Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Annonce
Her er resultater og podiebilleder fra Niels Fredborgs Æresløb med DM i sprint for elite samt alle B&U-klasser samt et omnium. Du kan læse vores beretning fra DM i sprint for elite her.
DM i sprint - elite
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Morten Høgh Abel Jensen
3 Mathias Munk Andersen
4 Martin Frank
5 Nicklas O. Pedersen
6 Martin Steffensen
7 Jeppe Aaskov Pallesen
8 Danny Bak Pedersen
9 Nikolaj Frank Duffy Elbyehoej
10 Jens Christian Dichie
Guldfinale
1 William Rimkratt-Milkowski 2 sejre
2 Morten Høgh Abel Jensen 0 sejre
Bronzefinale
1 Mathias Munk Andersen 2 sejre
2 Martin Frank 0 sejre
Semifinale - heat 1
1 William Rimkratt-Milkowski 2 sejre
2 Martin Frank 0 sejre
Semifinale - heat 2
1 Morten Høgh Abel Jensen 2 sejre
2 Mathias Munk Andersen 1 sejr
Kvartfinale - heat 1
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Martin Steffensen
Kvartfinale - heat 2
1 Morten Høgh Abel Jensen
2 Danny Bak Pedersen
Kvartfinale - heat 3
1 Mathias Munk Andersen
2 Nicklas O. Pedersen
Kvartfinale - heat 4
1 Jeppe Aaskov Pallesen
2 Martin Frank
Løb om 5.-pladsen
1 Nicklas O. Pedersen
2 Martin Steffensen
3 Jeppe Aaskov Pallesen
4 Danny Bak Pedersen
Kvalifikation (200 m)
1 William Rimkratt-Milkowski 11,359
2 Morten Høgh Abel Jensen 11,374
3 Mathias Munk Andersen 11,973
4 Jeppe Aaskov Pallesen 11,999
5 Martin Frank 12,089
6 Nicklas O. Pedersen 12,096
7 Danny Bak Pedersen 12,316
8 Martin Steffensen 12,389
9 Nikolaj Frank Duffy Elbyehoej 12,629
10 Jens Christian Dichie 12,876
Slutstilling i omnium - elite
1 Nicklas O. Pedersen 13
2 Jeppe Aaskov Pallesen 11
3 Nicklas Eberhardt 10
4 Jens Chr. Dichie 6
5 Danny Bak Pedersen 5
6 Martin Steffensen 0
Udskilningsløb - 1. afd.
1 Nicklas O. Pedersen
2 Jeppe Aaskov Pallesen
3 Danny Bak Pedersen
4 Jens Chr. Dichie
5 Nicklas Eberhardt
6 Martin Steffensen
Scratch - 2. afd.
1 Nicklas O. Pedersen
2 Nicklas Eberhardt
3 Jeppe Aaskov Pallesen
4 Jens Chr. Dichie
5 Danny Bak Pedersen
6 Martin Steffensen
Spurtløb - 3. afd.
1 Nicklas Eberhardt
2 Jeppe Aaskov Pallesen
3 Nicklas O. Pedersen
4 Jens Chr. Dichie
5 Danny Bak Bjerregaard
6 Martin Steffensen
DM i sprint - U17
1 Svend Helleshøj Buch
2 Anders Lilliendal
3 Mikkel Skovgaard
4 August Kjær Agergaard
5 Ruben Zilas Larsen
Guldfinale
1 Svend Helleshøj Buch 2 sejre
2 Anders Lilliendal 0 sejre
Bronzefinale
1 Mikkel Skovgaard 9 point
2 August Kjær Agergaard 6 point
3 Ruben Zilas Larsen 3 point
Semifinale - Heat 1
1 Svend Helleshøj Buch
2 August Kjær Agergaard
3 Ruben Zilas Larsen
Semifinale - Heat 2
1 Anders Lilliendal
2 Mikkel Skovgaard
Kvalifikation
1 Svend Helleshøj Buch 12,243
2 Anders Lilliendal 12,490
3 Mikkel Skovgaard 13,139
4 August Kjær Agergaard 13,668
5 Ruben Zilas Larsen 14,406
DM i sprint - U16 Piger
1 Celina Mygdam Mikkelsen
DM i sprint - U15 drenge
1 Aksel Klinge
2 Casper Kaysen
3 Mathias Møller Jørgensen
4 Cedar Benjamin Hansen
5 Frederik Bjørn Sørensen
6 Lukas Lund Sørensen
7 Oscar Munk-Olsen
8 Mads Nadhazi Almstrup
DNF Nis Thoe Fuglsang
U15 drenge & U16 piger blev kørt som en samlet konkurrence
Guldfinale
1 Aksel Klinge 2 sejre
2 Casper Kaysen 0 sejre
Bronzefinale
1 Mathias Møller Jørgensen 2 sejre
2 Cedar Benjamin Hansen 0 sejre
Semifinale - heat 1
1 Aksel Klinge
2 Cedar Benjamin Hansen
Semifinale - heat 2
1 Casper Kaysen
2 Mathias Møller Jørgensen
Kvartfinale - heat 1
1 Aksel Klinge
2 Oscar Munk-Olsen
3 Celina Mygdam Mikkelsen
Kvartfinale - heat 2
1 Casper Kaysen
2 Lukas Lund Sørensen
3 Mads Nadhazi Almstrup
Kvartfinale - heat 3
1 Mathias Møller Jørgensen
2 Frederik Bjørn Sørensen
Kvartfinale - heat 4
1 Cedar Benjamin Hansen
2 Nis Thoe Fuglsang
Løb om 5.-pladsen
1 Frederik Bjørn Sørensen
2 Lukas Lund Sørensen
3 Oscar Munk-Olsen
4 Mads Nadhazi Almstrup
5 Celina Mygdam Mikkelsen
Kvalifikation
1 Aksel Klinge 13,698
2 Casper Kaysen 13,952
3 Mathias Møller Jørgensen 13,959
4 Cedar Benjamin Hansen 14,319
5 Nis Thoe Fuglsang 14,514
6 Frederik Bjørn Sørensen 14,907
7 Lukas Lund Sørensen 15,138
8 Oscar Munk-Olsen 15,792
9 Celina Mygdam Mikkelsen 16 738
10 Mads Nadhazi Almstrup 16,959
DM i sprint - U13 Piger
1 Claudia Mygdam Mikkelsen 9
2 Astrid Marie Bjørn Sørensen 6
3 Kathrine Møller Jørgensen 3
Finalen kørtes over 3 heat med 3, 2 og 1 point til top 3.
DM i sprint - U11 drenge
1 Malthe Obitsø Forsberg
DM i sprint - U13 drenge
1 Rasmus Perto
2 Sebastian Søndergaard
3 Jens Bak Bjerregaard
4 Magnus Obitsø Forsberg
U13 drenge & U11 drenge blev kørt som en samlet konkurrence
Guldfinale
1 Rasmus Perto 2 sejre
2 Sebastian Søndergaard 0 sejre
Bronzefinale
1 Jens Bak Bjerregaard 2 sejre
2 Malthe Obitsø Forsberg 0 sejre
Semifinale - heat 1
1 Sebastian Søndergaard
2 Malthe Obitsø Forsberg
Semifinale - heat 2
1 Rasmus Perto
2 Jens Bak Bjerregaard
Kvalifikation
1 Sebastian Søndergaard 16,195
2 Rasmus Perto 16,195
3 Jens Bak Bjerregaard 17,394
4 Magnus Obitsø Forsberg 18,262
5 Malthe Obitsø Forsberg 20,371
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce