Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
7. etape: Etapesejr til Valverde

7. etape: Etapesejr til Valverde

01. september 2006 17:320

Annonce

Det blev Caisse d'Epargnes Alejandro Valverde, der løb med sejren på dagens etape i Vuelta a España, mens Team CSC's Carlos Sastre kom ind lige efter på en andenplads. Brajkovic overtog førertrøjen fra Di Luca, der tabte næsten 2 minutter.

7. etape blev i lang tid præget af et tremandsudbrud, som på et tidspunkt havde over 12 minutter til feltet. De 3 udbrydere var David Loosli (Lampre), Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) og Staf Schierlinckx (Cofidis). De 3 blev dog stille og rolig hentet ind frem mod dagens afsluttende kategori 1-stigning Alto de El Morredero. De gik ind med et forspring på 5½ minut. På de første stejle kilometer gik både Bodrogi og Schierlinckx ned, mens Loosli fortsatte og først blev hentet 2 km fra mål.

Inde på stigningen blev der dannet en forfølgergruppe med blandt andre Vinkourov og Beltran. Caisse d’Epargne satte tempo bagude og fik sat Di Luca 9 km fra mål.
Fofølgerne til Loosli blev dog hentet med cirka 8 km til mål, da Valverde angreb og kun fik Kaschechkin med. Men så gik det lige som i stå, og resten af favoritterne kom op. Herefter satte Caisse d’Epargne og Discovery tempo for deres kaptajner Valverde og Brajkovic.

Først med omkring 3 km til mål kom der angreb igen. Mayo åbnede, men hullet blev lukket. Så kørte Brajkovic og fik Vinokourov med, da der resterede 2 km. De fik hentet Loosli og kørte forbi ham. Gomez Marchante accelererede i forfølgergruppen med halvanden kilometer til mål og kom så tæt på forfølgerne, at Brajkovic gav op.

Vinokourov fortsatte, og det så rigtig godt ud, indtil kasakken gik helt ned med 200 meter til mål.
Alejandro Valverde kørte fra favoritgruppen forbi Vinokourov og vandt etapen 4 sekunder foran CSC’s Carlos Sastre, der blev nummer 2. Gomez Marchante blev nummer 3 6 sekunder efter, og Brajkovic fortsatte sensationen ved at blive 4’er 7 sekunder efter Valverde. Dermed er sloveneren ny mand i løbets gyldne førertrøje.

Resultatet af 7. etape:
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.01.05 (38.33 km/t)
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.04
3 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.06
4 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.07
5 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
6 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 0.12
7 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 0.16
8 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
9 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.23
10 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 0.29
11 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 0.38
13 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 0.41
14 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 0.44
15 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.46
16 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 0.48
17 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 0.52
18 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 1.10
19 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
20 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.26
21 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.46
22 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1.58
23 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
24 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
25 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 2.04
26 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.09
27 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 2.36
28 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.40
29 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
30 Theo Eltink (Ned) Rabobank 2.42
31 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 2.51
32 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 3.03
33 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 3.05
34 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 3.23
35 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.28
36 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
37 Daniel Becke (Ger) Team Milram
38 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
39 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 3.50
40 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 3.54
41 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
42 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
43 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.02
44 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 4.15
45 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 4.16
46 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 4.21
47 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
48 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 4.26
49 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 4.33
50 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 4.38
51 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4.41
52 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
53 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 4.46
54 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.22
55 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
56 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 5.27
57 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5.41
58 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 6.06
59 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 6.12
60 Nicki Sørensen (Den) Team CSC

61 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
62 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 6.47
63 Pieter Weening (Ned) Rabobank
64 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
65 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
66 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
67 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.02
68 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
69 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 8.07
70 David George (RSA) Relax-Gam 8.25
71 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 9.03
72 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
73 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 9.17
74 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 10.32
75 Jorge García (Spa) Relax-Gam
76 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
77 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
78 Denis Menchov (Rus) Rabobank
79 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
80 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
81 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10.54
82 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
83 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
84 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
85 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 12.45
86 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
87 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 14.26
88 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
89 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 14.58
90 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 16.22
91 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC

92 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
94 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
95 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 20.49
96 Erik Zabel (Ger) Team Milram
97 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
98 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
99 Marco Velo (Ita) Team Milram
100 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
101 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
102 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
103 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
104 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
105 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
106 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
107 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
108 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
109 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
110 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
111 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
112 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
113 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
114 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
115 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
116 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
117 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
118 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
119 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
120 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
121 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
122 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
123 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
124 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
125 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
126 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
127 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
128 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
129 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
130 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
131 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
132 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
133 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
134 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
135 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
136 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
137 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
138 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
139 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
140 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
141 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
142 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
143 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
144 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
145 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
146 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
147 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
148 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
149 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
150 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
151 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
152 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
153 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
154 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
155 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
156 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
157 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
158 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
159 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
160 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
161 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
162 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
163 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
164 Luca Paolini (Ita) Liquigas
165 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
166 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
167 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
168 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
169 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
170 Francesco Failli (Ita) Liquigas
171 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
172 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
173 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
174 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
175 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
176 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
177 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
178 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
179 William Walker (Aus) Rabobank
180 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
181 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi


Udgået rytter
DNF Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems


Samlet stilling efter 7. etape
1 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 26.48.27
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.05
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.10
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.22
5 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.23
6 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.51
7 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 1.17
8 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1.37
9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1.47
10 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 2.28
11 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.37
12 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 2.49
13 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 3.05
14 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 3.13
15 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.33
16 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 3.40
17 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 4.04
18 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.15
19 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.21
20 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 4.29
21 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.31
22 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.38
23 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 4.41
24 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 4.48
25 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.11
26 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 5.59
27 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 6.08
28 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.40
29 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 6.48
30 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.10
31 Daniel Becke (Ger) Team Milram 7.49
32 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 7.54
33 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.03
34 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8.34
35 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 9.15
36 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 9.55
37 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 10.05
38 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 10.20
39 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.26
40 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 10.33
41 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 11.11
42 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 12.17
43 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 12.23
44 Pieter Weening (Ned) Rabobank 12.39
45 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 13.04
46 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 13.31
48 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.47
49 Denis Menchov (Rus) Rabobank 14.23
50 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 14.33
51 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 15.44
52 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 16.15
53 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 16.29
54 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 17.07
55 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 17.42
56 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 18.17
57 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 18.25
58 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.26
59 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 18.34
60 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 19.13
61 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 19.23
62 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 19.40
63 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 19.54
64 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 20.02
65 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 21.52
66 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 23.23
67 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 23.44
68 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 23.50
69 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 24.13
70 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 24.34
71 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 25.23
72 David George (RSA) Relax-Gam 25.44
73 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 27.34
74 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 28.32
75 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 29.34
76 Erik Zabel (Ger) Team Milram 29.35
77 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 30.06
78 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 30.08
79 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 30.19
80 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 30.20
81 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 30.21
82 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 30.24
83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 31.33
84 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 32.09
85 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 33.07
86 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 33.13
87 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33.48
88 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 33.53
89 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 34.00
90 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 34.05
91 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
92 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 34.11
93 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 35.09
94 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 35.10
95 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 35.37
96 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 36.24
97 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 37.16
98 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 37.28
99 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 37.57
100 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 38.39
101 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 38.42
102 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 39.04
103 Jorge García (Spa) Relax-Gam
104 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 39.57
105 Luca Paolini (Ita) Liquigas 41.01
106 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 41.04
107 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 41.26
108 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 41.49
109 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 41.51
110 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 42.33
111 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 43.02
112 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 43.05
113 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 43.06
114 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 43.15
115 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 43.22
116 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 43.43
117 William Walker (Aus) Rabobank 43.53
118 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 44.00
119 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 44.17

120 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 44.32
121 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 44.46
122 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 46.23
123 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 46.44
124 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 46.52
125 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 47.38
126 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 48.44
127 Marco Velo (Ita) Team Milram 48.47
128 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 48.48
129 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 48.51
130 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 48.52
131 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 48.54
132 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 48.55
133 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
134 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 48.57
135 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
136 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 48.58
137 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
138 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
139 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 48.59
140 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 49.02
141 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 49.03
142 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 49.04
143 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 49.05
144 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 49.06
145 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
146 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
147 Francesco Failli (Ita) Liquigas
148 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 49.07
149 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 49.08
150 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
151 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 49.09
152 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 49.12
153 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 49.14
154 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 49.15
155 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 49.17
156 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 49.28
157 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 49.29
158 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
159 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 49.38
160 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 49.51
161 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 49.57
162 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 49.58
163 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 50.03
164 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 50.16
165 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 50.36
166 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 50.40
167 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 50.43
168 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 51.22
169 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 51.34
170 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 51.50
171 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 52.10
172 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 52.23
173 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 52.39
174 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 53.49
175 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 54.57
176 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 55.58
177 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 57.02
178 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1.03.31
179 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 1.04.40
180 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1.06.06
181 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1.09.05


Pointkonkurrencen efter 7. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 94 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram 61
3 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 59
4 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas 40
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 35
7 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 35
8 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 34
9 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 32
10 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 30
11 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 29
12 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 28
13 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 25
14 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 24
15 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 24
16 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 21
17 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
18 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 15
19 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 14
20 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
21 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 13
22 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 12
23 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 10
24 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 10
25 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 9
26 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
27 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 8
28 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 8
29 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
30 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7
31 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 7
32 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
33 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 7
34 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 6
35 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 6
36 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 6
37 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
38 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 5
39 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
40 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4
41 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 4
42 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 4
43 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 4
44 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4
45 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 4
46 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 3
47 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 3
48 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
49 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
50 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
51 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 2
52 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2
53 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 2
54 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2
55 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 2
56 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 1
57 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1
58 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 1
59 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1
60 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1
61 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1


Bjergkonkurrencen efter 7. etape
1 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33 pts
2 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 30
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 26
4 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 26
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 26
6 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
7 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 25
8 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 24
9 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 22
10 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
11 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
12 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 16
13 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 15
14 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 12
15 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
16 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 8
17 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 7
18 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
19 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
20 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
21 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
22 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
23 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 4
24 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
25 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
26 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 3
27 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 3
28 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
29 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
30 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
31 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
32 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
33 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
34 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1
35 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
36 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen efter 7. etape
1 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 10 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
3 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 19
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 20
5 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 24
6 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 28
7 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 38
8 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 41
9 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 56
10 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 63
11 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 68
12 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 68
13 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 84
14 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 85
15 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 93
16 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 97
17 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 102
18 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 114
19 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 174
20 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 181
21 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 217
22 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 231


Holdkonkurrencen efter 7. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 80.11.59
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 5.20
3 Astana 5.26
4 Lampre - Fondital 6.34
5 Euskaltel - Euskadi 8.12
6 Saunier Duval - Prodir 12.11
7 Rabobank 17.46
8 Relax - GAM 21.01
9 Team CSC 21.53
10 Cofidis, le Credit Par Telephone 34.02
11 Gerolsteiner 35.56
12 Davitamon - Lotto 38.56
13 Ag2r Prevoyance 42.17
14 Credit Agricole 45.08
15 Phonak Hearing Systems 54.19
16 Liquigas 55.56
17 T- Mobile Team 59.47
18 Française des Jeux 1.00.57
19 Bouygues Telecom 1.07.17
20 Quick Step - Innergetic 1.17.13
21 Team Milram 1.24.34

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger