Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Bennati sejrede på Champs-Élysées

Bennati sejrede på Champs-Élysées

29. juli 2007 18:020

Lampre-Fondital-rytteren Daniele Bennati vandt sidste etape af dette års Tour de France efter en massespurt på Champs-Élysées.

Annonce

Rytterne tog det stille og roligt før de ankom til Paris, men så blev der til gengæld også kørt cykelløb med det samme.

Et udbrud på 10 ryttere med: Iván Gutiérrez og Nicolas Portal (Caisse d'Epargne), Juan Antonio Flecha (Rabobank), Simon Gerrans (Ag2r Prévoyance), Alessandro Ballan (Lampre-Fondital), Anthony Charteau (Crédit Agricole), Murilo Fischer (Liquigas), Mickaël Delage (Française Des Jeux), Ronny Scholz (Gerolsteiner) og Christian Knees (Milram) forsøgte at afgøre den sidste etape i mellem sig. Udbruddet holdte dog ikke og tilsidst forsøgte Flecha og Gutiérrez at køre alene, men det lykkedes heller ikke, da sprinterholdene var i hopla. 

Etapen endte derfor i en massespurt, hvor Daniele Bennati altså var bedst og vandt foran Thor Hushovd (Crédit Agricole) og Erik Zabel (Milram).

I den samlede stilling vandt Alberto Contador Velasco (Discovery Channel) dette års Tour de France foran Cadel Evans (Predictor - Lotto) og Levi Leipheimer (Discovery Channel).

I pointkonkurrencen lykkedes det også Tom Boonen (QuickStep) at vinde den grønne trøje, men i massespurten måtte belgieren nøjes med en 5. plads. Fabian Cancellara (Team CSC) forsøgte også at køre spurten og blev overraskende nummer 7.


Resultat af 20. etape
1 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 3.51.03 (37.91 km/h)
2 Thor Hushovd - Crédit Agricole
3 Erik Zabel - Team Milram
4 Robert Hunter - Barloworld
5 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
6 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
7 Fabian Cancellara - Team CSC
8 David Millar - Saunier Duval - Prodir
9 Robert Förster - Gerolsteiner
10 Manuel Quinziato - Liquigas
11 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
12 Freddy Bichot - Agritubel
13 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
14 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
15 Sven Krauss - Gerolsteiner
16 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
17 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
18 Bram De Groot - Rabobank
19 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
20 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
21 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
22 Yaroslav Popovych - Discovery Channel
23 Peter Wrolich - Gerolsteiner
24 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
25 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
26 Julian Dean - Crédit Agricole
27 Nicolas Jalabert - Agritubel
28 Christian Vande Velde - Team CSC 0.05
29 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
30 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
31 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
32 Moises Duenas Nevado - Agritubel
33 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
34 Kim Kirchen - T-Mobile Team
35 Cadel Evans - Predictor - Lotto
36 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel
37 Levi Leipheimer - Discovery Channel
38 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
39 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
40 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
41 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
42 Pieter Weening - Rabobank
43 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
44 George Hincapie - Discovery Channel
45 Vladimir Gusev - Discovery Channel
46 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
47 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
48 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
49 Carlos Sastre Candil - Team CSC
50 Andry Grivko - Team Milram
51 Enrico Poitschke - Team Milram
52 Markus Fothen - Gerolsteiner
53 Lilian Jégou - Française des Jeux
54 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
55 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
56 Mickael Delage - Française des Jeux
57 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
58 Daniele Righi - Lampre - Fondital
59 Marcel Sieberg - Team Milram
60 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
61 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
62 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 0.15
63 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
64 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
65 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
66 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
67 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
68 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
69 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
70 Patrice Halgand - Crédit Agricole
71 Frank Schleck - Team CSC
72 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
73 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
74 Alessandro Cortinovis - Team Milram
75 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
76 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
77 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
78 Thomas Dekker - Rabobank
79 Chris Horner - Predictor - Lotto
80 Bert Grabsch - T-Mobile Team
81 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
82 Ralf Grabsch - Team Milram
83 Mauricio Soler - Barloworld
84 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
85 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
86 Kanstantin Siutsou - Barloworld
87 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
88 Mario Aerts - Predictor - Lotto
89 Kjell Carlström - Liquigas
90 Leif Hoste - Predictor - Lotto
91 Ronny Scholz - Gerolsteiner
92 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
93 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
94 Jens Voigt - Team CSC
95 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
96 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
97 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
98 Grischa Niermann - Rabobank
99 Axel Merckx - T-Mobile Team
100 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
101 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
102 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
103 John Gadret - AG2r Prévoyance
104 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
105 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
106 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
107 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
108 Michael Boogerd - Rabobank
109 Frederik Willems - Liquigas
110 Benoît Salmon - Agritubel
111 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
112 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
113 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
114 Charles Wegelius - Liquigas
115 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
116 Christian Knees - Team Milram
117 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
118 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
119 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
120 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
121 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
122 Michael Albasini - Liquigas
123 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
124 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
125 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 0.25
126 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
127 Nicolas Vogondy - Agritubel
128 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
129 Paolo Longo Borghini - Barloworld 0.29
130 William Bonnet - Crédit Agricole
131 Sandy Casar - Française des Jeux 0.32
132 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 0.42
133 Geraint Thomas - Barloworld 0.51
134 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 0.59
135 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.06
136 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.12
137 Murilo Fischer - Liquigas
138 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
139 Alexander Efimkin - Barloworld
140 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.34
141 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 4.08


Samlet slutstillingen
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 91.00.26
2 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.23
3 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.31
4 Carlos Sastre Candil - Team CSC 7.08
5 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 8.17
6 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 11.37
7 Kim Kirchen - T-Mobile Team 12.18
8 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.25
9 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 14.14
10 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 14.25
11 Mauricio Soler - Barloworld 16.51
12 Michael Boogerd - Rabobank 21.15
13 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 21.49
14 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 24.15
15 Chris Horner - Predictor - Lotto 25.19
16 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 27.09
17 Frank Schleck - Team CSC 31.48
18 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 34.14
19 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 37.08
20 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 37.14
21 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 38.16
22 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 45.42
23 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 49.34
24 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 54.50
25 Christian Vande Velde - Team CSC 55.50
26 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 56.23
27 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.06.30
28 Jens Voigt - Team CSC 1.08.22
29 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.09.37
30 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.12.45
31 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.13.27
32 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.15.16
33 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1.22.25
34 Markus Fothen - Gerolsteiner 1.30.12
35 Thomas Dekker - Rabobank 1.30.34
36 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.30.47
37 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.33.06
38 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.33.50
39 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.36.33
40 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 1.36.44
41 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
42 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 1.36.46
43 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.36.50
44 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1.44.54
45 Charles Wegelius - Liquigas 1.46.25
46 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 1.52.19
47 Christian Knees - Team Milram 1.53.23
48 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.53.32
49 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.54.50
50 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.56.15
51 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 1.58.45
52 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 2.00.07
53 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 2.05.17
54 John Gadret - AG2r Prévoyance 2.06.50
55 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 2.08.14
56 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 2.10.42
57 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 2.15.14
58 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 2.15.17
59 Michael Albasini - Liquigas 2.18.35
60 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 2.19.36
61 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.20.16
62 Axel Merckx - T-Mobile Team 2.21.00
63 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 2.21.57
64 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.22.50
65 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.23.31
66 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 2.24.34
67 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 2.24.36
68 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2.24.59
69 David Millar - Saunier Duval - Prodir 2.32.07
70 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2.32.58
71 Sandy Casar - Française des Jeux 2.33.46
72 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 2.37.25
73 Frederik Willems - Liquigas 2.37.30
74 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 2.37.41
75 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.38.30
76 Kjell Carlström - Liquigas 2.39.34
77 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 2.40.59
78 Andry Grivko - Team Milram 2.41.41
79 Erik Zabel - Team Milram 2.42.28
80 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 2.44.27
81 Ronny Scholz - Gerolsteiner 2.44.39
82 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.50.30
83 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.50.54
84 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 2.53.42
85 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 2.55.58
86 Grischa Niermann - Rabobank 2.56.09
87 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 2.56.30
88 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 2.57.05
89 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2.58.46
90 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 2.59.37
91 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 3.00.38
92 Nicolas Vogondy - Agritubel 3.00.50
93 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 3.07.19
94 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 3.09.19
95 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 3.09.56
96 Daniele Righi - Lampre - Fondital 3.10.35
97 Lilian Jégou - Française des Jeux 3.14.11
98 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 3.14.15
99 Alexander Efimkin - Barloworld 3.14.19
100 Fabian Cancellara - Team CSC 3.15.48
101 Murilo Fischer - Liquigas 3.16.08
102 Freddy Bichot - Agritubel 3.16.58
103 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 3.17.19
104 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 3.18.25
105 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3.19.58
106 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
107 Julian Dean - Crédit Agricole 3.21.57
108 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 3.22.14
109 William Bonnet - Crédit Agricole 3.22.59
110 Leif Hoste - Predictor - Lotto 3.23.02
111 Giampaolo Cheula - Barloworld 3.23.11
112 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.23.17
113 Manuel Quinziato - Liquigas 3.23.42
114 Nicolas Jalabert - Agritubel 3.24.02
115 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.24.13
116 Ralf Grabsch - Team Milram 3.24.35
117 Mickael Delage - Française des Jeux 3.24.46
118 Robert Hunter - Barloworld 3.26.12
119 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 3.26.19
120 Marcel Sieberg - Team Milram 3.26.48
121 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 3.26.57
122 Alessandro Cortinovis - Team Milram 3.27.04
123 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 3.27.45
124 Paolo Longo Borghini - Barloworld 3.27.48
125 Benoît Salmon - Agritubel 3.28.59
126 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.29.26
127 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.29.37
128 Pieter Weening - Rabobank 3.31.49
129 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.32.30
130 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 3.35.25
131 Enrico Poitschke - Team Milram 3.35.28
132 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 3.35.37
133 Peter Wrolich - Gerolsteiner 3.36.05
134 Bram De Groot - Rabobank 3.37.46
135 Robert Förster - Gerolsteiner 3.40.10
136 Anthony Charteau - Crédit Agricole 3.40.44
137 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.40.51
138 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 3.41.38
139 Thor Hushovd - Crédit Agricole 3.41.57
140 Geraint Thomas - Barloworld 3.46.51
141 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 3.52.54


Slutstillingen i pointkonkurrencen

1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 256 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 234
3 Erik Zabel - Team Milram 232
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 186
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 181
6 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 160
7 Robert Förster - Gerolsteiner 140
8 Fabian Cancellara - Team CSC 112
9 Cadel Evans - Predictor - Lotto 109
10 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 88
11 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 88
12 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 84
13 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 78
14 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 78
15 Murilo Fischer - Liquigas 75
16 Sandy Casar - Française des Jeux 71
17 Kim Kirchen - T-Mobile Team 65
18 Mauricio Soler - Barloworld 64
19 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 63
20 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 59
21 David Millar - Saunier Duval - Prodir 56
22 Manuel Quinziato - Liquigas 56
23 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 55
24 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 54
25 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 49
26 Jens Voigt - Team CSC 49
27 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 45
28 Markus Fothen - Gerolsteiner 45
29 William Bonnet - Crédit Agricole 44
30 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 44
31 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 43
32 Carlos Sastre Candil - Team CSC 43
33 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 43
34 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
35 Sven Krauss - Gerolsteiner 43
36 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 42
37 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
38 Axel Merckx - T-Mobile Team 40
39 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
40 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 39
41 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 38
42 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 37
43 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 37
44 Michael Boogerd - Rabobank 36
45 Michael Albasini - Liquigas 36
46 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 36
47 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 36
48 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 36
49 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 35
50 Freddy Bichot - Agritubel 33
51 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
52 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 30
53 Andry Grivko - Team Milram 29
54 Frank Schleck - Team CSC 27
55 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 27
56 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 26
57 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
58 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
59 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 23
60 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 23
61 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 22
62 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 21
63 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 21
64 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
65 Daniele Righi - Lampre - Fondital 18
66 Nicolas Jalabert - Agritubel 18
67 Geraint Thomas - Barloworld 18
68 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 17
69 Marcel Sieberg - Team Milram 17
70 Christian Vande Velde - Team CSC 17
71 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
72 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 16
73 Peter Wrolich - Gerolsteiner 16
74 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 15
75 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
76 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 15
77 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 14
78 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 14
79 Julian Dean - Crédit Agricole 14
80 Enrico Poitschke - Team Milram 14
81 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 13
82 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 10
83 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
84 Paolo Longo Borghini - Barloworld 9
85 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8
86 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8
87 Bram De Groot - Rabobank 8
88 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
89 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 7
90 Leif Hoste - Predictor - Lotto 7
91 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
92 Frederik Willems - Liquigas 6
93 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 6
94 Lilian Jégou - Française des Jeux 6
95 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
96 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
97 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 4
98 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
99 Thomas Dekker - Rabobank 3
100 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 3
101 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
102 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
103 Christian Knees - Team Milram 2
104 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 2
105 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
106 Ralf Grabsch - Team Milram 2
107 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1
108 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC -1
109 Alexander Efimkin - Barloworld -3
110 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance -5
111 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
112 Ronny Scholz - Gerolsteiner -5
113 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -10


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Mauricio Soler - Barloworld 206 pts
2 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 128
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 105
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 92
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 85
6 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 77
7 Carlos Sastre Candil - Team CSC 74
8 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 68
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 64
10 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 64
11 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 61
12 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 54
13 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 53
14 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 52
15 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
16 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 50
17 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 43
19 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
20 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 42
21 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 41
22 Patrice Halgand - Crédit Agricole 31
23 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
24 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 30
25 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 27
26 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
27 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 25
28 Thomas Dekker - Rabobank 25
29 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 25
30 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24
31 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 23
32 David Millar - Saunier Duval - Prodir 22
33 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
34 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
35 Jens Voigt - Team CSC 16
36 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
37 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
38 William Bonnet - Crédit Agricole 15
39 Michael Boogerd - Rabobank 14
40 Frank Schleck - Team CSC 14
41 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 14
42 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
43 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
44 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 13
45 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 12
46 Christian Vande Velde - Team CSC 12
47 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 12
48 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 12
49 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
50 Markus Fothen - Gerolsteiner 10
51 Christian Knees - Team Milram 10
52 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
53 Sandy Casar - Française des Jeux 9
54 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 8
55 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
56 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 6
57 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 6
58 Michael Albasini - Liquigas 6
59 Frederik Willems - Liquigas 5
60 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
61 Daniele Righi - Lampre - Fondital 5
62 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4
63 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
64 Freddy Bichot - Agritubel 3
65 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
66 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
67 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2
68 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2
69 Andry Grivko - Team Milram 2
70 Alexander Efimkin - Barloworld 2
71 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
72 Marcel Sieberg - Team Milram 1


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 91.00.26
2 Mauricio Soler - Barloworld 16.51
3 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 49.34
4 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.13.27
5 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.15.16
6 Thomas Dekker - Rabobank 1.30.34
7 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.30.47
8 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.33.50
9 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.22.50
10 Andry Grivko - Team Milram 2.41.41
11 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.50.30
12 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.50.54
13 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 3.07.19
14 William Bonnet - Crédit Agricole 3.22.59
15 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.23.17
16 Mickael Delage - Française des Jeux 3.24.46
17 Marcel Sieberg - Team Milram 3.26.48
18 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.29.26
19 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.29.37
20 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.32.30
21 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.40.51
22 Geraint Thomas - Barloworld 3.46.51


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 273.12.52
2 Caisse D’Epargne 19.36
3 Team CSC 22.10
4 Rabobank 36.24
5 Euskaltel-Euskadi 46.46
6 Saunier Duval-Prodir 1.44.33
7 Predictor-Lotto 1.50.21
8 Lampre-Fondital 2.19.41
9 Crédit Agricole 2.25.44
10 AG2r Prévoyance 2.26.08
11 Liquigas 2.28.30
12 Quickstep-Innergetic 2.57.15
13 T-Mobile Team 3.17.26
14 Bouygues Telecom 3.49.53
15 Barloworld 3.59.12
16 Gerolsteiner 4.09.28
17 Agritubel 6.17.20
18 Team Milram 6.48.28
19 Française des Jeux 6.48.45


Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR