Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Åbningssejr til Vierhouten

Åbningssejr til Vierhouten

14. juni 2006 18:140
Skil-Shimanos Aart Vierhouten hentede sejren på 1. etape af Ster Elektrotoer, da han slog Mathew Hayman i spurten. Team CSC havde både Jens Voigt og Kasper Klostergaard med i det afgørende udbrud.

Desværre punkterer Jens Voigt i slutfasen af etapen, hvilket medfører at holdet også sender Kasper Klostergaard ned for at hente den tyske tempospecialist frem igen med henblik enkeltstarten senere i aften. Desværre når den danske rytter aldrig med frem igen, mens Jens Voigt kæmper for mulighederne i det samlede klassement.

"Der blev kørt vældigt hårdt i feltet af Tenax og i alt blev etapen kørt med 48,4 km/t. Til sidst havde gruppen kun omkring 15 sekunder til feltet, og Jens satsede på bare at vinde så mange sekunder som muligt, så han kan starte sent på enkeltstarten i aften. Etapeplaceringen var derfor ikke så vigtig, så han endte som en af de sidste i udbrudsgruppen", forklarer Hoffman videre til holdets hjemmeside, team-csc.com.

Feltet kom i mål 20 sekunder efter gruppen, hvor Kurt-Asle Arvesen blandede sig i spurten og blev nummer 14 på etapen.


Resultat af 1. etape
1 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 2.32.06 (48.205 km/t)
2 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
3 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 0.02
4 Roy Sentjens (Ned) Rabobank
5 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert
6 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com
7 Matej Jurco (Svk) Team Milram
8 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
9 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic
10 Jens Voigt (Ger) Team CSC
11 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 0.20
12 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep-Innergetic
13 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
14 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
15 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
16 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
17 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic
18 Alain Van Katwijk (Ned) ProComm-Van Hemert
19 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
20 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
21 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
22 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC

23 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
24 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
25 Arnoud Van Groen (Ned) Team Löwik Meubelen
26 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic
27 Kasper Klostergaard (Den) Team CSC
28 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
29 Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic
30 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
31 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
32 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert
33 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
34 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
35 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
36 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
37 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
38 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
39 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
40 Theo Eltink (Ned) Rabobank
41 Marcel Beima (Ned) ProComm-Van Hemert
42 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
43 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
44 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
45 Marc Wauters (Bel) Rabobank
46 Matti Breschel (Den) Team CSC
47 Marc De Maar (Ned) Rabobank
48 Erik Dekker (Ned) Rabobank
49 Niki Terpstra (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
50 Hans Bloks (Ned) Team Löwik Meubelen
51 Christian Müller (Ger) Team CSC
52 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
53 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
54 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
55 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
56 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
57 Albert Timmer (Ned) Team Löwik Meubelen
58 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
59 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
60 Geert Omloop (Bel) Unibet.com
61 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
62 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
63 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano
64 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
65 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
66 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
67 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
68 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
69 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert
70 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
71 Adriaan Helmantel (Ned) Cyclingteam Jo Piels
72 Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
73 Juha-Matti Ala Luusua (Fin) ProComm-Van Hemert
74 Fulco Van Gulik (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
75 Yvo Kusters (Ned) ProComm-Van Hemert
76 Arne Hassink (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
77 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano
78 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano
79 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
80 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
81 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano
82 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
83 Bjorn Hoeben (Ned) ProComm-Van Hemert
84 Folkert De Haan (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
85 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano
86 Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
87 Marvin Van Der Pluym (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
88 Jean-Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
89 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
90 Michele Gobbi (Ita) Team Milram
91 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano
92 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
93 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano
94 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.46
95 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 0.48
96 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano 0.52
97 Jan Van Velzen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
98 Martin Müller (Ger) Team Milram 0.56
99 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
100 Egon Van Kessel (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
101 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
102 Martin Pedersen (Den) Team CSC 1.03
103 Sieger Haakma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
104 Nico Van Dijk (Ned) Cyclingteam Jo Piels
105 Marc Reef (Ned) Team Löwik Meubelen
106 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 1.29
107 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 0.20
108 Rick Fransen (Ned) Team Löwik Meubelen
109 Dennis Smit (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 1.58
110 Dirk Bellemakers (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 0.20
111 Jasper Lenferink (Ned) Team Löwik Meubelen 2.38
112 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.41
113 Sander Oostlander (Ned) Team Löwik Meubelen 3.13
114 Franck Terwel (Ned) Cyclingteam Jo Piels
115 Robin Van Der Lijn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
116 Koen Zanders (Ned) Cyclingteam Jo Piels
117 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
118 Jos Harms (Ned) Team Löwik Meubelen
119 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
120 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 4.24
121 Jurgen Lindhout (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
122 Peter Schulting (Ned) Cyclingteam Jo Piels
123 Erwin Goenga (Ned) Cyclingteam Jo Piels 5.21

Samlet klassement efter 1. etape
1 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 2.32.00
2 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
3 Roy Sentjens (Ned) Rabobank 0.05
4 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 0.06
5 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert 0.08
6 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com
7 Matej Jurco (Svk) Team Milram
8 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
9 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic
10 Jens Voigt (Ger) Team CSC
11 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 0.26
12 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep-Innergetic
13 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
14 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
15 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
16 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
17 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic
18 Alain Van Katwijk (Ned) ProComm-Van Hemert
19 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
20 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
21 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
22 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC

23 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
24 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
25 Arnoud Van Groen (Ned) Team Löwik Meubelen
26 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic
27 Kasper Klostergaard (Den) Team CSC
28 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
29 Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic
30 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
31 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
32 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert
33 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
34 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
35 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
36 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
37 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
38 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
39 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
40 Theo Eltink (Ned) Rabobank
41 Marcel Beima (Ned) ProComm-Van Hemert
42 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
43 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
44 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
45 Marc Wauters (Bel) Rabobank
46 Matti Breschel (Den) Team CSC
47 Marc De Maar (Ned) Rabobank
48 Erik Dekker (Ned) Rabobank
49 Niki Terpstra (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
50 Hans Bloks (Ned) Team Löwik Meubelen
51 Christian Müller (Ger) Team CSC
52 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
53 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
54 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
55 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
56 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
57 Albert Timmer (Ned) Team Löwik Meubelen
58 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
59 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
60 Geert Omloop (Bel) Unibet.com
61 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
62 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
63 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano
64 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
65 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
66 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
67 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
68 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
69 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert
70 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
71 Adriaan Helmantel (Ned) Cyclingteam Jo Piels
72 Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
73 Juha-Matti Ala Luusua (Fin) ProComm-Van Hemert
74 Fulco Van Gulik (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
75 Yvo Kusters (Ned) ProComm-Van Hemert
76 Arne Hassink (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
77 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano
78 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano
79 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
80 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
81 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano
82 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
83 Bjorn Hoeben (Ned) ProComm-Van Hemert
84 Folkert De Haan (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
85 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano
86 Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
87 Marvin Van Der Pluym (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
88 Jean-Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
89 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
90 Michele Gobbi (Ita) Team Milram
91 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano
92 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
93 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano
94 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
95 Rick Fransen (Ned) Team Löwik Meubelen
96 Dirk Bellemakers (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
97 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.52
98 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 0.54
99 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano 0.58
100 Jan Van Velzen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
101 Martin Müller (Ger) Team Milram 1.02
102 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
103 Egon Van Kessel (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
104 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
105 Martin Pedersen (Den) Team CSC 1.09
106 Sieger Haakma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
107 Nico Van Dijk (Ned) Cyclingteam Jo Piels
108 Marc Reef (Ned) Team Löwik Meubelen
109 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 1.35
110 Dennis Smit (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 2.04
111 Jasper Lenferink (Ned) Team Löwik Meubelen 2.44
112 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.46
113 Sander Oostlander (Ned) Team Löwik Meubelen 3.19
114 Franck Terwel (Ned) Cyclingteam Jo Piels
115 Robin Van Der Lijn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
116 Koen Zanders (Ned) Cyclingteam Jo Piels
117 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
118 Jos Harms (Ned) Team Löwik Meubelen
119 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
120 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 4.30
121 Jurgen Lindhout (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
122 Peter Schulting (Ned) Cyclingteam Jo Piels
123 Erwin Goenga (Ned) Cyclingteam Jo Piels 5.27
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

OL - Herrer(JO) 25/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 25/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?