Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Arrieta vinder - Bak i hovedrolle - Opd.

Arrieta vinder - Bak i hovedrolle - Opd.

15. september 2006 18:060
Det var ellers lige ved og næsten for danske Lars Bak (Team CSC), der med 7 km til mål angreb fra dagens afgørende 8-mandsudbrud. Desværre for ham kommer Dmitriy Fofonov (Credit Aricole), David Loosli (Lampre-Fondital) og José Luis Arrieta Lujambio (Ag2r) op med 2½ km til mål. Bak forsøger igen med en kilometer til mål, men bliver igen hentet og har herefter ikke kræfter til at blande sig i spurten, der bliver vundet af Arrieta.

Efter 50 km af dagens etape kom Lars Bak væk med syv andre ryttere. Foruden den danske ryttere, Fofonov, Loosli og Arrieta var det José Vicente Garcia Acosta (Caisse d'Epargne), Aketze Pena Iza (Euskaltel), Vlaidmir Gusev (Discovery) og Pieter Mertens (Davitamon-Lotto).

De otte mand var ikke farlige for klassementet, og Astana lod dem få 12 minutters forsåring. Med 35 km. til mål føler Team CSC sig tilsyneladende så sikker på at udbruddet holder, at det danske mandskab går frem og forsøger at splitte feltet i håb om det kunne bringe Carlos Sastre på podiet. Det lykkedes dog ikke og Sastre er fortsat placeret på en samlet fjerdeplads forud for morgendagens enkeltstart.

Hos udbryderne indledte Garcia Acosta med omkring 11 km til mål det taktiske spil med et angreb. Bak slår kontra og forsøger at rykke væk 2-3 gange før han endelig får hul til gruppen. Det ser godt ud, indtil han tre kilometer fra mål drejer ind på en bred vej med modvind og ganske kort efter bliver han hentet. Bak sætter sig på hjul til der mangler 1 km. af etapen, hvor han igen forsøger et angreb, men bliver desværre igen hentet med bare 500 meter til mål. Arrieta vinder i stedet spurten foran Fofonov.

Feltet kommer i mål 11.16 min. efter, hvor Aurelien Clerc vinder spurten foran Thor Hushovd.


Resultat af 19. etape
1 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 5.30.14 (37.3 km/t)
2 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
3 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 0.02
4 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 0.09
5 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.30
6 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
7 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
9 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 11.16
10 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
11 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
12 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
13 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
14 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
15 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
16 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
17 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
18 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
19 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
20 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
21 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
22 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
23 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
24 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
26 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
27 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
29 Marco Velo (Ita) Team Milram
30 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
31 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
33 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
34 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
37 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
38 William Walker (Aus) Rabobank
39 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
41 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
42 Erik Zabel (Ger) Team Milram
43 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
44 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
45 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
46 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
47 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
48 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
49 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
50 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
51 Jorge García (Spa) Relax-Gam
52 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
53 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
54 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC

55 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
56 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
57 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
58 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
59 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
60 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
61 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
62 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
63 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
64 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
65 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
66 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
67 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
69 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
70 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
71 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
72 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
73 Theo Eltink (Ned) Rabobank
74 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
75 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
76 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
77 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
78 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
79 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
80 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
82 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
83 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
84 Pieter Weening (Ned) Rabobank
85 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
86 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
87 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
88 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
89 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
90 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
91 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
92 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
93 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
94 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
95 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
96 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
97 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
98 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
99 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
100 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
101 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
102 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
103 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
104 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
105 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
106 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
107 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
108 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
109 Francesco Failli (Ita) Liquigas
110 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
111 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
112 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
113 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
114 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
115 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
116 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
117 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
118 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
119 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
120 David George (RSA) Relax-Gam
121 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
122 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
123 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
124 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
125 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
126 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
127 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
128 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
129 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
130 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
131 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
132 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
133 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 12.08
134 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 12.40
135 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux


Samlet stilling efter 19. etape
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 77.08.38
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.53
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 2.06
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2.51
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.06
6 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.05
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.23
8 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.28
9 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 10.04
10 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.06
11 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.04
12 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 13.16
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 14.11
14 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 15.44
15 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.07
16 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 17.16
17 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20.33
18 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.34
19 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 25.36
20 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 26.58
21 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 28.53
22 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 29.15
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 33.59
24 Theo Eltink (Ned) Rabobank 39.06
25 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 39.16
26 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 41.21
27 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 44.03
28 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 44.09

29 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 45.32
30 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 47.09
31 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 48.06
32 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 48.55
33 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 52.14
34 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 52.52
35 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 53.09
36 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 57.37
37 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 59.02
38 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.01.32
39 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.04.10
40 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
41 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.10.35
42 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 1.14.43
43 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.19
44 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1.20.05
45 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.21.54
46 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.25.41
47 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.27.09
48 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.27.29
49 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 1.27.52
50 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.28.18
51 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1.31.30
52 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.33.19
53 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.34.59
54 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.35.03
55 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.35.22

56 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.36.41
57 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 1.36.43
58 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 1.37.30
59 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37.57
60 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.39.06
61 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.40.26
62 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.41.08
63 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.41.28
64 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1.42.48
65 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 1.42.57
66 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.43.20
67 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1.44.49
68 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.45.26
69 David George (RSA) Relax-Gam 1.46.10
70 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.46.23
71 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.46.36
72 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.48.13
73 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.49.30
74 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.50.19
75 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.55.31
76 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.58.07
77 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.58.45
78 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.59.31
79 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.59.47
80 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.00.10
81 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 2.01.56
82 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 2.02.14
83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2.04.37
84 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 2.05.09
85 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 2.05.20
86 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.06.15
87 Jorge García (Spa) Relax-Gam 2.06.30
88 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.10.16
89 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2.11.26
90 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 2.12.24
91 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 2.12.25
92 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 2.14.26
93 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2.16.08
94 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 2.16.41
95 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 2.17.33
96 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.19.18
97 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 2.20.12
98 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 2.23.14
99 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.23.55
100 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 2.25.23
101 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.25.25
102 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2.26.11
103 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.27.21
104 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 2.28.04
105 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.31.45
106 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 2.32.30
107 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 2.32.56
108 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 2.33.07
109 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 2.34.27
110 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 2.34.30
111 William Walker (Aus) Rabobank 2.35.12
112 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 2.36.02
113 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2.36.39
114 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 2.37.15
115 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 2.37.21
116 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2.39.25
117 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 2.39.34
118 Marco Velo (Ita) Team Milram 2.40.05
119 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 2.41.10
120 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 2.41.12
121 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 2.41.20
122 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 2.41.59
123 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2.42.32
124 Francesco Failli (Ita) Liquigas 2.42.44
125 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 2.43.01
126 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 2.44.20
127 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 2.47.28
128 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 2.51.01
129 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 2.53.06
130 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 2.53.09
131 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.54.20
132 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 2.55.15
133 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 3.05.48
134 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 3.14.24
135 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 3.17.18


Pointkonkurrencen
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 175 pts
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 138
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 131
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 92
5 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 89
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 84
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 83
8 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 82
9 Erik Zabel (Ger) Team Milram 79
10 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 68
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 62
12 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 51
13 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 42
14 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 37
15 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
16 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 35
18 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 35
19 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 34
20 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 33
21 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 32
22 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 32
23 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 31
24 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 29
25 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 29


Bjergkonkurrencen
1 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 129 pts
2 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 117
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 98
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 84
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 82
6 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
7 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 67
8 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 63
9 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 60
10 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 44
12 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
13 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
14 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 32
15 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
16 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
17 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 25
18 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 24
19 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 23
20 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
21 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 21
22 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 21
23 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 20
24 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
25 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 18


Kombinationskonkurrencen
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 8 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 11
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 18
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 24
6 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 28
8 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
9 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 36
10 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 40
11 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 45
12 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 59
13 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 60
14 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 61
15 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 61
16 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 61
17 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 62
18 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 80
19 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 86
20 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 89
21 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 89
22 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 104
23 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 105
24 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 108
25 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 109


Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 230.49.37
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 15.44
3 Astana 26.07
4 Euskaltel - Euskadi 30.01
5 Team CSC 53.38
6 Saunier Duval - Prodir 1.37.41
7 Lampre - Fondital 1.38.00
8 Ag2r Prevoyance 1.56.58
9 Relax - GAM 2.09.51
10 Cofidis, le Credit Par Telephone 2.16.19
11 Credit Agricole 2.48.53
12 Rabobank 3.19.45
13 Davitamon - Lotto 3.41.09
14 Liquigas 3.54.06
15 Quick Step - Innergetic 4.28.07
16 Française des Jeux 4.41.07
17 T- Mobile Team 4.45.24
18 Phonak Hearing Systems 4.53.08
19 Gerolsteiner 5.03.51
20 Team Milram 5.41.15
21 Bouygues Telecom 6.08.11
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER