Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dansk 3. plads i Australien

Dansk 3. plads i Australien

17. januar 2007 06:290

Den tidligere danske mester Lars Bak var med i en afgørende rolle på første etape af Tour Down Under. Etapen blev kørt fra Mawson Lakes til Tanunda over 152 km.

Allerede efter 18 km i løbet var Team CSC med fremme, da fire ryttere angreb og den nye australier Matthew Goss var med. I gruppen sad Matthew Goss (CSC), Nicolas Roche (Credit Agricole), Giovanni Bernaudeau (Bouyges Telecom) og Yuriy Krivtsov (Ag2R), men udbruddet fik ikke lang snor og blev forholdsvis hurtig kørt ind.

I stedet for blev, der slået kontra, hvor en større 18 mandsgruppe kom afsted. Det var med Martin Elmiger (AG2r Prévoyance), Luke Roberts (Team CSC), Lars Bak (Team CSC), Mario Aerts (Predictor - Lotto), Matthew Lloyd (Predictor - Lotto), Yannick Talabardon (Crédit Agricole), Elia Rigotto (Team Milram), Nicolas Crosbie (Bouygues Telecom), Andy Flickinger (Bouygues Telecom), Gustav Larsson (Unibet.com), Serge Pauwels (Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen), Glen Chadwick (Navigators Insurance Cycling Team), Paolo Longo Borghini (Barloworld), Juan Miguel Mercado (Agritubel), Gene Bates (SouthAustralia.com-AIS), Simon Clarke (SouthAustralia.com-AIS), Karl Menzies (Australia - UniSA) og Gordon McCauley (New Zealand National Team).

Gruppen arbejde godt sammen og cirka midtvejs i løbet blev havde de et forspring på over 11 minutter.

I finalen blev frontgruppen reduceret til 5 ryttere, og danske Lars Bak sad fortsat med fremme. De fem ryttere var: Martin Elmiger (AG2r Prévoyance), Lars Bak (Team CSC), Matthew Lloyd (Predictor - Lotto), Gustav Larsson (Unibet.com) og Karl Menzies (Australia - UniSA).

Sidstnævnte angreb med 500 meter til mål, og det lykkedes Menzies at køre sejren hjem til hjemmepublikummets store fornøjelse. Danske Lars Bak spurtede sig til 3. pladsen.

"Det er klart, at den samlede sejr i Tour Down Under nok skal findes mellem udbryderne i dag, og her er Lars i en rigtig god position og Luke er slet ikke ude af det her heller, så det er meget tilfredsstillende. Luke blev markeret hårdt af de andre ryttere, så det var vanskeligt for ham rigtigt at gøre noget. Men det skal blive interessant at se, hvordan det udvikler sig de næste dage, for allerede imorgen er det en hård etape," udtalte Team CSC's sportsdirektør Scott Sunderland efter etapen.

Resultat af 1. etape
1 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA 3.50.51 (40.42 km/h)
2 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance
3 Lars Bak (Den) Team CSC 0.03
4 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto
5 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com 0.11
6 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS 0.45
7 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
8 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
9 Luke Roberts (Aus) Team CSC
10 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 0.58
11 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2.42
12 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
13 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 2.58
14 Gordon McCauley (NZl) New Zealand National Team
15 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
16 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom
17 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto
18 Glen Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 3.00
19 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team 24.35
20 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 26.15
21 Robert Hunter (RSA) Barloworld
22 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
23 James Perry (RSA) Barloworld
24 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team
25 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team
26 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS
27 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
28 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
29 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
30 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
31 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prévoyance
32 Allan Davis (Aus) Australia - UniSA
33 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld
34 Enrico Degano (Ita) Barloworld
35 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance
36 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
37 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
38 Diego Caccia (Ita) Barloworld
39 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
40 Matthew Goss (Aus) Team CSC
41 Robert McLachlan (Aus) Australia - UniSA
42 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prévoyance
43 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
44 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
45 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
46 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance
47 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto
48 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
49 Allan Johansen (Den) Team CSC
50 Matti Breschel (Den) Team CSC
51 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
52 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
53 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance
54 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole
55 Carl Naibo (Fra) AG2r Prévoyance
56 Glenn D'hollander (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
57 Russell Van Hout (Aus) Australia - UniSA
58 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
59 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
60 Brett Aitken (Aus) Australia - UniSA
61 Chris Jongerwaard (Aus) Australia - UniSA
62 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto
63 Geraint Thomas (GBr) Barloworld
64 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld
65 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
66 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
67 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
68 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto
69 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
70 Geert Steurs (Bel) Predictor - Lotto
71 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
72 Oliver Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
73 Nicolas Roche (Ire) Crédit Agricole
74 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
75 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
76 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
77 Peter Latham (NZl) New Zealand National Team
78 Matthew White (Aus) Australia - UniSA
79 Ben Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
80 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS
81 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com-AIS
82 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS
83 Fred Rodriquez (USA) Predictor - Lotto
84 Martin Mueller (Ger) Team Milram
85 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com
86 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto
87 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
88 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
89 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team
90 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA
91 Brett Lancaster (Aus) Team Milram
92 Matt Wilson (Aus) Unibet.com
93 Benoit Sinner (Fra) Agritubel
94 Cyril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
95 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team
96 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
97 Ben Day (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
98 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
99 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team
100 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
101 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
102 Nicki Terpstra (Ned) Team Milram
103 Tim Gudsell (NZl) New Zealand National Team
104 Heath Blackgrove (NZl) New Zealand National Team
105 Darren Lill (RSA) Navigators Insurance Cycling Team
106 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS
107 Logan Hutchings (NZl) New Zealand National Team
108 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
109 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS
110 Alberto Martinez (Spa) Agritubel
111 Moises Duenas (Spa) Agritubel

Samlet stilling efter 1. etape
1 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA 3.50.45
2 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance 0.01
3 Lars Bak (Den) Team CSC 0.07
4 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto 0.09
5 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com 0.17
6 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS 0.46
7 Luke Roberts (Aus) Team CSC
8 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 0.51
9 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
10 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 1.04
11 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2.47
12 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 2.48
13 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 3.04
14 Gordon McCauley (NZl) New Zealand National Team
15 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
16 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom
17 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto
18 Glen Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 3.06
19 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team 24.41
20 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 26.21
21 Robert Hunter (RSA) Barloworld
22 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
23 James Perry (RSA) Barloworld
24 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team
25 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team
26 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS
27 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
28 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
29 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
30 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
31 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prévoyance
32 Allan Davis (Aus) Australia - UniSA
33 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld
34 Enrico Degano (Ita) Barloworld
35 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance
36 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
37 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
38 Diego Caccia (Ita) Barloworld
39 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
40 Matthew Goss (Aus) Team CSC
41 Robert McLachlan (Aus) Australia - UniSA
42 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prévoyance
43 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
44 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
45 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
46 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance
47 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto
48 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
49 Allan Johansen (Den) Team CSC
50 Matti Breschel (Den) Team CSC
51 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
52 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
53 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance
54 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole
55 Carl Naibo (Fra) AG2r Prévoyance
56 Glenn D'hollander (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
57 Russell Van Hout (Aus) Australia - UniSA
58 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
59 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
60 Brett Aitken (Aus) Australia - UniSA
61 Chris Jongerwaard (Aus) Australia - UniSA
62 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto
63 Geraint Thomas (GBr) Barloworld
64 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld
65 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
66 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
67 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
68 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto
69 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
70 Geert Steurs (Bel) Predictor - Lotto
71 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
72 Oliver Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
73 Nicolas Roche (Ire) Crédit Agricole
74 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
75 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
76 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
77 Peter Latham (NZl) New Zealand National Team
78 Matthew White (Aus) Australia - UniSA
79 Ben Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
80 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS
81 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com-AIS
82 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS
83 Fred Rodriquez (USA) Predictor - Lotto
84 Martin Mueller (Ger) Team Milram
85 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com
86 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto
87 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
88 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
89 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team
90 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA
91 Brett Lancaster (Aus) Team Milram
92 Matt Wilson (Aus) Unibet.com
93 Benoit Sinner (Fra) Agritubel
94 Cyril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
95 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team
96 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
97 Ben Day (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
98 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
99 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team
100 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
101 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
102 Nicki Terpstra (Ned) Team Milram
103 Tim Gudsell (NZl) New Zealand National Team
104 Heath Blackgrove (NZl) New Zealand National Team
105 Darren Lill (RSA) Navigators Insurance Cycling Team
106 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS
107 Logan Hutchings (NZl) New Zealand National Team
108 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
109 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS
110 Alberto Martinez (Spa) Agritubel
111 Moises Duenas (Spa) Agritubel

Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 16 pts
2 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com 12
3 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 8
4 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom 6
5 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 4

Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS 10 pts
2 Luke Roberts (Aus) Team CSC 10
3 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA 8
4 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance 8
5 Lars Bak (Den) Team CSC 4
6 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Team CSC 11.59.36
2 SouthAustralia.com-AIS 0.55
3 Predictor Lotto 2.13
4 Bouygues Telecom 4.52
5 AG2R-Prevoyance 25.27
6 Australia-UniSA
7 Barloworld 26.12
8 Credit Agricole
9 Unibet.Com 25.38
10 New Zealand 26.45
11 Agritubel 28.09
12 Chocolade Jacques 28.25
13 Team Milram
14 Navigators Insurance Cycling Team 28.27


KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE