Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Årets første juniorbrag kørt i Danmark

Årets første juniorbrag kørt i Danmark

29. april 2007 22:280

Annonce

I dag mødtes de bedste danske juniorer for første gang på national grund, da årets første afdeling af Bell Cuppen blev kørt. Det gav sejr til Martin Stengen Fønns fra Herning CK.

Herning CK-rytteren kørte alene i mål med lige præcis et minut til de to nærmeste forfølgere. Det var Team Festina Vejles Rasmus Guldhammer og Roskildes Mikkel Lund. De to ryttere skulle afgøre andenpladsen imellem sig. Her var Rasmus Guldhammer bedst.

1. afdeling af Bell Cup
1 Martin Fønns - Herning CK 3.14,43
2 Rasmus Guldhammer - Team Festina Vejle 3.15,43
3 Mikkel Lund - Roskilde CR s.t.
4 Rasmus Christian Quaade - Roskilde Cr 3.16,05
5 Søren Kirkegård Madsen - Herning CK s.t.
6 Mathias Gade Jacobsen - Glud & Marstrand s.t.
7 Michael Schön Poulsen - Amager Cr s.t.
8 Niels Olsen - DCU ung s.t.
9 Ricky Enø Jørgensen - Team Festina Vejle 3.17,21
10 Mathias Lisson - Herning CK s.t.
11 Emil Hovmand - DCU ung s.t.
12 Jimmi Sørensen - Herning CK 3.19,25
13 Samuel Rytter Ravn - DCU Ung s.t.
14 Mikkel Schiøler - Roskilde Cr s.t.
15 Morten Gregersen - Team Festina Vejle 3.20,05
16 Kasper Kristensen - Team Festina Vejle s.t.
17 Jesper Hansen - Århus CK s.t.
18 Lenni Andersen - Herning CK s.t.
19 Kristoffer Juhl Jensen - Team Festina Vejle s.t.
20 Mads Meyer - Roskilde Cr s.t.
21 Thomas Kougsgård - Herning CK s.t.
22 André Tolstoj - Ordrup Cc s.t.
23 Simon Foss Lousholt - Langeland s.t.
24 Stefan Hansen - Esbjerg s.t.

Ældste piger 40 km.
1 Pernille Ott Frendorf - Greve Cc 1.14,45
2 Mette Meyer - Køge Cr 1.18,10
3 Katinka Sif Grundvad Skovgaard - Bornholm Cc s.t.

Mellem piger 20 km.
1 Stine Ambrosiusen - Hillerød Ck 0.42,10

Yngste piger 10 km.
1 Lise Martina Engberg - Hillerød Ck 0.22,28

Yngste drenge 10 km.
1 Jonas Wang - Ck Fix 0.19,39
2 Andreas Stokbro Nielsen - Ck Fix 0.20,23
3 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted s.t.
4 Jonas Petersen - Slagelse Cr s.t.

Mellemste drenge 20 km.
1 Tobias Bagger - Ordrup Cc 0.38,05
2 Emil Wang - Ck Fix 0.38,27
3 Kristian Holm - Cc Gladsaxe 0.39,52
4 Christoffe Lisson - Herning CK s.t.
5 Andreas Pihl Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.
6 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe 0.40,45
7 Lasse Mortensgaard - Abc 0.41,10
8 Søren Martinus Walter Engberg - Hillerød Ck 0.41,52

Ældste drenge 40 km.
1 Jonathan Enevoldsen - Team Cykling Ringsted 01.14,25
2 Thomas Grand Schmidt - Køge Cr s.t.
3 Elias Helleskov Busk - Dcr Ballerup s.t.
4 Joachim Clausen - Team Cykling Ringsted s.t.
5 Alexander Kamp Egsted - Roskilde Cr s.t.
6 Daniel Mielke - Roskilde Cr s.t.
7 Simon Egebjerg Jensen - Lyngby Cc s.t.
8 Jakob Bertelsen - Ordrup Cc s.t.
9 Nicklas Dahl Jakobsen - Team Cykling Ringsted s.t.
10 Alexander Hjortnæs - Ordrup Cc s.t.
11 Rasmus Hestbek Lund - Kck Herlev s.t.
12 Jon Van Dijk Nielsen - Ordrup Cc s.t.
13 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc s.t.
14 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg Cc s.t.
15 Frederik Mortensen - Greve Cc s.t.
16 Jacob Szymula - Nakskov Cc s.t.
17 Mathias Møller Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.
18 Andreas Rifsdal Jedig - Greve Cc s.t.
19 Casper Folsach - Dcr Ballerup s.t.
20 Nicholas Rathmann Lerche - Roskilde Cr s.t.
21 Steffen Thomsen - Dcr Ballerup s.t.

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Classique Paris-Chauny(1.1) 26/09

Cro Race(2.1) 28/09-03/10

Giro di Sicilia(2.1) 28/09-01/10

Greek Monuments Tour(2.1) 23/09-26/09

Cro Race(2.1) 28/09-03/10

Giro di Sicilia(2.1) 28/09-01/10

LVM Saarland Trofeo(2.NCUP) 30/09-03/10

La Route Adélie de VItré(1.1) 01/10

Tour of Fuzhou(2.1) 01/10-07/10

Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 02/10

Classic Loire Atlantique(1.1) 02/10

Paris-Roubaix(1.UWT) 03/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 03/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 03/10

Paris-Roubaix Juniors(1.NCUP) 03/10

Women's Tour(2.WWT) 04/10-09/10

Binche-Chimay-Binche(1.1) 05/10

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger