Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dansk tredjeplads i GP Tell

Dansk tredjeplads i GP Tell

25. august 2007 19:060
Unge Jakob Fuglsang bliver ved med at køre flot i det schweiziske etapeløbet GP Tell, som er en del af Nations Cup. På den næstsidste stigning satte det danske landshold et effektivt angreb ind, hvor det afgørende udbrud kom afsted. 4 ryttere anført af Jakob Fuglsang kørte afsted, og danskeren blev nummer tre i spurten om etapesejren.

I forfølgernes spurt var Thomas Vedel Kvist bedste rytter og tog dermed 5. pladsen på etapen. Thomas Vedel Kvist fører dermed også pointkonkurrencen.

Russeren Anton Reshetnikov blev nummer to på dagens etape og fører samlet, men danske Jakob Fuglsang avancerer til 3. pladsen samlet.


Resultat
1 Clemens Fankhauser - Austrian National Team 3.29.04 (42.474 km/t)
2 Anton Reshetnikov - Russian National Team
3 Jakob Fuglsang - Danish National Team
4 Christopher Froome - Mixed Team 0.02
5 Thomas Vedel Kvist - Danish National Team 0.13
6 Laurent Beuret - Swiss National Team Two
7 Andrey Zeits - Kazakh National Team
8 Evaldas Siskevicius - Lithuanian National Team
9 Mathias Belka - German National Team
10 Carlos Sabido - Portuguese National Team
11 Christoph Sokoll - Austrian National Team
12 Dmytro Nowosad - Ukrainian National Team
13 Salvatore Mancuso - Italian National Team
14 Nino Schurter - Swiss National Team
15 Yevgeniy Nepomnyachshiy - Kazakh National Team
16 Roman Kireyev - Kazakh National Team
17 César Fonte - Portuguese National Team
18 Alexandr Pliuschin - Mixed Team
19 Alberto Contoli - Italian National Team
20 Robel Tedros - Austrian National Team
21 Stefan Denifl - Austrian National Team
22 Romain Zingle - Belgian National Team
23 Franz Grassmann - Austrian National Team
24 Pawel Cieslik - Polish National Team
25 Dalivier Ospina - Mixed Team
26 Maciej Paterski - Polish National Team
27 Gatis Smukulis - Latvian National Team
28 Tony Gallopin - French National Team
29 Julien Simon - French National Team
30 Elias Schmaeh - Swiss National Team
31 Mathias Frank - Swiss National Team
32 Cyril Gautier - French National Team
33 Jérôme Coppel - French National Team
34 Thomas De Gendt - Belgian National Team
35 Biel Kadri - French National Team
36 Andris Buividas - Lithuanian National Team
37 Sander Armee - Belgian National Team
38 Janick Wysler - Swiss National Team Two
39 Cyril Bessy - French National Team
40 Reto Holenstein - Swiss National Team 1.08
41 Martins Trautmanis - Latvian National Team
42 Haijun Ma - Mixed Team
43 Sergiu Cioban - Mixed Team
44 Tim Vermeersch - Belgian National Team
45 Alexandre Shushemoin - Kazakh National Team
46 Peter Salon - US National Team
47 Chris Barton - US National Team
48 Henrique Casimiro - Portuguese National Team
49 Bajc Andi - Slovenian National Team
50 Marko Hlebanja - Slovenian National Team
51 Lukasz Modzelewski - Polish National Team
52 Nik Burjek - Slovenian National Team
53 Michel Kreder - Dutch National Team
54 Mathieu Deschenaux - Swiss National Team
55 Loïc Muhlemann - Swiss National Team Two
56 Stefano Pirazzi - Italian National Team
57 Nico Graf - German National Team
58 Detlef Moerman - Belgian National Team 1.22
59 Tomasz Krupinski - Polish National Team 1.53
60 Andriy Suralyov - Ukrainian National Team 2.44
61 Martin Kohler - Swiss National Team
62 Jakob Bering - Danish National Team 3.25
63 Gasper Svab - Slovenian National Team
64 Niki Østergaard - Danish National Team
65 Max Jenkins - US National Team 4.26
66 Bernhard Oberholzer - Swiss National Team Two
67 Tony Martin - German National Team 6.08
68 Simon Geschke - German National Team
69 Ermanno Capelli - Italian National Team
70 Wouter Poels - Dutch National Team
71 Edgar Pinto - Portuguese National Team 6.58
72 Piotr Osinski - Polish National Team
73 Herberts Pudans - Latvian National Team 7.23
74 Domenik Klemme - German National Team 10.56
75 Pavel Kochetkov - Russian National Team 13.37
76 Valery Valynin - Russian National Team
77 Chad Beyer - US National Team
78 Alexey Esin - Russian National Team
79 Manuele Boaro - Italian National Team
80 Sacha Modolo - Italian National Team
81 Nazar Jumabekov - Kazakh National Team 19.15
82 Dmitry Sokolov - Russian National Team
83 Kim Michely - Luxembourg National Team
84 Mario Contreras - Mixed Team
85 Thijs Van Amerongen - Dutch National Team
86 Anatoliy Kashtan - Ukrainian National Team 20.32
87 Andriy Vasylyuk - Ukrainian National Team 20.35
88 Frank Appelbaum - Luxembourg National Team
89 Yvo Kusters - Dutch National Team
90 Alain Lauener - Swiss National Team Two
91 Carlo Kirsch - Luxembourg National Team
92 Gediminas Kaupas - Lithuanian National Team
93 Arturs Malenders - Latvian National Team
94 Kristoffer Nielsen - Danish National Team
95 Benjamin Bradshaw - US National Team
96 Marius Kukta - Lithuanian National Team
97 Dmitro Kryvtsov - Ukrainian National Team
98 Kristofers Racenajs - Latvian National Team
99 Dimitri Claeys - Belgian National Team
100 Michael Mørkøv - Danish National Team
101 Matthias Schröger - Austrian National Team
102 Jure Zagar - Slovenian National Team
103 Blaz Furdi - Slovenian National Team
104 Pawel Wachnik - Polish National Team
105 Andrey Solomennikov - Russian National Team 21.02
106 Christoph Pfingsten - German National Team 30.49


Udgået
DNF Bjorn Selander - US National Team
DNF Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team
DNF Normunds Lasis - Latvian National Team
DNF Bruno Saraiva - Portuguese National Team
DNF Claudio Filipe Pedr Apolo - Portuguese National Team
DNF Nicolas Schnyder - Swiss National Team Two


Samlet stilling efter 3. etape
1 Anton Reshetnikov - Russian National Team 10.28.04
2 Gatis Smukulis - Latvian National Team 0.26
3 Jakob Fuglsang - Danish National Team 1.48
4 Jérôme Coppel - French National Team 1.52
5 Cyril Bessy - French National Team 1.53
6 Romain Zingle - Belgian National Team 2.44
7 Thomas Vedel Kvist - Danish National Team 2.46
8 Roman Kireyev - Kazakh National Team 2.49
9 Alberto Contoli - Italian National Team
10 Clemens Fankhauser - Austrian National Team 3.24
11 Michel Kreder - Dutch National Team 3.36
12 Biel Kadri - French National Team 3.42
13 Andrey Zeits - Kazakh National Team 3.47
14 Nino Schurter - Swiss National Team 3.48
15 Elias Schmaeh - Swiss National Team 3.49
16 Salvatore Mancuso - Italian National Team 3.51
17 Mathias Belka - German National Team 4.26
18 César Fonte - Portuguese National Team 4.33
19 Alexandr Pliuschin - Mixed Team 4.34
20 Christopher Froome - Mixed Team 4.45
21 Dalivier Ospina - Mixed Team 5.00
22 Tony Gallopin - French National Team 5.39
23 Cyril Gautier - French National Team 5.41
24 Christoph Sokoll - Austrian National Team 5.44
25 Pawel Cieslik - Polish National Team 5.49
26 Reto Holenstein - Swiss National Team
27 Robel Tedros - Austrian National Team 5.51
28 Janick Wysler - Swiss National Team Two 5.54
29 Carlos Sabido - Portuguese National Team 5.57
30 Julien Simon - French National Team 6.03
31 Mathias Frank - Swiss National Team 6.12
32 Andris Buividas - Lithuanian National Team 6.15
33 Tim Vermeersch - Belgian National Team 6.43
34 Nico Graf - German National Team 6.44
35 Alexandre Shushemoin - Kazakh National Team 7.09
36 Niki Østergaard - Danish National Team 7.33
37 Jakob Bering - Danish National Team 8.03
38 Maciej Paterski - Polish National Team 8.05
39 Martin Kohler - Swiss National Team 8.11
40 Sander Armee - Belgian National Team 8.55
41 Dmytro Nowosad - Ukrainian National Team 8.57
42 Stefano Pirazzi - Italian National Team 9.12
43 Franz Grassmann - Austrian National Team 10.03
44 Stefan Denifl - Austrian National Team 10.04
45 Detlef Moerman - Belgian National Team 10.18
46 Haijun Ma - Mixed Team 10.05
47 Peter Salon - US National Team 11.05
48 Sergiu Cioban - Mixed Team
49 Martins Trautmanis - Latvian National Team 11.02
50 Lukasz Modzelewski - Polish National Team
51 Bajc Andi - Slovenian National Team 11.27
52 Ermanno Capelli - Italian National Team 12.12
53 Thomas De Gendt - Belgian National Team 12.14
54 Laurent Beuret - Swiss National Team Two 12.25
55 Gasper Svab - Slovenian National Team 12.29
56 Nik Burjek - Slovenian National Team 13.16
57 Mathieu Deschenaux - Swiss National Team 13.17
58 Loïc Muhlemann - Swiss National Team Two 13.18
59 Marko Hlebanja - Slovenian National Team 13.02
60 Piotr Osinski - Polish National Team 13.53
61 Evaldas Siskevicius - Lithuanian National Team 14.48
62 Max Jenkins - US National Team
63 Henrique Casimiro - Portuguese National Team 15.07
64 Herberts Pudans - Latvian National Team 15.46
65 Tony Martin - German National Team 16.01
66 Simon Geschke - German National Team 16.02
67 Tomasz Krupinski - Polish National Team 16.19
68 Pavel Kochetkov - Russian National Team 17.16
69 Alexey Esin - Russian National Team 17.02
70 Edgar Pinto - Portuguese National Team 17.34
71 Andriy Suralyov - Ukrainian National Team 17.35
72 Bernhard Oberholzer - Swiss National Team Two 18.42
73 Wouter Poels - Dutch National Team 18.54
74 Manuele Boaro - Italian National Team 21.05
75 Sacha Modolo - Italian National Team 21.22
76 Chris Barton - US National Team 22.38
77 Yevgeniy Nepomnyachshiy - Kazakh National Team 23.17
78 Michael Mørkøv - Danish National Team 25.06
79 Pawel Wachnik - Polish National Team 26.09
80 Valery Valynin - Russian National Team 27.58
81 Dmitry Sokolov - Russian National Team 28.05
82 Mario Contreras - Mixed Team 29.14
83 Nazar Jumabekov - Kazakh National Team 29.53
84 Anatoliy Kashtan - Ukrainian National Team 30.26
85 Carlo Kirsch - Luxembourg National Team 30.54
86 Marius Kukta - Lithuanian National Team 31.02
87 Domenik Klemme - German National Team 31.25
88 Dimitri Claeys - Belgian National Team 32.39
89 Matthias Schröger - Austrian National Team 32.44
90 Thijs Van Amerongen - Dutch National Team 33.29
91 Arturs Malenders - Latvian National Team 35.09
92 Andrey Solomennikov - Russian National Team 35.52
93 Kristofers Racenajs - Latvian National Team 36.47
94 Andriy Vasylyuk - Ukrainian National Team 36.51
95 Kristoffer Nielsen - Danish National Team 37.12
96 Benjamin Bradshaw - US National Team 37.22
97 Chad Beyer - US National Team 37.56
98 Kim Michely - Luxembourg National Team 39.02
99 Jure Zagar - Slovenian National Team 41.02
100 Alain Lauener - Swiss National Team Two 41.42
101 Yvo Kusters - Dutch National Team 46.24
102 Gediminas Kaupas - Lithuanian National Team 46.39
103 Frank Appelbaum - Luxembourg National Team 48.18
104 Dmitro Kryvtsov - Ukrainian National Team 48.39
105 Christoph Pfingsten - German National Team 49.53
106 Blaz Furdi - Slovenian National Team 52.34

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger