Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Her har vi samlet resultater, statistikker og links til referater fra årets bane-VM.
Annonce
Indhold
Danske præstationer
Medaljestatistik
Disciplinoversigt (medaljer og link til referater)
Ryttere med flere medaljer
Danske præstationer
4000 meter-holdet - sølv
Holdet bestående af Casper Folsach, Lasse Norman Hansen, Rasmus Quaade og Alex Rasmussen kørte bedste tid i kvalifikationen med tiden 4.00,176. I guldfinalen mødte de Australien, men tabte. Dermed blev det til sølv
Referat/resultat af kvalifikationen
Casper Jørgensen om kvalifikationen
Lasse Norman Hansen i pointløb - udgik
Den danske rytters havde slet ikke dagen og løb tør for energi og formentlig også motivation lidt over halvvejs gennem løbet, hvor han udgik.
Julie Leth i pointløb - 9.-plads
Leth var ganske aktive i løbet, men var ikke med, da syv ryttere midtvejs i løbet vandt en omgang. De point kunne hun ikke hente igen trods flere forsøg, og det blev til en 9.-plads.
Casper Folsach i omnium - 8.-plads
Folsach kørte både et godt pointløb (3.-plads) og en god 4000 meter (2.-plads). Som ventet voldede de korte tidskørsler ham problemer (omgang og 1000 meter), mens han også blev i den sidste halvdel i scratch og udskilningsløb. Samlet lykkedes det ham dog at få en fin 8.-plads.
Referat/resultat af flyvende omgang & pointløb
Referat/resultat af udskilningsløb
Referat/resultat af 4000 meter (inkl. citater fra Folsach)
Referat/resultat af scratch & 1000 meter
VM-medalje nummer 94
Den danske sølvmedalje i 4000 meter holdforfølgelsesløb var nummer 94 til Danmark ved et bane-VM.
Se statistik over alle danske VM-medaljer på banen
Medaljestatistik
1 Tyskland 4 guld - 4 sølv - 0 bronze
2 Frankrig 4 guld - 0 sølv - 1 bronze
3 Australien 3 guld - 2 sølv - 3 bronze
4 Storbritannien 2 guld - 1 sølv - 2 bronze
5 New Zealand 1 guld - 1 sølv - 3 bronze
6 Colombia 1 guld - 1 sølv - 0 bronze
6 USA 1 guld - 1 sølv - 0 bronze
8 Rusland 1 guld - 0 sølv - 4 bronze
9 Spanien 1 guld - 0 sølv - 1 bronze
10 Belgien 1 guld - 0 sølv - 0 bronze
11 Kina 0 guld - 2 sølv - 1 bronze
12 Canada 0 guld - 1 sølv - 1 bronze
12 Holland 0 guld - 1 sølv - 1 bronze
12 Schweiz 0 guld - 1 sølv - 1 bronze
15 Danmark 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
15 Irland 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
15 Tjekkiet 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
15 Polen 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
19 Hong Kong 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
Disciplinoversigt (medaljer og link til referater)
Mændenes holdforfølgelsesløb
1 Australien 3.57,907 (4.01,516 i kval)
Luke Davison, Glenn O'Shea, Alexander Edmondson, Mitchell Mulhern, (Miles Scotson i kval)
2 Danmark 3.59,623 (4.00,176 i kval)
Casper Folsach, Lasse Norman Hansen, Rasmus Quaade, Alex Rasmussen
3 New Zealand 3.58.989 (4.02,056 i kval)
Aaron Gate, Pieter Bulling, Dylan Kennett, Marc Ryan
Referat/resultat af kvalifikationen
Casper Jørgensen om kvalifikationen
Kvindernes holdforfølgelsesløb
1 Storbritannien 4.23.407 (4.28,597 i kval)
Laura Trott, Katie Archibald, Elinor Barker, Joanna Rowsell
2 Canada 4.24.696 (4.30.721 i kval)
Laura Brown, Jasmin Glaesser, Allison Beveridge, Stephanie Roorda
3 Australien Indhenter Polen (4.31,504 i kval)
Annette Edmondson, Amy Cure, Melissa Hoskins, Isabella King
Mændenes sprint
1 Francois Pervis - Frankrig
2 Stefan Bötticher - Tyskland
3 Denis Dmitriev - Rusland
Referat/resultat finaler & semifinaler
Kvindernes sprint
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Zhong Tianshi - Kina
3 Lin Junhong - Kina
Referat/resultat finaler & semifinaler
Mændenes omnium
1 Thomas Boudat - Frankrig 24
2 Tim Veldt - Holland 28
3 Viktor Manakov - Rusland 32
Referat/resultat af flyvende omgang & pointløb
Referat/resultat af udskilningsløb
Referat/resultat af 4000 meter (inkl. citater fra Folsach)
Referat/resultat af scratch & 1000 meter
Kvindernes omnium
1 Sarah Hammer - USA 14
2 Laura Trott - Storbritannien 20
3 Annette Edmondson - Australien 24
Mændenes holdsprint
1 New Zealand 42,840 (43,065 i kval)
Ethan Mitchell, Sam Webster, Edward Dawkins
2 Tyskland 42,885 (43,301 i kval)
Rene Enders, Robert Förstemann, Maximilian Levy
3 Frankrig 43,285 (43,486 i kval)
Gregory Bauge, Kevin Sireau, Michael d'Almeida
Kvindernes holdsprint
1 Tyskland 32,440 (32,575 i kval)
Miriam Welte, Kristina Vogel
2 Kina 33,239 (32,941 i kval)
Lin Junhong, Zhong Tianshi
3 Storbritannien 33,032 (33,214 i kval)
Jessica Varnish, Rebecca James
Mændenes keirin
1 Francois Pervis - Frankrig
2 Fabian Hernando Puerta - Colombia
3 Matthijs Buchli - Holland
Kvindernes keirin
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Anna Meares - Australien
3 Rebecca James - Storbritannien
Mændenes pointløb
1 Edwin Alcibiades Avila - Colombia 70
2 Thomas Scully - New Zealand 66
3 Eloy Teruel - Spanien 58
Kvindernes pointløb
1 Amy Cure - Australien 38
2 Stephanie Pohl - Tyskland 35
3 Jasmin Glaesser - Canada 32
Mændenes 1000 meter
1 Francois Pervis - Frankrig 59,385
2 Joachim Eilers - Tyskland 59,984
3 Simon Van Velthooven - New Zealand 1.01,518
Kvindernes 500 meter
1 Miriam Welte - Tyskland 33,451
2 Anna Meares - Australien 33,548
3 Anastasiia Voinova - Rusland 33,789
Mændenes individuelle forfølgelsesløb
1 Alexander Edmondson - Australien 4.22,582 (4.21,003 i kval)
2 Stefan Küng - Schweiz 4.22,995 (4.21,203 i kval)
3 Marc Ryan - New Zealand 4.22,895 (4.21,865 i kval)
Kvindernes individuelle forfølgelsesløb
1 Joanna Rowsell - Storbritannien 3.30,318 (3.30,610 i kval)
2 Sarah Hammer - USA 3.31,535 (3.29,711 i kval)
3 Amy Cure - Australien 3.36,174 (3.30,895 i kval)
Mændenes scratch
1 Ivan Kovalev - Rusland
2 Martyn Irvine - Irland
3 Cheung King Lok - Hong Kong
Kvindernes scratch
1 Kelly Druyts - Belgein
2 Katarzyna Pawlowska - Polen
3 Evgenia Romanyuta - Rusland
Mændenes parløb
1 David Muntaner - Albert Torres (Spanien) 18
2 Martin Blaha - Vojtech Hacecky (Tjekkiet) 12
3 Stefan Küng - Thery Schir (Schweiz) 7
Ryttere med flere medaljer
Kristina Vogel (Tyskland)
Sprint - guld
Holdsprint - guld
Keirin - guld
Francois Pervis (Frankrig)
Sprint - guld
Keirin - guld
1000 meter - guld
Alexander Edmondson (Australien)
Holdforfølgelsesløb - guld
Individuelt forfølgelsesløb - guld
Joanna Rowsell (Storbritannien)
Holdforfølgelsesløb - guld
Individuelt forfølgelsesløb - guld
Miriam Welte (Tyskland)
Holdsprint - guld
500 meter - guld
Sarah Hammer (USA)
Omnium - guld
Individuelt forfølgelsesløb - sølv
Laura Trott (Storbritannien)
Holdforfølgelsesløb - guld
Omnium - sølv
Amy Cure (Australien)
Pointløb - guld
Holdforfølgelsesløb - bronze
Individuelt forfølgelsesløb - bronze
Zhong Tianshi (Kina)
Sprint - sølv
Holdsprint - sølv
Anna Meares (Australien)
Keirin - sølv
500 meter - sølv
Lin Junhong (Kina)
Holdsprint - sølv
Sprint - bronze
Jasmin Glaesser (Canada)
Holdforfølgelsesløb - sølv
Pointløb - bronze
Annette Edmondson (Australien)
Holdforfølgelsesløb - bronze
Omnium - bronze
Rebecca James (Storbritannien)
Holdsprint - bronze
Keirin - bronze
Marc Ryan (New Zealand)
Holdforfølgelsesløb - bronze
Individuelt forfølgelsesløb - bronze
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce