Som man kan læse her på Feltet.dk, så bragte B.T. tidligere i dag en nyhed, hvor man skrev, at Kurt Asle Arvesen havde afleveret en uregelmæssig test-værdi i forbindelse med Giro d´Italia. Avisen har imidlertid valgt at fjerne nyheden igen og skriver nu følgende på avisens hjemmeside:
"bt.dk beklager at have brugt formuleringen "viser tegn på doping" på baggrund af lægernes vurdering af de uregelmæssige værdier i prøven," lyder det i nyheden fra B.T., der nu påpeger, at der ikke er tegn på doping i prøverne fra Team CSC.
I mellemtiden har Bo Belhage fra Bispebjerg Hospital Afdeling Z bekræftet overfor Ritzau, at man tidligere har anbefalet en sanktion mod en af Team CSCs ryttere. Efter nærmere undersøgelser valgte man imidlertid at trække denne anbefaling tilbage, da man ikke havde det nødvendige videnskabelige belæg for en sanktion.
Annonce
Annonce
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 30/05
Ronde van Limburg(1.1) 29/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 30/05
Giro dell'Appennino(1.1) 02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 03/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 04/06-11/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-11/06
Asiatiske mesterskaber(CC) 07/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 08/06-11/06
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce