Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Chris Horner tog førertrøjen i Romandiet

Chris Horner tog førertrøjen i Romandiet

05. maj 2007 19:530

Annonce

4. etape af Tour de Romandie gav en flot sejr til Euskaltel, da fire ryttere kom samlet til mål. Etapen blev kørt fra Charmey til Morgins over 155.9 km. Det regnede det meste af dagen, så det blev en våd og kold dag for rytterne. Det resulterede også i flere styrt undervejs, hvor rytterne skulle over hele fire kategori 1 stigninger.

På den sidste stigning lykkedes det en fire mandsgruppe at komme afgørende fri, hvor Igor Anton (Euskaltel - Euskadi) sejrede i spurten foran Thomas Dekker (Rabobank) med Chris Horner (Predictor-Lotto) på 3. pladsen. Med 3. pladsen overtager Chris Horner førertrøjen foran dagens etapevinder Igor Anton.

Team CSCs unge Andy Schleck viste også god kørsel på dagens etap og kom i mål, som nummer 7.


Resultat af 4. etape
1 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 4.36.56
2 Thomas Dekker - Rabobank
3 Chris Horner - Predictor - Lotto
4 John Gadret - AG2r Prévoyance 0.02
5 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.16
6 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
7 Andy Schleck - Team CSC
8 Paolo Savoldelli - Astana
9 Andrey Kashechkin - Astana 0.23
10 Joaquin Rodriguez Oliver - Caisse d'Epargne 0.16
11 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 0.37
12 Roman Kreuziger - Liquigas 0.48
13 Robert Gesink - Rabobank
14 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
15 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
16 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
17 Vladimir Miholjevic - Liquigas 1.50
18 Eddy Mazzoleni - Astana
19 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 2.16
20 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
21 Marco Marzano - Lampre - Fondital
22 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
23 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
24 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
25 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
26 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
27 Carlos Sastre Candil - Team CSC
28 David Zabriskie - Team CSC
29 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
30 Laurens Ten Dam - Unibet.com 2.56
31 Beat Zberg - Gerolsteiner 3.23
32 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
33 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
34 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
35 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
36 Sandy Casar - Française des Jeux
37 Ivan Santaromita - Quickstep - Innergetic
38 Michael Blaudzun - Team CSC 3.49
39 Gustav Larsson - Unibet.com
40 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
41 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 4.33
42 Karsten Kroon - Team CSC
43 Roger Beuchat - Team L.P.R.
44 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
45 Christophe Kern - Crédit Agricole 4.51
46 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 5.09
47 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
48 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 5.34
49 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 5.46
50 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 5.54
51 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 5.59
52 Patrice Halgand - Crédit Agricole 6.26
53 Sergio Ghisalberti - Team Milram 6.59
54 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 7.24
55 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7.44
56 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
57 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
58 Michael Barry - T-Mobile Team 8.46
59 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team
60 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
61 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir
62 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
63 Rigoberto Uran - Unibet.com 9.04
64 Chris Anker Sørensen - Team CSC 10.06
65 Denis Menchov - Rabobank
66 Ignacio Gutierrez Cataluna - Team L.P.R.
67 Eros Capecchi - Liquigas 11.19
68 Victor Hugo Pena Grisales - Unibet.com 12.04
69 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 12.09
70 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 13.20
71 Marco Pinotti - T-Mobile Team 13.36
72 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
73 Bobby Julich - Team CSC
74 Theo Eltink - Rabobank
75 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
76 Patrick Calcagni - Liquigas
77 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
78 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 14.28
79 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 18.14
80 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
81 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
82 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
83 Martin Müller - Team Milram
84 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
85 Timothy Gudsell - Française des Jeux
86 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
87 Brett Lancaster - Team Milram
88 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
89 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
90 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
91 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
92 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
93 Michael Albasini - Liquigas
94 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
95 Andreas Dietziker - Team L.P.R.
96 Antonio Colom Mas - Astana
97 Andrey Mizourov - Astana
98 Charles Wegelius - Liquigas
99 Volodymir Gustov - Team CSC
100 Florent Brard - Caisse d'Epargne
101 Markus Fothen - Gerolsteiner
102 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
103 William Walker - Rabobank
104 Steve Morabito - Astana 24.37
105 Igor Abakoumov - Astana
106 Alessandro Proni - Quickstep - Innergetic
107 David Loosli - Lampre - Fondital
108 Ian McLeod - Française des Jeux
109 Michal Golas - Unibet.com
110 Matej Jurco - Team Milram
111 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
112 Bart Dockx - Predictor - Lotto
113 Aaron Olson - T-Mobile Team
114 Luca Celli - Team L.P.R.
115 Tom Criel - Unibet.com
116 Jérémy Roy - Française des Jeux
117 Alexander Khatuntsev - Unibet.com 28.34
118 Marco Zanotti - Unibet.com 29.16
119 Nick Gates - Predictor - Lotto
120 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
121 Nazareno Rossi - Team L.P.R.
122 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
123 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
124 Gregory Henderson - T-Mobile Team
125 Sebastian Schwager - Team Milram
126 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 31.42


Samlet stilling efter 4. etape
1 Chris Horner - Predictor - Lotto 17.00.17
2 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 0.07
3 Thomas Dekker - Rabobank 0.09
4 Paolo Savoldelli - Astana 0.15
5 John Gadret - AG2r Prévoyance 0.22
6 Joaquin Rodriguez Oliver - Caisse d'Epargne 0.28
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.29
8 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 0.31
9 Andrey Kashechkin - Astana
10 Andy Schleck - Team CSC 0.33
11 Roman Kreuziger - Liquigas 0.52
12 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 0.56
13 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.04
14 Robert Gesink - Rabobank 1.08
15 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.11
16 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 1.25
17 Vladimir Miholjevic - Liquigas 2.05
18 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 2.25
19 David Zabriskie - Team CSC 2.27
20 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 2.34
21 Carlos Sastre Candil - Team CSC 2.35
22 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 2.36
23 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 2.40
24 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.41
25 Marco Marzano - Lampre - Fondital
26 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux 2.43
27 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 2.50
28 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 2.52
29 Laurens Ten Dam - Unibet.com 3.10
30 Sandy Casar - Française des Jeux 3.28
31 Beat Zberg - Gerolsteiner 3.34
32 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 3.40
33 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
34 Ivan Santaromita - Quickstep - Innergetic 3.41
35 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 3.42
36 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 3.55
37 Michael Blaudzun - Team CSC 4.07
38 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
39 Gustav Larsson - Unibet.com 4.09
40 Karsten Kroon - Team CSC 4.47
41 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 4.53
42 Roger Beuchat - Team L.P.R. 5.14
43 Eddy Mazzoleni - Astana 5.38
44 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 6.01
45 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 6.05
46 Xabier Zandio Echaide - Caisse d'Epargne 6.06
47 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 6.09
48 Patrice Halgand - Crédit Agricole 6.43
49 Sergio Ghisalberti - Team Milram 7.23
50 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 7.54
51 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.06
52 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 8.26
53 Michael Barry - T-Mobile Team 9.01
54 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 9.19
55 Guido Trentin - Saunier Duval - Prodir 9.40
56 Denis Menchov - Rabobank 10.27
57 Ignacio Gutierrez Cataluna - Team L.P.R. 10.47
58 Chris Anker Sørensen - Team CSC 10.52
59 Christophe Kern - Crédit Agricole 12.09
60 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 12.24
61 Rigoberto Uran - Unibet.com 12.47
62 Marco Pinotti - T-Mobile Team 13.39
63 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 13.43
64 Patrick Calcagni - Liquigas 13.45
65 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 13.55
66 Theo Eltink - Rabobank
67 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 13.58
68 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 14.49
69 Eros Capecchi - Liquigas 14.57
70 Victor Hugo Pena Grisales - Unibet.com 15.59
71 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 16.45
72 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 16.55
73 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 17.03
74 Bobby Julich - Team CSC 17.25
75 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 17.47
76 Markus Fothen - Gerolsteiner 18.19
77 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 18.21
78 Florent Brard - Caisse d'Epargne 18.31
79 William Walker - Rabobank 18.32
80 Charles Wegelius - Liquigas 18.35
81 Volodymir Gustov - Team CSC 18.41
82 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 18.51
83 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.20
84 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 19.22
85 Andreas Dietziker - Team L.P.R. 19.31
86 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 21.56
87 Andrey Mizourov - Astana 22.06
88 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 22.58
89 Paolo Bailetti - Team L.P.R. 23.08
90 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 23.12
91 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic 23.14
92 Michael Albasini - Liquigas 23.24
93 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 23.29
94 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 25.11
95 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 25.21
96 Jérémy Roy - Française des Jeux 29.01
97 Matej Jurco - Team Milram 29.30
98 Ian McLeod - Française des Jeux 29.45
99 Luca Celli - Team L.P.R. 30.21
100 Tom Criel - Unibet.com 31.06
101 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 31.17
102 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 31.40
103 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 32.56
104 Igor Abakoumov - Astana 33.22
105 Alessandro Proni - Quickstep - Innergetic 34.03
106 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 34.56
107 Antonio Colom Mas - Astana 35.12
108 Martin Müller - Team Milram 36.21
109 David Loosli - Lampre - Fondital 37.31
110 Michal Golas - Unibet.com 37.33
111 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 37.55
112 Brett Lancaster - Team Milram 40.46
113 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 41.03
114 Steve Morabito - Astana 41.28
115 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 42.26
116 Alexander Khatuntsev - Unibet.com 43.30
117 Timothy Gudsell - Française des Jeux 43.34
118 Gregory Henderson - T-Mobile Team 46.04
119 Bart Dockx - Predictor - Lotto 46.39
120 Nazareno Rossi - Team L.P.R. 48.18
121 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 49.15
122 Aaron Olson - T-Mobile Team 49.18
123 Marco Zanotti - Unibet.com 51.55
124 Raffaele Ferrara - Team L.P.R. 51.59
125 Nick Gates - Predictor - Lotto 54.44
126 Sebastian Schwager - Team Milram 54.57


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Markus Fothen - Gerolsteiner 32 pts
2 Thomas Dekker - Rabobank 28
3 Chris Horner - Predictor - Lotto 26
4 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 25
5 Paolo Savoldelli - Astana 23
6 Joaquin Rodriguez Oliver - Caisse d'Epargne 22
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto 22
8 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 20
9 Andrey Kashechkin - Astana 16
10 Roman Kreuziger - Liquigas 16
11 John Gadret - AG2r Prévoyance 13
12 Theo Eltink - Rabobank 12
13 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 11
14 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 10
15 Andy Schleck - Team CSC 10
16 Roger Beuchat - Team L.P.R. 10
17 Marco Pinotti - T-Mobile Team 10
18 Karsten Kroon - Team CSC 9
19 Sandy Casar - Française des Jeux 8
20 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 8
21 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 7
22 Andreas Dietziker - Team L.P.R. 7
23 Andrey Mizourov - Astana 7
24 Gregory Henderson - T-Mobile Team 7
25 Igor Abakoumov - Astana 6
26 Brett Lancaster - Team Milram 6
27 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 5
28 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 5
29 Robert Gesink - Rabobank 3
30 Rigoberto Uran - Unibet.com 3
31 Patrick Calcagni - Liquigas 3
32 Beat Zberg - Gerolsteiner 2
33 Ivan Santaromita - Quickstep - Innergetic 2
34 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
35 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
36 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 1
37 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 1
38 Eros Capecchi - Liquigas 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 64 pts
2 Chris Anker Sørensen - Team CSC 42
3 Eros Capecchi - Liquigas 30
4 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 18
5 Marco Pinotti - T-Mobile Team 18
6 Chris Horner - Predictor - Lotto 12
7 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
8 Thomas Dekker - Rabobank 8
9 Marco Marzano - Lampre - Fondital 8
10 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8
11 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 8
12 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 8
13 John Gadret - AG2r Prévoyance 6
14 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 5
15 Raffaele Ferrara - Team L.P.R. 5
16 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 4
17 Laurens Ten Dam - Unibet.com 4
18 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 4
19 Charles Wegelius - Liquigas 4
20 Andreas Dietziker - Team L.P.R. 4
21 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 4
22 Paolo Savoldelli - Astana 2
23 Eddy Mazzoleni - Astana 2
24 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 2
25 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
26 Volodymir Gustov - Team CSC 1


Sprintkonkurrencen efter 4. etape
1 Patrick Calcagni - Liquigas 10 pts
2 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 9
3 Sandy Casar - Française des Jeux 7
4 Marco Pinotti - T-Mobile Team 7
5 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 7
6 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 7
7 Chris Horner - Predictor - Lotto 3
8 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 3
9 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
10 Antonio Colom Mas - Astana 3
11 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1
12 Andrey Mizourov - Astana 1

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR