Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Contador vandt bjergetapen i Schweiz

Contador vandt bjergetapen i Schweiz

17. juni 2006 17:400
Alberto Contador Velasco (Wurtz) vandt 8. etape af etapeløbet Suisse Tour, som blev kørt lørdag. Etapen havde start og mål i Ambri og var 155 km lang.
Dagens etape bød på flere udbrud, og det var etapen, hvor Koldo Gil skulle forsøge at vinde mere tid til T-Mobiles Jan Ullrich før morgendagens 30 kilometer lange enkeltstart. Men det lykkedes ikke, da en større gruppe kom samlet til mål. Inden havde Alberto Contado dog angrebet, og da ingen kunne følge den spanske rytter, så kunne han køre over stregen til en flot solo sejr foran David Herreo Llorente (Euskaltel) og Cadel Evans (Davitamon Lotto), som kom i mål 34 sekunder efter.

Blot 3 sekunder efter kom en større gruppe i mål, hvor bl.a. Koldo Gil og Jan Ullrich sad. Team CSCs Frank Schleck sad også med i gruppen og kørte i mål, som nummer 10.


Resultat af 8. etape
1 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 4.19.03 (38.518 km/h)
2 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.34
3 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
4 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 0.37
5 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir
6 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
7 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
8 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
9 Jorg Jaksche (Ger) Würth
10 Frank Schleck (Lux) Team CSC
11 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth
12 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
13 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Giampaolo Caruso (Ita) Würth
15 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.41
16 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
17 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
18 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
19 Andy Schleck (Lux) Team CSC
20 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
21 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
22 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.49
23 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 0.59
24 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.14
25 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 1.33
26 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 1.42
27 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.32
28 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 3.34
29 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.36
30 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
31 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
32 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
33 Pieter Weening (Ned) Rabobank
34 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux
35 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir
37 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
38 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
39 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
40 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.40
41 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.42
42 Allan Johansen (Den) Team CSC 3.43
43 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
44 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
45 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
46 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 3.46
47 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.47
48 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.49
49 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 4.11
50 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 6.38
51 Bram De Groot (Ned) Rabobank
52 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.14
53 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
54 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 7.29
55 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 11.19
56 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
57 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 12.50
58 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
59 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
60 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
61 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
62 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
63 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
64 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 13.16
65 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
66 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 13.20
67 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 18.04
68 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
69 Michele Scarponi (Ita) Würth
70 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
71 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
72 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 20.48
73 Erik Zabel (Ger) Team Milram 20.58
74 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
75 Michael Albasini (Swi) Liquigas
76 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
77 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
78 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
79 Jan Boven (Ned) Rabobank 21.11
80 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
81 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
82 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
83 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
84 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
85 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
86 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
87 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
88 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
89 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
90 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
91 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
92 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 21.22
93 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 26.38
94 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 26.48
95 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram
96 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
97 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
98 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
99 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
100 Allan Davis (Aus) Würth
101 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
102 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
103 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
104 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 30.56
105 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
106 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
107 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
108 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
109 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 31.00
110 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom


Udgået:
DNF Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team
DNF Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team
DNF Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Charles Wegelius (GBr) Liquigas
DNF Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
DNF Erki Putsep (Est) AG2R Prevoyance
DNF Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
DNF Luca Paolini (Ita) Liquigas
DNF Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir
DNF David Etxebarria Alkorta (Spa) Würth
DNF Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
DNF Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance
DNF William Bonnet (Fra) Credit Agricole
DNF Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
DNS Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
DNS Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
DNS Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
DNS Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital


Samlet stilling efter 8. etape
1 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 37.42.01
2 Jorg Jaksche (Ger) Würth 0.30
3 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 0.50
4 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 2.03
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC 2.22
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.36
7 Giampaolo Caruso (Ita) Würth 2.45
8 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 3.30
9 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 3.42
10 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.15
11 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 5.07
12 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 5.25
13 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
14 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 5.28
15 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 5.32
16 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 6.36
17 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.45
18 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 6.52
19 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.14
20 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.27
21 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux 9.57
22 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 10.09
23 Pieter Weening (Ned) Rabobank 10.16
24 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 11.00
25 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 11.57
26 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.15
27 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 16.17
28 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 17.37
29 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 17.59
30 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 20.10
31 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 23.32
32 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.34
33 Allan Johansen (Den) Team CSC 25.42
34 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 27.47
35 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.41
36 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 30.02
37 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 30.28
38 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 31.58
39 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 32.20
40 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 33.59
41 Michele Scarponi (Ita) Würth 35.04
42 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 35.18
43 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 35.45
44 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 35.53
45 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 38.28
46 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 38.55
47 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 39.42
48 Andy Schleck (Lux) Team CSC 39.54
49 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 40.12
50 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 41.37
51 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 42.45
52 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 42.50
53 Michael Albasini (Swi) Liquigas 43.08
54 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 43.24
55 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 44.45
56 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 44.50
57 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 48.07
58 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 50.19
59 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 51.07
60 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 52.05
61 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 52.44
62 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 53.13
63 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 57.00
64 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 58.07
65 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 58.42
66 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 59.15
67 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.00.04
68 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 1.00.48
69 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 1.05.36
70 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 1.05.58
71 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.06.19
72 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.07.29
73 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.08.10
74 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 1.09.08
75 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.10.03
76 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 1.10.33
77 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.12.26
78 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 1.13.35
79 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1.15.32
80 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.13
81 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.16.44
82 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 1.18.15
83 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.18.39
84 Allan Davis (Aus) Würth 1.18.40
85 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.18.57
86 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 1.19.07
87 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.19.17
88 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 1.20.40
89 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.21.22
90 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 1.21.23
91 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.25.09
92 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 1.26.00
93 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.29.17
94 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.35.25
95 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 1.35.28
96 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1.36.24
97 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1.36.38
98 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 1.38.32
99 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 1.38.37
100 Jan Boven (Ned) Rabobank 1.39.42
101 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 1.41.29
102 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom 1.42.23
103 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 1.43.03
104 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.43.24
105 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.44.09
106 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 1.45.10
107 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.50.16
108 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1.51.50
109 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1.51.55
110 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 1.53.53


Pointkonkurrencen efter 8. etape
1 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 71 pts
2 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 45
3 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 41
4 Erik Zabel (Ger) Team Milram 39
5 Jorg Jaksche (Ger) Würth 37
6 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 36
7 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 30
8 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 27
9 Allan Davis (Aus) Würth 27
10 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 24
11 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 23
12 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 20
13 Frank Schleck (Lux) Team CSC 16
14 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 15
15 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 14
16 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14
17 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 12
18 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
19 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 12
20 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 10
21 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 9
22 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 9
23 Michael Albasini (Swi) Liquigas 9
24 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 8
25 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 8
26 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 8
27 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 7
28 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
29 Giampaolo Caruso (Ita) Würth 6
30 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 6
31 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 6
32 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 6
33 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 5
34 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
35 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
36 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
37 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
38 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
39 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
40 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
41 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2
42 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
43 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1
44 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1
45 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1
46 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1


Bjergkonkurrencen efter 8. etape
1 Michael Albasini (Swi) Liquigas 61 pts
2 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 40
3 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 29
4 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 23
5 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 23
6 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 23
7 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 22
8 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 15
9 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 15
10 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 14
11 Jorg Jaksche (Ger) Würth 13
12 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 11
13 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 10
14 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 8
15 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
16 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
17 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
18 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 6
19 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
20 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 6
21 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 6
22 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 6
23 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
24 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
25 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 6
26 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5
27 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 4
28 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 4
29 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 2
30 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2
31 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 1
32 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
33 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
34 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 1
35 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1


Sprintkonkurrencen efter 8. etape
1 Michael Albasini (Swi) Liquigas 21 pts
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 12
3 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 12
4 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 10
5 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 9
6 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 9
7 Jorg Jaksche (Ger) Würth 7
8 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 7
9 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 4
10 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 4
11 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 3
12 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
13 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 3
14 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 3
15 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 3
16 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 3
17 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
18 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 1
19 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 1
20 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
21 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1
22 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
23 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 1
24 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1
25 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 1


Holdkonkurrencen efter 8. etape
1 Wurth Team 113.10.51
2 T-Mobile Team 4.07
3 Saunier Duval - Prodir 7.23
4 Team CSC 15.54
5 Discovery Channel Pro Cycling Team 17.49
6 Caisse d'Epargne-Illes Balears 17.53
7 Rabobank 24.59
8 Phonak Hearing Systems 31.47
9 Gerolsteiner 35.45
10 Euskaltel - Euskadi 44.01
11 AG2R Prevoyance 47.57
12 Quick Step - Innergetic 1.13.21
13 Lampre - Fondital 1.13.53
14 Liquigas 1.14.15
15 Credit Agricole 1.15.22
16 Bouygues Telecom 1.21.15
17 Davitamon-Lotto 1.27.42
18 Team Milram 1.41.29
19 Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.56.32
20 Francaise Des Jeux 3.36.15
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER