Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Daniele Bennati stærkest på åbningsetape

Daniele Bennati stærkest på åbningsetape

01. september 2007 17:300

Helt som ventet endte 1. etape af Vuelta a Espana i en massespurt. Alessandro Petacchi blev afleveret perfekt af Milram-mandskabet, men Daniele Bennati (Lampre-Fondital) kører overbevisende forbi kort før mål og vinder etapen foran Oscar Freire (Rabobank).

Vuelta a Espana blev i dag noget utraditionelt indledt med en helt almindelig linjeløbsetape fra Vigo og tilbage til Vigo i det nordvestlige Spanien. 145 km relativt kuperede km, der dog blev afsluttet med lidt over 30 km helt flade kilometer ind til mål.

Helt som ventet var der stor angrebslyst på starten af etapen, men noget overraskende var Oscar Pereiro (CaisseD´Epargne), som regnes med blandt forhåndsfavoritterne, blandt de ryttere som forsøgte sig. Den spanske rytter kom bl.a. af sted sammen med Egoi Martinez (Discovery Channel), der sidste år sluttede som nummer 12 i klassementet, Juan Manuel Garate (Quick Step-Innergetic), der sidste år sluttede som nummer syv i Giro d´Italia, den tidligere Tour de France etapevinder Alexandre Botcharov (Credit Agricole) og Serafin Martinez Acevedo (Kalpin-Galicia).

Gruppen blev dog relativt hurtigt hentet, men Serafin Martinez Acevedo vælger at fortsætte, og han fik følgeskab af Dimitri Champion (Boygues Telecom) og Geoffroy Lequatre (Cofidis). Trioen kom først over dagens første kategori 3 stigning med Rerafin Martinez Acevedo i front og et forspring på lidt over et minut til feltet.

Efter 78 km kørsels af dagens etape er der et stort styrt i feltet, hvor flere ryttere er involveret. Heriblandt sidste års samlede nummer seks, Tom Danielson (Discovery Channel), der nogle kilometer efter må udgå af løbet. Også Damiano Cunego var involveret i styrtet, men fik med hjælp fra sit Lampre-Fondital hold kæmpet sig tilbage til feltet.

Efter styrtet faldt farten en smule i feltet, hvorved trioen øgede en smule inden dagens anden og sidste kategori 3-stigning. Serafin Martinez Acevedo var dog ikke tilfreds og valgte at angribe fra de to andre, hvorved han kom først over stigningen og sikrede sig bjergtrøjen i morgen.

Feltet havde dog fuldstændig styr på udbryderen og selvom sprinterne holdene tydeligvis ikke satte alt ind på jagten, hentede de stille og roligt ind på Karpin-Galicia-rytteren.

I det feltet kørte ind på den første af de to 11,5 km lange omgange i Vigo angreb Jérémy Roy (Francaise des Jeux) fra feltet. Det var åbenbart kærkomment for Serafin Martinez Acevedo, der straks valgte at slække på tempoet, og herefter gå ind på hjul af den franske rytter. Bortset fra tv-tiden så det dog ud til at være skønne spildte kræfter for Francaise des Jeux-rytteren, der blev hentet med seks kilometer til mål. Det gav dog straks holdkammeraten Philippe Gilbert anledning til at angribe, og den belgiske rytter fik faktisk hurtigt slået et pænt hul til feltet. Det var dog endnu en gang forgæves for det franske mandskab, der i stedet måtte overlade scenen til sprinterholdene.

Milram mandskabet kørte en perfekt optakt til spurten for Alessandro Petacchi, der dog kom til at åbne for tidligt fra Erik Zabels hjul og må se både Daniele Bennati og Oscar Freire sprinte forbi sig på de sidste meter.

Med etapesejren sikrede Daniele Bennati sig samtidig løbets førertrøje samt pointtrøjen forud for morgendagens etape.

Team CSC kørte en anonym etape, men havde alle mand med feltet hjem med Marcus Ljungqvist som bedste rytter på en 13. plads.

Resultat af 1.etape
1 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 3.43.09 (39.364 km/t)
2 Oscar Freire Gomez - Rabobank
3 Alessandro Petacchi - Team Milram
4 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
5 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
6 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
7 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
8 Erik Zabel - Team Milram
9 Rony Martias - Bouygues Telecom
10 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
11 André Greipel - T-Mobile Team
12 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
13 Marcus Ljungqvist - Team CSC
14 Patrick Calcagni - Liquigas
15 Mark Renshaw - Crédit Agricole
16 Francesco Chicchi - Liquigas
17 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
18 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
19 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
20 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
21 Daniel Moreno - Relax - Gam
22 Chris Horner - Predictor - Lotto
23 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
24 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
25 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
26 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
28 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
29 Cadel Evans - Predictor - Lotto
30 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
31 David García - Karpin Galicia
32 Angelo Furlan - Crédit Agricole
33 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
34 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
35 Alessandro Vanotti - Liquigas
36 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir
37 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
38 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
39 Markus Fothen - Gerolsteiner
40 Manuel Beltrán - Liquigas
41 Mauro Da Dalto - Liquigas
42 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
43 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
44 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
45 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
46 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
47 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
48 Roman Kreuziger - Liquigas
49 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
50 Bert Grabsch - T-Mobile Team
51 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
52 Christian Vande Velde - Team CSC
53 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne
54 Carlos Sastre - Team CSC
55 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
56 David López - Caisse d'Epargne
57 Carlos Castaño - Karpin Galicia
58 David Loosli - Lampre - Fondital
59 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
60 René Mandri - AG2r Prévoyance
61 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
62 Jesús Hernández - Relax - Gam
63 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
64 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
65 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
66 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi
67 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi
68 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur
69 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
70 Alexandr Kolobnev - Team CSC
71 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
72 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
73 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
74 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
75 Joost Posthuma - Rabobank
76 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
77 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
78 Scott Davis - T-Mobile Team
79 Denis Menchov - Rabobank
80 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
81 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
82 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
83 Koos Moerenhout - Rabobank
84 Mickael Delage - Française des Jeux
85 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
86 Josep Jufré - Predictor - Lotto
87 Christophe Kern - Crédit Agricole
88 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
89 Theo Eltink - Rabobank
90 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
91 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
92 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
93 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
94 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic
95 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
96 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
97 Santiago Perez - Relax - Gam
98 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
99 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
100 Gustavo César - Karpin Galicia
101 Philippe Gilbert - Française des Jeux
102 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
103 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
104 Magnus Backstedt - Liquigas
105 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
106 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
107 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
108 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
109 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
110 Marco Velo - Team Milram
111 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
112 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
113 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
114 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
115 Davide Rebellin - Gerolsteiner
116 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur
117 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
118 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur
119 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
120 Karsten Kroon - Team CSC
121 Ángel Vallejo - Relax - Gam
122 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
123 Stef Clement - Bouygues Telecom
124 Jérémy Roy - Française des Jeux
125 Stephan Schreck - T-Mobile Team
126 Morris Possoni - Lampre - Fondital
127 Adam Hansen - T-Mobile Team
128 Alberto Ongarato - Team Milram
129 Andrea Moletta - Gerolsteiner
130 Niki Terpstra - Team Milram
131 Franco Pellizotti - Liquigas
132 Andreas Klier - T-Mobile Team
133 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
134 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
135 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
136 Tim Klinger - Gerolsteiner
137 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
138 Chris Anker Sørensen - Team CSC
139 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
140 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic
141 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank
142 Marc De Maar - Rabobank
143 Ian McLeod - Française des Jeux
144 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam
145 Michael Blaudzun - Team CSC
146 Matej Jurco - Team Milram
147 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
148 Bart Dockx - Predictor - Lotto
149 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
150 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
151 Mario Aerts - Predictor - Lotto
152 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
153 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
154 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
155 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
156 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
157 Volodymir Gustov - Team CSC
158 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
159 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
160 Santos González - Karpin Galicia
161 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi
162 Bert Roesems - Predictor - Lotto
163 André Korff - T-Mobile Team
164 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
165 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
166 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
167 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
168 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
169 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
170 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
171 Iñigo Cuesta - Team CSC
172 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
173 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
174 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir
175 Martin Müller - Team Milram
176 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
177 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
178 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
179 Marco Marzano - Lampre - Fondital
180 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
181 Fabio Sabatini - Team Milram 0.24
182 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
183 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
184 Elia Rigotto - Team Milram 0.31
185 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 4.19
186 Bradley McGee - Française des Jeux 4.42
187 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 4.48
188 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 7.36


Samlet stilling efter 1. etape
1 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 3.43.09
2 Oscar Freire Gomez - Rabobank
3 Alessandro Petacchi - Team Milram
4 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
5 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
6 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
7 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
8 Erik Zabel - Team Milram
9 Rony Martias - Bouygues Telecom
10 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
11 André Greipel - T-Mobile Team
12 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
13 Marcus Ljungqvist - Team CSC
14 Patrick Calcagni - Liquigas
15 Mark Renshaw - Crédit Agricole
16 Francesco Chicchi - Liquigas
17 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
18 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
19 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
20 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
21 Daniel Moreno - Relax - Gam
22 Chris Horner - Predictor - Lotto
23 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
24 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
25 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
26 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
28 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
29 Cadel Evans - Predictor - Lotto
30 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
31 David García - Karpin Galicia
32 Angelo Furlan - Crédit Agricole
33 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
34 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
35 Alessandro Vanotti - Liquigas
36 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir
37 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
38 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
39 Markus Fothen - Gerolsteiner
40 Manuel Beltrán - Liquigas
41 Mauro Da Dalto - Liquigas
42 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
43 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
44 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
45 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
46 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
47 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
48 Roman Kreuziger - Liquigas
49 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
50 Bert Grabsch - T-Mobile Team
51 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
52 Christian Vande Velde - Team CSC
53 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne
54 Carlos Sastre - Team CSC
55 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
56 David López - Caisse d'Epargne
57 Carlos Castaño - Karpin Galicia
58 David Loosli - Lampre - Fondital
59 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
60 René Mandri - AG2r Prévoyance
61 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
62 Jesús Hernández - Relax - Gam
63 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
64 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
65 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
66 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi
67 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi
68 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur
69 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
70 Alexandr Kolobnev - Team CSC
71 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
72 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
73 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
74 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
75 Joost Posthuma - Rabobank
76 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
77 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
78 Scott Davis - T-Mobile Team
79 Denis Menchov - Rabobank
80 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
81 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
82 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
83 Koos Moerenhout - Rabobank
84 Mickael Delage - Française des Jeux
85 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
86 Josep Jufré - Predictor - Lotto
87 Christophe Kern - Crédit Agricole
88 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
89 Theo Eltink - Rabobank
90 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
91 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
92 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
93 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
94 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic
95 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
96 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
97 Santiago Perez - Relax - Gam
98 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
99 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
100 Gustavo César - Karpin Galicia
101 Philippe Gilbert - Française des Jeux
102 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
103 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
104 Magnus Backstedt - Liquigas
105 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
106 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
107 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
108 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
109 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
110 Marco Velo - Team Milram
111 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
112 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
113 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
114 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
115 Davide Rebellin - Gerolsteiner
116 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur
117 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
118 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur
119 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
120 Karsten Kroon - Team CSC
121 Ángel Vallejo - Relax - Gam
122 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
123 Stef Clement - Bouygues Telecom
124 Jérémy Roy - Française des Jeux
125 Stephan Schreck - T-Mobile Team
126 Morris Possoni - Lampre - Fondital
127 Adam Hansen - T-Mobile Team
128 Alberto Ongarato - Team Milram
129 Andrea Moletta - Gerolsteiner
130 Niki Terpstra - Team Milram
131 Franco Pellizotti - Liquigas
132 Andreas Klier - T-Mobile Team
133 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
134 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
135 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
136 Tim Klinger - Gerolsteiner
137 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
138 Chris Anker Sørensen - Team CSC
139 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
140 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic
141 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank
142 Marc De Maar - Rabobank
143 Ian McLeod - Française des Jeux
144 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam
145 Michael Blaudzun - Team CSC
146 Matej Jurco - Team Milram
147 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
148 Bart Dockx - Predictor - Lotto
149 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
150 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
151 Mario Aerts - Predictor - Lotto
152 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
153 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
154 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
155 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
156 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
157 Volodymir Gustov - Team CSC
158 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
159 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
160 Santos González - Karpin Galicia
161 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi
162 Bert Roesems - Predictor - Lotto
163 André Korff - T-Mobile Team
164 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
165 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
166 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
167 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
168 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
169 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
170 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
171 Iñigo Cuesta - Team CSC
172 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
173 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
174 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir
175 Martin Müller - Team Milram
176 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
177 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
178 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
179 Marco Marzano - Lampre - Fondital
180 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
181 Fabio Sabatini - Team Milram 0.24
182 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
183 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
184 Elia Rigotto - Team Milram 0.31
185 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 4.19
186 Bradley McGee - Française des Jeux 4.42
187 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 4.48
188 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 7.36


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 25 pts
2 Oscar Freire Gomez - Rabobank 20
3 Alessandro Petacchi - Team Milram 16
4 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 14
5 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 12
6 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 10
7 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 9
8 Erik Zabel - Team Milram 8
9 Rony Martias - Bouygues Telecom 7
10 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
11 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
12 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 5
13 André Greipel - T-Mobile Team 5
14 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4
15 Marcus Ljungqvist - Team CSC 3
16 Patrick Calcagni - Liquigas 2
17 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
18 Mark Renshaw - Crédit Agricole 1
19 Jérémy Roy - Française des Jeux 1


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 12 pts
2 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
3 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
4 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 1
5 Elia Rigotto - Team Milram 1


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Bouygues Telecom 11.09.27
2 Euskaltel-Euskadi
3 Rabobank
4 Discovery Channel
5 Liquigas
6 Predictor-Lotto
7 AG2r Prévoyance
8 Crédit Agricole
9 Lampre-Fondital
10 Relax-Gam
11 Karpin Galicia
12 Team CSC
13 Team Milram
14 T-Mobile Professional Cycling
15 Caisse d'Epargne
16 Quickstep-Innergetic
17 Saunier Duval-Prodir
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone
19 Française des Jeux
20 Andalucia-Cayasur
21 Gerolsteiner

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

Kampioenschap van Vlaanderen(1.1) 18/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger