Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Boasson tog sin fjerde sejr

Boasson tog sin fjerde sejr

03. juni 2007 15:520

- Edvald Boasson vandt sidste etape
- Team GLS godt tilfredse
- Team Designa Køkken hjem med noget positivt
- Lasse Bøchman knækkede kæden

Edvald Boasson vandt sidste etape
Sidste etape af det norske UCI løb, GP Ringerike, blev vundet af den kommende T-Mobile rytter, Edvald Boasson Hagen. Derved tog han hele fire etapesejre i løbet, og det var dermed kun Team GLS rytteren, Peter Riis Andersen, som i går formåede at bryde hans sejrsrække.

Dagens etape blev ellers længe domineret af et syvmandudbrud, hvor både Michael Larsen (Team Herning), Kaspar Schjønnemann (Glud & Marstrand Horsen) og Daniel Foder (Designa Køkken) sad med. Undervejs var de oppe at have et forspring på over tre minutter, men Team Maxbo Bianchi havde hele tiden kontrol over det, og kørte de sidste udbrydere ind med godt 10 kilometer til mål.

Dermed skulle det hele afgøres i en spurt blandt favoritterne, og her viste Edvald Boasson sig også at være den hurtigste.

Team GLS godt tilfredse
På dagens etape var de to GLS ryttere, Peter Riis og Thomas Oredsson endnu engang med blandt de bedste ryttere i mål, og de kom ind på en femte og 11. plads. Dermed forsvarede de to ryttere også deres flotte samlede placeringer i klassementet, som henholdsvis femmer og nier.

”Det var en meget hård etape. Vi sluttede af med ti omgange á seks kilometer, hvor vi skulle opad en 400 meter utrolig hård stigning på godt 20 procent. Både Peter Riis og jeg prøvede skiftevis at stikke af til sidst, men vi blev begge to indhentet igen. Dermed sluttede det hele i en spurt mellem 17 ryttere, og der sad vi desværre ikke langt nok fremme, så vi kom ind som nummer fem og elve,” udtalte Thomas Oredsson efter etapen.

Grundet sygdom og skader har Peter Riis Andersen og Thomas Oredsson mere eller mindre været ene om repræsentere Team GLS holdet i løbet, men det har de til gengæld gjort utroligt flot. En 12. plads til Thomas Oredsson på tredje etape, er det dårligste etaperesultat.

”Alt i alt er vi meget godt tilfredse. Vi har vist os fremme på alle etaperne og vi kommer herfra med en etapesejr og to mand i top 10 i klassementet,” slutter Thomas Oredsson af med fra Norge

Team Designa Køkken hjem med noget positivt
Team Designa Køkken havde i dag Daniel Foder fremme, men det blev lige ved og næsten for den danske rytter, da han blev nummer fire.

"Det har været forrygende 5 dage, hvor vi har haft vores uheld, men hvor jeg er meget tilfreds med alle rytterne og jeg må sige, at jeg har mange positive ting med hjem fra Norge," forklarede sportsdirektør Christian Andersen.

Lasse Bøchman knækkede kæden
I Norge kom Glud & Marstrand Horsens Lasse Bøchman ind på en 12. plads på sidste etape af GP Ringrike.

”Jeg knækkede kæden 10 km før mål, men efter et cykelskift og stor hjælp fra André Steensen kom jeg tilbage til første gruppe igen, men jeg havde ikke flere kræfter til sidst,” sagde Lasse Bøchman efter en dag med sol i Norge til afveksling fra regn alle de andre dage.


Resultat af 5. etape
1 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 4.07.46 (38.75 km/t)
2 Roy Hegreberg - Team Sparebanken Vest
3 Morten Hegreberg - Team Sparebanken Vest
4 Daniel Foder - Team Designa Køkken
5 Peter Riis Andersen - Team GLS
6 Joost V. Leijen - Van Vliet-EBH Advocaten
7 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
8 Geir Inge Berg - Sandnes SK
9 Marcel Beima - Time Van Hemert
10 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi
11 Thomas Oredsson - Team GLS
12 Lasse Bøchman - Glud og Marstrand Horsens
13 Fredrik Kessiakoff - Fredrikstad SK - Regional
14 Fredrik Ericsson - Time Van Hemert
15 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken
16 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se
17 Emil Lindgren - Fredrikstad SK - Regional
18 Björn Hoeben - Time Van Hemert 0.08
19 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi 0.46
20 Tom Larsen - Eidsvoll SK - Regional
21 Michael Larsen S. - Team Herning Elite
22 Roy Curvers - Time Van Hemert
23 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes
24 André Steensen - Glud og Marstrand Horsens

25 Jon Einar Bergsland - KF Team Sør
26 Thijs van Amerongen - Van Vliet-EBH Advocaten
27 Gøran Syversen - Eidsvoll SK - Regional 0.50
28 Stian Remme - Team Sparebanken Vest
29 Andreas Sand - Bærum OCK
30 Petter Renäng - Team Cykelcity.se
31 Simon Lerbech Jensen - Team Vision Bikes
32 Fredrik Willman - Team Maxbo Bianchi 0.56
33 Tamas Lengyel - Team Sparebanken Vest 1.01
34 Alf Roger Holme - Eidsvoll SK - Regional
35 Geir Lien - Eidsvoll SK - Regional 1.32
36 Lars Andersson - KF Team NOR 1.37
37 Robert Österling - Team Cykelcity.se 1.40
38 Kalle Sandell - Team Cykelcity.se 2.12
39 Ola Inge Drøpping - Nesset CK - Regional
40 Torgeir Folkestad - Bærum OCK 4.34
41 Kaspar Schønnemann - Glud og Marstrand Horsens 4.46
42 Sead Mujacevic - Team MA Speedwear-Drylane
43 Christer Rake - Team Sparebanken Vest
44 Mikael Lehtomaa - Team MA Speedwear-Drylane
45 Henrik Åbom - Team MA Speedwear-Drylane
46 Håvard Nybø - Team Sparebanken Vest
47 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken 5.03
48 Mikael Brunsvik - Nesset CK - Regional
49 Magnus F. Bergseth - Sandnes SK 5.43
50 Joakim Prestmo - KF Team NOR
51 Ole-Kristian Ringnes - Bærum OCK
52 Askild Larsen - SK Rye 6.02
53 Stein Morten Storrø - SK Rye
54 Petter Lundblad - Team MA Speedwear-Drylane
55 Tore Haslemo - SK Rye
56 Trond Kristian Schweder - Bærum OCK
57 Henrik Nordström - Team Cyclesport.se
58 Jan Gunnars - Team Cykelcity.se
59 Christoffer Berggren - KF Team NOR
60 Johan Landström - Team Cykelcity.se 6.12
61 Michael Ellermann Jæger - Team Vision Bikes 7.54
62 Marius Nyhammer - Eidsvoll SK - Regional 9.36
63 Torje Digernes - Sandnes SK 11.23
64 Odmund Langset - Nesset CK - Regional 13.44
65 Roger Nasvik - Nesset CK - Regional
66 Stig Løkken - SK Rye
67 Joar Hansen - Lillehamer CK
68 Marius Jevnesven - Indre Østland Cyklekrets
69 Kristian Fløysvik - Sandnes SK
70 Even Thorstad - Fredrikstad SK - Regional
71 Hans Fredrik Hellebergshaugen - Eidsvoll SK - Regional
72 Christer Myerschough - Bærum OCK 17.14
73 Bram Schimtz - Van Vliet-EBH Advocaten 19.14
74 Dirk Beliemakers - Van Vliet-EBH Advocaten
75 Gunar Grönland - Team Cyclesport.se
76 Martin Erlandsson - Team Cyclesport.se
77 Lars Stensløkken - Indre Østland Cyklekrets 22.14
78 Ole Petter Vibekken - Indre Østland Cyklekrets
79 Ludvig Lundberg - Team MA Speedwear-Drylane
80 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi 25.14
81 Magnus Espland - Nesset CK - Regional
82 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK - Regional
83 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken
84 Kasper Malmkjær - Team Herning Elite
85 Flemming Rasmussen - Team Herning Elite
86 Slerk Jan de Haan - Time Van Hemert
87 Atle Ekenberg - Lillehamer CK
88 Niek Basten - Van Vliet-EBH Advocaten
89 Goytan Lilholt - Team Herning Elite
90 Morten Martinsen - Lillehamer CK

Samlet slutstilling
1 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 20.15.32
2 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se 0.12
3 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi 0.27
4 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi 2.06
5 Peter Riis Andersen - Team GLS 3.19
6 Fredrik Ericsson - Time Van Hemert 3.31
7 Marcel Beima - Time Van Hemert 3.34
8 Lasse Bøchman - Glud og Marstrand Horsens 3.45
9 Thomas Oredsson - Team GLS 3.51
10 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken
11 Fredrik Kessiakoff - Fredrikstad SK - Regional 4.02
12 Joost V. Leijen - Van Vliet-EBH Advocaten 4.17
13 Tamas Lengyel - Team Sparebanken Vest 4.52
14 Petter Renäng - Team Cykelcity.se 5.37
15 Emil Lindgren - Fredrikstad SK - Regional 6.04
16 Tom Larsen - Eidsvoll SK - Regional 6.05
17 Roy Hegreberg - Team Sparebanken Vest 6.21
18 Björn Hoeben - Time Van Hemert 6.32
19 André Steensen - Glud og Marstrand Horsens 6.38
20 Morten Hegreberg - Team Sparebanken Vest 6.56
21 Robert Österling - Team Cykelcity.se 8.38
22 Geir Lien - Eidsvoll SK - Regional 8.54
23 Roy Curvers - Time Van Hemert 9.04
24 Thijs van Amerongen - Van Vliet-EBH Advocaten 9.08
25 Kalle Sandell - Team Cykelcity.se 9.47
26 Michael Larsen S. - Team Herning Elite 10.01
27 Lars Andersson - KF Team NOR 10.38
28 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken 10.47
29 Stian Remme - Team Sparebanken Vest 12.06
30 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi 12.23
31 Henrik Åbom - Team MA Speedwear-Drylane 12.46
32 Sead Mujacevic - Team MA Speedwear-Drylane 13.42
33 Mikael Lehtomaa - Team MA Speedwear-Drylane 14.10
34 Mikael Brunsvik - Nesset CK - Regional 14.13
35 Christoffer Berggren - KF Team NOR 15.12
36 Trond Kristian Schweder - Bærum OCK
37 Petter Lundblad - Team MA Speedwear-Drylane 16.22
38 Jon Einar Bergsland - KF Team Sør 16.42
39 Stein Morten Storrø - SK Rye 16.48
40 Geir Inge Berg - Sandnes SK 16.52
41 Henrik Nordström - Team Cyclesport.se 17.09
42 Tore Haslemo - SK Rye 18.08
43 Michael Ellermann Jæger - Team Vision Bikes 19.52
44 Andreas Sand - Bærum OCK 22.11
45 Simon Lerbech Jensen - Team Vision Bikes 22.34
46 Bram Schimtz - Van Vliet-EBH Advocaten 23.43
47 Marius Nyhammer - Eidsvoll SK - Regional 23.56
48 Jan Gunnars - Team Cykelcity.se 24.30
49 Torgeir Folkestad - Bærum OCK 24.45
50 Christer Rake - Team Sparebanken Vest 24.50
51 Daniel Froder - Team Designa Køkken 26.05
52 Alf Roger Holme - Eidsvoll SK - Regional 26.21
53 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes 26.42
54 Stig Løkken - SK Rye
55 Håvard Nybø - Team Sparebanken Vest 28.37
56 Ole-Kristian Ringnes - Bærum OCK 29.29
57 Gøran Syversen - Eidsvoll SK - Regional 31.05
58 Johan Landström - Team Cykelcity.se 31.29
59 Askild Larsen - SK Rye 32.45
60 Torje Digernes - Sandnes SK 33.13
61 Kaspar Schønnemann - Glud og Marstrand Horsens 37.34
62 Hans Fredrik Hellebergshaugen - Eidsvoll SK - Regional 38.07
63 Magnus F. Bergseth - Sandnes SK 38.10
64 Gunar Grönland - Team Cyclesport.se 40.52
65 Marius Jevnesven - Indre Østland Cyklekrets 41.08
66 Even Thorstad - Fredrikstad SK - Regional 44.02
67 Fredrik Willman - Team Maxbo Bianchi 44.28
68 Kristian Fløysvik - Sandnes SK 44.49
69 Slerk Jan de Haan - Time Van Hemert 48.22
70 Dirk Beliemakers - Van Vliet-EBH Advocaten 48.43
71 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi 53.13
72 Niek Basten - Van Vliet-EBH Advocaten 53.51
73 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken 55.06
74 Christer Myerschough - Bærum OCK 57.42
75 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK - Regional 58.35
76 Ola Inge Drøpping - Nesset CK - Regional 59.28
77 Morten Martinsen - Lillehamer CK 1.00.15
78 Roger Nasvik - Nesset CK - Regional 1.02.27
79 Goytan Lilholt - Team Herning Elite 1.03.32
80 Joakim Prestmo - KF Team NOR 1.03.42
81 Odmund Langset - Nesset CK - Regional 1.09.13
82 Atle Ekenberg - Lillehamer CK 1.11.03
83 Ludvig Lundberg - Team MA Speedwear-Drylane 1.14.23
84 Flemming Rasmussen - Team Herning Elite 1.18.16
85 Martin Erlandsson - Team Cyclesport.se 1.21.52
86 Kasper Malmkjær - Team Herning Elite 1.27.25
87 Lars Stensløkken - Indre Østland Cyklekrets 1.36.10
88 Magnus Espland - Nesset CK - Regional 1.38.14
89 Ole Petter Vibekken - Indre Østland Cyklekrets 1.40.40

Slutstilling Bjergkonkurrencen
1 Björn Hoeben - Time Van Hemert 7 pts
2 Stian Remme - Team Sparebanken Vest 7
3 Marcel Beima - Time Van Hemert 6
4 Anders Iversby Hvideberg - Fredrikstad SK - Regional 6
5 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi 5
6 Fredrik Ericsson - Time Van Hemert 5
7 Joost V. Leijen - Van Vliet-EBH Advocaten 5
8 Gøran Syversen - Eidsvoll SK - Regional 4
9 Johan Landström - Team Cykelcity.se 4
10 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi 3
11 Bram Schimtz - Van Vliet-EBH Advocaten 3
12 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 2
13 Viktor Reneng - Team Cykelcity.se 2
14 Christer Rake - Team Sparebanken Vest 2
15 Tom Larsen - Eidsvoll SK - Regional 1
16 Roy Curvers - Time Van Hemert 1
17 Michael Larsen S. - Team Herning Elite 1
18 Daniel Froder - Team Designa Køkken 1
19 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes 1

Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 Team Maxbo Bianchi 60.49.09
2 Team Cykelcity.se 10.28
3 Time Van Hemert 10.31
4 Team Sparebanken Vest 11.08
5 Eidsvoll SK - Regional 18.49
6 Glud og Marstrand Horsens 25.05
7 Van Vliet-EBH Advocaten 31.13
8 Fredrikstad SK - Regional 37.17
9 Team MA Speedwear-Drylane 37.53
10 Team Designa Køkken 38.07
11 Bærum OCK 47.47
12 SK Rye 49.36
13 Sandnes SK 1.02.04
14 Team Vision Bikes 1.06.35
15 KF Team NOR 1.26.59
16 Team Herning Elite 1.46.04
17 Nesset CK - Regional 1.58.13
18 Team Cyclesport.se 2.17.20
19 Indre Østland Cyklekrets 3.55.25

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?