Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Cunego slog til i Tyskland

Cunego slog til i Tyskland

13. august 2007 16:430

Dagens etape blev afgjort mellem Davide Rebellin, Damiano Cunego og David Lopez Garcia. Efter en fantastisk finish lykkedes det Cunego af tage sejren foran Rebellin og med Lopez som treer. Jens Voigt forsvarede den gule trøje.

Annonce

Dagens etape førte rytterne ud af Schwarzwald, langs med Bodensee og ind, hvor de høje alper begynder, uden at det dog for alvor blev til en rigtig bjergetape. Ruten fra Singen til Sonthofen på 183,8 kilometer havde tre indlagte spurter og en kategori 2 stigning.

Første indlagte spurt lå efter 75 km, og knap 30 km senere den anden, inden det gik opad til dagens første bjergspurt på toppen af en kategori 3 stigning. Herefter kørte feltet ind i Østrig, hvor dagens tredje indlagte spurt lå, inden turen gik op ad til Riedbergpass, der med sine 1.420 meter var dagens højeste stigning. Herefter gik det nedad mod målet i Sonthofen, hvor det på forhånd var vurderet, at sprinterholdene ville forsøge at afgøre etapen til deres fordel.

Allerede fra starten af etapen var der adskillige udbrudsforsøg, men feltet holdt et højt tempo med en gennemsnitsfart på omkring 50 km/t, så de første mange forsøg lykkedes ikke. Faktisk startede feltet så hurtigt ud, at man kl. 14.00 var 11 minutter forud for tidstabellen.

For tyske Jens Voigt betød fjerde etape også, at han mistede to værdifulde hjælpere. Hverken Fabian Cancellara eller Andy Schleck stillede til start på dagens etape. Andy Schleck var i øvrigt indehaver af den hvide trøje, som kendetegner den førende rytter i ungdomskonkurrencen.

Dagens første indlagte spurt blev vundet af Volkbanks Mariusz Witecki foran Skil-shimanos Rooijakker og Gerolsteiners Robert Förster, og mens Robert Förster lod sig falde tilbage til feltet, så fortsatte de to andre, og det fik roen til at falde over feltet. Rooijakker og Witecki fik da også hurtigt oparbejdet et pænt forspring.

Ved dagens anden indlagte spurt efter 102,6 km var deres forspring hele 10.15 minutter. Det var denne gang Rooijakkers, der fik maksimum point, mens Witecki kom lige efter. I feltet kæmpede Erik Zabel og Robert Förster om de sidste to point, og her var det erfarne Zabel, som kører i pointtrøjen, der trak det længste strå.

Det enorme forspring gjorde også, at det var de to udbrydere, som skulle afgøre dagens første bjergspurt på kategori 3 stigningen Lindenberg, og her var Witecki først over og fik dermed tre point i den konkurrence, mens Rooijakkers fik to point. Opstigningen kostede i øvrigt lidt af deres forspring, som på det tidspunkt var 9.45 minutter. Milrams Niki Terpstra, som kører i bjergtrøjen, tog sig af det tiloverstblevne point, da feltet krydsede toppen. I det hele taget begyndte feltet nu at hente ind på de to forreste. Da feltet passerede toppen af Lindenberg, var forspringet skrumpet yderligere. Det var Discovery Channel, Gerolsteiner og det stærkt decimerede Team CSC’s tempo i feltet, som hurtigt fik hentet tid på udbryderne, og ved starten af opstigningen til dagens sidste stigning var forspringet skrumpet til ca. 7 minutter.

Tempoet og stigningen kostede også i den anden ende af feltet, hvor flere ryttere måtte opgive at følge med, herunder svenske Markus Bäckstedt. Foran var det især Gerolsteiner mandskabet, der var meget aktive. Sammen med Liquigas holdet satte de et meget højt tempo, så da feltet ramte dagens kategori 2 stigning med godt 20 kilometer til mål, blev både Rooijakker og Witecki indhentet igen.

Dermed var alt åben for klassementsrytterne og Jens Voigts gule førertrøje blev for alvor angrebet. Først satte Gerolsteiner et meget hårdt tempo, som resulterede i, at Voigt hurtigt blev totalt isoleret.

Så da Davide Rebellin (Gerolsteiner) sammen med Robert Gesink (Rabobank), Rigoberto Uran (Unibet.com), Levi Leipheimer (Discovery Channel), Damino Cunego (Lampre-Fondital) og David Lopez Garcia (Caisse d’Epargne) satte et angreb ind, måtte Jens Voigt opgive at følge med. På toppen af stigningen havde Jens Voigt tabt over et halv minut, og skulle dermed ud i en drabelig nedkørsel, hvis han ville forsvare trøjen.

Fremme i front fik Rebellin, Cunego og Uran skabt et lille hul ned til Leipheimer, Lopez og Gesink på nedkørslen. Men der blev satset alt for meget, hvilket resulterede i, at Uran med fuld fart kørte direkte ind i bjergsiden. Den Colombianske Unibet.com rytter tog sig med det samme til skulderen, og kom hurtigt under lægebehandling og bragt til det lokale hospital. 

Med 9 kilometer til mål havde Lopez fået kontakt til Cunego og Rebellin, så det var mellem de tre ryttere, at dagens etape skulle afgøres.

Robert Gesink prøvede også at lukke hullet alene, men både han og Leipheimer blev indhentet af feltet med en hårdt kæmpende - men helt alene - Jens Voigt, som dog fik hjælp fra Predictor-Lotto holdet.

Med fem kilometer til mål kom Chris Anker Sørensen frem forrest i feltet, for at hjælpe Jens Voigt med at fange de tre forreste, og på det tidspunkt var forspringet reduceret til kun 25 sekunder. Også Discovery Channel og Quick Step holdet begyndte nu også at hjælpe Team CSC holdet. Men indhente de tre forreste var ikke muligt.

Da de Rebellin, Cunego og Lopez kørte under 1000 meter mærket, begyndte spillet om etapesejren stille og roligt at udspille sig. Lopez åbnede spurten med 400 meter til mål og fik et hul på 40-50 meter. Rebellin tabte spillet med Cunego, og han lukkede hullet med Cunego på hjul, da der manglede 200 meter. Derefter satte Cunego sin spurt ind, og kunne lige netop passere Rebellin på stregen.

Feltet med både Jens Voigt og Chris Anker Sørensen kom ind få sekunder efter, så Jens Voigt er stadigvæk indehaver af den gule trøje, med Chris Anker Sørensen på en flot andenplads.


Resultat af 4. etape
1 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 4.28.06 (41.134 km/t)
2 Davide Rebellin - Gerolsteiner
3 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
4 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.05
5 Patrick Calcagni - Liquigas
6 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
7 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
8 Florian Stalder - Team Volksbank
9 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir
10 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
12 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
13 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
14 Jens Voigt - Team CSC
15 Bradley Mcgee - Française des Jeux
16 Matteo Carrara - Unibet.com
17 Marc De Maar - Rabobank
18 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
19 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
20 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
21 Theo Eltink - Rabobank
22 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
23 Francesco Failli - Liquigas
24 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
25 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
26 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
27 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
28 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
29 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
30 René Mandri - AG2r Prévoyance
31 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
32 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
33 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
34 Matthias Russ - Gerolsteiner
35 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
36 Laurens Ten Dam - Unibet.com
37 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Robert Gesink - Rabobank
40 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
41 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto
42 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
43 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
44 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
45 Chris Anker Sørensen - Team CSC
46 Ronny Scholz - Gerolsteiner
47 Franco Pellizotti - Liquigas
48 Joost Posthuma - Rabobank
49 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
50 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
51 Morris Possoni - Lampre-Fondital
52 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
53 Paul Martens - Skil-Shimano 0.47
54 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 0.49
55 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
56 Christophe Laurent - Crédit Agricole
57 Bobby Julich - Team CSC
58 Gil Suray - Unibet.com 1.07
59 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
60 Erik Zabel - Team Milram
61 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
62 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
63 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
64 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
65 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
66 Addy Engels - Quickstep-Innergetic
67 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic
68 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 1.51
69 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
70 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
71 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
72 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
73 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
74 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
75 Fabio Sacchi - Team Milram
76 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
77 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
78 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
79 Grischa Niermann - Rabobank
80 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
81 Ian Mcleod - Française des Jeux
82 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
83 Harald Morscher - Team Volksbank
84 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi
85 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi
86 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
87 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
88 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
89 Alexandr Kolobnev - Team CSC
90 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
91 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
92 Marco Marzano - Lampre-Fondital
93 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
94 Koos Moerenhout - Rabobank
95 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
96 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
97 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
98 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
99 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic
100 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.57
101 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 8.06
102 Albert Timmer - Skil-Shimano
103 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic
104 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
105 René Weissinger - Team Volksbank
106 Mariusz Witecki - Team Volksbank
107 Marco Pinotti - T-Mobile Team 9.57
108 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
109 Mauro Da Dalto - Liquigas
110 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
111 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
112 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
113 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
114 Jérémy Roy - Française des Jeux
115 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
116 Matej Mugerli - Liquigas
117 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic
118 Bart Dockx - Predictor-Lotto
119 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
120 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi
121 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
122 Philipp Ludescher - Team Volksbank
123 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
124 Ralf Grabsch - Team Milram
125 Sebastian Siedler - Team Milram
126 Roman Kreuziger - Liquigas
127 Volodymir Gustov - Team CSC
128 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
129 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
130 Sebastian Lang - Gerolsteiner
131 Björn Schröder - Team Milram
132 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
133 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
134 André Greipel - T-Mobile Team
135 Andreas Klier - T-Mobile Team
136 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
137 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
138 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
139 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
140 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team
141 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
142 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
143 Pieter Jacobs - Unibet.com
144 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
145 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
146 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
147 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
148 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
149 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
150 Carlos Dacruz - Française des Jeux
151 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
152 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir
153 Markus Eichler - Unibet.com
154 Julien Belgy - Bouygues Telecom
155 Niki Terpstra - Team Milram 11.58
156 Sven Teutenberg - Team Volksbank
157 Martin Müller - Team Milram
158 Markus Zberg - Gerolsteiner
159 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 12.41
160 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
161 Angelo Furlan - Crédit Agricole
162 Christophe Kern - Crédit Agricole
163 Robert Förster - Gerolsteiner
164 Magnus Backstedt - Liquigas 16.32
165 Rony Martias - Bouygues Telecom
166 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
167 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
168 Juan José Haedo - Team CSC
169 Enrico Poitschke - Team Milram
170 Mark Renshaw - Crédit Agricole
171 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
172 André Schulze - Team Wiesenhof Felt
173 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
174 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital
175 Gerrit Glomser - Team Volksbank
176 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto

Samlet stilling efter 4. etape
1 Jens Voigt - Team CSC 14.33.31
2 Chris Anker Sørensen - Team CSC 0.01
3 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.27
4 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
5 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
6 Davide Rebellin - Gerolsteiner 0.45
7 Bobby Julich - Team CSC
8 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 0.49
9 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.52
10 Matthias Russ - Gerolsteiner 0.55
11 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.56
12 Ronny Scholz - Gerolsteiner
13 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 0.58
14 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
15 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
16 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.00
17 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
18 Robert Gesink - Rabobank 1.04
19 Joost Posthuma - Rabobank
20 Patrick Calcagni - Liquigas 1.21
21 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
22 Francesco Failli - Liquigas
23 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
24 Franco Pellizotti - Liquigas
25 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.24
26 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 1.34
27 René Mandri - AG2r Prévoyance
28 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
29 Bradley Mcgee - Française des Jeux 1.44
30 Alexandr Kolobnev - Team CSC 1.47
31 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.48
32 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic 1.51
33 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
34 Matteo Carrara - Unibet.com 1.54
35 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
36 Laurens Ten Dam - Unibet.com
37 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.08
38 Marc De Maar - Rabobank 2.17
39 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 2.18
40 Erik Zabel - Team Milram 2.20
41 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 2.21
42 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital 2.36
43 Theo Eltink - Rabobank 2.38
44 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2.46
45 Florian Stalder - Team Volksbank 2.50
46 Grischa Niermann - Rabobank
47 Koos Moerenhout - Rabobank
48 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.51
49 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
50 Addy Engels - Quickstep-Innergetic 2.53
51 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
52 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
53 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto
54 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 2.57
55 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
56 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
57 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 3.08
58 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.10
59 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
60 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
61 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 3.20
62 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 3.30
63 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
64 Paul Martens - Skil-Shimano 3.34
65 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital 3.38
66 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 3.41
67 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 4.04
68 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
69 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 4.18
70 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
71 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 4.24
72 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 4.32
73 Christophe Brandt - Predictor-Lotto 4.39
74 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
75 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
76 Fabio Sacchi - Team Milram 4.54
77 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 5.15
78 Morris Possoni - Lampre-Fondital 5.34
79 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 5.37
80 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic 5.51
81 Marco Marzano - Lampre-Fondital 5.56
82 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 6.04
83 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon 6.06
84 Harald Morscher - Team Volksbank 6.10
85 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 6.13
86 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
87 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 6.18
88 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 6.19
89 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 6.21
90 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 6.38
91 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 7.36
92 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.47
93 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic 9.52
94 Volodymir Gustov - Team CSC 9.53
95 Gil Suray - Unibet.com 9.54
96 René Weissinger - Team Volksbank 10.51
97 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 10.52
98 Roman Kreuziger - Liquigas 11.13
99 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 11.53
100 Mariusz Witecki - Team Volksbank 12.18
101 Mauro Da Dalto - Liquigas 12.47
102 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 13.17
103 Albert Timmer - Skil-Shimano 13.51
104 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 14.02
105 Christophe Laurent - Crédit Agricole 14.10
106 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 14.14
107 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 14.17
108 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 14.18
109 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 14.19
110 Markus Zberg - Gerolsteiner 14.23
111 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir
112 Marco Pinotti - T-Mobile Team 14.34
113 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 14.56
114 Niki Terpstra - Team Milram 15.06
115 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 15.12
116 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 15.25
117 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 15.30
118 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir 15.47
119 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi 16.28
120 Christophe Kern - Crédit Agricole 16.50
121 Ian Mcleod - Française des Jeux 18.04
122 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 18.11
123 Ralf Grabsch - Team Milram 18.12
124 Carlos Dacruz - Française des Jeux 18.43
125 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 19.16
126 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 19.18
127 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir 20.26
128 Gerrit Glomser - Team Volksbank 20.51
129 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 21.10
130 Sebastian Lang - Gerolsteiner 21.13
131 André Greipel - T-Mobile Team 21.16
132 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 21.29
133 Matej Mugerli - Liquigas 21.33
134 Björn Schröder - Team Milram 21.51
135 Jérémy Roy - Française des Jeux 22.05
136 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
137 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
138 Pieter Jacobs - Unibet.com 22.11
139 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 22.33
140 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 22.53
141 Philipp Ludescher - Team Volksbank 23.04
142 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 23.08
143 Julien Belgy - Bouygues Telecom
144 Bart Dockx - Predictor-Lotto 23.10
145 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 23.18
146 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 23.47
147 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
148 Martin Müller - Team Milram 23.52
149 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 25.37
150 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 26.05
151 Sebastian Siedler - Team Milram
152 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 26.44
153 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 27.24
154 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
155 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 27.25
156 Robert Förster - Gerolsteiner 27.58
157 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 28.01
158 Andreas Klier - T-Mobile Team 28.49
159 Sven Teutenberg - Team Volksbank 29.22
160 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 29.33
161 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
162 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto 29.45
163 Mark Renshaw - Crédit Agricole 29.53
164 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 30.14
165 Angelo Furlan - Crédit Agricole 30.16
166 Markus Eichler - Unibet.com 31.49
167 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 32.04
168 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 33.24
169 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 34.29
170 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 34.53
171 Magnus Backstedt - Liquigas 36.49
172 Enrico Poitschke - Team Milram 37.45
173 Rony Martias - Bouygues Telecom 38.34
174 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 38.38
175 Juan José Haedo - Team CSC 38.40
176 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 39.38

Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Jose Joaquin - Rojas Gil Caisse d'Epargne 46 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 45
3 Robert Förster - Gerolsteiner 31
4 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 25
5 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 24
6 Patrick Calcagni - Liquigas 22
7 Davide Rebellin - Gerolsteiner 20
8 Bradley Mcgee - Française des Jeux 20
9 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 20
10 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16
11 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 16
12 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne 16
13 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 15
14 Mariusz Witecki - Team Volksbank 14
15 Gerald Ciolek T-Mobile Team 13
16 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 11
17 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 10
18 René Weissinger - Team Volksbank 10
19 Matej Mugerli - Liquigas 10
20 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 10
21 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic 9
22 Björn Leukemans - Predictor-Lotto 9
23 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 9
24 Florian Stalder - Team Volksbank 8
25 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 8
26 René Mandri - AG2r Prévoyance 7
27 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 7
28 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 6
29 Philipp Ludescher - Team Volksbank 6
30 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
31 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 6
32 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 6
33 Niki Terpstra - Team Milram 5
34 Jens Voigt - Team CSC 5
35 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 5
36 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 4
37 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 4
38 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 4
39 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
40 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 3
41 Matthias Russ - Gerolsteiner 2
42 Roman Kreuziger - Liquigas 2
43 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 2
44 André Greipel - T-Mobile Team 2
45 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 1

Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Niki Terpstra - Team Milram 21 pts
2 Matthias Russ - Gerolsteiner 8
3 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi 8
4 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 8
5 Matej Mugerli - Liquigas 6
6 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 6
7 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 6
8 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4
9 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 4
10 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4
11 Mariusz Witecki - Team Volksbank 3
12 Davide Rebellin - Gerolsteiner 3
13 Robert Gesink - Rabobank 2
14 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 2
15 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2
16 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1

Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Chris Anker Sørensen - Team CSC 14.33.32
2 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.51
3 Matthias Russ - Gerolsteiner 0.54
4 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.55
5 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 0.57
6 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.59
7 Robert Gesink - Rabobank 1.03
8 Francesco Failli - Liquigas 1.20
9 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
10 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.23
11 René Mandri - AG2r Prévoyance 1.33
12 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
13 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.47
14 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.07
15 Marc De Maar - Rabobank 2.16
16 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 2.17
17 Florian Stalder - Team Volksbank 2.49
18 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.50
19 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto 2.52
20 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir 2.56
21 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.09
22 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 3.29
23 Paul Martens - Skil-Shimano 3.33
24 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.03
25 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 4.17
26 Morris Possoni - Lampre-Fondital 5.33
27 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 6.37
28 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 7.35
29 Gil Suray - Unibet.com 9.53
30 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 10.51
31 Roman Kreuziger - Liquigas 11.12
32 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team 11.52
33 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic 13.16
34 Albert Timmer - Skil-Shimano 13.50
35 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 14.13
36 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 14.16
37 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 14.17
38 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 14.18
39 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon 14.55
40 Niki Terpstra - Team Milram 15.05
41 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 18.10
42 André Greipel - T-Mobile Team 21.15
43 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 21.28
44 Jérémy Roy - Française des Jeux 22.04
45 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
46 Pieter Jacobs - Unibet.com 22.10
47 Claudio Corioni - Lampre-Fondital 22.52
48 Philipp Ludescher - Team Volksbank 23.03
49 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 23.07
50 Julien Belgy - Bouygues Telecom
51 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic 25.36
52 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 26.04
53 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 26.43
54 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi 27.23
55 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto 29.44
56 Mark Renshaw - Crédit Agricole 29.52
57 Markus Eichler - Unibet.com 31.48
58 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 34.52
59 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 38.37

Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Team CSC 43.41.20
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.34
3 Team Gerolsteiner 1.56
4 Caisse d'Epargne 2.02
5 Rabobank 2.25
6 Liquigas 3.16
7 AG2r Prévoyance 3.55
8 T-Mobile Team 3.59
9 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.09
10 Unibet.com 4.55
11 Quickstep-Innergetic 5.48
12 Lampre-Fondital 6.56
13 Predictor-Lotto 7.52
14 Saunier Duval-Prodir 8.04
15 Française des Jeux
16 Elk Haus-Simplon 10.45
17 Euskaltel-Euskadi 12.58
18 Skil-Shimano 15.11
19 Crédit Agricole 16.09
20 Team Volkswagen-Trek 19.04
21 Team Milram 19.43
22 Bouygues Telecom 31.23
23 Team Wiesenhof Felt 32.24

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR