Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

4. etapesejr til italiener

4. etapesejr til italiener

07. februar 2007 15:230

I dag blev 6. etape af Tour of Langkawi kørt. Etapen startede i Kuala Terengganu og sluttede i Cukai efter 141.5 km kørsel.

127 ryttere stillede til start på dagens etape, som egentligt var forholdsvis flad, men arrangørerne havde lidt lavede en spændende deltaje 14 kilometer før mål for feltet skulle opad en kategori 3 stigning i Kijal.

Efter startede nogenlunde, som man kunne have forventet et udbrud kom afsted efter cirka 30 kilometer. I udbruddet var der 4 ryttere repræsenteret i form af Sandy Casar (Française des Jeux), Mike Creed (Team Slipstream), Yoshimasa Hirose (Skil Shimano) og Shinichi Fukushima (Nippo-Meitan Hompo). De havde på et tidspunkt et forspring på mere end 3 minutter, men så begyndte Anthony Charteau's hold Crédit Agricole at tage føringer og blev sidenhen hjulet af Tinkoff Credit Systems og Vitoria. Udbruddet blev dog hentet efter cirka 100 km kørsel.

Med 30 km til mål angreb "Koji" og han fik følgeskab af Tinkoff's Salvatore Commesso. De to ryttere fik et pænt forspring på godt et minut, men feltet skruede bissen på til sidst, og derfor blev udbruddet nok engang kørt ind. ermed skulle endnu en etape afgøres i en massespurt.

"På den sidste kilometer, sad jeg i en rigtig god position. Jeg var i tredje position med 500 meter til mål. En rytter fra Sydafrika (Rupert Rheeder, red.) var forrest i det sidste sving, men jeg havde ingen problemer i at køre forbi ham," lød det selvsikkert fra dagens etapevinder Alberto Loddo. 

Anthony Charteau (Crédit Agricole) fører fortsat sikkert etapeløbet.


Resultat af 6. etape
1 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 3.00.57
2 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare
3 Brad Huff (USA) Team Slipstream
4 Takashi Miyazawa (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
5 Mariusz Wiesiak (Pol) Nippo-Meitan Hompo
6 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team
7 Rupert Rheeder (RSA) South Africa
8 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole
9 Pedro Costa (Por) Vitória ASC
10 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
11 Manan Anuar (Mas) Letua Cycling Team
12 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems
13 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Letua Cycling Team
14 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com
15 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com
16 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems
17 Francesco Tomei (Ita) Ceramiche Panaria Navigare
18 Mashahiro Shinagawa (Jpn) Skil Shimano
19 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com
20 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com
21 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweetnice
22 Salleh Mohd Zamri (Mas) MNCF Development
23 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling
24 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems
25 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com
26 Yevgeniv Yakovlev (Kaz) Polygon Sweetnice
27 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
28 Se Yong Oh (Kor) Korea National Team
29 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
30 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
31 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
32 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team
33 Ruslan Mohd Jasmin (Mas) MNCF Development
34 David Navas Chica (Spa) AG2R Prévoyance
35 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com
36 Jose Rodrigues (Por) Vitória ASC
37 Johan Lindgren (Swe) Française des Jeux
38 Md Nor Rizuan Zainal (Mas) Letua Cycling Team
39 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole
40 José Rujano (Ven) Unibet.com
41 Julien Loubet (Fra) AG2R Prévoyance
42 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
43 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
44 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
45 Thijs Zonneveld (Ned) Discovery Channel Marco Polo
46 Timothy Duggan (USA) Team Slipstream
47 Yong Li Ng (Mas) Vitória ASC
48 King Wai Cheung (HKg) Hong Kong Pro Cycling
49 Ahmad Lutfi Md Fauzan (Mas) Malaysia National Team
50 Ki Hong You (Kor) Korea National Team
51 Pol Nabben (Ned) Discovery Channel Marco Polo
52 Yokihiro Doi (Jpn) Skil Shimano
53 Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil Shimano
54 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux
55 Michael Lange (USA) Team Slipstream
56 Hossein Askari (Irn) Giant Asia Racing Team
57 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
58 David George (RSA) South Africa
59 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
60 Budi Santoso (Ina) Polygon Sweetnice
61 Md Nor Umardi Rosdi (Mas) Letua Cycling Team
62 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
63 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com
64 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole
65 S. Rezaei S.Moezeddin (Irn) Azad University Team
66 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
67 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole
68 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
69 Hidenori Nodera (Jpn) Skil Shimano
70 Abd Aziz Saiful Anuar (Mas) MNCF Development
71 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team
72 S.Rezaei S.Mostafa (Irn) Azad University Team
73 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team
74 Micael Isidoro (Por) Vitória ASC
75 Kin San Wu (HKg) Hong Kong Pro Cycling
76 Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweetnice
77 Nur Misbah Mohd Rauf (Mas) Malaysia National Team
78 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prévoyance
79 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweetnice
80 Saeidtanha Abbas (Irn) Azad University Team
81 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo
82 Jeong Seok Chung (Kor) Korea National Team
83 Gilberto Sampaio (Por) Vitória ASC
84 Saryana Amin (Ina) Letua Cycling Team
85 Blaise Sonnery (Fra) AG2R Prévoyance
86 Paulo Barroso (Por) Vitória ASC
87 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
88 Ghader Mizbani (Irn) Giant Asia Racing Team
89 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria Navigare
90 Huub Duyn (Ned) Team Slipstream
91 Jay Crawford (Aus) Giant Asia Racing Team
92 Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Pro Cycling
93 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems
94 Susanto Tonton (Ina) Letua Cycling Team
95 Fabio Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
96 Faridikovij Mahdi (Irn) Azad University Team
97 Tomoya Kano (Jpn) Skil Shimano
98 Tiaan Kannemeyer (RSA) South Africa
99 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prévoyance
100 Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil Shimano
101 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team
102 Johannes Kachelhoffer (RSA) South Africa
103 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Pro Cycling
104 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
105 Abd Razak Mohd Faris (Mas) MNCF Development
106 Rusli Amir Mustafa (Mas) MNCF Development
107 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
108 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweetnice
109 Sang Jin Lee (Kor) Korea National Team
110 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria Navigare
111 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
112 Sergio Barbero (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
113 Kai Tsun Lam (HKg) Hong Kong Pro Cycling
114 Chon Te Chiang (Tpe) Giant Asia Racing Team
115 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
116 Wladimir Belli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
117 Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux
118 William Ford (Aus) SouthAustralia.com
119 Mike Creed (USA) Team Slipstream
120 Sea Keong Loh (Mas) Discovery Channel Marco Polo
121 Elia Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems 0.22
122 Nicholas White (RSA) South Africa 1.01
123 Miyataka Shimizu (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 1.24
124 Daryl Impey (RSA) South Africa
125 Kilian Patour (Fra) Team Slipstream 5.31


Samlet stiling efter 6. etape
1 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 20.22.45
2 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 4.00
3 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4.39
4 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com 4.43
5 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux
6 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
7 Julien Loubet (Fra) AG2R Prévoyance
8 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole
9 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 4.45
10 Hossein Askari (Irn) Giant Asia Racing Team 4.47
11 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 4.48
12 Yokihiro Doi (Jpn) Skil Shimano
13 Michael Lange (USA) Team Slipstream 4.50
14 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com
15 Timothy Duggan (USA) Team Slipstream
16 David George (RSA) South Africa
17 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team
18 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com
19 Saeidtanha Abbas (Irn) Azad University Team
20 Jay Crawford (Aus) Giant Asia Racing Team
21 Ghader Mizbani (Irn) Giant Asia Racing Team
22 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems 5.05
23 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole 5.18
24 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com 5.21
25 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole 5.23
26 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
27 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
28 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team 5.24
29 Susanto Tonton (Ina) Letua Cycling Team 5.25
30 Huub Duyn (Ned) Team Slipstream 5.26
31 Thijs Zonneveld (Ned) Discovery Channel Marco Polo 6.16
32 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 6.22
33 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prévoyance 6.25
34 Tomoya Kano (Jpn) Skil Shimano 6.37
35 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 6.43
36 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems 6.53
37 Rusli Amir Mustafa (Mas) MNCF Development 7.05
38 Yong Li Ng (Mas) Vitória ASC 7.10
39 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 7.12
40 William Ford (Aus) SouthAustralia.com 7.16
41 S.Rezaei S.Mostafa (Irn) Azad University Team 7.50
42 Yoshiyuki Abe (Jpn) Skil Shimano 8.44
43 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweetnice 10.45
44 Jose Rodrigues (Por) Vitória ASC 10.59
45 Yevgeniv Yakovlev (Kaz) Polygon Sweetnice 11.01
46 Vyacheslav Dyadichkin (Kaz) Polygon Sweetnice 11.03
47 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team 11.14
48 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team 11.35
49 Daryl Impey (RSA) South Africa 11.58
50 José Rujano (Ven) Unibet.com 12.02
51 Micael Isidoro (Por) Vitória ASC 12.08
52 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole
53 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 12.09
54 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems
55 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com 12.10
56 Se Yong Oh (Kor) Korea National Team
57 Pol Nabben (Ned) Discovery Channel Marco Polo
58 Gilberto Sampaio (Por) Vitória ASC
59 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
60 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong Pro Cycling
61 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
62 Blaise Sonnery (Fra) AG2R Prévoyance
63 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
64 Paulo Barroso (Por) Vitória ASC
65 Tiaan Kannemeyer (RSA) South Africa 12.11
66 Johannes Kachelhoffer (RSA) South Africa 12.13
67 Artemiy Timofeev (Rus) Polygon Sweetnice 12.14
68 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
69 Ki Hong You (Kor) Korea National Team
70 David Navas Chica (Spa) AG2R Prévoyance
71 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
72 Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil Shimano 12.40
73 Mike Creed (USA) Team Slipstream 12.41
74 Elia Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems 12.43
75 Nicholas White (RSA) South Africa 13.11
76 Sang Jin Lee (Kor) Korea National Team
77 Abd Aziz Saiful Anuar (Mas) MNCF Development 13.26
78 Kin San Wu (HKg) Hong Kong Pro Cycling
79 King Wai Cheung (HKg) Hong Kong Pro Cycling 13.29
80 Fabio Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 13.37
81 Mashahiro Shinagawa (Jpn) Skil Shimano 14.12
82 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong Pro Cycling 14.24
83 Abd Razak Mohd Faris (Mas) MNCF Development 15.09
84 Wladimir Belli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 15.16
85 Ahmad Lutfi Md Fauzan (Mas) Malaysia National Team 15.18
86 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria Navigare 16.04
87 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweetnice 17.02
88 Saryana Amin (Ina) Letua Cycling Team 17.48
89 Sea Keong Loh (Mas) Discovery Channel Marco Polo 17.57
90 Md Nor Umardi Rosdi (Mas) Letua Cycling Team 18.14
91 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 18.46
92 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare 21.51
93 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria Navigare 22.23
94 Budi Santoso (Ina) Polygon Sweetnice 22.47
95 Faridikovij Mahdi (Irn) Azad University Team 23.51
96 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 24.25
97 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems 25.06
98 Manan Anuar (Mas) Letua Cycling Team 25.09
99 Ruslan Mohd Jasmin (Mas) MNCF Development
100 Nur Misbah Mohd Rauf (Mas) Malaysia National Team 25.18
101 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com 25.29
102 Johan Lindgren (Swe) Française des Jeux 25.32
103 Takashi Miyazawa (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 25.33
104 Francesco Tomei (Ita) Ceramiche Panaria Navigare
105 Wang Yip Tang (HKg) Hong Kong Pro Cycling
106 Mariusz Wiesiak (Pol) Nippo-Meitan Hompo
107 Jeong Seok Chung (Kor) Korea National Team
108 Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux
109 Sergio Barbero (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia
110 Hidenori Nodera (Jpn) Skil Shimano
111 Rupert Rheeder (RSA) South Africa 25.55
112 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team 26.10
113 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 26.13
114 Salleh Mohd Zamri (Mas) MNCF Development 26.50
115 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team 26.55
116 Pedro Costa (Por) Vitória ASC 27.06
117 Brad Huff (USA) Team Slipstream 27.15
118 Md Nor Rizuan Zainal (Mas) Letua Cycling Team 27.16
119 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prévoyance 27.19
120 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Letua Cycling Team 27.42
121 S. Rezaei S.Moezeddin (Irn) Azad University Team 27.46
122 Kai Tsun Lam (HKg) Hong Kong Pro Cycling 29.29
123 Miyataka Shimizu (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 29.52
124 Chon Te Chiang (Tpe) Giant Asia Racing Team 31.56
125 Kilian Patour (Fra) Team Slipstream 33.17


Pointkonkurrencen efter 6. etape
1 Alberto Loddo (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 74 pts
2 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramiche Panaria Navigare 70
3 Daryl Impey (RSA) South Africa 48
4 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems 48
5 Sung Baek Park (Kor) Korea National Team 45
6 Brad Huff (USA) Team Slipstream 45
7 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole 31
8 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com 31
9 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Letua Cycling Team 30
10 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 26
11 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com 24
12 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 24
13 Manan Anuar (Mas) Letua Cycling Team 21
14 Rupert Rheeder (RSA) South Africa 21
15 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 19
16 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 18
17 Takashi Miyazawa (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 18
18 Mashahiro Shinagawa (Jpn) Skil Shimano 16
19 Pedro Costa (Por) Vitória ASC 16
20 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 15
21 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 15
22 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 14
23 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 14
24 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 13
25 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 12
26 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 11
27 Mariusz Wiesiak (Pol) Nippo-Meitan Hompo 11
28 Julien Loubet (Fra) AG2R Prévoyance 9
29 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweetnice 9
30 Salleh Mohd Zamri (Mas) MNCF Development 9
31 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 8
32 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com 8
33 Benoît Poilvet (Fra) Crédit Agricole 8
34 Nicholas White (RSA) South Africa 7
35 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux 7
36 Yokihiro Doi (Jpn) Skil Shimano 6
37 Steffen Weigold (Ger) Tinkoff Credit Systems 6
38 Md Nor Rizuan Zainal (Mas) Letua Cycling Team 6
39 Hossein Askari (Irn) Giant Asia Racing Team 5
40 Tiaan Kannemeyer (RSA) South Africa 5
41 Kilian Patour (Fra) Team Slipstream 5
42 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 5
43 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com 5
44 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com 5
45 Mike Creed (USA) Team Slipstream 5
46 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria Navigare 4
47 Paul Griffin (Irl) Giant Asia Racing Team 3
48 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems 3
49 Huub Duyn (Ned) Team Slipstream 3
50 Jose Rodrigues (Por) Vitória ASC 3
51 José Rujano (Ven) Unibet.com 3
52 Micael Isidoro (Por) Vitória ASC 3
53 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole 3
54 Yoshimasa Hirose (Jpn) Skil Shimano 3
55 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com 2
56 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team 2
57 Johannes Kachelhoffer (RSA) South Africa 2
58 Elia Aggiano (Ita) Tinkoff Credit Systems 2
59 Johan Lindgren (Swe) Française des Jeux 2
60 Jay Crawford (Aus) Giant Asia Racing Team 1
61 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole 1
62 Paulo Barroso (Por) Vitória ASC 1
63 Abd Aziz Saiful Anuar (Mas) MNCF Development 1
64 Fabio Duarte (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 1
65 Miyataka Shimizu (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 1


Bjergkonkurrencen efter 6. etape
1 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 30 pts
2 Koji Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 22
3 Walter Pedraza (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 19
4 David George (RSA) South Africa 10
5 Yukiya Arashiro (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 10
6 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 8
7 Won Jae Lee (Kor) Korea National Team 8
8 Ghader Mizbani (Irn) Giant Asia Racing Team 6
9 Shinichi Fukushima (Jpn) Nippo-Meitan Hompo 4
10 Luis Rodriguez (Spa) Unibet.com 4
11 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit Systems 4
12 Yong Li Ng (Mas) Vitória ASC 4
13 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems 2
14 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 2
15 Daryl Impey (RSA) South Africa 2
16 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweetnice 2
17 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia National Team 2
18 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole 1
19 Gilberto Sampaio (Por) Vitória ASC 1
20 Mike Creed (USA) Team Slipstream 1


Holdkonkurrencen efter 6. etape
1 Crédit Agricole 61.18.33
2 Giant Asia Racing Team 4.12
3 SouthAustralia.com 4.43
4 Team Slipstream 4.50
5 Tinkoff Credit Systems 6.24
6 Azad University Team 6.59
7 Nippo-Meitan Hompo 9.26
8 Skil Shimano 9.51
9 Serramenti PVC Diquigiovanni 10.50
10 Équipe Bouygues Telecom 11.14
11 Unibet.com 11.17
12 Française des Jeux 12.03
13 AG2R Prévoyance 13.00
14 Korea National Team 16.01
15 South Africa 19.00
16 Vitória ASC 20.03
17 Discovery Channel Marco Polo 20.22
18 MNCF Development 22.23
19 Polygon Sweetnice 22.31
20 Hong Kong Pro Cycling 28.47
21 Letua Cycling Team 31.09
22 Ceramiche Panaria Navigare 50.34
23 Malaysia National Team 55.26

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE