Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Alle resultater fra torsdagens stævne i Ballerup

Alle resultater fra torsdagens stævne i Ballerup

16. januar 2011 20:49Foto: Reinhardt/DK

DM i 4000 meter holdforfølgelse for juniorer
 

Kvalifiktation
 

1 Distrikt Jylland-Fyn 4.32.12
Mathias Møller Nielsen
Elias Helleskov Busk
Alexander Hjortnæs
Kenni Hansen

2 Team RCR Odense 4.33.05
Casper Folsach
Simon Bigum
Patrick Olesen
Rasmus H. Lund

3 DCR-Ballerup 1 4.43.61
Kristian Hamburger Holm
Emil Wang
Jonas Poulsen
Casper Pedersen

4 DCR-Ballerup 2 5.00.52
Kim Koldborg Laustsen
Mathias Laursen
Mathias Linderod
Andreas Pihl Nielsen

DNS Distrikt Sjælland 1
Mathias Krigbaum
Alexander Lander
Sebastian Juhl
Andreas Jedig

DNS Distrikt Sjælland 2
Frederik Bohe
Oliver Almind
Daniel Hartvig
Frederik Gundersen

Match om placeringerne 3 og 4

3 DCR-Ballerup 1
Kristian Hamburger Holm
Emil Wang
Jonas Poulsen
Casper Pedersen

4 DCR-Ballerup 2 Indhentet
Kim Koldborg Laustsen
Mathias Laursen
Mathias Linderod
Andreas Pihl Nielsen

Match om placeringerne 1 og 2

1 Team RCR Odense 4.26.58
Casper Folsach
Simon Bigum
Patrick Olesen
Rasmus H. Lund

2 Distrikt Jylland-Fyn 4.29.46
Mathias Møller Nielsen
Elias Helleskov Busk
Alexander Hjortnæs
Kenni Hansen


DM i 30 kilometer parløb for juniorer

1 Simon Bigum - Elias Helleskov Busk 21
2 Rasmus H. Lund - Mathias Krigbaum 16
3 Mathias Møller Nielsen - Alexander Hjortnæs 15
4 Andreas Jedig - Patrick Olesen 9
5 Alexander Lander - Jonas Poulsen 7
6 Kristian Hamburger Holm - Rasmus Bøgh Wallin 0
7 Marc Rasch Jensen - Kenny Hansen 0
8 Emil Wang - Andreas Pihl Nielsen 0

3 omgange efter
9 Oliver Almind - Frederik Gundersen 0
10 Daniel H. Hartvig - Martin H. Frank 0
11 Nicolai Just - Tobias Asmussen 0

DNS Casper Folsach - Steffen Thomsen
DNF Patrick Leth - Casper Pedersen
DNF Mathias Linderod - Kim Koldborg Laustsen
DNF Mads Gram - Frederik Valgren


DBC Derny-pace mesterskab


Kvalfikation

Heat A


1 Casper Degn Larsen - Glud & Marstrand Hobro
2 Mads Bugge - ABC
3 Morten Øllegaard - Team Energi Fyn
4 Heine Hansen - Designbrokers
5 Michael Berling - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning
6 Steffen Outzen - Bornholm Pro Cycling
7 Claus Jørgensen - Sorø BC

Heat B

1 Christian Kreuzfeldt - Team Energi Fyn
2 Sebastian Lander - Concordia Forsikring Himmerland
3 Sebastian Refsgaard - Team Reelight
4 Mathias Øllegaard - Designbrokers
5 Frederik Schwartz - DCR Ballerup
6 Mathias Kirgbaum - Hvidovre CK
7 Christian Moberg - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning
8 Stefan Jørgensen - Team Designbrokers - Junior

Finale over 7,5 kilometer


1 Mads Bugge - ABC (Rene Dupont) 7.11.80
2 Sebastian Lander - Concordia Forsikring Himmerland (Jan E. Sørensen)
3 Sebastian Refsgaard - Team Reelight (Michel Rasmussen)
4 Mathias Øllegaard – Designbrokers (Gert Frank)
5 Christian Kreutzfeldt - Team Energi Fyn (Jimmy Madsen)
6 Heine Hansen – Designbrokers (Michel Laursen)
7 Michael Berling - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning (Kim G. Svendsen)
8 Casper Degn Larsen - Glud & Marstrand Hobro (Jørgen V. Petersen)
9 Morten Øllegaard - Team Energi Fyn (Kent Brunsted)


Point parløb over tre afdelinger

1 Mads Bugge - Sebastian Lander 23
2 Christian Kreutzfeldt - Matias Greve 20
3 Frederik Schwartz - Casper Degn Larsen 16
4 Morten Øllegaard - Mathias Øllegaard 14
5 Michael Berling - Christian Moberg 9
6 Heine Hansen - Steffen Outzen 2
7 Thore Bradtberg - Sebastian Refsgaard 0


Stillingen i Feltet.dks 6-dagescup efter 7. afdeling

1 Marc Hester - Sorø BC 41
2 Sebastian Lander - Team Concordia Forsikring 31
3 Michael Mørkøv - Team Saxo Bank 29
3 Alex Rasmussen - Team Saxo Bank 29
5 Jens Erik Madsen - Team Designa Køkken-Blue Water 27
6 Morten Øllegaard - Team Stenca Trading-M1 24
7 Jesper Mørkøv - Team Bonnat 91 23
7 Mads Rydicher - Team ABC 23
9 Christian Kreutzfeldt - Team Energi Fyn 22
10 Michael Smith Larsen - Team Stenca M1 19
11 Christian Ranneries - Team Energi Fyn 18
12 Frederik Schwartz - DCR-Ballerup 17
13 Niki Byrgesen - Team Designa Køkken-Blue Water 16
13 Casper Degn Larsen - Glud & Marstrand Hobro 16
15 Mads Bugge - Team ABC 14
16 Michael Berling - Glud & Marstrand - LRØ 13
17 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring 10
18 Christian Moberg - Glud & Marstrand - LRØ 9
19 Nichlas E. Sørensen - DBC 8
19 Matias Greve - Team RCR Odense Junior 8
21 Mathias Øllegaard - Designbrokers 6
22 Michel Sandstød - ABC 5
22 Steffen Thomsen - DCR-Ballerup 5
24 Patrick Clausen - Team Reelight - CUBE 4
24 Simon Bigum - Team RCR Odense Junior 4
24 Casper Folsach - DCR-Ballerup 4
27 Jacob Mørkøv - ABC 3
27 Danny Stam - Holland 3
27 Elias Helleskov Busk - DCR-Ballerup 3
30 Rasmus H. Lund - Team RCR Odense Junior 2
31 Sebastian Refsgaard - Team Reelight - CUBE 1


Øvrige resultater

3 kilometer linieløb med føring af en motor de første 2 kilometer

1 Amalie Dideriksen - Amager CK
2 Kamilla Sofie Vallin - Designa Køkken Blue Water
3 Fie Degn Larsen - Designa Køkken Blue Water


20 omganges Scratch

1 Thore Bradtberg - DBC
2 Rasmus Correl Roesgarth - DesignBrokers Junior
3 Lars Erik Kron - DCR Ballerup
4 Morten Ryan Hansen - DBC
5 Erik Madsen - ABC
6 Jan Ryan Hansen - DBC
7 Jørgen Hansen - Politiets CA
8 Flemming Thestrup - DBC


Parløb over 10 kilometer for drenge og piger

1 Andreas Stokbro - Andreas Kron 16
2 Jonas Wang - Daniel Jensen 7
3 Rasmus Ambrosiussen - Mads Hjort 6
4 Emil Funder - Bjarke Andersen 5
5 Christian Larsen - Anders Mielke 5
6 Marcus Jønsson - Mikkel Bjerg 3
7 Mads Schilling - Andreas Andreasen 2
8-10 Peter Gylling - Frederik Jørgensen 0
8-10 Lise Engberg - Thomas B. Lund 0
8-10 Ellinor Kuusko - Gustav Vinding 0

1 omgang efter
11-12 Mark Frederiksen - Frederik Madsen 0
11-12 Rasmus L. Pedersen - Rasmus Boelsman 0

2 omgange efter
13-14 Arne Birkemose - Carl Sørensen 0
13-14 Anika Rasmussen - Yasmin Jensen 0


Italiensk Jagtløb

1 Hold B 3.38.15
Stine Ambrosiusen
Amalie Dideriksen
Andreas Holm Gylling
Kamilla Sofie Vallin
Rasmus Correl Roesgarth
Thore Bradtberg

2 Hold A 3.40.72
Annette Berg
Fie Degn Larsen
Mathias Vestergaard
Peter Glasdam
Mathias Lindberg
Marc Rasch Jensen


Udskilningsløb

1 Rasmus Bøgh Wallin - CC Gladsaxe
2 Mathias Laursen - DCR Ballerup
3 Mads Gram - DCR-Ballerup
4 Amalie Dideriksen - Amager CK
5 Nicolai Just - Cykling Odense


3 kilometer med føring af en motor de første 2 kilometer

1 Matias Greve - Team Energi Fyn
2 Frederik Schwartz - DCR Ballerup
3 Steffen Outzen - Bornholm Pro Cycling


18 omganges pointshandicap med forspring i point

1 Morten Ryan Hansen - DBC 13
2 Lars Erik Kron - DCR Ballerup 12
3 Jørgen Hansen - Politiets CA 6
4 Erik Madsen - ABC 5
5 Jan Ryan Hansen - DBC 4
6 Bent Christiansen - Claus Christiansen 4
 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Omloop Het Nieuwsblad(1.UWT) 29/02

Tour de Taiwan(2.1) 01/03-05/03

Le Samyn(1.1) 03/03

Strade Bianche(1.WWT) 07/03

Strade Bianche(1.UWT) 07/03

Paris-Nice(2.UWT) 08/03-15/03

Grote prijs Jean-Pierre M...(1.1) 08/03

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER