I det første seriøse udbrud på 23 ryttere, havde Saxo Bank Michael Mørkøv, Dominic Klemme og Lasse Bøchmann med, mens Niki Østergaard repræsenterede Team Capinordic. Gruppen fik over et minuts forspring ned til feltet, men med godt 80 kilometer til mål, blev gruppen indhentet igen.
Det fik en ny gruppe til at forsøge sig, og Team Saxo Banks Jens Voigt var vågen og kom med. Ingen var dog interesseret i at køre sammen med den stærke tysker, så ti kilometer senere var feltet samlet igen. Derefter var det en masse udbrudsforsøg, inden en gruppe på 11 ryttere med under 50 kilometer tilbage strøg af sted. Endnu engang var Dominic Klemme fremme og repræsentere Team Saxo Bank. Team Capinordic ville dog også være med fremme, så Rasmus Guldhammer lukkede alene hullet op til den.
Med lidt over 30 kilometer tilbage var forspringet på 40 sekunder, men det var på vej nedad, da feltet for alvor havde sat tempoet i vejret. Det fik Rasmus Guldhammer til at forsøge et nyt fremstød sammen med Gourov (Carmiooro). Med 20 kilometer tilbage blev dog også de indhentet af feltet, og med det samme blev det afgørende fremstød sat ind.
21 ryttere inklusiv Martin Pedersen (Team Capinordic) og
Anders Lund (Team Saxo Bank) rykkede væk på en bakke. Flere af de store franske hold var dog godt repræsenteret, så de dominerede finalen. Med et par kilometer til mål kørte Jérôme Coppel (Française des Jeux) og David Le Lay (Agritubel) væk, og selvom resten af gruppen var få meter efter dem på stregen, lykkedes det Coppel at tage sejren foran Le Lay.
Martin Pedersen kørte en flot spurt og blev kun slået af Romain Feilu (Agritubel), hvilket altså var lig med en fjerdeplads. Også Anders Lund var langt fremme på en ottendeplads.
Resultat
1 Jérôme Coppel - Française des Jeux 4.30.29 (43.877 km/t)
2 David Le Lay - Agritubel 0.01
3 Romain Feillu - Agritubel
4 Martin Pedersen - Team Capinordic
5
Lloyd Mondory -
AG2R La Mondiale 6 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
7 Geoffroy Lequatre - Agritubel
8 Anders Lund - Team Saxo Bank 9 Jean-Eudes Demaret - Cofidis, Le Credit en Ligne
10 Maxime Mederel - Auber 93
11 Christophe Laurent - Agritubel
12 Pierre Rolland - Bbox Bouygues Telecom 0.06
13
Rémy Di Gregorio - Française des Jeux
14 Cyrille Monnerais - Bretagne - Schuller
15 Stéphane Auge - Cofidis, Le Credit en Ligne
16 Yannick Talabardon - Besson Chaussures - Sojasun
17
Nadir Haddou - Auber 93
18 Cédric Coutouly - Besson Chaussures - Sojasun
19 Lilian Jegou - Bretagne - Schuller 0.13
20 Florian Vachon - Roubaix Lille Metropole 0.16
21 Jérémy Roy - Française des Jeux 1.10
22
Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale 1.12
23 Julien El Fares - Cofidis, Le Credit en Ligne 1.14
24 Eric Berthou - Carmiooro - A Style
25 Valentin Iglinskiy -
Kazakhstan 3.45
26 Marcus Ljungqvist - Team Saxo Bank
27 Fabio Terrenzio - Carmiooro - A Style
28 Alexandr Shuhemoin - Kazakhstan
29 Freddy Bichot - Agritubel
30
Blaise Sonnery - AG2R La Mondiale
31
Blel Kadri - AG2R La Mondiale
32 Roman Zhiyentayev - Kazakhstan
33 Gil Suray - Roubaix Lille Metropole
34 Gregor Gazvoda - EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
35 Jens Voigt - Team Saxo Bank
36 Julien Mazet - Auber 93
37 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole
38 Alexandre Aulas - Carmiooro - A Style
39 Juan Jose Haedo - Team Saxo Bank
40 Romain Lebreton - Bretagne - Schuller
41 Jonathan Thire - Auber 93
42 Dominic Klemme - Team Saxo Bank 43
Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale
44 Sébastien Joly - Française des Jeux
45
Mickaël Buffaz - Cofidis, Le Credit en Ligne
46 Laurent Mangel - Besson Chaussures - Sojasun
47
Jean-Charles Senac - AG2R La Mondiale
48 Nazar Jumabekov - Kazakhstan
49 Dmitriy Fofonov - Kazakhstan
50 Maxim Gourov - Carmiooro - A Style
51 Jimmy Casper - Besson Chaussures - Sojasun
52 Anthony Ravard - Agritubel
53 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole
54 Jimmy Engoulvent - Besson Chaussures - Sojasun
55 Guillaume Levarlet - Française des Jeux
56 Anthony Roux - Française des Jeux
57 Nicolas Rousseau - AG2R La Mondiale
58
Ludovic Turpin - AG2R La Mondiale
59 Florian Guillou - Roubaix Lille Metropole
60
Mikael Cherel - Française des Jeux
61 Yann Pivois - Bretagne - Schuller
62 Jeremie Galland - Besson Chaussures - Sojasun
63 Nicolas Vogondy - Agritubel
64 Tony Gallopin - Auber 93
65 Miyataka Shimizu - EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
66 Yukiya Arashiro - Bbox Bouygues Telecom
67
Niels Brouzes - Auber 93
68 Rasmus Guldhammer - Team Capinordic 69 Lasse Bøchman - Team Saxo Bank 70 Julien Simon - Besson Chaussures - Sojasun
71 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller
72
Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit en Ligne
73 Alexandr Usov - Cofidis, Le Credit en Ligne
74 Chad Gerlach - Amore & Vita - Mcdonald's 4.19
75 Shinichi Fukushima - EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
76 Fredrik Ericsson - Team Capinordic 77 Guillaume Blot - Cofidis, Le Credit en Ligne
78 Kazuya Okazaki - EQA - Meitan Hompo - Graphite Design 4.37
DNF Jason Mccartney - Team Saxo Bank
DNF Michael Mørkøv - Team Saxo Bank DNF
Alexey Bauer - Amore & Vita - Mcdonald's
DNF Vladimir Borisov - Amore & Vita - Mcdonald's
DNF Phil Cortes - Amore & Vita - Mcdonald's
DNF Fabio Gilioli - Amore & Vita - Mcdonald's
DNF Christian Müller - Amore & Vita - Mcdonald's
DNF Andrew Talanski - Amore & Vita - Mcdonald's
DNF Damien Monier - Cofidis, Le Credit en Ligne
DNF Jonas Jørgensen - Team Capinordic
DNF Niki Østergaard - Team Capinordic
DNF Christofer Stevenson - Team Capinordic DNF Rémi Cusin - Agritubel
DNF Mikael Damiens - EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
DNF Nariyuki Masuda - EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
DNF Masaaki Kikuchi - EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
DNF Guillaume Pont - EQA - Meitan Hompo - Graphite Design
DNF Fabrice Jeandesboz - Besson Chaussures - Sojasun
DNF Dmitriy Gruzdev - Kazakhstan
DNF Evgeniy Nepomnyachshiy - Kazakhstan
DNF Vadim Izotov - Kazakhstan
DNF Giovanni Bernaudeau - Bbox Bouygues Telecom
DNF
Franck Bouyer - Bbox Bouygues Telecom
DNF Damien Gaudin - Bbox Bouygues Telecom
DNF Guillaume Le Floch - Bbox Bouygues Telecom
DNF
Perrig Quemeneur - Bbox Bouygues Telecom
DNF
Evgeny Sokolov - Bbox Bouygues Telecom
DNF Aristide Ratti - Carmiooro - A Style
DNF Paul Brousse - Carmiooro - A Style
DNF Sébastien Fournet Fayard - Carmiooro - A Style
DNF Sébastien Duret - Bretagne - Schuller
DNF Nicolas Jouanno - Bretagne - Schuller
DNF Fabien Bacquet - Auber 93
DNF Dimitri Le Boulch - Auber 93
DNF
Bastien Delrot - Roubaix Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair - Roubaix Lille Metropole
DNF Paul Moucheraud - Roubaix Lille Metropole