Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Alberto Contador vandt Vuelta a Castilla

Alberto Contador vandt Vuelta a Castilla

18. april 2010 15:230
Som ventet skabte sidste etape af Vuelta a Castilla y Leon ikke tidsafstande i toppen af klassementet, og dermed kunne Astana holdet nemt fører deres kaptajn Alberto Contador frem til endnu en sejr. I februar måned vandt Contador Volta ao Algarve, i marts vandt han Paris-Nice og nu har han altså også vundet et etapeløb i april.

Sidste etape blev vundet af Sergio Ribeiro (Barbot-Siper), som i spurten henviste Alberto Benitez (Footon-Servetto) og Angel Vicioso (Andalucia-Cajasur) til anden og tredjepladsen.

Resultat af 5. etape
1 Sergio Ribeiro - Barbot-Siper 03.50.06
2 Alberto Benitez - Footon-Servetto
3 Angel Vicioso - Andalucia-Cajasur
4 Javier Moreno - Andalucia-Cajasur
5 Pablo Urtasun - Euskaltel-Euskadi
6 Tiago Machado - Team RadioShack
7 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne
8 David Garcia - Xacobeo Galicia
9 Stefan Denifl - Cervelo TestTeam
10 Filipe Cardoso - La-Rota Dos Moveis
11 Gonzalo Rabuñal. - Xacobeo Galicia
12 Janez Brajkovic - Team RadioShack
13 Aketza Peña - Caja Rural
14 Ezequiel Mosquera - Xacobeo Galicia
15 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi
16 Fabricio Ferrari - Caja Rural
17 Oscar Grau - Burgos 2016-Castilla
18 Koos Moerenhout - Rabobank
19 Arnold Jeannesson - Caisse d'Epargne
20 David Bernabeu - Barbot-Siper
21 Alberto Contador - Astana
22 Edward King - Cervelo TestTeam
23 Arturo Mora - Caja Rural
24 Oscar Pereiro - Astana
25 Andrey Amador - Caisse d'Epargne
26 Jon Izaguirre - Orbea
27 Gorazd Stangelj - Astana
28 Antonio Cabello - Andalucia-Cajasur
29 Raul Santamarta - Burgos 2016-Castilla
30 Jose Rubiera - Team RadioShack
31 Denis Menchov - Rabobank
32 Andoni Blazquez - Orbea
33 Bruno Pires - Barbot-Siper
34 Gert Steegmans - Team RadioShack
35 Fumiyuki Beppu - Team RadioShack
36 Gregory Obando - Burgos 2016-Castilla
37 Rodrigo Garcia - Xacobeo Galicia
38 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
39 Diego Gallego - Burgos 2016-Castilla
40 Graeme Brown - Rabobank
41 Marcos Garcia - Xacobeo Galicia
42 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne
43 Serafin Martinez - Xacobeo Galicia
44 Juan Mauricio Soler - Caisse d'Epargne
45 Gustavo Cesar - Xacobeo Galicia
46 Josep Jufre - Astana
47 Daniel Navarro - Astana
48 Francisco Perez - Caisse d'Epargne
49 Grischa Niermann - Rabobank
50 Hernani Broco - La-Rota Dos Moveis
51 Mikel Landa - Orbea
52 Jose Roldan - Andalucia-Cajasur
53 Iñigo Cuesta - Cervelo TestTeam
54 Ruben Reig - Caja Rural
55 Juan Manuel Garate - Rabobank
56 Michael Kwiatkowski - Caja Rural
57 Hugo Sabido - La-Rota Dos Moveis
58 Pedro Merino - Footon-Servetto
59 Helder Oliveira - Barbot-Siper
60 Ricardo Garcia - Orbea
61 Jason Mccartney - Team RadioShack
62 Mario Bruseghin - Caisse d'Epargne
63 Rui Sousa - Barbot-Siper
64 Stef Clement - Rabobank
65 Oleg Chuzhda - Caja Rural
66 Luis Mas - Burgos 2016-Castilla 0.14
67 Virgilio Santos - La-Rota Dos Moveis
68 Enrique Mata - Footon-Servetto
69 Jose Herrada - Caja Rural 0.16
70 Jose Mendes - La-Rota Dos Moveis
71 Pablo Lechuga - Andalucia-Cajasur 0.22
72 Cesar Fonte - Barbot-Siper 0.26
73 Ivan Melero - Burgos 2016-Castilla 0.41
74 David Francisco - Burgos 2016-Castilla
75 David Gutierrez - Footon-Servetto
76 Markel Irizar - Team RadioShack
77 Steven Kruijswijk - Rabobank
78 Benat Urain - Orbea
79 Edgar Pinto - La-Rota Dos Moveis
80 Benjamin Noval - Astana
81 Jose Angel Gomez Marchante - Andalucia-Cajasur 0.57
82 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur
83 Jesus Hernandez - Astana 1.07
84 David De La Fuente - Astana
85 Ruben Calvo - La-Rota Dos Moveis 1.12
86 Dennis Van Winden - Rabobank 1.22
87 Jose Toribio - Andalucia-Cajasur 3.10
88 Joaquin Ortega - Barbot-Siper
89 Joaquin Novoa - Cervelo TestTeam
90 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 3.47
91 Iban Mayoz - Footon-Servetto
92 Manuel Anton - Burgos 2016-Castilla 3.55
93 Ignatas Konovalovas - Cervelo TestTeam 4.22
94 Theo Bos - Cervelo TestTeam
95 Tomas Faiers - Footon-Servetto 5.31
96 Marco Corti - Footon-Servetto
97 Oscar Pujol - Cervelo TestTeam 6.42
98 Joao Correia - Cervelo TestTeam 6.48
99 Javier Aramendia - Euskaltel-Euskadi 7.01
100 Miguel Minguez - Euskaltel-Euskadi
101 Xabier Zabalo - Orbea 7.03
102 Jonathan Castroviejo - Euskaltel-Euskadi
103 Adrian Saez - Orbea 8.38
104 Mikel Ilundain - Orbea

Samlet stilling
1 Alberto Contador - Astana 16.56.01
2 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 0.41
3 Ezequiel Mosquera - Xacobeo Galicia 1.20
4 Janez Brajkovic - Team RadioShack 1.30
5 David Bernabeu - Barbot-Siper 2.30
6 Javier Moreno - Andalucia-Cajasur 2.51
7 Tiago Machado - Team RadioShack
8 Stefan Denifl - Cervelo TestTeam 2.58
9 Denis Menchov - Rabobank 3.06
10 Jose Rubiera - Team RadioShack 3.17
11 Koos Moerenhout - Rabobank 3.23
12 Raul Santamarta - Burgos 2016-Castilla 3.28
13 Bruno Pires - Barbot-Siper 3.58
14 Aketza Peña - Caja Rural 4.02
15 Gustavo Cesar - Xacobeo Galicia 4.20
16 Juan Mauricio Soler - Caisse d'Epargne 4.44
17 Grischa Niermann - Rabobank 5.03
18 Jose Herrada - Caja Rural 5.10
19 Juan Manuel Garate - Rabobank 5.11
20 Mario Bruseghin - Caisse d'Epargne 5.15
21 Jose Mendes - La-Rota Dos Moveis 5.33
22 Fabricio Ferrari - Caja Rural 5.37
23 Diego Gallego - Burgos 2016-Castilla 7.33
24 Alberto Losada - Caisse d'Epargne 7.54
25 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 8.08
26 Andrey Amador - Caisse d'Epargne 8.17
27 Iñigo Cuesta - Cervelo TestTeam 8.18
28 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne 8.22
29 Daniel Navarro - Astana 8.34
30 Gregory Obando - Burgos 2016-Castilla 9.08
31 Arnold Jeannesson - Caisse d'Epargne 9.53
32 Mikel Landa - Orbea 10.41
33 Edgar Pinto - La-Rota Dos Moveis 11.22
34 Francisco Perez - Caisse d'Epargne 11.26
35 Marcos Garcia - Xacobeo Galicia 11.36
36 David Garcia - Xacobeo Galicia 12.17
37 Jose Angel Gomez Marchante - Andalucia-Cajasur
38 Josep Jufre - Astana 12.54
39 Jon Izaguirre - Orbea 13.26
40 Gorazd Stangelj - Astana 13.57
41 Pedro Merino - Footon-Servetto 14.19
42 Oscar Pereiro - Astana 16.45
43 Angel Vicioso - Andalucia-Cajasur 16.48
44 Rodrigo Garcia - Xacobeo Galicia 17.55
45 Arturo Mora - Caja Rural 18.16
46 Fumiyuki Beppu - Team RadioShack 18.17
47 Markel Irizar - Team RadioShack 18.21
48 Jose Roldan - Andalucia-Cajasur 18.41
49 Hugo Sabido - La-Rota Dos Moveis 18.45
50 Virgilio Santos - La-Rota Dos Moveis 19.26
51 Edward King - Cervelo TestTeam 19.54
52 Sergio Ribeiro - Barbot-Siper 20.48
53 Michael Kwiatkowski - Caja Rural 21.13
54 Andoni Blazquez - Orbea 22.04
55 Ivan Melero - Burgos 2016-Castilla 22.17
56 Gonzalo Rabuñal. - Xacobeo Galicia 23.04
57 Ricardo Garcia - Orbea 23.44
58 Hernani Broco - La-Rota Dos Moveis 23.49
59 Rui Sousa - Barbot-Siper 24.42
60 Steven Kruijswijk - Rabobank 25.01
61 Antonio Cabello - Andalucia-Cajasur 25.07
62 Cesar Fonte - Barbot-Siper 25.13
63 Javier Aramendia - Euskaltel-Euskadi 25.31
64 Stef Clement - Rabobank 26.12
65 Pablo Urtasun - Euskaltel-Euskadi 26.48
66 Miguel Minguez - Euskaltel-Euskadi 27.23
67 Helder Oliveira - Barbot-Siper 27.29
68 Graeme Brown - Rabobank 28.08
69 Filipe Cardoso - La-Rota Dos Moveis 28.13
70 Ruben Reig - Caja Rural 28.18
71 Serafin Martinez - Xacobeo Galicia 28.25
72 Benjamin Noval - Astana 29.05
73 Marco Corti - Footon-Servetto
74 Gert Steegmans - Team RadioShack 29.25
75 Dennis Van Winden - Rabobank 29.36
76 Pablo Lechuga - Andalucia-Cajasur 30.11
77 Jesus Hernandez - Astana 30.13
78 Oleg Chuzhda - Caja Rural 30.21
79 Alberto Benitez - Footon-Servetto 30.53
80 David De La Fuente - Astana 31.35
81 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur 31.39
82 David Gutierrez - Footon-Servetto 31.41
83 Manuel Anton - Burgos 2016-Castilla 32.19
84 Luis Mas - Burgos 2016-Castilla 32.31
85 Enrique Mata - Footon-Servetto 32.50
86 Oscar Grau - Burgos 2016-Castilla 32.54
87 Ruben Calvo - La-Rota Dos Moveis 32.59
88 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 33.47
89 Theo Bos - Cervelo TestTeam 33.50
90 Joaquin Ortega - Barbot-Siper 34.36
91 Ignatas Konovalovas - Cervelo TestTeam 35.39
92 David Francisco - Burgos 2016-Castilla 36.13
93 Benat Urain - Orbea 36.43
94 Xabier Zabalo - Orbea 37.07
95 Jose Toribio - Andalucia-Cajasur 37.47
96 Jason Mccartney - Team RadioShack 39.31
97 Iban Mayoz - Footon-Servetto 39.56
98 Jonathan Castroviejo - Euskaltel-Euskadi 40.42
99 Mikel Ilundain - Orbea 41.22
100 Tomas Faiers - Footon-Servetto 41.28
101 Joaquin Novoa - Cervelo TestTeam 42.18
102 Adrian Saez - Orbea 42.39
103 Oscar Pujol - Cervelo TestTeam 44.39
104 Joao Correia - Cervelo TestTeam 47.56

Pointkonurrencen
1 Theo Bos - Cervelo TestTeam 50 pts
2 Alberto Contador - Astana 50
3 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 42
4 Pablo Urtasun - Euskaltel-Euskadi 42
5 Graeme Brown - Rabobank 40
6 Janez Brajkovic - Team RadioShack 38
7 Tiago Machado - Team RadioShack 38
8 Filipe Cardoso - La-Rota Dos Moveis 28
9 Ezequiel Mosquera - Xacobeo Galicia 26
10 Sergio Ribeiro - Barbot-Siper 25
11 Javier Moreno - Andalucia-Cajasur 25
12 Stefan Denifl - Cervelo TestTeam 25
13 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne 23
14 David Bernabeu - Barbot-Siper 21
15 Juan Mauricio Soler - Caisse d'Epargne 20
16 Alberto Benitez - Footon-Servetto 20
17 Angel Vicioso - Andalucia-Cajasur 16
18 Oscar Grau - Burgos 2016-Castilla 16
19 Gustavo Cesar - Xacobeo Galicia 14
20 Denis Menchov - Rabobank 13
21 Jose Mendes - La-Rota Dos Moveis 13
22 Enrique Mata - Footon-Servetto 12
23 Jose Herrada - Caja Rural 9
24 David Garcia - Xacobeo Galicia 9
25 Michael Kwiatkowski - Caja Rural 9

Bjergkonkurrencen
1 Iban Mayoz - Footon-Servetto 19 pts
2 Angel Vicioso - Andalucia-Cajasur 11
3 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 10
4 Juan Mauricio Soler - Caisse d'Epargne 8
5 Alberto Contador - Astana 6
6 Stefan Denifl - Cervelo TestTeam 6
7 Jose Toribio - Andalucia-Cajasur 6
8 Ezequiel Mosquera - Xacobeo Galicia 4
9 David De La Fuente - Astana 4
10 Jose Angel Gomez Marchante - Andalucia-Cajasur 3
11 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 3

Holdkonkurrencen
1 Team RadioShack 88.55.41
2 Rabobank 3.03
3 Caisse d'Epargne 4.43
4 Caja Rural 5.03
5 Burgos 2016-Castilla Y Leon 7.49
6 Xacobeo Galicia 8.27
7 Astana 12.46
8 Barbot-Siper 17.17
9 Cervelo TestTeam 20.02
10 Andalucia-Cajasur 23.06
11 La-Rota Dos Moveis 25.13
12 Euskaltel-Euskadi 30.30
13 Orbea 34.40
14 Footon-Servetto 45.24

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08

La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08

La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08

La Polynormande(1.1) 14/08

EM - Herrer(CC) 14/08

Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08

EM - Kvinder (Enkeltstart)(CCW) 17/08

One Belt One Road Nation'...(2.NCUP) 17/08-19/08

EM - Herrer (Enkeltstart)(CC) 17/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 18/08-28/08

Vuelta a España(2.UWT) 19/08-11/09

EM - Kvinder(CCW) 21/08

BEMER Cyclassics(1.UWT) 21/08

Schaal Sels Merksem(1.1) 21/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger