Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

David Kopp sejrede i massespurten - Opd.

David Kopp sejrede i massespurten - Opd.

22. august 2006 16:230
I dag blev næstsidste etape af Eneco Tour kørt. Etapen gik fra Bornem (Belgien) - Sint-Truiden (Belgien) over 213,9 km, hvilket er løbets længste etape.

Allerede i starten var der angreb, hvor Skil Shimano-rytteren, Sebastian Langeveld, var meget aktiv. Efter knap 20 kilometer af dagens lange etape kom 4 ryttere af sted. Det var Grégory Rast (Phonak Hearing Systems), Mario Aerts (Davitamon-Lotto), Andoni Aranaga Azkune (Euskaltel) og Sebastian Langeveld (Skil-Shimano). De fire ryttere fandt hurtigt ind i et godt samarbejde, hvor de stille og roligt oparbejde et forspring til feltet. Forspringet blev dog aldrig på mere end knap 6 minutter før sprinterholdene lukkede stille og roligt hullet til udbryderne.

Med 2 kilometer til mål, der blev de fire udbrydere hentet. Straks slog Jeremy Hunt (Unibet) kontra og fik et hul, men med 900 meter til mål, så blev Unibet-rytteren hentet. Dermed blev det en hektisk massespurt, hvor rytterne skulle igennem et meget skarpt sving til sidst. Team CSC-rytteren Lars Michaelsen sad rigtig godt fremme i spurten, hvor han havde David Kopps hjul, men desværre for danskeren kørte Philippe Gilbert lige ind foran, så han mistede et par placeringer.

David Kopp vandt spurten foran Marco Zanotti og Philippe Gilbert. Lars Michaelsen blev nummer 7, hvilket er Team CSCs bedste placering i etapeløbet i år.


Resultat af 6. etape
1 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 4.50.43
2 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
3 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
4 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
5 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
6 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
7 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
8 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
9 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
10 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
11 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team
12 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
13 George Hincapie (USA) Discovery Channel
14 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
15 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
16 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
17 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
18 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
19 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
20 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
21 Koen De Kort (Ned) Astana Team
22 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
23 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
24 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
25 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
26 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
27 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
28 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
29 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
30 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
31 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
32 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
33 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
34 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
35 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
36 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
37 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
38 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
39 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
40 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
41 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
42 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
43 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
44 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
45 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
46 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
47 Jan Boven (Ned) Rabobank
48 Marco Righetto (Ita) Liquigas
49 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
50 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
51 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
52 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
53 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
54 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
55 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
56 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
57 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
58 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
59 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
60 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
61 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems
62 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
63 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
64 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
65 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
66 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
67 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
68 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
69 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
70 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
71 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
72 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
73 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
74 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
75 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
76 Bram De Groot (Ned) Rabobank
77 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
78 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
79 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
80 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
81 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
82 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
83 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
84 Andrea Peron (Ita) Team CSC
85 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
86 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
87 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
88 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
89 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
90 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
91 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
92 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
93 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
94 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
95 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
96 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
97 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
98 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
99 Luke Roberts (Aus) Team CSC
100 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
101 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
102 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
103 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
104 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
105 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
106 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
107 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
108 Matej Jurco (Svk) Team Milram
109 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
110 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
111 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
112 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
113 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
114 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
115 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir
116 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
117 Allan Johansen (Den) Team CSC
118 Martin Müller (Ger) Team Milram
119 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
120 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
121 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
122 Matthew White (Aus) Discovery Channel
123 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
124 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 0.18
125 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 0.20
126 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 0.30
127 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 0.57
128 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.03
129 Michael Albasini (Swi) Liquigas 1.50
130 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.00
131 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 3.58
132 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
133 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 8.50
134 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
135 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 9.15
136 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 9.17
137 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 9.18
138 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
139 Jason McCartney (USA) Discovery Channel


Udgået:
DNF Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
DNF Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
DNF Leif Hoste (Bel) Discovery Channel
DNF Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
DNF Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
DNF Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
DNF Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
DNF Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
DNF Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
DNF Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
DNF Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
DNF Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
DNF Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
DNF Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team


Samlet stilling efter 6. etape
1 George Hincapie (USA) Discovery Channel 22.15.38
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.03
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.11
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.15
5 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.28
6 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.31
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.34
8 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.50
9 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 0.51
10 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.52
11 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.54
12 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.55
13 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 0.57
14 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 1.00
15 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
16 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.04
17 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 1.08
18 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 1.09
19 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1.11
20 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.13
21 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 1.14
22 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 1.26
23 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 1.27
24 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 1.32
25 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 1.42
26 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
27 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel 1.43
28 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 1.55
29 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 1.56
30 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
31 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 1.57
32 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 1.59
33 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 2.00
34 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 2.02
35 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 2.03
36 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 2.06
37 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 2.09
38 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 2.11
39 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.15
40 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 2.16
41 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
42 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.18
43 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
44 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.20
45 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
46 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
47 Andrea Peron (Ita) Team CSC 2.22
48 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 2.26
49 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
50 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 2.29
51 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 2.33
52 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
53 Koen De Kort (Ned) Astana Team 2.34
54 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 2.35
55 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 2.36
56 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 2.38
57 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.40
58 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
59 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.41
60 Johan Coenen (Bel) Unibet.com 2.43
61 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 2.48
62 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
63 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 2.49
64 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 2.52
65 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 2.55
66 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 2.56
67 Matej Jurco (Svk) Team Milram 2.57
68 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 2.59
69 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
70 Martin Müller (Ger) Team Milram 3.02
71 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.04
72 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
73 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 3.08
74 Allan Johansen (Den) Team CSC
75 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 3.09
76 Jan Boven (Ned) Rabobank
77 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3.13
78 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 3.14
79 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 3.15
80 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.16
81 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 3.17
82 Marco Righetto (Ita) Liquigas 3.19
83 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 3.20
84 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 3.21
85 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.22
86 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
87 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
88 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.23
89 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 3.26
90 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
91 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 3.27
92 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 3.29
93 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.33
94 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 3.36
95 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
96 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 3.40
97 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 3.51
98 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 3.52
99 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 3.53
100 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
101 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 3.56
102 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 3.58
103 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 4.08
104 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 4.10
105 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4.41
106 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
107 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4.55
108 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 5.03
109 Michael Albasini (Swi) Liquigas 5.16
110 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 5.32
111 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 5.50
112 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.05
113 Luke Roberts (Aus) Team CSC 6.21
114 Bram De Groot (Ned) Rabobank 6.26
115 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 6.36
116 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 6.48
117 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 6.56
118 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 7.20
119 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 7.35
120 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 7.47
121 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.52
122 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 8.14
123 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 8.33
124 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 8.37
125 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
126 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 8.51
127 Matthew White (Aus) Discovery Channel 10.05
128 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 10.29
129 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 10.55
130 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.54
131 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 15.44
132 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 19.46
133 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram 20.07
134 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 20.42
135 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 20.54
136 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 22.11
137 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 23.57
138 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 26.20
139 Jason McCartney (USA) Discovery Channel 29.23


Pointkonkurrencen efter 6. etape
1 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 91 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 90
3 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 56
4 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 54
5 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 48
6 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 45
7 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 44
8 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 42
9 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 42
10 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 41
11 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 39
12 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 37
13 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 35
14 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 35
15 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 34
16 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 32
17 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 27
18 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 23
19 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 17
20 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 16
21 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 16
22 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
23 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 15
24 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
25 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 12
26 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 11
27 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 11
28 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
29 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 10
30 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 10
31 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 8
32 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 8
33 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
34 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 6
35 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 6
36 Matej Jurco (Svk) Team Milram 5
37 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 5
38 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 5
39 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 3
40 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
41 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3


Ungdomskonkurrencen efter 6. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 22.15.41
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.08
3 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.25
4 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.31
5 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.51
6 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.01
7 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 1.11
8 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 1.52
9 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 2.06
10 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.12
11 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 2.13
12 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 2.17
13 Koen De Kort (Ned) Astana Team 2.31
14 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 2.33
15 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.37
16 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.38
18 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 2.45
19 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
20 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 2.53
21 Matej Jurco (Svk) Team Milram 2.54
22 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 2.56
23 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 3.12
24 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.13
25 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 3.14
26 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.23
27 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.30
28 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 3.33
29 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
30 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 3.48
31 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4.38
32 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 5.29
33 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 5.47
34 Nicolas Roche (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.02
35 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 7.17
36 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 7.32
37 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 8.30
38 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 8.34
39 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
40 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 8.48
41 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 10.52
42 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.51
43 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 20.39
44 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 20.51
45 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 22.08
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER