Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Chavanel sejrede på morgenetape

Chavanel sejrede på morgenetape

20. maj 2007 14:200

Den franske rytter Sebastian Chavanel vandt dagens første deletape i Tour de Picardie. Den 94,5 km. lange etape fra La Croix Saint Ouen til Soissons sluttede som de foregående i en massespurt, hvor Francaise des Jeux rytteren slog gårsdagens etapevinder Mark Renshaw (Crédit Agricole) og Wouter Weylandt (Quick Step-Innergetic).

Robert Hunter  (Barloworld) fører fortsat i det samlede klassement og er således iklædt førertrøjen når den 91,5 km. lange anden deletape fra Belleu til Laon køres senere i dag.

Hele 72 ryttere udgik på etapen, det betyder, at der kun stiller 67 ryttere til start på dagens anden halvetape.

Resultat af 3. etape
1 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 2.01.29 (46.179 km/t)
2 Mark Renshaw - Credit Agricole
3 Wouter Weylandt - Quick Step - Innergetic
4 David Boucher - Landbouwkrediet - Tonissteiner
5 Sébastien Hinault - Credit Agricole
6 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto
7 Martin Elmiger - Ag2R Prevoyance
8 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport
9 Romain Feillu - Agritubel
10 Hans Dekkers - Agritubel
11 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
12 Rony Martias - Bouygues Telecom
13 Stephane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
14 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
15 Mathieu Drujon - Auber 93
16 Robert Hunter - Barloworld
17 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
18 William Frischkorn - Team Slipstream
19 Janeck Tombak - Jartazi Promo Fashion
20 Jimmy Engoulvent - Credit Agricole
21 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
22 Jarno Van Mingeroet - Jartazi Promo Fashion
23 Nic Ingels - Predictor - Lotto
24 Fabrizio Guidi - Barloworld
25 Renaud Pioline - Auber 93
26 Mathieu Criquielion - Jartazi Promo Fashion
27 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria - Navigare
28 Luca Solari - Team L.P.R.
29 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
30 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic
31 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
32 Jérémy Roy - Française des Jeux
33 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
34 Olivier Kaisen - Predictor - Lotto 0.07
35 Borut Bozic - Team L.P.R.
36 Samuele Marzoli - Team L.P.R.
37 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion
38 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance
39 Dmytro Grabovskyy - Quick Step - Innergetic
40 Christophe Detilloux - Française des Jeux
41 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
42 Thierry Marichal - Française des Jeux 0.18
43 Luca Celli - Team L.P.R. 0.21
44 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.28
45 Glenn D’Hollander - Chocolade Jacques - Topsport 0.33
46 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
47 Stef Clement - Bouygues Telecom 0.38
48 Daniele Nardello - Team L.P.R.
49 Alessandro Maserati - Team L.P.R.
50 Leif Hoste - Predictor - Lotto
51 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
52 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
53 Ludovic Auger - Française des Jeux
54 Giosuè Bonomi - Barloworld
55 Craig Lewis - Team Slipstream
56 Paolo Longo Borghini - Barloworld
57 Geert Omloop - Jartazi Promo Fashion
58 Jean Marc Marino - Credit Agricole
59 Bradley Mc Gee - Française des Jeux 1.02
60 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.18
61 Yannick Talabardon - Credit Agricole 1.21
62 Alexander Efimkin - Barloworld 1.56
63 Gereint Thomas - Barloworld
64 Sebastien Duret - Bretagne - Armor Lux 2.16
65 James Lewis Perry - Barloworld 2.23
66 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tonissteiner 0.07
67 Davide Vigano - Quick Step - Innergetic


Udgået:
DNF James Vanlandschoot - Landbouwkrediet - Tonissteiner
DNF Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport
DNF Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport
DNF Koen Barbe - Chocolade Jacques - Topsport
DNF Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport
DNF Bjorn Leukemans - Predictor - Lotto
DNF Wim De Vocht - Predictor - Lotto
DNF Jean Mespoulede - Auber 93
DNF Guillaume Levarlet - Auber 93
DNF Christophe Diguet - Auber 93
DNF Niels Brouzes - Auber 93
DNF Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance
DNF Stéphane Poulhies - Ag2R Prevoyance
DNF David Navas - Ag2R Prevoyance
DNF Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance
DNF Peter Stetina - Team Slipstream
DNF Taylor Tolleson - Team Slipstream
DNF Steve Schets - Chocolade Jacques - Topsport
DNF Evert Verbist - Chocolade Jacques - Topsport
DNF Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tonissteiner
DNF Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tonissteiner
DNF Paul Manning - Landbouwkrediet - Tonissteiner
DNF Sjef De Wilde - Landbouwkrediet - Tonissteiner
DNF Eddy Clancy - Landbouwkrediet - Tonissteiner
DNF Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
DNF Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
DNF Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
DNF Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
DNF David Derepas - Roubaix Lille Metropole
DNF Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole
DNF Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole
DNF Francesco Tomei - Ceramica Panaria - Navigare
DNF Filippo Savini - Ceramica Panaria - Navigare
DNF Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria - Navigare
DNF Tiziano Dall’Antonia - Ceramica Panaria - Navigare
DNF Kilian Patour - Team Slipstream
DNF Benjamin Johnson - Team Slipstream
DNF Fabien Bacquet - Skil-Shimano
DNF Wilfried Cretskens - Quick Step - Innergetic
DNF Serge Baguet - Quick Step - Innergetic
DNF Peter Van Petegem - Quick Step - Innergetic
DNF Pierre Rolland - Credit Agricole
DNF Cyril Lemoine - Credit Agricole
DNF Jonathan Hivert - Credit Agricole
DNF Yann Pivois - Bretagne - Armor Lux
DNF Noan Lelarge - Bretagne - Armor Lux
DNF David Le Lay - Bretagne - Armor Lux
DNF Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
DNF Jean Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
DNF Antoine Dalibard - Bretagne - Armor Lux
DNF Tyler Farrar - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
DNF Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
DNF Kevin De Weert - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
DNF David Deroo - Skil-Shimano
DNF Clément Lhotellerie - Skil-Shimano
DNF Michael Friedman - Team Slipstream
DNF Steven Cozza - Team Slipstream
DNF Daniele Callegarin - Team L.P.R.
DNF Mindaugas Striska - Jartazi Promo Fashion
DNF Vytautas Kaupas - Jartazi Promo Fashion
DNF Denis Flahaut - Jartazi Promo Fashion
DNF Saïd Haddou - Bouygues Telecom
DNF Julien Belgy - Bouygues Telecom
DNF Enrico Degano - Barloworld
DNF Benoit Sinner - Agritubel
DNF Juan Miguel Mercado - Agritubel
DNF Linas Balciunas - Agritubel
DNF Cédric Herve - Agritubel
DNF Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
DNF Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
DNF Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
DNF Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone


Samlet stilling efter 3. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 10.27.43
2 Fabrizio Guidi - Barloworld 0.11
3 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic 0.14
4 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 0.16
5 Janeck Tombak - Jartazi Promo Fashion
6 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto 0.17
7 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
8 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
9 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 0.18
10 Romain Feillu - Agritubel 0.19
11 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
12 William Frischkorn - Team Slipstream
13 Floris Goesinnen - Skil-Shimano 0.32
14 Jérémy Roy - Française des Jeux 0.42
15 Thierry Marichal - Française des Jeux 0.44
16 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.12
17 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria - Navigare 2.53
18 Gereint Thomas - Barloworld 2.58
19 Wouter Weylandt - Quick Step - Innergetic 2.59
20 Mathieu Drujon - Auber 93 3.05
21 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport
22 Renaud Pioline - Auber 93
23 Luca Solari - Team L.P.R. 3.12
24 Christophe Detilloux - Française des Jeux 3.19
25 Samuele Marzoli - Team L.P.R. 3.25
26 Paolo Longo Borghini - Barloworld 3.50
27 David Boucher - Landbouwkrediet - Tonissteiner 3.54
28 Daniele Nardello - Team L.P.R. 3.56
29 Craig Lewis - Team Slipstream
30 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 4.12
31 Alexander Efimkin - Barloworld 6.14
32 Giosuè Bonomi - Barloworld 6.26
33 Mark Renshaw - Credit Agricole 7.00
34 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 7.08
35 Borut Bozic - Team L.P.R. 7.21
36 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance 7.28
37 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion 7.32
38 Luca Celli - Team L.P.R. 7.46
39 Geert Omloop - Jartazi Promo Fashion 7.59
40 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 8.10
41 Hans Dekkers - Agritubel 8.14
42 Rony Martias - Bouygues Telecom
43 Davide Vigano - Quick Step - Innergetic 8.21
44 Bradley Mc Gee - Française des Jeux 8.41
45 Ludovic Auger - Française des Jeux 8.52
46 James Lewis Perry - Barloworld 10.02
47 Sébastien Hinault - Credit Agricole 10.18
48 Martin Elmiger - Ag2R Prevoyance
49 Stephane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
50 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tonissteiner 10.25
51 Olivier Kaisen - Predictor - Lotto 10.32
52 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 10.51
53 Vincent Jerome - Bouygues Telecom 11.07
54 Jarno Van Mingeroet - Jartazi Promo Fashion 11.18
55 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
56 Mathieu Criquielion - Jartazi Promo Fashion
57 Nic Ingels - Predictor - Lotto
58 Dmytro Grabovskyy - Quick Step - Innergetic 11.25
59 Glenn D’Hollander - Chocolade Jacques - Topsport 11.51
60 Leif Hoste - Predictor - Lotto
61 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.01
62 Sebastien Duret - Bretagne - Armor Lux 13.34
63 Alessandro Maserati - Team L.P.R. 15.20
64 Jean Marc Marino - Credit Agricole 15.30
65 Yannick Talabardon - Credit Agricole 16.13
66 Stef Clement - Bouygues Telecom 16.33
67 Jimmy Engoulvent - Credit Agricole 19.23


Pointkonkurrencen efter 3. etape

1 Robert Hunter - Barloworld 55 pts
2 Mark Renshaw - Credit Agricole 47
3 Wouter Weylandt - Quick Step - Innergetic 40
4 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 39
5 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto 33
6 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 31
7 Romain Feillu - Agritubel 30
8 Alessandro Proni - Quick Step - Innergetic 25
9 Fabrizio Guidi - Barloworld 24
10 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport 23
11 Mathieu Drujon - Auber 93 22
12 Janeck Tombak - Jartazi Promo Fashion 20
13 Martin Elmiger - Ag2R Prevoyance 20
14 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 19
15 David Boucher - Landbouwkrediet - Tonissteiner 18
16 Sébastien Hinault - Credit Agricole 18
17 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano 17
18 Stephane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 16
19 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tonissteiner 12
20 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11
21 Hans Dekkers - Agritubel 11
22 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 9
23 Samuele Marzoli - Team L.P.R. 9
24 Rony Martias - Bouygues Telecom 9
25 Floris Goesinnen - Skil-Shimano 6
26 Leif Hoste - Predictor - Lotto 5
27 William Frischkorn - Team Slipstream 5
28 Borut Bozic - Team L.P.R. 5
29 Thierry Marichal - Française des Jeux 4
30 Alessandro Maserati - Team L.P.R. 3
31 Stef Clement - Bouygues Telecom 1
32 Jimmy Engoulvent - Credit Agricole 1


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Barloworld 31.24.57
2 Cofidis Credit Par Telephone 0.55
3 Francaise Des Jeux 2.32
4 Team L.P.R. 4.48
5 Jartazi Promo Fashion
6 Predictor - Lotto 6.11
7 Agritubel 8.57
8 Bouygues Telecom
9 Quick Step - Innergetic 9.16
10 Credit Agricole 18.49

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 23/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Settimana Internazionale ...(2.1) 25/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER