Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Deja Vu i Qatar? (Opdateret)

Deja Vu i Qatar? (Opdateret)

30. januar 2007 16:000

Dagens etape lignende gårdagens etape i Tour of Qatar. Det blev nemlig igen til etapesejr til Tom Boonen (QuickStep) foran Alessandro Petacchi (Team Milram).

Dagens etape blev kørt fra Dohat Salwa til Khalifa Stadium over 140 kilometer. 3 ryttere kom fri af feltet, og de fandt ind i et godt samarbejde, det var Paul Healion (Gunn-Newlyn), Eric Baumann (T-Mobile) og Romain Feillu (Agritubel).

Udbryderne havde på et tidspunkt 6 minutter ned til feltet, men måtte se sig hentet 5 kilometer før mål. I stedet for dannede Team Milram "tog" for den italienske supersprinter Alessandro Petacchi, men igen måtte Petacchi se sig slået af den tidligere verdensmester - Tom Boonen.


Kanon træning for danskeren
De fleste danskere har dog konstateret af Team CSC ikke deltager i løbet, men der er dog dansk deltagelse i form af Glenn Bak, som debuterer for sit nye hold Gunn-Newlyn.

”Indtil videre har vi været heldige, da det blæser uhyggeligt meget hernede, og i dag startede vi med 60 km i medvind, og derefter havde vi modvind resten af vejen. Kun de sidste 10 km var der lidt vind, hvilket gjorde det hårdt, men en forholdsvis nem etape og kanon træning,” sagde Glenn Bak til Feltet.dk efter etapen.

Holdet havde i dag Paul Healion i udbrud, som angreb efter ca. 70 km. I et stykke tid alene fik han følgeskab af de to øvrige ryttere i udbruddet.

”Vi valgte at angribe, da løbet bliver vist på irsk TV, og det er vigtigt for vores sponsorer, vi får vist os lidt, da vi ikke har de store chancer for et resultat på etaperne. Vi har dog to hurtige folk, som vi prøvede at hjælpe alt, hvad vi kunne, men de havde det svært imod Boonen og Petacchi. Derfor blev jeg også sat de sidste 2 km, da vi arbejdede hårdt for at holde dem fremme. Alt i alt befinder jeg mig godt på det nye hold. Det er et af de bedste hold, jeg har været på. Socialt hygger vi os, og har det godt sammen, og det har stor indvirkning på cykelløbene, når vi kører løb,” tilføjer Glenn Bak fra Qatar.



Resultat af 3. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 3.25.06 (40.51 km/h)
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram
3 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile
4 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
5 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto
6 Graeme Brown (Aus) Rabobank
7 René Haselbacher (Aut) Astana
8 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile
9 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel
10 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
11 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
12 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
13 Marco Velo (Ita) Milram
14 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto
15 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto
16 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
17 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance
18 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
19 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
20 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step
21 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
22 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
23 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
24 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
25 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance
26 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
27 Romain Feillu (Fra) Agritubel
28 Murilo Fischer (Bra) Liquigas
29 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 0.05
30 Alberto Ongarato (Ita) Milram
31 Rieno Stofferis (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
32 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom
33 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
34 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
35 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step
36 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
37 Roberto Petito (Ita) Liquigas
38 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
39 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
40 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
41 Maxim Gourov (Kaz) Astana
42 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
43 Fabio Sacchi (Ita) Milram
44 Gert Steegmans (Bel) Quick-Step
45 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
46 Freddy Bichot (Fra) Agritubel
47 Christophe Beddegenoodts (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
48 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
49 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
50 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
51 Badr Banihammad (UAE) Doha Team
52 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
53 Francesco Failli (Ita) Liquigas
54 Michael Schär (Swi) Astana
55 Mehdi Sohrabi (IRI) Iran
56 Koen De Kort (Ned) Astana
57 Benoît Joachim (Lux) Astana
58 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
59 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
60 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
61 Aaron Kemps (Aus) Astana
62 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
63 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prévoyance
64 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile
65 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
66 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
67 Mark Cassidy (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
68 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
69 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto
70 Frederik Willems (Bel) Liquigas
71 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 0.14
72 Marcel Sieberg (Ger) Milram
73 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
74 David Deroo (Fra) Skil-Shimano
75 Leon Van Bon (Ned) Rabobank
76 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 0.19
77 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 0.20
78 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step 0.27
79 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.30
80 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
81 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance
82 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 0.40
83 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team 0.52
84 Mohammed Hussain (Brn) Doha Team
85 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano
86 Radhwan Al-moraqab (Qat) Doha Team
87 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel
88 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram
89 Moosa Said (Qat) Doha Team
90 Stephen Gallagher (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
91 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran
92 Eric Baumann (Ger) T-Mobile
93 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team
94 Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
95 Mohammad Mozafari (IRI) Iran
96 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto
97 Alireza Haghi (IRI) Iran
98 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
99 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
100 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance
101 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram
102 Glenn Bak (Den) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
103 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prévoyance
104 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
105 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
106 Jan Boven (Ned) Rabobank
107 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
108 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
109 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
110 Tim Meeussen (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
111 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
112 Rick Flens (Ned) Rabobank
113 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
114 Paidi O'Brien (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
115 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
116 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
117 Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran
118 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance
119 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
120 Kevin Van Impe (Bel) Quick-Step
121 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano
122 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
123 Christophe Riblon (Fra) Ag2R Prévoyance 1.40
124 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir
125 Denis Robin (Fra) Agritubel 1.55
126 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran
127 Ahmed Al Doseri (Brn) Doha Team
128 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step
129 Paul Healion (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.57
130 Christian Knees (Ger) Milram
131 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran 0.05
132 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
133 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
134 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana


Ikke til start
DNS Tom Steels (Bel) Predictor-Lotto
DNS Remmert Wielinga (Ned) Saunier Duval-Prodir


Samlet stilling efter 3. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 6.33.09
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 0.13
3 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step 0.17
4 Gert Steegmans (Bel) Quick-Step 0.21
5 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 0.24
6 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance 0.25
7 Marco Velo (Ita) Milram
8 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step
9 Murilo Fischer (Bra) Liquigas 0.27
10 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile
11 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 0.29
12 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto
13 Fabio Sacchi (Ita) Milram 0.30
14 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 0.31
15 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile
16 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 0.32
17 Roberto Petito (Ita) Liquigas
18 Francesco Failli (Ita) Liquigas
19 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
20 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana 0.33
21 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 0.34
22 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
23 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
24 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
25 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
26 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto
27 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 0.36
28 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
29 Frederik Willems (Bel) Liquigas
30 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 0.38
31 Koen De Kort (Ned) Astana
32 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
33 Aaron Kemps (Aus) Astana
34 Benoît Joachim (Lux) Astana
35 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
36 Marcel Sieberg (Ger) Milram
37 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.39
38 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
39 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
40 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 0.41
41 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
42 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
43 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom
44 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
45 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
46 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 0.43
47 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
48 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
49 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
50 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.46
51 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
52 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
53 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
54 David Deroo (Fra) Skil-Shimano 0.50
55 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 0.51
56 Romain Feillu (Fra) Agritubel 0.52
57 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
58 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel
59 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
60 Alberto Ongarato (Ita) Milram 0.56
61 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 0.59
62 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step
63 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prévoyance 1.00
64 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
65 Rieno Stofferis (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.01
66 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
67 Maxim Gourov (Kaz) Astana 1.02
68 Graeme Brown (Aus) Rabobank 1.04
69 Badr Banihammad (UAE) Doha Team 1.10
70 René Haselbacher (Aut) Astana
71 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance 1.13
72 Michael Schär (Swi) Astana 1.16
73 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
74 Mark Cassidy (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.17
75 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram
76 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto 1.19
77 Mehdi Sohrabi (IRI) Iran 1.20
78 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran
79 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 1.23
80 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prévoyance
81 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
82 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 1.25
83 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance
84 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.26
85 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
86 Rick Flens (Ned) Rabobank
87 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 1.28
88 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
89 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano
90 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.30
91 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
92 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.33
93 Leon Van Bon (Ned) Rabobank
94 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 1.35
95 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 1.36
96 Jan Boven (Ned) Rabobank 1.38
97 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano 1.42
98 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.45
99 Stephen Gallagher (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 1.48
100 Glenn Bak (Den) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely
101 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 1.49
102 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 1.57
103 Kevin Van Impe (Bel) Quick-Step 2.00
104 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran 2.07
105 Tim Meeussen (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 2.15
106 Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran 2.19
107 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir 2.26
108 Christian Knees (Ger) Milram 2.30
109 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step 2.46
110 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.10
111 Christophe Riblon (Fra) Ag2R Prévoyance 3.14
112 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 5.34
113 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile 8.46
114 Freddy Bichot (Fra) Agritubel 9.07
115 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 9.17
116 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto 9.31
117 Christophe Beddegenoodts (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 9.38
118 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 9.54
119 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
120 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
121 Paidi O'Brien (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 9.58
122 Mohammed Hussain (Brn) Doha Team 10.07
123 Radhwan Al-moraqab (Qat) Doha Team
124 Moosa Said (Qat) Doha Team
125 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team
126 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team
127 Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
128 Alireza Haghi (IRI) Iran 10.17
129 Paul Healion (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 11.03
130 Mohammad Mozafari (IRI) Iran 11.08
131 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
132 Ahmed Al Doseri (Brn) Doha Team 11.10
133 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran 12.11
134 Denis Robin (Fra) Agritubel 18.17


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 60 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 54
3 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 42
4 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 33
5 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance 31
6 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 29
7 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 25
8 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 22
9 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 22
10 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 21
11 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 19
12 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 17
13 René Haselbacher (Aut) Astana 17
14 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile 15
15 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel 13
16 Romain Feillu (Fra) Agritubel 10
17 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 9
18 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step 8
19 Marco Velo (Ita) Milram 8
20 Aaron Kemps (Aus) Astana 8
21 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto 7
22 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7
23 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 6
24 Koen De Kort (Ned) Astana 6
25 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 5
26 Gert Steegmans (Bel) Quick-Step 4
27 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
28 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 3
29 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 3
30 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 2
31 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2
32 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto 2
33 Marcel Sieberg (Ger) Milram 1
34 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 1
35 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step 1
36 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 1
37 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner -5
38 Graeme Brown (Aus) Rabobank -11


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 6.33.38
2 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 0.02
3 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.03
4 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.05
5 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
6 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 0.07
7 Koen De Kort (Ned) Astana 0.09
8 Aaron Kemps (Aus) Astana
9 Marcel Sieberg (Ger) Milram
10 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.10
11 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
12 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 0.12
13 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom
14 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
15 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 0.14
16 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
17 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
18 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.17
19 David Deroo (Fra) Skil-Shimano 0.21
20 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 0.22
21 Romain Feillu (Fra) Agritubel 0.23
22 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
23 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 0.30
24 Badr Banihammad (UAE) Doha Team 0.41
25 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance 0.44
26 Michael Schär (Swi) Astana 0.47
27 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
28 Mark Cassidy (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 0.48
29 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran 0.51
30 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 0.54
31 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance 0.56
32 Rick Flens (Ned) Rabobank 0.57
33 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.01
34 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
35 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 1.07
36 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano 1.13
37 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 1.20
38 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran 1.38
39 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.41
40 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 8.48
41 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto 9.02
42 Christophe Beddegenoodts (Bel) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 9.09
43 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 9.25
44 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
45 Paidi O'Brien (Irl) Murphy-Gunn/Newlyn/M.Donnely 9.29
46 Moosa Said (Qat) Doha Team 9.38
47 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team
48 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team
49 Mohammad Mozafari (IRI) Iran 10.39
50 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
51 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran 11.42


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Quick Step - Innergetic 19.27.26
2 Predictor - Lotto 0.04
3 Team Milram 0.05
4 T-Mobile Team 0.06
5 Liquigas 0.07
6 Ag2R Prevoyance 0.11
7 Skil-Shimano
8 Astana 0.13
9 Saunier Duval - Prodir 0.14
10 Gerolsteiner 0.18
11 Rabobank 0.19
12 Bouygues Telecom 0.21
13 Agritubel 0.27
14 Chocolade Jacques - Topsport 0.31
15 Gunn-Newlyn-M.Donnelly 0.46
16 Iran 1.52
17 Doha Team 18.49

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER