Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Basso vandt, men Vandborg i førertrøjen

Basso vandt, men Vandborg i førertrøjen

05. april 2006 17:560

Annonce

Danske Brian Vandborg var bare et enkelt sekundt fra at tage sejren fra kaptajnen Ivan Basso, på den 8,8 km. lange enkeltstart i det franske etapeløb Curcuit Cycliste de la Sarthe.

Selvom det ikke blev til en sejr, så slog den danske rytter enkeltstartsspecialister som verdensmesteren Michael Rogers (T-Mobile) og Christophe Moreau (AG2R) og Sergui Honchar (T-Mobile).

Danske Brian Vandborg har overtaget føringen i det samlede klassement foran Ivan Basso.


Resultat af etape 2b
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 10.33
2 Brian Vandborg (Den) Team CSC 0.01

3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.03
4 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
5 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 0.04
6 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance 0.08
7 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.09
9 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
10 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 0.10
11 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 0.11
12 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.13
13 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 0.14
14 Emilien Berges (Fra) Auber 93 0.18
15 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 0.21
16 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 0.23
17 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 0.24
18 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.25
19 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 0.26
20 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 0.28
21 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
22 Saïd Haddou (Fra) Auber 93
23 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com 0.29
24 Noan Lelarge (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 0.30
25 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
26 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone 0.31
27 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
28 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 0.33
29 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
30 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 0.35
31 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 0.37
32 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
33 Jure Zrimsek (Slo) Acqua Sapone
34 Fabien Patanchon (Fra) Francaise Des Jeux 0.39
35 Andrea Peron (Ita) Team CSC
36 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.40
37 David Le Lay (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
38 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.41
39 Stéphane Berges (Fra) Agritubel 0.42
40 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
41 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
42 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
43 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
44 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 0.43
45 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance
46 Slawomir Kohut (Pol) Miche 0.44
47 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance
48 Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.Com 0.45
49 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 0.46
50 Moises Duenas (Spa) Agritubel 0.47
51 Stéphane Petilleau (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
52 Julien Mazet (Fra) Auber 93 0.50
53 Florian Morizot (Fra) Auber 93 0.51
54 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 0.52
55 Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.Com
56 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.54
57 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
58 Petter Renang (Swe) Unibet.Com
59 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.55
60 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance 0.56
61 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux 0.57
62 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone 0.58
63 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
64 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche
65 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 1.00
66 Allessandro Donati (Ita) Acqua Sapone
67 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 1.01
68 André Korff (Ger) T-Mobile Team 1.02
69 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.03
70 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
71 Jérémy Roy (Fra) Francaise Des Jeux
72 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone 1.04
73 Denis Robin (Fra) Agritubel 1.05
74 Tommaso Caneschi (Ita) Miche
75 Sébastien Duret (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.08
76 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche 1.09
77 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.10
78 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
79 Piotr Zielinski (Pol) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.12
80 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.16
81 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93
82 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 1.17
83 Pasquale Muto (Ita) Miche
84 Antoine Dalibard (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
85 Camille Bouquet (Fra) Unibet.Com 1.18
86 John Nilsson (Swe) Auber 93 1.26
87 Bo Hamburger (Den) Miche 1.35
88 Freddy Gonzalez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.59
89 Denis Bertolini (Ita) Acqua Sapone 2.22

Samlet stilling efter etape 2b
1 Brian Vandborg (Den) Team CSC
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC

3 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 0.02
4 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.03
5 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
6 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance 0.08
7 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.09
9 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 0.10
10 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 0.11
11 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.13
12 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 0.14
13 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 0.16
14 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.18
15 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 0.21
16 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 0.23
17 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 0.24
18 Saïd Haddou (Fra) Auber 93 0.28
19 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com 0.29
20 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
21 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone 0.31
22 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 0.33
23 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
24 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 0.35
25 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
26 Jure Zrimsek (Slo) Acqua Sapone 0.37
27 Fabien Patanchon (Fra) Francaise Des Jeux 0.38
28 Andrea Peron (Ita) Team CSC 0.39
29 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.41
30 Stéphane Berges (Fra) Agritubel 0.42
31 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
32 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
33 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 0.43
34 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance
35 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance 0.44
36 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 0.48
37 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 0.49
38 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 0.52
39 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
40 Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.Com
41 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.54
42 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
43 Noan Lelarge (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 0.56
44 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
45 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone 0.58
46 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 1.00
47 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
48 Allessandro Donati (Ita) Acqua Sapone
49 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 1.01
50 André Korff (Ger) T-Mobile Team 1.02
51 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 1.03
52 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
53 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
54 Emilien Berges (Fra) Auber 93
55 Tommaso Caneschi (Ita) Miche 1.05
56 David Le Lay (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.06
57 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 1.08
58 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
59 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche 1.09
60 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.10
61 Slawomir Kohut (Pol) Miche
62 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
63 Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.Com 1.11
64 Stéphane Petilleau (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.13
65 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.16
66 Julien Mazet (Fra) Auber 93
67 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93
68 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 1.17
69 Florian Morizot (Fra) Auber 93
70 Camille Bouquet (Fra) Unibet.Com 1.18
71 Petter Renang (Swe) Unibet.Com 1.20
72 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.21
73 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance 1.22
74 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux
75 Jérémy Roy (Fra) Francaise Des Jeux 1.24
76 John Nilsson (Swe) Auber 93 1.26
77 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.29
78 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone 1.32
79 Sébastien Duret (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.34
80 Bo Hamburger (Den) Miche 1.35
81 Piotr Zielinski (Pol) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.38
82 Antoine Dalibard (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.43
83 Denis Robin (Fra) Agritubel 1.45
84 Freddy Gonzalez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.59
85 Denis Bertolini (Ita) Acqua Sapone 2.22
86 Moises Duenas (Spa) Agritubel 2.35
87 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche 2.46
88 Pasquale Muto (Ita) Miche 3.05
89 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6.55

Pointkonkurrencen efter etape 2b
1 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 41 pts
2 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 40
3 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 25
4 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance 24
5 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 21
6 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 19
7 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 16
8 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 14
9 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 13
10 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 13
11 Denis Bertolini (Ita) Acqua Sapone 12
12 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 11
13 Ivan Basso (Ita) Team CSC 10
14 Brian Vandborg (Den) Team CSC 10

15 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 9
16 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone 9
17 Jérémy Roy (Fra) Francaise Des Jeux 8
18 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 8
19 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 8
20 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance 8
21 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 7
22 Saïd Haddou (Fra) Auber 93 7
23 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone 6
24 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93 6
25 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance 5
26 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux 5
27 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team 4
28 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 3
29 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com 3
30 Tommaso Caneschi (Ita) Miche 3
31 Camille Bouquet (Fra) Unibet.Com 3
32 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 2
33 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 1
34 Fabien Patanchon (Fra) Francaise Des Jeux 1

Bjergkonkurrencen efter etape 2b
1 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 22 pts
2 Freddy Gonzalez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 7
3 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance 4
4 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 4
5 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone 2
6 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1
7 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance 1

Holdkonkurrencen efter etape 2b
1 Team CSC 22.34.32
2 Gerolsteiner 0.22
3 T-Mobile Team 0.24
4 Francaise Des Jeux 0.42
5 Bouygues Telecom 0.53
6 Ag2R Prevoyance 0.59
7 Agritubel 1.20
8 Auber 93 1.22
9 Ceramica Panaria-Navigare 1.29
10 Credit Agricole 1.41
11 Unibet.com 1.52
12 Cofidis, le Credit Par Telephone
13 Acqua Sapone 2.21
14 Miche 2.33
15 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.39
16 G.S.Bretagne-Jean Floc'h 3.01

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR