Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

8 sejr ud af 9 mulige

8 sejr ud af 9 mulige

28. april 2007 18:180
Italienske Alessandro Petacchi (Team Milram) vandt i dag 4. etape af Niedersachsen Rundfahrt, som blev kørt fra Rheda-Wiedenbrück til Duderstadt over 199.7 km.


Foto: Alessandro Petacchis tredje sejr  / Sirotti

Etapen bød på flere udbrud, men ens for dem alle var, at de blev kørt ind af et stærkt kørende Team Milram hold. Dermed endte etapen med en massespurt, hvor Petacchi igen var flyvende og sejrede. Det er Alessandro Petacchis ottende sejr ud af ni mulige i Niedersachen. Sidste år vandt italieneren nemlig samtlige fem etaper. I år er det indtil videre blevet til tre ud af løbet første fire etaper!

Dagens sejr blev vundet foran Graeme Brown (Rabobank) og Heinrich Haussler (Gerolsteiner).

Alessandro Petacchi fører naturligvis også etapeløbet samlet.


Resultat af 4. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 4.46.48
2 Graeme Brown - Rabobank
3 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
4 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
5 Oscar Gatto - Gerolsteiner
6 André Greipel - T-Mobile Professional Cycling
7 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling
8 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
9 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
10 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges
11 Ruben Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare
12 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
13 Jonas Owaczarek - Team Sparkasse
14 Erik Zabel - Team Milram
15 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano
16 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
17 Oleg Grishkine - Navigators Insurance Cycling Team
18 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
19 Assan Bazayev - Astana
20 Robert Bengsch - German National Team
21 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges
22 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
23 Francesco Tomei - Ceramica Panaria-Navigare
24 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
25 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
26 David Deroo - Skil-Shimano
27 Hilton Clarke - Navigators Insurance Cycling Team
28 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta
29 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
30 Lucas Schädlich - Thüringer Energie Team
31 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt
32 Tobias Erler - Team 3C-Gruppe Lamonta
33 Aaron Kemps - Astana
34 Lado Fumic - German National Team
35 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
36 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
37 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
38 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta
39 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team
40 Andreas Klier - T-Mobile Professional Cycling
41 Volker Ordowski - Gerolsteiner
42 Bert Grabsch - T-Mobile Professional Cycling
43 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
44 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano
45 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
46 Grischa Niermann - Rabobank
47 Max Van Heeswijk - Rabobank
48 Philipp Mamos - Team Sparkasse
49 Henning Bommel - German National Team
50 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
51 Maxim Gourov - Astana
52 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
53 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
54 Mathias Russ - Gerolsteiner
55 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
56 Christian Müller - Skil-Shimano
57 Philipp Klein - Thüringer Energie Team
58 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
59 Linus Gerdemann - T-Mobile Professional Cycling
60 Richard Faltus - Team Sparkasse
61 David O'loughlin - Navigators Insurance Cycling Team
62 Ronny Scholz - Gerolsteiner
63 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
64 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta
65 Leon Van Bon - Rabobank
66 Mauricio Ardila - Rabobank
67 Christian Knees - Team Milram
68 Albert Timmer - Skil-Shimano
69 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
70 Rick Flens - Rabobank
71 Manuel Fumic - German National Team
72 Thomas Fothen - Gerolsteiner
73 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
74 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
75 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
76 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
77 Stephan Parinussa - Team Sparkasse
78 Robert Bartko - German National Team
79 Leif Lampater - German National Team
80 André Korff - T-Mobile Professional Cycling
81 Holger Sievers - Team 3C-Gruppe Lamonta
82 Tomoya Kano - Skil-Shimano
83 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
84 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare
85 Corey Sweet - Team Regiostrom-Senges
86 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
87 Dimitry Muravyev - Astana
88 Marcel Sieberg - Team Milram
89 Julien Mazet - Astana
90 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
91 Guido Fulst - German National Team
92 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 0.19
93 Alberto Ongarato - Team Milram 0.39
94 Sven Krauss - Gerolsteiner
95 Roman Jördens - Heinz von Heiden Focus 2.48
96 René Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta
97 Bernard Van Ulden - Navigators Insurance Cycling Team
98 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
99 Alexey Kolessov - Astana
100 Tilo Schüler - Team Sparkasse
101 Eric Baumann - T-Mobile Professional Cycling 6.28
102 Enrico Poitschke - Team Milram
103 Fabio Sabatini - Team Milram 7.40
104 Ralf Grabsch - Team Milram
105 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus
106 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
107 Evgenyi Sladkov - Astana
108 Tim Klessa - Team Regiostrom-Senges
109 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges
110 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
111 Björn Glasner - Team Regiostrom-Senges
112 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team


Samlet stilling efter  4. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 16.07.41
2 Graeme Brown - Rabobank 0.14
3 Erik Zabel - Team Milram 0.18
4 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling 0.20
5 Richard Faltus - Team Sparkasse 0.21
6 Stephan Parinussa - Team Sparkasse 0.22
7 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano 0.25
8 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 0.26
9 Assan Bazayev - Astana
10 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
11 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
12 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 0.27
13 Ronny Scholz - Gerolsteiner
14 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta
15 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 0.28
16 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
17 Bert Grabsch - T-Mobile Professional Cycling 0.29
18 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 0.30
19 André Greipel - T-Mobile Professional Cycling
20 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges
21 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
22 Ruben Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare
23 Jonas Owaczarek - Team Sparkasse
24 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
25 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
26 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges
27 David Deroo - Skil-Shimano
28 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
29 Hilton Clarke - Navigators Insurance Cycling Team
30 Lado Fumic - German National Team
31 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
32 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
33 Max Van Heeswijk - Rabobank
34 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team
35 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
36 Andreas Klier - T-Mobile Professional Cycling
37 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
38 Tobias Erler - Team 3C-Gruppe Lamonta
39 Henning Bommel - German National Team
40 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
41 Mauricio Ardila - Rabobank
42 Aaron Kemps - Astana
43 Linus Gerdemann - T-Mobile Professional Cycling
44 Christian Knees - Team Milram
45 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
46 Albert Timmer - Skil-Shimano
47 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
48 Philipp Klein - Thüringer Energie Team
49 Mathias Russ - Gerolsteiner
50 Thomas Fothen - Gerolsteiner
51 Volker Ordowski - Gerolsteiner
52 Rick Flens - Rabobank
53 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
54 André Korff - T-Mobile Professional Cycling
55 Grischa Niermann - Rabobank
56 Christian Müller - Skil-Shimano
57 Lucas Schädlich - Thüringer Energie Team
58 Manuel Fumic - German National Team
59 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
60 Francesco Tomei - Ceramica Panaria-Navigare
61 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
62 Philipp Mamos - Team Sparkasse
63 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta
64 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
65 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
66 Leif Lampater - German National Team
67 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
68 Oscar Gatto - Gerolsteiner
69 Corey Sweet - Team Regiostrom-Senges
70 Holger Sievers - Team 3C-Gruppe Lamonta
71 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
72 Sven Krauss - Gerolsteiner
73 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
74 Robert Bartko - German National Team
75 David O'loughlin - Navigators Insurance Cycling Team
76 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
77 Julien Mazet - Astana
78 Tomoya Kano - Skil-Shimano
79 Robert Bengsch - German National Team 0.47
80 Florian Frohn - Thüringer Energie Team 0.52
81 Oleg Grishkine - Navigators Insurance Cycling Team 0.59
82 Maxim Gourov - Astana 1.03
83 Alberto Ongarato - Team Milram 1.09
84 Marcel Sieberg - Team Milram 1.14
85 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 1.15
86 Dimitry Muravyev - Astana 1.20
87 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team 1.25
88 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team 1.28
89 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt 1.50
90 René Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta 3.18
91 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
92 Leon Van Bon - Rabobank 3.29
93 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 3.44
94 Alexey Kolessov - Astana 3.51
95 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare 3.52
96 Roman Jördens - Heinz von Heiden Focus 4.00
97 Guido Fulst - German National Team 4.08
98 Tilo Schüler - Team Sparkasse 4.16
99 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 5.40
100 Bernard Van Ulden - Navigators Insurance Cycling Team 6.01
101 Eric Baumann - T-Mobile Professional Cycling 6.58
102 Enrico Poitschke - Team Milram 7.36
103 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 8.08
104 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus 8.10
105 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges
106 Ralf Grabsch - Team Milram
107 Evgenyi Sladkov - Astana 8.43
108 Tim Klessa - Team Regiostrom-Senges 8.48
109 Fabio Sabatini - Team Milram 9.03
110 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 9.43
111 Björn Glasner - Team Regiostrom-Senges 10.00
112 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 14.00


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 57 pts
2 Graeme Brown - Rabobank 51
3 Erik Zabel - Team Milram 37
4 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 34
5 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 32
6 André Greipel - T-Mobile Professional Cycling 31
7 Assan Bazayev - Astana 27
8 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling 24
9 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 24
10 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare 22
11 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges 20
12 Richard Faltus - Team Sparkasse 15
13 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus 14
14 Stephan Parinussa - Team Sparkasse 13
15 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 12
16 Aaron Kemps - Astana 11
17 Oscar Gatto - Gerolsteiner 11
18 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano 10
19 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 9
20 Ruben Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare 8
21 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 8
22 Roman Jördens - Heinz von Heiden Focus 8
23 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta 7
24 Jonas Owaczarek - Team Sparkasse 7
25 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 7
26 Thomas Fothen - Gerolsteiner 6
27 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team 5
28 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5
29 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta 5
30 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 5
31 René Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta 5
32 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 5
33 Lado Fumic - German National Team 4
34 Oleg Grishkine - Navigators Insurance Cycling Team 4
35 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 4
36 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 3
37 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 3
38 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team 3
39 Bert Grabsch - T-Mobile Professional Cycling 2
40 Leon Van Bon - Rabobank 2
41 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 2
42 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 1
43 Andreas Klier - T-Mobile Professional Cycling 1
44 Alberto Ongarato - Team Milram 1
45 Ralf Grabsch - Team Milram 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape

1 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 16 pts
2 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 12
3 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano 6
4 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare 4
5 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 4
6 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta 4
7 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 3
8 Linus Gerdemann - T-Mobile Professional Cycling 2
9 Sven Krauss - Gerolsteiner 2
10 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 2
11 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare 2
12 Evgenyi Sladkov - Astana 2
13 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 1
14 Manuel Fumic - German National Team 1
15 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team 1
16 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 1


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Ceramica Panaria-Nav 48.24.03
2 Milram
3 Rabobank
4 Gerolsteiner
5 Skil-Shimano
6 T-Mobile Team
7 Astana
8 Heinz von Heiden Foc
9 Wiesenhof-Felt
10 Thüringer Energie Te
11 Navigators Insurance
12 Team 3C-Gruppe-Lamon
13 Team Sparkasse
14 Regiostrom-Senges
15 Nationalteam Bahn/MT

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER