Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Bak: Hård sidste etape

Bak: Hård sidste etape

21. januar 2007 09:530

I dag blev sidste etape af Tour Down Under kørt. 90 kilometers kørsel i Adelaides gader, og det blev kørt cykelløb fra start til mål. Det hele endte dog i en massespurt. Dermed forsvarede Lars Bak sin samlede tredjeplads i løbet og Luke Roberts den samlede sjetteplads.

Annonce

Team CSC sluttede også på andenpladsen i holdkonkurrencen og Matthew Goss på tredjepladsen i U/23-klassementet. Og endelig fik Matti Breschel prisen som dagens mest angrebsivrige rytter.

"Det var en meget hård sidste etape, fordi der var meget sidevind. Så det var et stykke på ca 1 km på hver omgang, hvor det var rigtig hård sidevind, og det gjorde, at der nogle gange blev hul i feltet. Men det blev som ventet en massespurt til sidst," fortæller Lars Bak til Feltet.dk.

"Vi kunne måske have gjort meget mere, men vi kom herned for at få en god gang træning og havde folk i top-4 i alle de fire første etaper foruden placeringen i holdkonkurrencen og placeringerne til Bak, Roberts og Goss sammenlagt, så jeg synes det er ganske udmærket. Vi har lagt et godt fundament for den videre sæson," sagde sportsdirektør Scott Sunderland efter den afsluttende etape.

Etapen blev vundet af Robbie McEwen (Predictor-Lotto) i en sprint, hvor han dog nær var blevet diskvalificeret. Luke Roberts fik en niendeplads på etapen og sammenlagt blev vinderen af årets Tour Down Under AG2r's Martin Elminger. Dermed er Stuart O'Grady fortsat den eneste rytter, der har vundet dette løb to gange.


Resultat af 5. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto 1.44.26 (46.50 km/h)
2 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
3 Allan Davis (Aus) Australia - UniSA
4 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
5 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld
6 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
7 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
8 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS
9 Luke Roberts (Aus) Team CSC
10 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance
11 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA
12 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
13 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
14 Fred Rodriquez (USA) Predictor - Lotto
15 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS
16 Lars Bak (Den) Team CSC
17 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
18 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto
19 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
20 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
21 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto
22 Geert Steurs (Bel) Predictor - Lotto
23 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto
24 Geraint Thomas (GBr) Barloworld
25 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance
26 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
27 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com
28 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
29 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
30 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom
31 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS
32 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
33 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
34 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
35 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
36 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
37 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 0.12
38 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
39 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
40 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 0.22
41 Ben Day (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 0.34
42 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 0.35
43 Robert Hunter (RSA) Barloworld 0.38
44 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
45 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
46 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
47 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
48 Glen Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
49 Martin Mueller (Ger) Team Milram
50 Brett Lancaster (Aus) Team Milram
51 Matti Breschel (Den) Team CSC
52 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS
53 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS
54 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com-AIS
55 Allan Johansen (Den) Team CSC
56 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto 0.44
57 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 0.45
58 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prévoyance
59 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
60 Chris Jongewaard (Aus) Australia - UniSA
61 Heath Blackgrove (NZl) New Zealand National Team 0.55
62 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole
63 Matthew Goss (Aus) Team CSC
64 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
65 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
66 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
67 Diego Caccia (Ita) Barloworld 1.15
68 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance 1.29
69 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team 1.32
70 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.35
71 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team
72 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team
73 Glenn D'hollander (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.40
74 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld
75 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
76 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
77 James Perry (RSA) Barloworld
78 Tim Gudsell (NZl) New Zealand National Team
79 Gordon McCauley (NZl) New Zealand National Team
80 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prévoyance
81 Cyril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
82 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
83 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto
84 Matthew White (Aus) Australia - UniSA
85 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance
86 Robert McLachlan (Aus) Australia - UniSA
87 Oliver Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
88 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
89 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
90 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 2.10
91 Matt Wilson (Aus) Unibet.com
92 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
93 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA 10.00
94 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team
95 Darren Lill (RSA) Navigators Insurance Cycling Team
96 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
97 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team
98 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS
99 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team
100 Peter Latham (NZl) New Zealand National Team
101 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
102 Enrico Degano (Ita) Barloworld
103 Russell Van Hout (Aus) Australia - UniSA
104 Nicki Terpstra (Ned) Team Milram
105 Nicolas Roche (Ire) Crédit Agricole


Udgået på 5. etape
DNF Ben Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
DNF Logan Hutchings (NZl) New Zealand National Team


Samlet slutstilling
1 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance 15.46.38
2 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA 0.03
3 Lars Bak (Den) Team CSC 0.11
4 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto 0.13
5 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com 0.21
6 Luke Roberts (Aus) Team CSC 0.50
7 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS
8 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 0.55
9 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
10 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 1.43
11 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 2.52
12 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2.58
13 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto 3.08
14 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
15 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom 3.15
16 Glen Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 3.55
17 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.20
18 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 9.05
19 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 9.21
20 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 9.23
21 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole 9.52
22 Markus Eichler (Ger) Unibet.com 10.09
23 Martin Mueller (Ger) Team Milram 10.14
24 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 10.45
25 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 10.53
26 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 10.56
27 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 10.58
28 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team 12.10
29 Gordon McCauley (NZl) New Zealand National Team 12.28
30 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto 12.39
31 Chris Jongewaard (Aus) Australia - UniSA 13.37
32 Matthew Goss (Aus) Team CSC 14.00
33 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance 14.37
34 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld 14.55
35 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 16.24
36 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole 16.27
37 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 16.31
38 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS 16.46
39 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 16.51
40 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 17.00
41 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance 18.11
42 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 18.41
43 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 19.33
44 Matti Breschel (Den) Team CSC 20.58
45 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto 21.51
46 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 22.31
47 Geraint Thomas (GBr) Barloworld 22.42
48 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS 23.20
49 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 23.27
50 Brett Lancaster (Aus) Team Milram 23.43
51 Robert Hunter (RSA) Barloworld 24.24
52 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 26.12
53 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 26.23
54 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld 26.25
55 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
56 Nicolas Roche (Ire) Crédit Agricole 26.31
57 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance 26.36
58 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 26.52
59 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS 27.03
60 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 27.26
61 Heath Blackgrove (NZl) New Zealand National Team 27.47
62 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prévoyance 27.56
63 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team
64 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team 28.16
65 Diego Caccia (Ita) Barloworld 28.26
66 Glenn D'hollander (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 28.34
67 Robert McLachlan (Aus) Australia - UniSA 28.41
68 James Perry (RSA) Barloworld 28.47
69 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com 28.51
70 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prévoyance 28.55
71 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 30.21
72 Matt Wilson (Aus) Unibet.com 30.33
73 Allan Davis (Aus) Australia - UniSA 31.27
74 Allan Johansen (Den) Team CSC 32.09
75 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA 32.55
76 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS 33.02
77 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team 33.03
78 Cyril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 33.11
79 Oliver Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
80 Tim Gudsell (NZl) New Zealand National Team
81 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto 33.43
82 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole 33.45
83 Geert Steurs (Bel) Predictor - Lotto 33.49
84 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 34.01
85 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
86 Fred Rodriquez (USA) Predictor - Lotto 34.05
87 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 34.06
88 Ben Day (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 34.23
89 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC 34.27
90 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
91 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com-AIS
92 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 34.44
93 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team 34.55
94 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel 35.00
95 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 35.24
96 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto 35.29
97 Matthew White (Aus) Australia - UniSA
98 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 35.45
99 Darren Lill (RSA) Navigators Insurance Cycling Team 38.42
100 Peter Latham (NZl) New Zealand National Team 43.49
101 Enrico Degano (Ita) Barloworld 44.05
102 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team
103 Russell Van Hout (Aus) Australia - UniSA
104 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
105 Nicki Terpstra (Ned) Team Milram


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 32 pts
2 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance 28
3 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld 24
4 Matti Breschel (Den) Team CSC 16
5 Heath Blackgrove (NZl) New Zealand National Team 16
6 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com 12
7 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 12
8 Benoit Sinner (Fra) Agritubel 12
9 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 12
10 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team 12
11 Glenn D'hollander (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 12
12 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 8
13 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 8
14 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto 8
15 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 8
16 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prévoyance 8
17 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom 6
18 Chris Jongewaard (Aus) Australia - UniSA 6
19 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld 6
20 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 6
21 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 4
22 Markus Eichler (Ger) Unibet.com 4
23 Matthew Goss (Aus) Team CSC 4
24 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 4
25 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance 4
26 Geert Steurs (Bel) Predictor - Lotto 4


Slutstillingen i pointkonkurrencen

1 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 26 pts
2 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance 18
3 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 14
4 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team 12
5 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA 10
6 Luke Roberts (Aus) Team CSC 10
7 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS 10
8 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS 10
9 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 10
10 Matthew Goss (Aus) Team CSC 10
11 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 8
12 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 8
13 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto 8
14 Allan Davis (Aus) Australia - UniSA 8
15 Chris Jongewaard (Aus) Australia - UniSA 6
16 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team 6
17 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole 6
18 Lars Bak (Den) Team CSC 4
19 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 4

20 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto 4
21 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole 4
22 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 4
23 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2
24 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld 2
25 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team 2
26 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team 2
27 Matt Wilson (Aus) Unibet.com 2


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 15.48.21
2 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 9.02
3 Matthew Goss (Aus) Team CSC 12.17
4 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS 15.03
5 Geraint Thomas (GBr) Barloworld 20.59
6 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS 21.37
7 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS 25.20
8 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA 31.12
9 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS 31.19
10 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team 33.12
11 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team 42.22 


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 SouthAustralia.com-AIS 46.59.14
2 Team CSC 3.35
3 Unibet.com 15.04
4 Bouygues Telecom 18.27
5 Crédit Agricole 18.46
6 Predictor - Lotto 24.00
7 Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 25.10
8 Navigators Insurance Cycling Team 39.51
9 Barloworld 40.06
10 AG2r Prévoyance 44.01
11 Team Milram 49.17
12 Australia - UniSA 50.38
13 Agritubel 50.43
14 New Zealand National Team 1.03.53

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR