Tønder AC arrangerede i dag Hydro-Løbet, og ikke overraskende blev det vundet af Team Designa Køkken. Det danske hold viste dog stor styrke, da de besatte de tre pladser på podiet. Martin Mortensen tog sejren lige foran den kommende Saxo Bank rytter Alex Rasmussen. Kort efter kørte Kasper Jebjerg i mål på tredjepladsen og fuldførte dermed den store succes.
De tre Designa Køkken ryttere sad i udbrud sammen med GLS Pakke Shop rytteren Morten Reckweg, som således ikke havde nogen som helst mulighed for at drille Team Designa Køkken-rytterne i finalen og således måtte tage til takke med fjerdepladsen.
Fotos: Frank Rud Jensen
Klasse: A Distance: 138 km. 1 Martin Mortensen Team Designa Køkken 3.10,41
2 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Team Designa Køkken s.t.
3 Kasper Jebjerg Team Designa Køkken 3.10,49
4 Morten Birck Reckweg Team GLS 3.10,51
5 Michael Berling Glud & Marstrand Horsens 3.13,01
6 René Jørgensen Team Designa Køkken 3.13,36
7 Max Sloth Nielsen Team Designa Køkken 3.13,41
8 Michael Reihs Team Designa Køkken s.t.
9 Martin Frost Lollesgaard Team EnergiFyn s.t.
10 Nicolaj Foulum Olesen Glud & Marstrand Horsens s.t.
11 Daniel Holm Foder Team Løgstør s.t.
12 Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS s.t.
13 Jacob Nielsen Glud & Marstrand Horsens 3.13,45
13 Kim M. Nielsen Glud og Marstrand s.t.
15 Morten Høberg Team Løgstør 3.19,08
16 Kasper Linde Jørgensen Team EnergiFyn s.t.
17 BJørn Butter Team Slesvir Holstein 3.19,11
18 Klaus Kunde s.t.
19 Michael Larsen Team EnergiFyn 3.20,45
20 Rudi Bredahl Nielsen Team Kvickly Odder 3.20,49
Klasse: B Distance: 110 km.
1 Morten Larsen Cycling Nord 2.49,00
2 Tom Bøttger
Sønderborg CK s.t.
3 Brian Duborg Ebbesen Cycling Nord 2.50,51
4 Malte Sierwald Hargburger RG s.t.
5 Rasmus Daugaard Kristensen Cycling Nord 2.51,26
6 Ivo Ebert MLP Radteam 2.51,31
7 Martin Tom Hansen
Hammel CK 2.51,39
8 Dennis Boje Nissen TCM Elite 2.57,23
9 Nils Thiesen 2.57,39
10 Mathias Band Sturmvogel Bann s.t.
11 Lars Skovgaard FBL 3.15,18
Klasse: C Distance: 110 km.
1 Jesper Sloth Hansen
Vejen BC 2.44,57
2 Jan Christoffersen Cykling
Odense s.t.
3 Kasper Bay Cykling Odense 2.44,58
4 Michael Lutschwitz Post SV Heide s.t.
5 Jesper Nielsen Herning CK s.t.
6 Peter Moll Hjort
ABC 2.45,48
7 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC 2.46,43
8 Jens Frøslev-Nielsen Værløse-Farum 2.46,45
9 Morten Bundgaard Pedersen Herning CK s.t.
10 Christian Sloth Christensen
Varde CK s.t.
11 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense s.t.
12 Stefan Olgarsson Borås CA s.t.
13 Danny Skovgren CK Fix s.t.
14 Jacob Holme
Randers CK 1910 s.t.
15 Nicolai Richardt Hillerød s.t.
Klasse: Dame A Distance: 83 km.
1 Maria Grandt Petersen 2.24,40
2 Henriette Lygum Christensen Fredericia CC 2.25,12
3 Trine Lorentzen ABC s.t.
4 Maria Kruse Fredericia CC 2.26,35
Klasse: Dame B Distance: 83 km.
1 Mette Vesterager Petersen ABC 2.26,32
2 Trine Frilund Jacobsen CC Hillerød 2.31,35
3 Camilla Larsen ABC s.t.
Klasse: Begynder Distance: 83 km.
1 Morten Damgaard Christiansen Horsens AC 2.11,08
2 John Papsø
Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Mark Petersen Tønder ACR s.t.
4 Torsten Bak
Amager CR s.t.
5 Lasse Ib Høj Vejen BC s.t.
6 Nikolaj Rønhede Hvidovre CK s.t.
7 Rasmus Dyhr Andreassen Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Dennis Bergen Cycling Nord s.t.
9 Jens Gydesen Rødekro CC s.t.
10 Jakob Møller Bentzen Aalborg CR 2.11,13
11 Michael Godskesen Silkeborg IF Cykling 2.11,16
12 Per Møller TCM Elite 2.11,24
13 Kenneth Sørensen Aalborg CR 2.13,06
14 Lars Erik Kron DCR Ballerup s.t.
15 Johnni Olsen Randers CK 1910 s.t.
Klasse: Veteran H40 Distance: 83 km.
1 Benny Petersen Skive CK 2.07,52
2 Lutz Schroder RG Harburger 2.07,53
3 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling 2.07,55
4 Poul Kjær Overgaard Herning CK s.t.
5 Anders Sibast Skive CK 2.09,59
6 Michael Broge Jensen CC Hillerød s.t.
6 Lars Klima Hvidovre CK 2.10,02
8 Peter Konggaard Jørgensen Svendborg CC s.t.
9 Bo Kruse Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Christian Faber Pearl Master Cycling Team s.t.
11 Johnny Nielsen Varde CK s.t.
12 Henning Sørensen Hammel CK s.t.
13 Lars Uffe Nielsen Team Cycling Ringsted s.t.
14 Mads Mahler Herning CK s.t.
15 Michael Kristensen KCK Herlev s.t.
Klasse: Veteran H60 Distance: 83 km.
1 Gunther Hoffmann TSG Wismar 2.23,13
2 Henrik Rasmussen Team HFCK & Ko 2.23,29
3 Cai Risskov Rødekro CC s.t.
4 Søren Frank Jensen Værløse Farum CK s.t.
5 Frank Meyer CC Hillerød s.t.
6 Thomas Spread Campion CC Hillerød s.t.
Klasse: Dame Junior Distance: 83 km.
1 Julie Leth Team Kvickly Odder JUN 2.31,33
2 Nina Schultz Nielsen Herning CK s.t.
Klasse: U 17 A Distance: 83 km.
1 Aske Louring Vorre Vejle CK 2.06,26
2 Matias Greve Cykling Odense s.t.
3 Sven Erik Bystrøm Stavanger Sykleklubb s.t.
4 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
5 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 s.t.
6 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
7 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 2.08,40
8 Christian Jersild Jensen Svendborg CC s.t.
9 Emil Arvid Olsen Svendborg CC 2.11,57
10 Matias Rosendal Damm
Esbjerg CR 2.16,09
11 Nicklas Dahl Jakobsen Team Cycling Ringsted 2.17,28
12 Oscar Lnada Stavaneger Sykleklubb s.t.
13 Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling s.t.
14 Simon Kjær Simonsen Herning CK 2.17,31
15 Stefan Linne Jørgensen Hvidover CK 2.17,33
16 Joachim Clausen Team Cycling Ringsted 2.20,43
17 Frederik Klokkerholm Baand CCH Hjørring s.t.
Klasse: U 17 B Distance: 83 km.
1 Martin Herbæk Grøn Hobro CK38 2.12,34
2 Johan Broberg CK Wanershof s.t.
3 Frederik Galta Stavanger Sykleklubb 2.13,10
4 Sebastian Hirsch Hvidovre CK 2.13,14
5 Simon Skov Laursen Silkeborg IF Cykling 2.13,17
6 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
7 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
8 Simon Bigum Cykling Odense s.t.
9 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC s.t.
10 Rasmus Dalgaard Aalborg CR s.t.
11 Kristian Vika Stavanger Sykleklubb s.t.
12 Niklas Kjær Runliden Horsens AC s.t.
13 Jesper Spjuth Landskrona CK s.t.
14 Kim Magnusson Falkøping s.t.
15 Mads Hardahl Aalborg CR s.t.
16 Søren Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
17 Mathias Hemmsen Vejen BC s.t.
18 Robin ASk IK Hakarpspojkarka 2.16,56
Klasse: U15 A Distance: 31 km.
1 Thorlak Franck CK Aarhus s.t.
2 Simon Hamann Larsen Middelfart CC s.t.
3 Nicklas Bøje Team Cycling Ringsted s.t.
4 Niklas Eg Herning CK s.t.
5 Simon Gaál Næstved BC s.t.
6
Louis Bendixen CK Fix s.t.
7 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
8
Alexandar Lander Køge CR s.t.
9 Emil Juel Jensen CK Aarhus s.t.
10 Valentin Nørgaard Herning CK s.t.
11 Kenneth Guldberg Lauridsen Herning CK s.t.
12 Mathias Hvid Olesen Esbjerg CR s.t.
13 Andreas Pihl Nielsen Hvidovre CK s.t.
14 Henrik Pedersen Nr. Søby CK s.t.
15 Michael Carbel Svendgaard Horsens AC s.t.
16 Mads Krog Nielsen Herning CK s.t.
17 Mathias N. Villadsen Nr. Søby CK s.t.
18 Patrick Olesen Roskilde CR s.t.
19 Frederik Hagn-Meinche Gundersen CK Fix s.t.
20 Emil Rasmussen CK Aarhus s.t.
Klasse: U 15 B Distance: 31 km.
1 Thomas U. Sandstrøm Aalborg CR 0.53,40
2 Adrian Rips RSC Kattenberg s.t.
3 Mads Elkjær Møller Holbæk CR s.t.
4 Nicolai Christensen Amager CR s.t.
5 Julius Reinhold Kieler RV s.t.
6 Christopher Rahbek Christensen
Viborg Cycling s.t.
7 Jakob Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.
8 Mads Pedersen Holbæk CR s.t.
9 Kenni Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK 1910 s.t.
11 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK s.t.
12 Christoffer Lisson Tissø Cykle Ring s.t.
13 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC s.t.
14 Malte Haushahn Kieler RV 0.53,52
15 Alexander Atzen Sacht Næstved BC s.t.
16 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.
17 Nikolaj Rud Østergaard Nr. Søby CK s.t.
18 Christoffer Bing Madsen Næstved BC s.t.
19 Mads Corell Næstved BC 0.53,56
Klasse: U 16 Piger Distance: 31 km.
1 Christina Siggaard Silkeborg IF Cykling 0.53,41
2 Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling 0.58,01
4 Emma Johansen Faaborg Ski og Motionsklub 0.58,05
5 Nadia Pedersen CC Gladsaxe 0.58,11
Klasse: U13 Distance: 21 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling s.t.
2 Jesper Schultz Vejen BC s.t.
3 Tobias Mørch Kongstad Amager CR s.t.
4 Kenneth Henriksen Nr. Søby CK s.t.
5 Kristian Arnth Sørensen Herning CK s.t.
6
Anthon Charmig CK Aarhus s.t.
7 Nicolai Just Pedersen Cykling Odense s.t.
8 Daniel Hansen Greve CC s.t.
9 Mads Olander Hjort Næstved BC s.t.
10 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
11 Andreas Stokbro CK Fix s.t.
12 Mikkel Møller Vejen BC s.t.
13 Stade Dawid RSC Kattenberg s.t.
14 Søren Siggaard Silkeborg IF Cykling s.t.
15 Mathias Emil Thurup Laursen Greve CC s.t.
16 Mads Malmros Christiansen Odder CK s.t.
Klasse: U13 Piger Distance: 21 km.
1 Anna Madsen Grenaa CC s.t.
2 Ida Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
3 Pernille Mathiesen Holstebro CC s.t.
4 Frederikke Hummelshøj Herning CK s.t.
Klasse: U 11 Distance: 10 km.
1 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense s.t.
2 Bjarke Andersen DCR Ballerup s.t.
3 Mikkel Arvid Olsen Svendborg CC s.t.
4 Malte Kjær Skannerup Herning CK s.t.
5 Jakob Olesen Silkeborg IF Cykling s.t.
Klasse: U 11 Piger Distance: 10 km.
1 Emma Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling s.t.
2 Benedikte Juul Jørgensen Thorsager Motion Cykling s.t.