Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Bennati sejrede i Polen

Bennati sejrede i Polen

05. september 2006 17:250
Team CSCs Christian Müller var i udbrud i stortset hele etapen - trods dette så måtte CSC-rytteren konstatere, at han ikke fik noget ud af anstrengelserne.

Efter få kilometer af dagens etape angreb Sven Krauss (Gerolsteiner), Frederic Guesdon (FDjeux.com) samt Christian Müller (Team CSC). De tre ryttere oparbejdede et forspringet på 4 minutter ned til feltet, hvor Discovery forsøgte at styre begivenhederne. 20 km før mål begyndte Lampre at hjælpe til, og det skulle vise sig at være fornuftigt af Lampre holdet, da holdets sprinter Daniele Bennati havde de bedste ben.

Etapen endte i en massespurt, som netop blev vundet af Daniele Bennati foran Wouter Weylandt (Quick Step-Innergetic) samt José Joaquin Rojas (Astana).

Samlet overtager Wouter Weylandt (Quick Step - Innergetic) førertrøjen fra Max Van Heeswijk.


Resultat af 2. etape
1 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 2.54.49
2 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic
3 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana
4 Alexei Markov (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
5 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
6 Koen De Kort (Ned) Astana
7 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
8 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
9 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
10 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
11 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel - Action
12 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
13 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir
14 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
15 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
16 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
17 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux
18 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir
19 Lars Michaelsen (Den) Team Csc
20 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
21 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi
22 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
23 David Vitoria (Spa) Phonak Hearing Systems
24 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel - Euskadi
25 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
26 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
27 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
28 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
30 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance
31 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia
33 Allan Johansen (Den) Team Csc
34 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
35 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
36 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic
37 Imanol Erviti (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
38 Bogdan Bondarev (Ukr) Intel - Action
39 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
40 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
41 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
42 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
43 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action
44 Slawomir Kohut (Pol) Miche
45 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche
46 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
47 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
48 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
49 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval - Prodir
50 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
51 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
52 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
53 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
54 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel - Euskadi
55 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia
56 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
57 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia
58 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
59 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
60 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step - Innergetic
61 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
62 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
63 Denys Kostyuk (Ukr) Intel - Action
64 Paolo Longo Borghini (Ita) Ceramica Flaminia
65 Cezary Zamana (Pol) Intel - Action
66 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
67 Mariusz Witecki (Pol) Intel - Action
68 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
69 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
70 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
71 Eros Capecchi (Ita) Liquigas
72 Michael Schar (Swi) Phonak Hearing Systems
73 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
74 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
75 Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
76 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
77 Dariusz Baranowski (Pol) Astana
78 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
79 Matej Jurco (Slo) Team Milram
80 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
81 Brian Vandborg (Den) Team Csc
82 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
83 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana
84 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
85 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
86 Peter Luttenberger (Aut) Team Csc
87 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
88 Andrea Peron (Ita) Team Csc
89 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
90 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
91 José Rujano Guillen (Ven) Quick Step - Innergetic
92 Bram De Groot (Ned) Rabobank
93 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action
94 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux
95 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia
96 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
97 Bartosz Huzarski (Pol) Intel - Action
98 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
99 Domenico Quagliarella (Ita) Ceramica Flaminia
100 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
101 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
102 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval - Prodir
103 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
104 Simon Gerrans (Aus) Ag2R Prevoyance
105 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step - Innergetic
106 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
107 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
108 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
109 Tomasz Marczynski (Pol) Ceramica Flaminia
110 Christian Müller (Ger) Team Csc
111 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
112 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval - Prodir
113 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic
114 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
115 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
116 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
117 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
118 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
119 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
120 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
121 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
122 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
123 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir
124 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
125 Leonardo Caneschi (Ita) Miche
126 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
127 Martin Müller (Ger) Team Milram
128 Guido Trenti (USA) Quick Step - Innergetic
129 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia
130 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana
131 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
132 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
133 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi
134 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
135 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
136 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
137 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana
138 Sylvain Calzati (Fra) Ag2R Prevoyance
139 Jens Voigt (Ger) Team Csc
140 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
141 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
142 Pasquale Muto (Ita) Miche
143 Mathieu Perget (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
144 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
145 Bradley Mcgee (Aus) Française Des Jeux
146 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir
147 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
148 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
149 Kai Reus (Ned) Rabobank
150 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
151 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
152 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
153 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
154 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
155 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step - Innergetic
156 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
157 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
158 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
159 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears
160 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel - Euskadi
161 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance
162 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 0.39
163 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, Le Credit Par Telephone 0.46
164 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche 2.02
165 Laurent Mangel (Fra) Ag2R Prevoyance 2.08
166 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir 2.11
167 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 2.27
168 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 3.11
169 Eddy Serry (Ita) Miche
170 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, Le Credit Par Telephone 4.21
171 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
172 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi
173 Ivan Santos Martinez (Spa) Astana 5.04
174 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi 6.36
175 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team


Udgået:
DNF Julian Dean (NZl) Credit Agricole
DNS Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, Le Credit Par Telephone


Samlet stilling efter 2. etape
1 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 8.50.13
2 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
3 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
4 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 0.04
5 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 0.05
6 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana 0.06
7 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir
8 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
9 Christian Müller (Ger) Team Csc 0.07
10 Bram De Groot (Ned) Rabobank 0.08
11 Lars Michaelsen (Den) Team Csc 0.09
12 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
13 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
14 Alexei Markov (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 0.10
15 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
16 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
17 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
18 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi
19 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir
20 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
21 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance
22 David Vitoria (Spa) Phonak Hearing Systems
23 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel - Euskadi
24 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic
26 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
27 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
28 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia
29 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
30 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
31 Imanol Erviti (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
32 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval - Prodir
33 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears
34 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
35 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
36 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
37 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel - Action
38 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
39 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
40 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
41 Peter Luttenberger (Aut) Team Csc
42 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
43 Bogdan Bondarev (Ukr) Intel - Action
44 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia
45 Denys Kostyuk (Ukr) Intel - Action
46 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
47 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
48 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
49 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step - Innergetic
50 Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
51 Paolo Longo Borghini (Ita) Ceramica Flaminia
52 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
53 Slawomir Kohut (Pol) Miche
54 Allan Johansen (Den) Team Csc
55 Dariusz Baranowski (Pol) Astana
56 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
57 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
58 Mariusz Witecki (Pol) Intel - Action
59 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
60 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
61 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
62 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
63 Andrea Peron (Ita) Team Csc
64 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
65 Cezary Zamana (Pol) Intel - Action
66 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
67 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
68 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia
69 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
70 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
71 Eros Capecchi (Ita) Liquigas
72 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
73 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia
74 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
75 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
76 Tomasz Marczynski (Pol) Ceramica Flaminia
77 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
78 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval - Prodir
79 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
80 Brian Vandborg (Den) Team Csc
81 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
82 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
83 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
84 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
85 Koen De Kort (Ned) Astana
86 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel - Action
87 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
88 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
89 Thomas Lövkvist (Swe) Française Des Jeux
90 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
91 José Rujano Guillen (Ven) Quick Step - Innergetic
92 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
93 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
94 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel - Euskadi
95 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana
96 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux
97 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval - Prodir
98 Michael Schar (Swi) Phonak Hearing Systems
99 Bartosz Huzarski (Pol) Intel - Action
100 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
101 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
102 Matej Jurco (Slo) Team Milram
103 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
104 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche
105 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic
106 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
107 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
108 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
109 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
110 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
111 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step - Innergetic
112 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
113 Domenico Quagliarella (Ita) Ceramica Flaminia
114 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
115 Jens Voigt (Ger) Team Csc
116 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
117 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
118 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
119 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
120 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
121 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval - Prodir
122 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
123 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi
124 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
125 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
126 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
127 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia
128 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
129 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
130 Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
131 Mathieu Perget (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
132 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
133 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
134 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
135 Martin Müller (Ger) Team Milram
136 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
137 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
138 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
139 Simon Gerrans (Aus) Ag2R Prevoyance
140 Leonardo Caneschi (Ita) Miche
141 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
142 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana
143 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step - Innergetic
144 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana
145 Guido Trenti (USA) Quick Step - Innergetic
146 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
147 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
148 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
149 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir
150 Iban Iriondo Uranga (Spa) Euskaltel - Euskadi
151 Pasquale Muto (Ita) Miche
152 Sylvain Calzati (Fra) Ag2R Prevoyance
153 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
154 Kai Reus (Ned) Rabobank
155 Bradley Mcgee (Aus) Française Des Jeux
156 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
157 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance
158 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
159 Marco Fertonani (Ita) Caisse D’Epargne-Illes Balears
160 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 0.49
161 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, Le Credit Par Telephone 0.56
162 Laurent Mangel (Fra) Ag2R Prevoyance 2.18
163 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval - Prodir 2.21
164 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital 2.37
165 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 3.21
166 Eddy Serry (Ita) Miche
167 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi 4.31
168 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
169 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, Le Credit Par Telephone
170 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche 4.47
171 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 6.46
172 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 7.20
173 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
174 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi 9.23
175 Ivan Santos Martinez (Spa) Astana 11.50


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step - Innergetic 37 pts
2 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
3 Alexei Markov (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 24
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 20
5 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 19
6 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana 19
7 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 17
8 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 16
9 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole 16
10 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 16
11 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 15
12 Kristof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia 15
13 Koen De Kort (Ned) Astana 15
14 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir 14
15 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 14
16 Peter Luttenberger (Aut) Team Csc 13
17 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 12
18 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 12
19 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 11
20 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone 10
21 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel - Action 10
22 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 9
23 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval - Prodir 8
24 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse D’Epargne-Illes Balears 8
25 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 7
26 Bram De Groot (Ned) Rabobank 6
27 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 6
28 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prevoyance 5
29 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic 4
30 Lilian Jegou (Fra) Française Des Jeux 4
31 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi 3
32 Lars Michaelsen (Den) Team Csc 2


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 15 pts
2 Christian Müller (Ger) Team Csc 8
3 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 7


Sprintkonkurrencen efter 2. etape
1 Marcin Osinski (Pol) Intel - Action 9 pts
2 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 5
3 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux 4
4 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Prodir 4
5 Christian Müller (Ger) Team Csc 3
6 Bram De Groot (Ned) Rabobank 2
7 Lars Michaelsen (Den) Team Csc 1
8 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 1
9 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 26.31.09
2 Caisse D'Epargne-Illes Balears
3 Saunier Duval - Prodir
4 Phonak Hearing Systems
5 Euskaltel - Euskadi
6 Quick Step-Innergetic
7 Davitamon-Lotto
8 Rabobank
9 Bouygues Telecom
10 Liquigas
11 Team CSC
12 Ceramica Flaminia
13 Intel - Action
14 AG2R Prevoyance
15 Astana
16 Credit Agricole
17 Cofidis, Le Credit Par Telephone
18 Gerolsteiner
19 Lampre-Fondital
20 Française Des Jeux
21 Miche
22 Team Milram
23 T-Mobile Team
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?