Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Andenplads til O´Grady i Tyskland

Andenplads til O´Grady i Tyskland

30. maj 2007 17:080

Første etape af Bayern Rundfahrt sluttede ikke overraskende i en massespurt, der blev vundet af Andre Schulze (Wiesenhof-Felt) foran Team CSCs australske sprinter Stuart O' Gardy og David Kopp fra Gerolsteiner.

Erik Zabel, der var tæt på at miste sit job hos Team Milram efter sine dopingbekendelser i sidste uge, kom ind på en fjerdeplads.

Resultat af 1. Etape
1 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 4.41.51 (44.94 km/t)
2 Stuart O'Grady - Team CSC
3 David Kopp - Gerolsteiner
4 Erik Zabel - Team Milram
5 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano
6 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
7 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
8 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
9 Javier Benitez Pomares - Benfica
10 René Weissinger - Team Volksbank
11 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
12 Hans Dekkers - Agritubel
13 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon
14 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
15 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
16 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon
17 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
18 Dariusz Rudnicki - Intel - Action
19 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
20 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
21 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
22 Gerhard Trampusch - Team Volksbank
23 Renato Silva - Benfica
24 André Korff - T-Mobile Team
25 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
26 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
27 Alexey Kolessov - Astana
28 Gerrit Glomser - Team Volksbank
29 Rui Costa - Benfica
30 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
31 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
32 Peter Wrolich - Gerolsteiner
33 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
34 Aivaras Baranauskas - Agritubel
35 Linas Balciunas - Agritubel
36 Evgeniy Sladkov - Astana
37 Samuel Plouhinec - Agritubel
38 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
39 Bert Grabsch - T-Mobile Team
40 Benoît Salmon - Agritubel
41 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
42 Marcel Sieberg - Team Milram
43 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
44 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
45 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
46 Jens Voigt - Team CSC
47 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
48 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon
49 Frank Schleck - Team CSC
50 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon
51 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
52 Andreas Klier - T-Mobile Team
53 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
54 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
55 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon
56 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
57 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
58 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon
59 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
60 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
61 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
62 Denis Robin - Agritubel
63 Thomas Frei - Astana
64 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
65 Nicki Sørensen - Team CSC
66 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta
67 Christian Murro - Tenax Salmilano
68 Florian Stalder - Team Volksbank
69 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
70 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
71 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
72 Anders Lund - Team CSC
73 Harald Morscher - Team Volksbank
74 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
75 Carlos Sastre Candil - Team CSC
76 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
77 Matthias Kessler - Astana
78 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
79 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
80 Stephan Schreck - T-Mobile Team
81 Helder Miranda - Benfica
82 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
83 Daniel Navarro Garcia - Astana
84 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
85 Sebastian Siedler - Team Milram
86 Michael Schär - Astana
87 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
88 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
89 Jure Golcer - Tenax Salmilano
90 Sebastian Skiba - Intel - Action
91 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
92 Karsten Kroon - Team CSC
93 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
94 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
95 Jan Valach - Elk Haus - Simplon
96 Ralf Grabsch - Team Milram
97 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
98 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
99 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
100 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
101 Enrico Poitschke - Team Milram
102 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
103 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
104 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
105 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
106 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
107 Bartosz Huzarski - Intel - Action
108 Lukasz Bodnar - Intel - Action
109 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
110 Andreas Klöden - Astana
111 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
112 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
113 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
114 Carlo Westphal - Gerolsteiner
115 Sebastian Schwager - Team Milram
116 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
117 Björn Schröder - Team Milram

Samlet stilling efter 1. Etape
1 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 4.41.41
2 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 0.01
3 Stuart O'Grady - Team CSC 0.04
4 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 0.05
5 David Kopp - Gerolsteiner 0.06
6 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 0.08
7 Michael Schär - Astana
8 Erik Zabel - Team Milram 0.10
9 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano
10 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
11 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
12 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
13 Javier Benitez Pomares - Benfica
14 René Weissinger - Team Volksbank
15 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
16 Hans Dekkers - Agritubel
17 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon
18 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
19 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
20 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon
21 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
22 Dariusz Rudnicki - Intel - Action
23 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
24 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
25 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
26 Gerhard Trampusch - Team Volksbank
27 Renato Silva - Benfica
28 André Korff - T-Mobile Team
29 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
30 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
31 Alexey Kolessov - Astana
32 Gerrit Glomser - Team Volksbank
33 Rui Costa - Benfica
34 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
35 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
36 Peter Wrolich - Gerolsteiner
37 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
38 Aivaras Baranauskas - Agritubel
39 Linas Balciunas - Agritubel
40 Evgeniy Sladkov - Astana
41 Samuel Plouhinec - Agritubel
42 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
43 Bert Grabsch - T-Mobile Team
44 Benoît Salmon - Agritubel
45 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
46 Marcel Sieberg - Team Milram
47 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
48 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
49 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
50 Jens Voigt - Team CSC
51 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
52 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon
53 Frank Schleck - Team CSC
54 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon
55 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
56 Andreas Klier - T-Mobile Team
57 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
58 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
59 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon
60 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
61 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon
62 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
63 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
64 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
65 Denis Robin - Agritubel
66 Thomas Frei - Astana
67 Nicki Sørensen - Team CSC
68 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta
69 Christian Murro - Tenax Salmilano
70 Florian Stalder - Team Volksbank
71 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
72 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
73 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
74 Anders Lund - Team CSC
75 Harald Morscher - Team Volksbank
76 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
77 Carlos Sastre Candil - Team CSC
78 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
79 Matthias Kessler - Astana
80 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
81 Stephan Schreck - T-Mobile Team
82 Helder Miranda - Benfica
83 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
84 Daniel Navarro Garcia - Astana
85 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
86 Sebastian Siedler - Team Milram
87 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
88 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
89 Jure Golcer - Tenax Salmilano
90 Sebastian Skiba - Intel - Action
91 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
92 Karsten Kroon - Team CSC
93 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
94 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
95 Jan Valach - Elk Haus - Simplon
96 Ralf Grabsch - Team Milram
97 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
98 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
99 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
100 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
101 Enrico Poitschke - Team Milram
102 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
103 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
104 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
105 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
106 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
107 Bartosz Huzarski - Intel - Action
108 Lukasz Bodnar - Intel - Action
109 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
110 Andreas Klöden - Astana
111 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
112 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
113 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
114 Carlo Westphal - Gerolsteiner
115 Sebastian Schwager - Team Milram
116 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
117 Björn Schröder - Team Milram

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger