Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Alberto Contador på toppen

Alberto Contador på toppen

15. marts 2007 16:050

Det blev Alberto Contador fra Discovery Channel, der vandt en spændende bjergetape i Paris-Nice. Førertrøjen kom over på Davide Rebellin fra Gerolsteiner.

Annonce

3 mand kom væk tidligt på etapen og skabte dagens store udbrud. Det var Sandy Casar (Francaise des Jeux), Amael Moinard (Cofidis) og Dmitriy Muravyev (Astana), der kørte væk fra feltet i nævnte rækkefølge. De havde på et tidspunkt 11 minutter ned til feltet. Men der blev dog holdt godt styr på dem, og de var aldrig i nærheden af at kunne holde hjem.
Frem mod det afsluttende bjerg satte Discovery Channel et hårdt tempo forrest i feltet, så de kunne køre deres kaptajner Leipheimer og Contador i stilling inden den sidste 3,1 km lange stigning op til målet i Mende.

Første angreb fra favoritterne kom fra Lmapres Tadej Valjavec. Han blev hurtigt forfulgt af Gerolsteiners David Rebellin. Efter lidt tid kom Discovery Channels Alberto Contador blæsende op til de to, og det var lige før, han også rykkede forbi. men han valgte ikke at køre lige med det samme. Det gjorde, at Fränk Schleck (CSC), Cadel Evans (Predictor-Lotto) og David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne) op.

Inde på sidste kilometer rykkede Alberto Contador væk fra de andre, og kun Rebellin kunne svare nogenlunde igen, uden at han kom helt op.

Alberto Contador vandt dermed etapen, Rebellin kom i gult, og Schleck fik en 6.-plads.

Resultat af 4. etape: 
1 Alberto Contador - Discovery Channel 4.07.26 (41.101 km/t)
2 Davide Rebellin - Gerolsteiner 0.02
3 David López García - Caisse d'Epargne 0.12
4 Cadel Evans - Predictor-Lotto 0.13
5 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 0.17
6 Fränk Schleck - Team CSC 0.28
7 Sébastien Joly - Française Des Jeux 0.33
8 Levi Leipheimer - Discovery Channel
9 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux
10 Franco Pellizotti - Liquigas 0.40
11 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi
12 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 0.43
13 Sylvain Chavanel - Cofidis
14 David Millar - Saunier Duval-Prodir 0.45
15 Andy Schleck - Team CSC 0.51
16 Maxim Iglinsky - Astana 0.53
17 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 0.54
18 Roman Kreuziger - Liquigas 0.56
19 Sandy Casar - Française Des Jeux
20 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
21 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
22 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne
23 Iban Mayo - Saunier Duval-Prodir
24 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne
25 Patxi Vila - Lampre-Fondital
26 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
27 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Prodir
28 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto 1.14
29 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir
30 Josep Jufré - Predictor-Lotto
31 Jakob Piil - T-Mobile
32 Maxime Monfort - Cofidis
33 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 1.18
34 José Antonio Redondo - Astana 1.19
35 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance
36 Pieter Weening - Rabobank
37 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
38 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 1.26
39 Bobby Julich - Team CSC 1.33
40 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi
41 Simon Gerrans - Ag2r Prévoyance 1.39
42 Amaël Moinard - Cofidis
43 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne
44 Chris Horner - Predictor-Lotto 1.46
45 Joost Posthuma - Rabobank
46 Matthias Russ - Gerolsteiner 1.55
47 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
48 Juan Antonio Flecha - Rabobank
49 Freddy Bichot - Agritubel 2.03
50 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne 2.12
51 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic
52 Tom Danielson - Discovery Channel 2.17
53 Christophe Laurent - Crédit Agricole 2.24
54 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi
55 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance
56 Steve Zampieri - Cofidis 2.47
57 Marcus Burghardt - T-Mobile 2.56
58 Yuriy Krivtsov - Ag2r Prévoyance 3.02
59 Patrick Calcagni - Liquigas 3.04
60 Eduardo Gonzalo - Agritubel
61 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance 3.17
62 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi 3.20
63 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 3.23
64 Dmitriy Muravyev - Astana
65 Nicolas Jalabert - Agritubel 3.32
66 Daniele Bennati - Lampre-Fondital 4.14
67 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
68 Thomas Frei - Astana 4.16
69 Christian Vande Velde - Team CSC 4.26
70 Murilo Fischer - Liquigas
71 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto 5.07
72 Stijn Devolder - Discovery Channel
73 Luke Roberts - Team CSC
74 Frédéric Bessy - Cofidis
75 Mario Aerts - Predictor-Lotto
76 Alexandr Kolobnev - Team CSC
77 Axel Merckx - T-Mobile
78 Igor Abakoumov - Astana
79 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi
80 Gerben Löwik - Rabobank
81 Roger Hammond - T-Mobile
82 Patrik Sinkewitz - T-Mobile
83 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance
84 Sergio Paulinho - Discovery Channel
85 Kasper Klostergård - Team CSC
86 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
87 Bert Grabsch - T-Mobile
88 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir
89 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic
90 Igor Astarloa - Milram 5.22
91 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 6.36
92 Francisco José Ventoso - Saunier Duval-Prodir
93 Philippe Gilbert - Française Des Jeux
94 Mirco Lorenzetto - Milram 8.19
95 Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic 8.36
96 Thomas Fothen - Gerolsteiner 8.38
97 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
98 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 9.00
99 Christophe Rinero - Saunier Duval-Prodir 9.12
100 Björn Schröder - Milram
101 Brett Lancaster - Milram
102 Romain Feillu - Agritubel
103 Thorwald Veneberg - Rabobank
104 Didier Rous - Bouygues Telecom
105 Benoît Salmon - Agritubel
106 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux
107 Anthony Charteau - Crédit Agricole
108 David Loosli - Lampre-Fondital
109 Benoît Joachim - Astana
110 Ralf Grabsch - Milram
111 Martin Müller - Milram
112 Koos Moerenhout - Rabobank
113 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
114 Bert Roesems - Predictor-Lotto
115 Guennadi Mikhailov - Astana
116 Michael Barry - T-Mobile
117 Aaron Kemps - Astana
118 Iban Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi
119 Steven De Jongh - Quickstep-Innergetic
120 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis
121 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic
122 Alberto Ongarato - Milram
123 Volker Ordowski - Gerolsteiner
124 Matteo Tosatto - Quickstep-Innergetic
125 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi
126 Fabio Baldato - Lampre-Fondital
127 Nicolas Vogondy - Agritubel
128 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
129 Aivaras Baranauskas - Agritubel
130 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi
131 William Bonnet - Crédit Agricole
132 Christophe Detilloux - Française Des Jeux
133 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance
134 Gregory Henderson - T-Mobile
135 Wilfried Cretskens - Quickstep-Innergetic
136 Tyler Farrar - Cofidis
137 Stéphane Augé - Cofidis
138 Sebastian Siedler - Milram
139 David Zabriskie - Team CSC
140 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic 9.34
141 Mathew Hayman - Rabobank 9.35
142 Matej Mugerli - Liquigas 10.03
143 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 10.28
144 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 10.31
145 Daniele Righi - Lampre-Fondital 10.52
146 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 11.01
147 Luca Paolini - Liquigas
148 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
149 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
150 Marcus Zberg - Gerolsteiner 11.44
151 Mikel Gaztañaga Echeverria - Agritubel
152 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 12.06
153 Matthew White - Discovery Channel 12.18
DNS Thierry Marichal - Française Des Jeux
DNF Massimiliano Mori - Lampre-Fondital
DNF Angelo Furlan - Crédit Agricole
DNF Benoît Vaugrenard - Française Des Jeux
DNF Alessandro Vanotti - Liquigas


Samlet stilling efter 4. etape
1 Davide Rebellin - Gerolsteiner 17.40.34
2 Alberto Contador - Discovery Channel 0.06
3 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 0.23
4 Franco Pellizotti - Liquigas 0.31
5 Sébastien Joly - Française Des Jeux 0.32
6 Cadel Evans - Predictor-Lotto 0.35
7 David Millar - Saunier Duval-Prodir 0.42
8 Fränk Schleck - Team CSC
9 David López García - Caisse d'Epargne 0.43
10 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 0.46
11 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 0.48
12 Sylvain Chavanel - Cofidis 0.49
13 Levi Leipheimer - Discovery Channel 0.50
14 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 0.51
15 Roman Kreuziger - Liquigas 0.54
16 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 0.55
17 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 0.58
18 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 1.03
19 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1.05
20 Patxi Vila - Lampre-Fondital 1.06
21 Maxim Iglinsky - Astana 1.13
22 Sandy Casar - Française Des Jeux 1.15
23 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 1.16
24 Andy Schleck - Team CSC 1.17
25 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto 1.20
26 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 1.26
27 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Prodir 1.28
28 Maxime Monfort - Cofidis 1.38
29 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir
30 Iban Mayo - Saunier Duval-Prodir 1.39
31 Josep Jufré - Predictor-Lotto 1.45
32 Joost Posthuma - Rabobank 1.48
33 Pieter Weening - Rabobank 1.50
34 Bobby Julich - Team CSC 1.53
35 Jakob Piil - T-Mobile 1.55
36 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance 1.59
37 José Antonio Redondo - Astana 2.01
38 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 2.02
39 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne
40 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 2.03
41 Simon Gerrans - Ag2r Prévoyance 2.04
42 Amaël Moinard - Cofidis 2.06
43 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
44 Juan Antonio Flecha - Rabobank 2.11
45 Chris Horner - Predictor-Lotto 2.12
46 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne 2.19
47 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 2.21
48 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 2.27
49 Matthias Russ - Gerolsteiner 2.36
50 Tom Danielson - Discovery Channel 2.42
51 Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic 2.43
52 Freddy Bichot - Agritubel 2.44
53 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 2.49
54 Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance 3.03
55 Patrick Calcagni - Liquigas 3.20
56 Steve Zampieri - Cofidis 3.24
57 Christophe Laurent - Crédit Agricole 3.30
58 Yuriy Krivtsov - Ag2r Prévoyance 3.31
59 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi 3.32
60 Marcus Burghardt - T-Mobile 3.38
61 Nicolas Jalabert - Agritubel 3.47
62 Dmitriy Muravyev - Astana 3.49
63 Eduardo Gonzalo - Agritubel 3.52
64 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 3.54
65 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance 4.02
66 Daniele Bennati - Lampre-Fondital 4.07
67 Murilo Fischer - Liquigas 4.30
68 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 4.42
69 Christian Vande Velde - Team CSC 4.57
70 Alexandr Kolobnev - Team CSC 5.16

71 Patrik Sinkewitz - T-Mobile 5.17
72 Thomas Frei - Astana 5.19
73 Igor Astarloa - Milram 5.29
74 Luke Roberts - Team CSC 5.30
75 Igor Abakoumov - Astana 5.31
76 Stijn Devolder - Discovery Channel 5.32
77 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi 5.35
78 Johan Van Summeren - Predictor-Lotto 5.41
79 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 5.45
80 Roger Hammond - T-Mobile 5.46
81 Axel Merckx - T-Mobile 5.47
82 Mario Aerts - Predictor-Lotto 5.49
83 Gerben Löwik - Rabobank 5.52
84 Kasper Klostergård - Team CSC 5.54
85 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic 6.00
86 Sergio Paulinho - Discovery Channel 6.22
87 Frédéric Bessy - Cofidis 6.23
88 Bert Grabsch - T-Mobile 6.36
89 Francisco José Ventoso - Saunier Duval-Prodir 6.37
90 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 6.54
91 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir
92 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance 7.04
93 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir 7.12
94 Thomas Fothen - Gerolsteiner 9.00
95 Mirco Lorenzetto - Milram 9.12
96 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 9.15
97 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic 9.17
98 Tyler Farrar - Cofidis 9.23
99 William Bonnet - Crédit Agricole 9.25
100 Didier Rous - Bouygues Telecom 9.36
101 David Zabriskie - Team CSC 9.37
102 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi
103 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 9.38
104 Nicolas Vogondy - Agritubel
105 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
106 Steven De Jongh - Quickstep-Innergetic 9.40
107 Romain Feillu - Agritubel
108 Gregory Henderson - T-Mobile 9.41
109 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux
110 Aaron Kemps - Astana 9.44
111 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 9.45
112 Bert Roesems - Predictor-Lotto 9.47
113 Anthony Charteau - Crédit Agricole 9.52
114 Michael Barry - T-Mobile 9.54
115 Volker Ordowski - Gerolsteiner 9.57
116 Benoît Joachim - Astana 10.03
117 Sebastian Siedler - Milram 10.04
118 Mathew Hayman - Rabobank 10.06
119 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi 10.10
120 Matteo Tosatto - Quickstep-Innergetic 10.12
121 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 10.14
122 Aivaras Baranauskas - Agritubel 10.15
123 Guennadi Mikhailov - Astana 10.20
124 Ralf Grabsch - Milram 10.31
125 Björn Schröder - Milram 10.35
126 Matej Mugerli - Liquigas 10.39
127 Koos Moerenhout - Rabobank 10.40
128 Brett Lancaster - Milram 10.51
129 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 11.04
130 Benoît Salmon - Agritubel 11.10
131 David Loosli - Lampre-Fondital 11.14
132 Iban Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi 11.15
133 Luca Paolini - Liquigas 11.19
134 Martin Müller - Milram 11.30
135 Christophe Rinero - Saunier Duval-Prodir 11.31
136 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom 11.33
137 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 11.37
138 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 11.43
139 Alberto Ongarato - Milram 12.14
140 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 12.18
141 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 12.27
142 Stéphane Augé - Cofidis 12.30
143 Marcus Zberg - Gerolsteiner
144 Mikel Gaztañaga Echeverria - Agritubel 12.53
145 Fabio Baldato - Lampre-Fondital 13.05
146 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic 13.39
147 Daniele Righi - Lampre-Fondital 13.48
148 Matthew White - Discovery Channel 16.40
149 Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic 21.57
150 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 22.46
151 Thorwald Veneberg - Rabobank 22.55
152 Christophe Detilloux - Française Des Jeux 23.25
153 Wilfried Cretskens - Quickstep-Innergetic 24.30


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Daniele Bennati - Lampre-Fondital 68 pts
2 Franco Pellizotti - Liquigas 43
3 Davide Rebellin - Gerolsteiner 42
4 Alberto Contador - Discovery Channel 41
5 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 41
6 Sébastien Joly - Française Des Jeux 41
7 Mathew Hayman - Rabobank 38
8 Tom Boonen - Quickstep-Innergetic 35
9 Luca Paolini - Liquigas 35
10 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 34
11 David Millar - Saunier Duval-Prodir 32
12 Alexandr Kolobnev - Team CSC 31
13 Levi Leipheimer - Discovery Channel 28
14 Roman Kreuziger - Liquigas 28
15 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 27
16 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 24
17 Francisco José Ventoso - Saunier Duval-Prodir 24
18 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 23
19 Igor Astarloa - Milram 23
20 Cadel Evans - Predictor-Lotto 22
21 Mirco Lorenzetto - Milram 22
22 Sebastian Siedler - Milram 22
23 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 21
24 David López García - Caisse d'Epargne 20
25 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 20
26 Guennadi Mikhailov - Astana 20
27 Murilo Fischer - Liquigas 18
28 William Bonnet - Crédit Agricole 18
29 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 16
30 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 16
31 Aaron Kemps - Astana 16
32 Romain Feillu - Agritubel 15
33 Fränk Schleck - Team CSC 15
34 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 13
35 Mikel Gaztañaga Echeverria - Agritubel 13
36 Josep Jufré - Predictor-Lotto 12
37 Patrick Calcagni - Liquigas 12
38 Joost Posthuma - Rabobank 11
39 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi 11
40 Bobby Julich - Team CSC 10
41 Gregory Henderson - T-Mobile 10
42 Patxi Vila - Lampre-Fondital 9
43 Igor Abakoumov - Astana 9
44 Sylvain Chavanel - Cofidis 8
45 Sandy Casar - Française Des Jeux 7
46 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 7
47 Tyler Farrar - Cofidis 7
48 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 6
49 Andy Schleck - Team CSC 6
50 Freddy Bichot - Agritubel 6
51 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 5
52 Maxim Iglinsky - Astana 5
53 Thomas Fothen - Gerolsteiner 5
54 Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic 5
55 Dmitriy Muravyev - Astana 4
56 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 4
57 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir 4
58 Alberto Ongarato - Milram 4
59 Stéphane Augé - Cofidis 3
60 Amaël Moinard - Cofidis 3
61 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne 3
62 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3
63 Nicolas Vogondy - Agritubel 3
64 Jakob Piil - T-Mobile 2
65 Christophe Laurent - Crédit Agricole 2
66 Roy Sentjens - Predictor-Lotto 2
67 Iban Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi 2
68 Nicolas Jalabert - Agritubel 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 22 pts
2 Sandy Casar - Française Des Jeux 17
3 Amaël Moinard - Cofidis 17
4 Stéphane Augé - Cofidis 12
5 Dmitriy Muravyev - Astana 11
6 Alberto Contador - Discovery Channel 10
7 Murilo Fischer - Liquigas 8
8 Davide Rebellin - Gerolsteiner 8
9 Nicolas Vogondy - Agritubel 8
10 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 7
11 David López García - Caisse d'Epargne 6
12 Alexandr Kolobnev - Team CSC 6
13 David Loosli - Lampre-Fondital 5
14 Fabio Baldato - Lampre-Fondital 5
15 Romain Feillu - Agritubel 4
16 Cadel Evans - Predictor-Lotto 4
17 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 3
18 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 3
19 Fränk Schleck - Team CSC 2
20 Roman Kreuziger - Liquigas 2
21 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 2
22 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 2
23 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 2
24 Sébastien Joly - Française Des Jeux 1
25 Levi Leipheimer - Discovery Channel 1
26 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1
27 Christian Vande Velde - Team CSC 1
28 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 1
29 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 1
30 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 1


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Alberto Contador - Discovery Channel 17.40.40
2 Thomas Lövkvist - Française Des Jeux 0.45
3 Roman Kreuziger - Liquigas 0.48
4 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 0.49
5 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 1.10
6 Andy Schleck - Team CSC 1.11
7 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto 1.14
8 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Prodir 1.22
9 Maxime Monfort - Cofidis 1.32
10 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir
11 José Antonio Redondo - Astana 1.55
12 Amaël Moinard - Cofidis 2.00
13 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
14 Matthias Russ - Gerolsteiner 2.30
15 Marcus Burghardt - T-Mobile 3.32
16 Eduardo Gonzalo - Agritubel 3.46
17 Thomas Frei - Astana 5.13
18 Kasper Klostergård - Team CSC 5.48
19 Francisco José Ventoso - Saunier Duval-Prodir 6.31
20 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 6.48
21 Thomas Fothen - Gerolsteiner 8.54
22 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 9.09
23 Tyler Farrar - Cofidis 9.17
24 William Bonnet - Crédit Agricole 9.19
25 Romain Feillu - Agritubel 9.34
26 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux 9.35
27 Aaron Kemps - Astana 9.38
28 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 9.39
29 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi 10.04
30 Tomas Vaitkus - Discovery Channel 12.12


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Caisse D’Epargne 53.03.58
2 Discovery Channel Team 0.16
3 Francaise des Jeux 0.25
4 Saunier Duval - Prodir 0.37
5 Bouygues Telecom 0.51
6 Predictor - Lotto 1.02
7 Team CSC 1.15
8 Cofidis Credit Par Telephone 2.01
9 Gerolsteiner 2.04
10 Liquigas 2.31
11 Credit Agricole 2.42
12 Euskaltel - Euskadi 3.00
13 Lampre-Fondital 3.30
14 Rabobank 3.31
15 Ag2R Prevoyance 4.21
16 Astana 4.24
17 Agritubel 7.39
18 T-Mobile Team 7.59
19 Quick Step - Innergetic 14.27
20 Team Milram 22.30

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR