riwal Cycling - Climacell - Junior
22 jannick Beck - Team Bravida - Georg Berg
23 Jacob Kruse Jensen - Team Campus Vejle
24 Casper Ingeberg - Odder Cykel Klub
25 Thomas Henningsen - Team Bravida - Georg Berg
26 Jesper Sommer Jensen - Odder Cykel Klub
27 Christoffer Jensen - Holstebro Cycleclub af 1960
28 Villads Aase Ellebjerg - Team Campus Vejle
29 Jonas Hougaard Jensen - Team Bravida - Georg Berg
30 Peter Roed Knudsen - Riwal Cycling - Climacell - Junior 02.52,26
31 Sebastian Schjødt - Riwal Cycling - Climacell - Junior 02.52,29
32 Emil Dahl Pedersen - Team Campus Vejle 03.05,37
33 Simon Knudsen - Hammel Cykle Klub 03.13,52
Dame A - 97 km
1 Camilla Møllebro Pedersen - Team BMS Ladies 02.34,36
2 Christina Siggaard - FireFighters Upsala CK
3 Maria Julie Hansen - Team BMS Ladies
Dame B- 65 km
1 Johanne Suhr Mortensen - Cykle Klubben Aarhus 01.49,24
2 Charlotte Hold - Cykel Klubben Djurs 01.49,24
3 Trine Andersen - Ceramicsspeedcycling
4 Helle Hygum - Mountainbike Club Vejle
5 Olivia Overskov Jakobsen - Ry Cycle Club 01.52,36
6 Rikke Kristiane Bjerre Guldbæk - Hedensted Cykel Klub 01.56,00
Dame Junior - 65 km
1 Maria Elstrøm Jensen - Hedensted Cykel Klub 01.49,24
2 Trine Holmsgaard - Herning Cykle Klub 01.55,59
Veteran H40 - 97 km
1 Lars Gade - Per P. Cykler 02.24,36
2 jesper nielsen - Herning Cykle Klub 02.24,39
3 Jan Christoffersen - Cykling Odense 02.25,24
4 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg I.F. Cykling
5 Jan Birk Oxlund - Vejen Bicykle Club 02.25,25
17 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub
18 Søren Brøndum - Odder Cykel Klub
19 Henrik Dann Andersen - Hammel Cykle Klub
20 steen larsen - Horsens Amatør Cykleklub
21 Henning Sørensen - Hammel Cykle Klub
22 Peter Holm Nielsen - Cykle Klubben Aarhus
23 Morten Arild Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 02.25,53
24 morten Rasmussen - Mountainbike Club Vejle 02.34,22
25 Klaus Makkonen - Cycling West
26 Kenneth Stausholm - Vejle Cykel Klub 02.35,21
27 Kenn Jensen - Per P. Cykler 02.42,45
28 Jens Peder Ravn Rasmussen - Horsens Amatør Cykleklub
29 Bo Simonsen - Silkeborg I.F. Cykling
Veteran H50 - 81 km
1 Per Christensen - Odder Cykel Klub 02.05,03
2 Laurits Thorning Jakobsen - Cykle Klubben Aarhus
3 Roy Andersen - Randers Cykleklub af 1910
4 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club 02.05,15
5 Alex Madsen - Randers Cykleklub af 1910
6 Laurids Jeppesen - Ringkøbing Cykle Club
7 Hasse Larsen - Ordrup Cykle Club
8 Jens Pape - Hedensted Cykel Klub
9 Per Husted - Skive Cykle Klub 02.05,17
10 Henrik Sass - Team Cycling Ringsted
11 Carsten Quottrup - Cykle Klubben Aarhus
12 Freddy Klit - Thy Cykle Ring
13 Jan Birke Lyngbye - Cykle Klubben Aarhus
14 Gunnar Knudsen - Per P. Cykler
15 Torsten Bak - Cycling Elite Copenhagen - Amager
16 Henrik Holm Nielsen - Hammel Cykle Klub
17 Ole Hylleberg - Viborg Cycling 02.05,20
18 Tom Jensen - Grenå Cykle Club
19 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub
20 Rudy Simonsen - Hammel Cykle Klub
21 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs
22 Peter Lasse Pedersen - Skive Cykle Klub 02.05,25
23 Jørgen nielsen - Hammel Cykle Klub 02.05,29
24 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club
25 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens Amatør Cykleklub 02.05,31
26 Peter Isager - Cykel Klubben Djurs 02.06,02
27 Kai Pedersen - Randers Cykleklub af 1910 02.06,04
28 Knud Thaysen - Herning Cykle Klub 02.06,52
29 Bo Kruse - Silkeborg I.F. Cykling 02.07,12
30 Kurt Tornbjerg Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub 02.11,13
31 Ole Bladt-Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.16,15
32 Claus Wårsøe - Cykling Odense 02.17,58
Veteran H60 - 65 km
1 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club 01.49,23
2 Svend E. Hansen - Svendborg Cykle Club
3 Benny Petersen - Nr. Søby Cykel Klub
4 Jan Pallesen - Skive Cykle Klub
5 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring
6 Tommy Vibholm - Horsens Amatør Cykleklub
7 laust madsen - Horsens Amatør Cykleklub
8 Finn Korsgård - Per P. Cykler
9 Søren Vagtholm - Cykling Odense
10 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club
11 Alan Kehlet - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
12 Hans-Jørgen pedersen - Grenå Cykle Club
13 Arne Post - Skive Cykle Klub
14 Benny Jensen - Per P. Cykler
15 Bjarne Brøndum - Cykling Nord Fyn
16 Heinz Gerhardt Terndrup - Nyborg Cykle Klub 02.00,10
17 Johan Peder Hansen - Hobro Cykle Club af 1938 02.02,42
U17 - 81 km
1 Anthon Charmig - Odder Cykel Klub 02.05,03
2 Rasmus Lund Pedersen - Cykling Odense
3 Bjarke Andersen - D.C.R. - Ballerup
4 Mathias Alexander Erik Larsen - Roskilde Cykle Ring
5 Anders Mielke - Roskilde Cykle Ring
6 Nicolai Clausen - Herning Cykle Klub 02.05,42
7 Arne Birkemose - Cykling Odense
8 Søren-Hjalte Steinholm - Haderslev Starup Cykelklub
9 Johan Tiedemann Langballe - Cykle Klubben Aarhus
10 Oliver Nielsen - Hobro Cykle Club af 1938
11 Mikkel Sørensen - Hedensted Cykel Klub
12 Peter Gylling - Roskilde Cykle Ring
13 Karl Klinge - Middelfart Cykel Club
14 Daniel Kirkegaard Larsen - Cykling Odense
15 Nick Brigsted - Horsens Amatør Cykleklub
16 Casper Busk Jensen - Randers Cykleklub af 1910
17 Oliver Knudsen - Silkeborg I.F. Cykling
18 Rasmus Stigaard - Rødekro Cykle Club - RKCC
19 Jakob Hansen - Herning Cykle Klub
20 Uffe Lauge Christensen - Cykle Clubben Hjørring
21 Christian Bahr - Cykling Odense
22 Frederik Irgens Jensen - Slagelse Cykle Ring
23 Carl Christian Møller Thiesen - Silkeborg I.F. Cykling
24 Magnus Andersen - Aalborg Cykle-Ring
25 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Cykling Odense
26 Benjamin Irving - Cykle Clubben Hjørring
27 Mikkel Feldtmann Hansen - Aalborg Cykle-Ring
28 Jens Villum Herløv Vilhelmsen - Haderslev Starup Cykelklub
29 Andreas Knudsen - Silkeborg I.F. Cykling
30 Mikkel Beck Olsen - Randers Cykleklub af 1910
31 Frederik Spangsberg - Hedensted Cykel Klub
32 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub
33 Sander Andersen - D.C.R. - Ballerup 02.05,45
34 Daniel Vestergaard Villadsen - Herning Cykle Klub
35 Andreas Lorentz Kron - D.C.R. - Ballerup
36 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub 02.07,06
37 Lasse Krejberg - Nr. Søby Cykel Klub 02.07,28
38 Mark Bisgaard Jenkins - Horsens Amatør Cykleklub
39 Anders Alnor Mathiasen - Hedensted Cykel Klub 02.07,30
40 Tobias Dalsgaard - Holstebro Cycleclub af 1960 02.09,21
41 Jonas Frederik Banke - Middelfart Cykel Club 02.11,24
42 Andreas Utzon-Fog - Cykle Klubben Aarhus 02.12,41
43 Jonas Kjemtrup - Hedensted Cykel Klub 02.17,17
44 Oliver Farving - Randers Cykleklub af 1910
45 Lasse Aslak Andersen - Silkeborg I.F. Cykling
46 Martin Tranegaard Andersen - Hedensted Cykel Klub 02.17,19
47 Kristian Lund Mathiesen - Herning Cykle Klub
48 Frederik Rosenmeyer - Cykle Klubben Aarhus
49 Andreas Sørensen - Hobro Cykle Club af 1938 02.36,33
U16 piger - 48 km
1 Freja-Louise Algren Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 01.34,31
2 Fie Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.41,09
3 Stephanie Fredgaard - Holstebro CC 01.45,09
U15 drenge - 48 km
1 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub 01.24,43
2 Anders Lilliendal - Cykling Odense
3 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling
4 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs
5 Anders Stubberup - Holstebro Cycleclub af 1960
6 mads andersen - Hedensted Cykel Klub
7 Aksel Bech Skot-Hansen - Cykel Klubben Djurs
8 jacob Hindsgaul - Middelfart Cykel Club
9 Nicolai Zinck Kristensen - Hobro Cykle Club af 1938
10 Frederik Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling
11 Jakob Bødker - Nr. Søby Cykel Klub
12 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub
13 Jonas Nygaard Perto - Cykel Klubben Djurs
14 Aksel Lylloff Qvortrup - Silkeborg I.F. Cykling
15 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub
16 Morten Andreas Stampe - Odder Cykel Klub
17 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub
18 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring
19 Emil Myrup Laakkonen - Cykling Odense
20 Mads Fenneberg - Horsens Amatør Cykleklub
21 Robin Juel Skivild - Cykling Fyn
22 Lucas Wulff Andersen - Odder Cykel Klub
23 Mads Degn - Horsens Amatør Cykleklub
24 Mads Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub
25 Emil Klokkerholm - Herning Cykle Klub
26 peter friis løfstedt - Herning Cykle Klub
27 Birk Udengaard Hansen - Silkeborg I.F. Cykling
28 Emil Eriksen - Herning Cykle Klub
29 Marcus Holm - Herning Cykle Klub
30 Anders Vibsig Nielsen - Herning Cykle Klub
31 Frederik Thomsen - Cykling Odense
32 Emil Nykjær Vædeled Roed - Cykling Odense
33 Mikkel Skovgaard - Cykle Klubben Aarhus 01.25,21
34 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle Cykel Klub
35 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub 01.27,48
36 Sebastian Changizi Kolze - Silkeborg I.F. Cykling
37 David Alexander Jørgensen - Billund Cykel & MTB Klub
U 11 drenge - 16 km
1 Alexander Valsted Nagstrup - Silkeborg I.F. Cykling 00.36,29
2 Andreas Holt Jespersen - Herning Cykle Klub 00.36,48
3 Jonatan Skov - Odder Cykel Klub
4 Victor Bredtoft Andersen - Herning Cykle Klub 00.36,54
5 Jens Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub 00.42,46
U11 piger - 16 km
1 Gullborg Guttesen - Give Cykelklub (elite) 00.31,39
2 Julie Lillelund - Herning Cykle Klub 00.33,20
Motion - 65 km
1 Jacob Csizmadia - Ceramicspeed Cycling 01.40,41
2 Nicolai Bue - Ceramicspeed Cycling
3 Anders Dybro - NBC 01.46,07
4 Lars Ole Pedersen - Ceramicspeed Cycling
5 Lars Hansen - Ceramicspeed Cycling
6 Kim B. Knudsen - CeramicSpeed Cycling
7 Michael Ring Nielsen - AaCRM 01.46,38
8 Morten Abild Jensen - 01.48,10
9 Henning Hæstrup - Struer Cykelklub
10 Kim Laursen - Tvis Cykel Motion 01.50,37
11 Cliff Sørensen - Hammel CK
12 Kåre Madsen - Tvis Cykel Motion 01.50,39
13 Dennis Steffensen - Cykler DK
14 Jan Thomsen - Ceramicspeed Cycling 01.51,13
15 Anders Raabjerg - Med vind 02.07,28
16 Michael Skov - Hovedgård cykelklub 02.07,28
17 Bo Lindhardtsen - Struer Cykelklub 02.23,47
Annonce
Annonce
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Antwerp Port Epic / Sels ...(1.1) 19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce