Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Cancellara forsvarede fører- og pointtrøjen - Opd.

Cancellara forsvarede fører- og pointtrøjen - Opd.

16. maj 2006 18:080

Annonce

Det lykkedes Team CSCs Fabian Cancellara at forsvare førertrøjen i Katalonien Rundt, hvor han kom i mål sammen med feltet. Luis Perez (Andalucia) vandt 2. etape efter en flot solosejr.

Dagens etape havde start og mål i Cambrils og blev kørt over 156.8 km. Etapen bød på flere angreb, men tilsidst viste det sig, at Luis Perez havde timet sit angreb bedst, og han nåede lige akkurat at komme ind før feltet kom susende lige bagved ham.

Luis Perez vandt med 12 sekunder ned til feltet, som blev anført af Isaac Galvez (Caisse d'Epargne) og norske Thor Hushovd (Credit Agricole).

Dagens etaperesultat gav dog ingen forskydninger i toppen af klassementet.


Resultat af 2. etape
1 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan 3.57.14
2 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.12
3 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
4 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurth
5 Eros Capecchi (Ita) Liquigas
6 Erik Zabel (Ger) Team Milram
7 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
8 Stuart O'grady (Aus) Team CSC
9 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
10 Luciano A. Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
11 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel
12 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
13 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
14 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
15 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
16 Assan Bazayev (Kaz) Liberty Seguros-Wurth
17 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
18 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel
19 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos-Resort
20 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
21 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan
22 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
23 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
24 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
25 Carlos Castano (Spa) Kaiku
26 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
27 David Canada (Spa) Saunier Duval-Prodir
28 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
29 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
30 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
31 Israel Nunez (Spa) Kaiku
32 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
33 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
34 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku
35 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
36 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
37 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
38 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
39 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
40 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
41 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
42 Eladio Jimenez (Spa) Comunidad Valenciana
43 Alberto Losada (Spa) Kaiku
44 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
45 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
46 Miguel A M.Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
47 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
48 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
49 José A. Pecharroman (Spa) Comunidad Valenciana
50 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
51 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana
52 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam
53 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
54 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
55 Raul Garcia (Spa) Relax-Gam
56 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel
57 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
58 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
59 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
60 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel
61 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
62 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
63 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
64 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
65 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
66 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone
67 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance
68 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
69 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
70 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
71 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
72 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
73 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
74 Andrea Peron (Ita) Team CSC
75 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
76 Frédéric Finot (Fra) Francaise Des Jeux
77 Luis Leon Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
78 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros-Wurth
79 Luis Perez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone
80 Javier Pascual (Spa) Comunidad Valenciana
81 Freddy Bichot (Fra) Francaise Des Jeux
82 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
83 Rafael Casero (Spa) 3 Molinos-Resort
84 Adolfo Garcia (Spa) Andalucia-Paul Versan
85 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
86 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
87 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
88 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
89 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
90 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
91 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
92 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
93 Santiago Botero (Col) Phonak Hearing Systems
94 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
95 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
96 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi
97 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
98 Erik Dekker (Ned) Rabobank
99 Ruben Oarbeascoa (Spa) Kaiku
100 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam
101 Luis Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
102 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
103 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
104 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team
105 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
106 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
107 Marco Milesi (Ita) Liquigas
108 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
109 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Paul Versan
110 Allan Johansen (Den) Team CSC
111 Jorge Ferrio (Spa) 3 Molinos-Resort
112 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam
113 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
114 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan
115 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
116 Ruben Plaza (Spa) Comunidad Valenciana
117 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
118 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku
119 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
120 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
121 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
122 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
123 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
124 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
125 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
126 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
127 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
128 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
129 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
130 Jordi Riera (Spa) 3 Molinos-Resort
131 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi
132 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
133 Eric Leblacher (Fra) Francaise Des Jeux
134 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
135 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
136 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
137 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
138 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel
139 Eladio Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
140 David Blanco (Spa) Comunidad Valenciana
141 Rémy Di Gregorio (Fra) Francaise Des Jeux
142 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
143 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos-Resort
144 Andy Schleck (Lux) Team CSC
145 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku
146 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
147 David H. George (RSA) Relax-Gam
148 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
149 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam
150 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
151 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Wurth
152 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
153 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
154 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone
155 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
156 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana
157 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
158 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
159 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
160 Luca Paolini (Ita) Liquigas
161 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
162 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
163 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
164 Carlos Barredo (Spa) Liberty Seguros-Wurth
165 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
166 Denis Menchov (Rus) Rabobank
167 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
168 Francis Mourey (Fra) Francaise Des Jeux
169 Rodrigo Garcia (Spa) Kaiku
170 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
171 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
172 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
173 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos-Resort
174 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, Le Credit Par Telephone
175 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
176 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
177 Michele Gobbi (Ita) Team Milram
178 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
179 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.33
180 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 1.01
181 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2.47
182 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 3.11
183 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.02
184 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.57
185 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
186 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
187 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
188 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 13.34
189 Matteo Bonomi (Ita) Lampre-Fondital
190 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank
191 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
192 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
193 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos-Resort 15.00


Samlet stilling efter 2. etape
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 4.12.21
2 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.03
3 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel
4 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
5 Santiago Botero (Col) Phonak Hearing Systems 0.05
6 Andrea Peron (Ita) Team CSC 0.08
7 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 0.09
8 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 0.10
9 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 0.11
10 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
11 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
12 David Canada (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.12
13 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
14 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.13
15 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 0.15
16 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 0.17
17 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.19
18 Erik Dekker (Ned) Rabobank
19 Miguel A M.Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems 0.20
20 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.21
21 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
22 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.23
23 Ruben Plaza (Spa) Comunidad Valenciana
24 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
25 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos-Resort 0.24
26 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 0.26
27 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
28 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam 0.27
29 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
30 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.29
31 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.30
32 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
33 José A. Pecharroman (Spa) Comunidad Valenciana 0.31
34 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi
35 Carlos Barredo (Spa) Liberty Seguros-Wurth
36 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 0.32
37 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 0.33
38 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
39 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Wurth 0.34
40 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 0.35
41 Frédéric Finot (Fra) Francaise Des Jeux
42 Andy Schleck (Lux) Team CSC
43 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 0.36
44 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
45 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
46 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurth 0.38
47 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
48 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.40
49 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel 0.41
50 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
51 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku
52 David Blanco (Spa) Comunidad Valenciana
53 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.42
54 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
55 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.43
56 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
57 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
58 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
59 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel 0.44
60 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0.45
61 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
62 Alberto Losada (Spa) Kaiku
63 Allan Johansen (Den) Team CSC 0.46
64 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam
65 Carlos Castano (Spa) Kaiku
66 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.47
67 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
68 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros-Wurth
69 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
70 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 0.48
71 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Eladio Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
73 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, Le Credit Par Telephone 0.49
74 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
75 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
76 Rodrigo Garcia (Spa) Kaiku
77 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 0.50
78 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
79 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
80 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku
81 Javier Pascual (Spa) Comunidad Valenciana
82 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana 0.51
83 David H. George (RSA) Relax-Gam
84 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
85 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
86 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.52
87 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan
88 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
89 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 0.53
90 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
91 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
92 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
93 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
94 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam 0.54
95 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
96 Jordi Riera (Spa) 3 Molinos-Resort 0.55
97 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.56
98 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
99 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
100 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
101 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
102 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 0.57
103 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
104 Eladio Jimenez (Spa) Comunidad Valenciana
105 Assan Bazayev (Kaz) Liberty Seguros-Wurth 0.58
106 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
107 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 0.59
108 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 1.00
109 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
110 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
111 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
112 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
113 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 1.01
114 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
115 Jorge Ferrio (Spa) 3 Molinos-Resort
116 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.02
117 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
118 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel 1.03
119 Rafael Casero (Spa) 3 Molinos-Resort
120 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
121 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
122 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.04
123 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
124 Luis Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
125 Luis Perez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.05
126 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel
127 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.06
128 Marco Milesi (Ita) Liquigas
129 Eros Capecchi (Ita) Liquigas 1.07
130 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku
131 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
132 Francis Mourey (Fra) Francaise Des Jeux 1.08
133 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 1.09
134 Raul Garcia (Spa) Relax-Gam
135 Rémy Di Gregorio (Fra) Francaise Des Jeux 1.11
136 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.12
137 Luis Leon Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurth 1.13
138 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
139 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
140 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 1.14
141 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
142 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1.15
143 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.16
144 Michele Gobbi (Ita) Team Milram 1.17
145 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.18
146 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
147 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.19
148 Luca Paolini (Ita) Liquigas
149 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
150 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.20
151 Adolfo Garcia (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.21
152 Luciano A. Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
153 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
154 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam 1.22
155 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
156 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 1.23
157 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone
158 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.24
159 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
160 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.25
161 Ruben Oarbeascoa (Spa) Kaiku 1.26
162 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.27
163 Eric Leblacher (Fra) Francaise Des Jeux 1.28
164 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Paul Versan
165 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos-Resort
166 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.30
167 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 1.32
168 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.34
169 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
170 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35
171 Israel Nunez (Spa) Kaiku
172 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos-Resort 1.36
173 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37
174 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
175 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 1.38
176 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 1.40
177 Freddy Bichot (Fra) Francaise Des Jeux 1.41
178 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel
179 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 1.47
180 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 2.03
181 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 3.47
182 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 4.41
183 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.13
184 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 5.36
185 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 5.54
186 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 6.30
187 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.50
188 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 13.55
189 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 14.06
190 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 14.16
191 Matteo Bonomi (Ita) Lampre-Fondital 14.37
192 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 14.42
193 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos-Resort 15.45


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 25 pts
2 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan 25
3 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20
4 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20
5 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 18
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel 16
7 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems 15
8 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurth 14
9 Santiago Botero (Col) Phonak Hearing Systems 12
10 Eros Capecchi (Ita) Liquigas 12
11 Andrea Peron (Ita) Team CSC 10
12 Erik Zabel (Ger) Team Milram 10
13 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 9
14 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan 9
15 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 8
16 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 8

17 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 7
18 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 7
19 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 6
20 Luciano A. Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 6
21 David Canada (Spa) Saunier Duval-Prodir 5
22 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel 5
23 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 4
24 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 4
25 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 3


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir 36 pts
2 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan 23
3 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 17
4 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 12
5 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
6 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 2
7 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2
8 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
9 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Team CSC 12.37.22
2 Phonak Hearing Systems
3 Gerolsteiner 0.28
4 C.D'EPARGNE-ILLES BALEARS 0.34
5 Davitamon-Lotto 1.07
6 Discovery Channel 1.09
7 Rabobank 1.12
8 T-Mobile Team
9 Saunier Duval-Prodir 1.14
10 Comunidad Valenciana 1.16
11 Credit Agricole 1.21
12 Liberty Seguros-Wurth 1.24
13 AG2R Prevoyance
14 Relax-Gam 1.30
15 Francaise Des Jeux 1.32
16 Bouygues Telecom 1.33
17 Liquigas 1.41
18 Team Milram 1.43
19 Euskaltel-Euskadi
20 Lampre-Fondital 1.48
21 Kaiku 1.53
22 Quick Step-Innergetic 1.57
23 3 Molinos-Resort
24 Cofidis 2.08
25 Andalucia-Paul Versan 2.14

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour du Gévaudan Occitan...(2.NCUPJW) 08/05-09/05

Grand Prix Bob Jungels(1.1) 09/05

Vuelta a la Comunidad de ...(2.1) 06/05-09/05

Course de la Paix Juniors(2.NCUP) 06/05-09/05

Tour du Gévaudan Occitan...(2.NCUPJW) 08/05-09/05

Giro d'Italia(2.UWT) 08/05-30/05

Grand Prix Bob Jungels(1.1) 09/05

Tour of Thailand(2.1) 11/05-16/05

Tour de Hongrie(2.1) 12/05-16/05

Circuit de Wallonie(1.1) 13/05

Trofeo Ses Salines(1.1) 13/05

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 14/05

Trofeo Andratx - Mirador ...(1.1) 15/05

Tour de Gironde Internati...(2.1) 15/05-16/05

G.P. Sportivi Sovilla(1.1) 16/05

Trofeo Palma(1.1) 16/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

DELTAG I GIRO-SPILLET - PRÆMIER FOR OVER 50.000 KRONER