Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Alessandro Petacchi deklasseret i Algarve

Alessandro Petacchi deklasseret i Algarve

21. februar 2007 18:230

Alessandro Petacchi (Milram) beviste, at han efter en skadesplaget 2006-sæson for alvor er på vej tilbage til sprintertronen, da han kørte først over stregen på 1. etape af Volta ao Algarve. Desværre mente løbsjurien, at den italienske rytter havde generet Gert Steegmans i spurten og valgte derfor, at deklassere Alessandro Petacchi til fjerdepladsen.

”Det er en farce,” udtaler Petacchi til den italienske cykelsportsside tuttobiciweb.com. ”Jeg havde ikke indflydelse på nogen. Jeg var i front og kørte min egen spurt. Jeg ved ikke, hvad løbsjurien kunne have set.”

Derved blev det i stedet en stor dag for Quick Step-mandskabet, der både kan fejre sejren i Andalusien til Tom Boonen og en etapesejr og førertrøje til Gert Steegmans i Volta ao Algarve

Danske Claus Michael Møller (Barbot-Halcon) fik sin sæsondebut i det portugisiske etapeløb og var med feltet hjem som nummer 165. 

Resultat af 1. etape
1 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic 4.44.16 (40.378 km/h)
2 René Haselbacher (Aut) Astana
3 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel
4 Alessandro Petacchi (Ita) Milram
5 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 0.03
6 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld
7 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis
8 Stefan Van Dijck (Ned) Wiesenhof-Felt
9 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
10 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
11 Martin Garrido Mayorga (Arg) Duja-Tavira
12 Jimmy Casper (Fra) Unibet.com
13 Samuel José Caldeira (Por) Duja-Tavira
14 Pablo Urtasun (Spa) Liberty Seguros
15 Olaf Pollack (Ger) Wiesenhof-Felt
16 Tyler Farrar (USA) Cofidis
17 Javier Benitez (Spa) Benfica
18 Nuno Marta Duarte (Por) Madeinox-Bric-Loulé
19 Sergio Ribeiro (Por) Benfica
20 Bruno Sa (Por) Paredes Rota dos Móveis
21 Hector Guerra Garcia (Spa) Liberty Seguros
22 Hubert Schwab (Swi) Quickstep-Innergetic
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel
24 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
25 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
26 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
27 Tom Leezer (Ned) Rabobank Continental
28 Andre Cardoso (Por) Paredes Rota dos Móveis
29 Giosuè Bonomi (Ita) Barloworld
30 Helder Oliveira (Por) Madeinox-Bric-Loulé
31 Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Barbot-Halcon
32 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
33 Arnaud Coyot (Fra) Unibet.com
34 Philippe Gilbert (Bel) Française Des Jeux
35 Pedro Costa (Por) Vitória-ASC
36 Egoi Martínez (Spa) Discovery Channel
37 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
38 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica
39 Nelson Hugo Rocha (Por) Riberalves-Boavista
40 Steffen Radochla (Ger) Wiesenhof-Felt
41 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
42 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista
43 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
44 Steffen Wesemann (Swi) Wiesenhof-Felt
45 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
46 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
47 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel
48 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental
49 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
50 David Blanco (Spa) Duja-Tavira
51 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
52 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis
53 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
54 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile
55 Jörg Ludewig (Ger) Wiesenhof-Felt
56 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
57 Marco Velo (Ita) Milram
58 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel
59 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
60 Gregory Rast (Swi) Astana
61 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
62 Luis Pinheiro (Por) Liberty Seguros
63 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
64 Martyn Maaskant (Ned) Rabobank Continental
65 Bas Giling (Ned) Wiesenhof-Felt
66 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros
67 Maarten Wynants (Bel) Quickstep-Innergetic
68 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile
69 Pedro Cardoso (Por) LA-MSS
70 Preben Van Hecke (Bel) Predictor-Lotto
71 Devi Vervaeke (Bel) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
72 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
73 Davide Viganò (Ita) Quickstep-Innergetic
74 Serguei Ivanov (Rus) Astana
75 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto
76 Juan Manuel Gárate (Spa) Quickstep-Innergetic
77 Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Liberty Seguros
78 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental
79 Bruno Barbosa (Por) Paredes Rota dos Móveis
80 José Azevedo (Por) Benfica
81 José Carlos Silva Rodrigues (Por) Vitória-ASC
82 Antonio Colom (Spa) Astana
83 César Antunes Quiterio (Por) Liberty Seguros
84 Ricardo Martins (Por) Paredes Rota dos Móveis
85 Wim Van Huffel (Bel) Predictor-Lotto
86 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
87 Claudio Faria (Por) LA-MSS
88 Rob Ruijgh (Ned) Rabobank Continental
89 Arnaud Gerard (Fra) Française Des Jeux
90 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
91 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
92 Jacek Morajko (Pol) Riberalves-Boavista
93 André Korff (Ger) T-Mobile
94 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
95 Arjen De Baat (Ned) Rabobank Continental
96 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
97 Ricardo Mestre (Por) Duja-Tavira
98 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto
99 Alexis Rodríguez (Spa) Paredes Rota dos Móveis
100 Rui Costa (Por) Benfica
101 Luis Silva (Por) Duja-Tavira
102 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
103 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros
104 Stephen Gallagher (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
105 Hugo Sabido (Por) Barloworld
106 Scott Davis (Aus) T-Mobile
107 Ricardo Horta (Por) Barbot-Halcon
108 Gilberto Martins (Por) Madeinox-Bric-Loulé
109 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros
110 Mikel Pradera (Spa) Benfica
111 Celestino Pinho (Por) Barbot-Halcon
112 Evgeny Popov (Rus) Rabobank Continental
113 Sergio Sousa (Por) Madeinox-Bric-Loulé
114 Thierry Marichal (Bel) Française Des Jeux
115 Daniel Petrov (Bul) Duja-Tavira
116 Kevin De Weert (Bel) Cofidis
117 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis
118 Christophe Detilloux (Bel) Française Des Jeux
119 Edgar Anão (Por) LA-MSS
120 Bruno Pires (Por) LA-MSS
121 Benoît Joachim (Lux) Astana
122 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com
123 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
124 Addy Engels (Ned) Quickstep-Innergetic
125 Fernando Sousa (Por) Madeinox-Bric-Loulé
126 Ryan Cox (RSA) Barloworld
127 Jurgen Van den Broeck (Bel) Predictor-Lotto
128 Virgilio Martins Santos (Por) Riberalves-Boavista
129 Gilberto Sampaio (Por) Vitória-ASC
130 Fabio Sacchi (Ita) Milram
131 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
132 Xavier Tondo (Spa) LA-MSS
133 Hugo Manuel Vitor Izidoro (Por) Riberalves-Boavista
134 Peter Van Petegem (Bel) Quickstep-Innergetic
135 Celio Cristiano Sousa (Por) Riberalves-Boavista
136 Ilzo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
137 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental
138 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
139 Angel Vazquez Iglesias (Spa) LA-MSS
140 Matthias Kessler (Ger) Astana
141 Rui Sá (Por) Barbot-Halcon
142 Pedro Barnabe (Por) Paredes Rota dos Móveis
143 Matthew White (Aus) Discovery Channel
144 André Moreira Vital (Por) Madeinox-Bric-Loulé
145 Sergio Paulinho (Por) Discovery Channel
146 Stefan Kushlev (Bul) Riberalves-Boavista
147 Sébastien Minard (Fra) Cofidis
148 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis
149 Bruno Miguel Castanheira Gomes (Por) Benfica
150 Krassimir Vasilev (Bul) Duja-Tavira
151 José Vaz (Por) Madeinox-Bric-Loulé
152 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
153 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
154 Paulo Barroso (Por) Vitória-ASC
155 Andreas Klöden (Ger) Astana
156 Nick Nuyens (Bel) Cofidis
157 Niels Scheuneman (Ned) Unibet.com
158 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
159 Robert Hunter (RSA) Barloworld
160 Daniel Musiol (Ger) Wiesenhof-Felt
161 Simon Kelly (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
162 João Cabreira (Por) LA-MSS
163 José Manuel De Sousa Cunha (Por) Vitória-ASC
164 Rui Filipe Pinto (Por) Barbot-Halcon
165 Claus Michael Møller (Den) Barbot-Halcon
166 Torsten Schmidt (Ger) Wiesenhof-Felt
167 Jorge Alberto Brito Ferraz (Por) Barbot-Halcon
168 Tom Steels (Bel) Predictor-Lotto
169 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
170 Micael Isidoro (Por) Vitória-ASC
171 Dimitri De Fauw (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
172 Renato Silva (Por) Benfica
173 José Martins (Por) Vitória-ASC 0.48
174 Alberto Ongarato (Ita) Milram 1.00
175 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram
176 Nelson Vitorino (Por) Duja-Tavira 0.03
177 Alejandro M. Marques (Spa) Madeinox-Bric-Loulé
178 Paidi O'Brien (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 1.29
179 Pedro Soeiro (Por) Barbot-Halcon 0.03
180 Bruno Neves (Por) LA-MSS
181 Marcel Sieberg (Ger) Milram 1.35
182 Björn Schröder (Ger) Milram
183 Enrico Degano (Ita) Barloworld 1.44
184 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram 2.00
185 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Riberalves-Boavista 0.03
186 Ng Yong Li (Mas) Vitória-ASC 5.39
187 Virgilo Neves (Por) Paredes Rota dos Móveis 7.12
188 Mark Cassidy (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 8.23
189 Tim Meeusen (Bel) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 18.54
190 Glenn Bak (Den) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
191 Christophe Beddegenoots (Bel) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
192 Marcio Correia (Por) Paredes Rota dos Móveis 27.22


Samlet stilling efter 1. etape
1 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic 4.44.06
2 René Haselbacher (Aut) Astana 0.04
3 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto
4 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 0.06
5 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista 0.07
6 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 0.10
7 Krassimir Vasilev (Bul) Duja-Tavira 0.12
8 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 0.13
9 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld
10 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis
11 Stefan Van Dijck (Ned) Wiesenhof-Felt
12 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
13 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
14 Martin Garrido Mayorga (Arg) Duja-Tavira
15 Jimmy Casper (Fra) Unibet.com
16 Samuel José Caldeira (Por) Duja-Tavira
17 Pablo Urtasun (Spa) Liberty Seguros
18 Olaf Pollack (Ger) Wiesenhof-Felt
19 Tyler Farrar (USA) Cofidis
20 Javier Benitez (Spa) Benfica
21 Nuno Marta Duarte (Por) Madeinox-Bric-Loulé
22 Sergio Ribeiro (Por) Benfica
23 Bruno Sa (Por) Paredes Rota dos Móveis
24 Hector Guerra Garcia (Spa) Liberty Seguros
25 Hubert Schwab (Swi) Quickstep-Innergetic
26 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel
27 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
28 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
29 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
30 Tom Leezer (Ned) Rabobank Continental
31 Andre Cardoso (Por) Paredes Rota dos Móveis
32 Giosuè Bonomi (Ita) Barloworld
33 Helder Oliveira (Por) Madeinox-Bric-Loulé
34 Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Barbot-Halcon
35 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
36 Arnaud Coyot (Fra) Unibet.com
37 Philippe Gilbert (Bel) Française Des Jeux
38 Pedro Costa (Por) Vitória-ASC
39 Egoi Martínez (Spa) Discovery Channel
40 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
41 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica
42 Nelson Hugo Rocha (Por) Riberalves-Boavista
43 Steffen Radochla (Ger) Wiesenhof-Felt
44 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
45 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
46 Steffen Wesemann (Swi) Wiesenhof-Felt
47 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
48 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
49 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel
50 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental
51 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
52 David Blanco (Spa) Duja-Tavira
53 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
54 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis
55 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
56 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile
57 Jörg Ludewig (Ger) Wiesenhof-Felt
58 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
59 Marco Velo (Ita) Milram
60 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel
61 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
62 Gregory Rast (Swi) Astana
63 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
64 Luis Pinheiro (Por) Liberty Seguros
65 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
66 Martyn Maaskant (Ned) Rabobank Continental
67 Bas Giling (Ned) Wiesenhof-Felt
68 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros
69 Maarten Wynants (Bel) Quickstep-Innergetic
70 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile
71 Pedro Cardoso (Por) LA-MSS
72 Preben Van Hecke (Bel) Predictor-Lotto
73 Devi Vervaeke (Bel) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
74 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
75 Davide Viganò (Ita) Quickstep-Innergetic
76 Serguei Ivanov (Rus) Astana
77 Juan Manuel Gárate (Spa) Quickstep-Innergetic
78 Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Liberty Seguros
79 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental
80 Bruno Barbosa (Por) Paredes Rota dos Móveis
81 José Azevedo (Por) Benfica
82 José Carlos Silva Rodrigues (Por) Vitória-ASC
83 Antonio Colom (Spa) Astana
84 César Antunes Quiterio (Por) Liberty Seguros
85 Ricardo Martins (Por) Paredes Rota dos Móveis
86 Wim Van Huffel (Bel) Predictor-Lotto
87 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
88 Claudio Faria (Por) LA-MSS
89 Rob Ruijgh (Ned) Rabobank Continental
90 Arnaud Gerard (Fra) Française Des Jeux
91 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
92 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
93 Jacek Morajko (Pol) Riberalves-Boavista
94 André Korff (Ger) T-Mobile
95 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
96 Arjen De Baat (Ned) Rabobank Continental
97 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
98 Ricardo Mestre (Por) Duja-Tavira
99 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto
100 Alexis Rodríguez (Spa) Paredes Rota dos Móveis
101 Rui Costa (Por) Benfica
102 Luis Silva (Por) Duja-Tavira
103 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
104 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros
105 Stephen Gallagher (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
106 Hugo Sabido (Por) Barloworld
107 Scott Davis (Aus) T-Mobile
108 Ricardo Horta (Por) Barbot-Halcon
109 Gilberto Martins (Por) Madeinox-Bric-Loulé
110 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros
111 Mikel Pradera (Spa) Benfica
112 Celestino Pinho (Por) Barbot-Halcon
113 Evgeny Popov (Rus) Rabobank Continental
114 Sergio Sousa (Por) Madeinox-Bric-Loulé
115 Thierry Marichal (Bel) Française Des Jeux
116 Daniel Petrov (Bul) Duja-Tavira
117 Kevin De Weert (Bel) Cofidis
118 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis
119 Christophe Detilloux (Bel) Française Des Jeux
120 Edgar Anão (Por) LA-MSS
121 Bruno Pires (Por) LA-MSS
122 Benoît Joachim (Lux) Astana
123 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com
124 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
125 Addy Engels (Ned) Quickstep-Innergetic
126 Fernando Sousa (Por) Madeinox-Bric-Loulé
127 Ryan Cox (RSA) Barloworld
128 Jurgen Van den Broeck (Bel) Predictor-Lotto
129 Virgilio Martins Santos (Por) Riberalves-Boavista
130 Gilberto Sampaio (Por) Vitória-ASC
131 Fabio Sacchi (Ita) Milram
132 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
133 Xavier Tondo (Spa) LA-MSS
134 Hugo Manuel Vitor Izidoro (Por) Riberalves-Boavista
135 Peter Van Petegem (Bel) Quickstep-Innergetic
136 Celio Cristiano Sousa (Por) Riberalves-Boavista
137 Ilzo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
138 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental
139 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
140 Angel Vazquez Iglesias (Spa) LA-MSS
141 Matthias Kessler (Ger) Astana
142 Rui Sá (Por) Barbot-Halcon
143 Pedro Barnabe (Por) Paredes Rota dos Móveis
144 Matthew White (Aus) Discovery Channel
145 André Moreira Vital (Por) Madeinox-Bric-Loulé
146 Sergio Paulinho (Por) Discovery Channel
147 Stefan Kushlev (Bul) Riberalves-Boavista
148 Sébastien Minard (Fra) Cofidis
149 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis
150 Bruno Miguel Castanheira Gomes (Por) Benfica
151 José Vaz (Por) Madeinox-Bric-Loulé
152 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
153 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
154 Paulo Barroso (Por) Vitória-ASC
155 Andreas Klöden (Ger) Astana
156 Nick Nuyens (Bel) Cofidis
157 Niels Scheuneman (Ned) Unibet.com
158 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
159 Robert Hunter (RSA) Barloworld
160 Daniel Musiol (Ger) Wiesenhof-Felt
161 Simon Kelly (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
162 João Cabreira (Por) LA-MSS
163 José Manuel De Sousa Cunha (Por) Vitória-ASC
164 Rui Filipe Pinto (Por) Barbot-Halcon
165 Claus Michael Møller (Den) Barbot-Halcon
166 Torsten Schmidt (Ger) Wiesenhof-Felt
167 Jorge Alberto Brito Ferraz (Por) Barbot-Halcon
168 Tom Steels (Bel) Predictor-Lotto
169 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
170 Micael Isidoro (Por) Vitória-ASC
171 Dimitri De Fauw (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
172 Renato Silva (Por) Benfica
173 Nelson Vitorino (Por) Duja-Tavira
174 Alejandro M. Marques (Spa) Madeinox-Bric-Loulé
175 Pedro Soeiro (Por) Barbot-Halcon
176 Bruno Neves (Por) LA-MSS
177 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Riberalves-Boavista
178 José Martins (Por) Vitória-ASC 0.58
179 Alberto Ongarato (Ita) Milram 1.10
180 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram
181 Paidi O'Brien (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 1.39
182 Marcel Sieberg (Ger) Milram 1.45
183 Björn Schröder (Ger) Milram
184 Enrico Degano (Ita) Barloworld 1.54
185 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram 2.10
186 Ng Yong Li (Mas) Vitória-ASC 5.49
187 Virgilo Neves (Por) Paredes Rota dos Móveis 7.22
188 Mark Cassidy (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 8.33
189 Tim Meeusen (Bel) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 19.04
190 Glenn Bak (Den) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
191 Christophe Beddegenoots (Bel) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
192 Marcio Correia (Por) Paredes Rota dos Móveis 27.30


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic 25 pts
2 René Haselbacher (Aut) Astana 20
3 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 16
4 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 13
5 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 10
6 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto 9
7 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld 8
8 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista 6
9 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis 6
10 Stefan Van Dijck (Ned) Wiesenhof-Felt 4
11 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
12 Marcio Correia (Por) Paredes Rota dos Móveis 2
13 Krassimir Vasilev (Bul) Duja-Tavira 1
14 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto 1


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista 5 pts
2 Nelson Vitorino (Por) Duja-Tavira 3
3 Daniel Petrov (Bul) Duja-Tavira 1


Kombinationskonkurrencen efter 1. etape
1 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista 14 pts
2 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic 2
3 René Haselbacher (Aut) Astana 4
4 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 7
5 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto 9
6 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 10
7 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 13
8 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld 16
9 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis 19
10 Krassimir Vasilev (Bul) Duja-Tavira 20
11 Stefan Van Dijck (Ned) Wiesenhof-Felt 21


Ungdomskonkurrencen efter 1. etape

1 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista
2 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
3 Samuel José Caldeira (Por) Duja-Tavira
4 Tom Leezer (Ned) Rabobank Continental
5 Nelson Hugo Rocha (Por) Riberalves-Boavista


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Discovery Channel 14.12.54
2 Quickstep-Innergetic
3 Astana
4 Milram
5 Wiesenhof-Felt 14.12.57
6 Duja-Tavira
7 Benfica
8 Cofidis
9 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
10 T-Mobile
11 Barloworld
12 Gerolsteiner
13 Liberty Seguros
14 Unibet.com
15 Predictor-Lotto
16 Française Des Jeux
17 Paredes Rota dos Móveis
18 Rabobank
19 Madeinox-Bric-Loulé
20 Riberalves-Boavista
21 Barbot-Halcon
22 Vitória-ASC
23 LA-MSS
24 Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

Tour du Finistère(1.1) 18/04

Amstel Gold Race(1.WWT) 19/04

Amstel Gold Race(1.UWT) 19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER