Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dessel ny mand i gult, sejr til Mercado - Opd.

Dessel ny mand i gult, sejr til Mercado - Opd.

12. juli 2006 17:200

Ny mand i den gule førertrøje (Foto: Sirotti)


Dagens 10. etape i Tour de France udviklede sig til en stor triumf for franske Cyril Dessel, der tog både løbets gule førertrøje og den prikkede bjergtrøje. Han kunne dog ikke forhindre, at Juan Miguel Mercado til slut vandt spurten om etapesejren.


Cyrel Dessel og Juan Miguel Mercado alene i mål (Foto: Sirotti)



Godt et minut efter fulgte Euskaltels Inigo Landaluze. Christian Moreni (Cofidis) kom i mål lige foran Christophe Rinero (Saunier Duval-Prodir) og tog derved fjerdepladsen på dagens etape. Inaki Isasi (Euskaltel) og Cedrick Vasseur (Quick Step-Innergetic) kom i mål som nummer seks og syv.

Feltet kom i mål hele 7.22 minutter efter Mercado, hvor Daniele Bennati (Lampre-Foncital) vandt spurten foran Erik Zabel (Milram).

Etapen startede ud med et væld af angreb. Fra da Christian Prudhomme viftede med flaget som symbol på, at dagens 190,5 km lange etape fra Combo-Les-Bains til Pau, officielt var sat i gang begyndte angrebene i feltet. I over 40 km. fulgte det ene angreb efter det andet i feltet i en fuldstændig kaotisk start, med utallige angreb fra større og mindre grupper.

Først efter ca. 45 km. kørsel får en 14 mand stor gruppe lov at køre væk fra feltet og meget atypisk er det med flere af løbets sprintere i gruppen. Gruppen bestod således af Da Cruz (Francaise des Jeux), Vasseur (Quick Step-Innergetic), Quinziato (Liquigas), Voigt (Team CSC), Moreni (Cofidis), Landaluze, Isasi (Euskaltel), Posthuma (Rabobank), Bennati (Lampre-Fondital), Dessel (AG2R), Rinero (Saunier Duval-Prodir), Sprick (Bouygues Telecom) og Mercado (Agritubel).

Stille og roligt øger gruppen til feltet, hvor T-Mobile helt efter planen tager ansvaret. Det er dog tydeligt, at det tyske mandskab ikke er specielt interesseret i dette arbejde og forklaringen kommer på opstigningen til Col de Soudet, hvor den førende rytter Serguie Gonchar på de sidste kilometer har svært ved at hænge på i det ellers relativt rolige tempo. Det er dog intet ved siden af de problemer som Iban Mayo var i og den baskiske rytter falder helt ud af klassementet på dagens etape.

På toppen af stigningen har Cyril Dessel, der før dagens etape var 3.50 min. efter i klassementet, sammen med Miguel Mercado næsten 10 minutters forspring til feltet, mens resten af udburddet følger én efter én over stigningen.

Efter stigningen kommer flere af rytterne fra udbruddet frem til de to, men i det de påbegynder opstigningen af Col de Marie Blanque angriber Mercado og kun Dessel kan svare, og derved sidder de to igen alene i front. Dessel kan således også tage sejren på Col de Marie Blanque foran Mugiel Mercado, men bare 10 sekunder efter følger Inigo Landaluze, mens Christophe Rinero kom over et minut efter Dessel.

Mod slutningen af Col de Marie Blanque angriber Michael Rasmussen fra feltet, samtidig med, at Gerolsteiners Markus Fothen og Levi Leipheimer får problemer og må slippe feltet. Angrebet var dog udelukkende for at hente de sidste bjergpoint og danskeren stopper med at træde i det han kommer over toppen. Rasmussen er dog med sine bare 10 bjergpoint hele 44 point efter Cyril Dessel inden morgendagens etape.

Etapen skulle herefter afgøres i en sprint mellem Mercado og Dessel, da Landaluze aldrig formåede at lukke hullet til de to, til trods for, at han en overgang var bare fem sekunder efter. Vigtigere var det da nok også for Dessel, at feltet ikke formåede at køre nævneværdigt ind på forspringet og han derfor komfortabelt overtager løbets førertrøje, ligesom han også overtog føringen i bjergkonkurrencen. Med fire kilometer til mål vælger Mercado helt naturligt ikke længere at tage nogle føringer, da Dessel selvfølgelig skulle køre efter tid til førertrøjen. Mercado kunne således på de sidste meter ind til mål oversprinte Dessel i kampen om etapesejren.


En glad Mercado vandt dagens etape (Foto: Sirotti)



Agritubel's Tour reddet (Foto: Sirotti)



T-Mobile var på hårdt arbejde i dag (Foto: Sirotti)





Resultat af 10. etape
1 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 4.49.10 (39.527 km/h)
2 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
3 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.56
4 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 2.24
5 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 2.25
6 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.03
7 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 5.35
8 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 7.23
9 Erik Zabel (Ger) Milram
10 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
11 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
12 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
13 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
14 Mirko Celestino (Ita) Milram
15 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
16 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
17 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
18 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
21 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
22 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
23 David Zabriskie (USA) Team CSC
24 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
26 Axel Merckx (Bel) Phonak
27 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
28 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
29 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
30 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
31 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
32 George Hincapie (USA) Discovery Channel
33 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
34 Frank Schleck (Lux) Team CSC
35 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
36 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
37 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
38 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
39 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
40 Denis Menchov (Rus) Rabobank
41 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
42 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel
43 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
44 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
45 José Azevedo (Por) Discovery Channel
46 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
47 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
48 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
49 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel
50 Floyd Landis (USA) Phonak
51 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
52 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
53 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
54 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
55 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
56 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
57 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
58 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
59 David Canada (Spa) Saunier Duval
60 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
61 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
62 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
63 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
64 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
65 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
66 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
67 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
68 Moises Duenas (Spa) Agritubel
69 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
70 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
71 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
72 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
73 David Moncoutié (Fra) Cofidis
74 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
75 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
76 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
77 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
78 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
79 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
80 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
81 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
82 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 12.00
83 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
84 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
85 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
86 Pieter Weening (Ned) Rabobank
87 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
88 Christian Knees (Ger) Milram
89 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
90 David Millar (GBr) Saunier Duval
91 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
92 Ralf Grabsch (Ger) Milram
93 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
94 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
95 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
96 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
97 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
98 Oscar Freire (Spa) Rabobank
99 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
100 Björn Schröder (Ger) Milram 16.33
101 Bram De Groot (Ned) Rabobank
102 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
103 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
104 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
105 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
106 Andriy Grivko (Ukr) Milram
107 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
108 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
109 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
110 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 24.24
111 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
112 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
113 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
114 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
115 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
116 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
117 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
118 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
119 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
120 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
121 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
122 Marco Velo (Ita) Milram
123 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic
124 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
125 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
126 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
127 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
128 Bert Grabsch (Ger) Phonak
129 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
130 Michael Albasini (Ita) Liquigas
131 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
132 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
133 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
134 Robert Hunter (RSA) Phonak
135 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
136 Luca Paolini (Ita) Liquigas
137 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
138 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
139 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
140 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
141 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
142 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
143 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
144 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
145 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
146 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
147 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
148 Alexandre Moos (Swi) Phonak
149 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
150 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
151 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
152 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
153 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
154 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
155 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
156 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
157 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
158 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
159 Jens Voigt (Ger) Team CSC
160 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
161 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
162 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
163 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
164 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
165 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
166 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
167 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
168 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears


Udgået:
DNF Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
DNS Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom


Samlet stilling efter 10. etape
1 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 43.07.05
2 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2.34
3 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 3.45
4 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 3.51
5 Floyd Landis (USA) Phonak 4.45
6 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 4.53
7 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.22
8 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 5.30
9 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 5.35
10 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.37
11 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
12 David Zabriskie (USA) Team CSC 5.38
13 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 5.48
14 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 5.52
15 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 5.55
16 Denis Menchov (Rus) Rabobank 5.58
17 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 6.01
18 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 6.12
19 George Hincapie (USA) Discovery Channel 6.15
20 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.42
21 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 6.46
22 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 7.00
23 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 7.10
24 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 7.12
25 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 7.31
26 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 7.32
27 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
28 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 7.41
29 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
30 José Azevedo (Por) Discovery Channel 7.54
31 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 8.03
32 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 8.15
33 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 8.18
34 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
35 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 8.31
36 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
37 Axel Merckx (Bel) Phonak
38 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 8.45
39 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 9.10
40 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 9.11
41 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 9.19
42 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 9.24
43 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
44 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 9.27
45 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 9.29
46 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 9.33
47 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 9.39
48 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 9.40
49 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
50 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 9.42
51 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.09
52 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 10.10
53 Mirko Celestino (Ita) Milram
54 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 10.12
55 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 10.15
56 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 10.21
57 David Canada (Spa) Saunier Duval 10.26
58 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 10.28
59 Erik Zabel (Ger) Milram 10.35
60 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10.51
61 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 11.01
62 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel 11.09
63 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 11.12
64 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 11.25
65 Frank Schleck (Lux) Team CSC 11.43
66 Moises Duenas (Spa) Agritubel 11.50
67 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.57
68 David Millar (GBr) Saunier Duval 12.00
69 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 12.03
70 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 12.07
71 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 12.18
72 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 12.21
73 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 12.24
74 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 13.04
75 Christian Knees (Ger) Milram 14.37
76 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 14.39
77 Oscar Freire (Spa) Rabobank 15.00
78 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 15.03
79 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 15.04
80 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 15.09
81 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 15.17
82 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 15.37
83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 15.54
84 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 16.04
85 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 16.09
86 David Moncoutié (Fra) Cofidis 16.26
87 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 16.35
88 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 16.47
89 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 16.53
90 Andriy Grivko (Ukr) Milram
91 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 17.02
92 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 17.17
93 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 17.19
94 Pieter Weening (Ned) Rabobank 17.22
95 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 17.43
96 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 17.46
97 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 18.14
98 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.22
99 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 20.07
100 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 22.09
101 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 22.12
102 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 23.16
103 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 23.20
104 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 23.52
105 Ralf Grabsch (Ger) Milram 23.58
106 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 24.01
107 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 24.11
108 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 25.06
109 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 25.56
110 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 26.36
111 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 27.10
112 Björn Schröder (Ger) Milram 27.29
113 Bert Grabsch (Ger) Phonak 27.31
114 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 28.04
115 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 28.07
116 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 28.57
117 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 29.00
118 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 29.05
119 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 29.18
120 Marco Velo (Ita) Milram 29.29
121 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 29.32
122 Luca Paolini (Ita) Liquigas 29.34
123 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 30.07
124 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 30.12
125 Alexandre Moos (Swi) Phonak 30.16
126 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 30.17
127 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 30.43
128 Michael Albasini (Ita) Liquigas 32.04
129 Jens Voigt (Ger) Team CSC 32.18
130 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel 32.32
131 Robert Hunter (RSA) Phonak 32.43
132 Bram De Groot (Ned) Rabobank 33.33
133 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 33.55
134 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 34.26
135 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 34.28
136 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 34.30
137 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 34.52
138 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 34.54
139 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 35.07
140 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 35.13
141 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 35.43
142 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 36.16
143 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 36.36
144 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 37.02
145 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 37.07
146 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 38.45
147 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 38.52
148 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 38.54
149 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 39.30
150 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 40.16
151 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 40.22
152 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 40.34
153 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 40.38
154 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 41.22
155 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 41.44
156 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 42.16
157 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 42.25
158 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 47.09
159 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 47.17
160 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 47.53
161 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 53.16
162 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 56.10
163 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 56.44
164 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
165 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 57.35
166 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 1.01.51
167 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 1.02.38
168 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 1.10.16


Pointkonkurrencen efter 10. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 211 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 188
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank 181
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 165
5 Erik Zabel (Ger) Milram 148
6 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 134
7 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 127
8 Luca Paolini (Ita) Liquigas 126
9 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 97
10 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 94
11 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 93
12 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 91
13 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 80
14 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 71
15 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 59
16 George Hincapie (USA) Discovery Channel 46
17 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
18 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 42
19 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 39
20 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 39
21 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 38
22 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
23 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 33
24 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 33
25 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 32
26 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 32
27 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 31
28 Michael Albasini (Ita) Liquigas 31
29 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 27
30 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 26
31 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
32 Marco Velo (Ita) Milram 25
33 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 24
34 Floyd Landis (USA) Phonak 24
35 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 22
36 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 21
37 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 21
38 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 20
39 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 20
40 Jens Voigt (Ger) Team CSC 20
41 David Zabriskie (USA) Team CSC 20
42 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 20
43 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 20
44 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 20
45 Björn Schröder (Ger) Milram 19
46 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 18
47 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 18
48 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 16
49 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 16
50 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 15
51 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
52 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 15
53 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 15
54 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
55 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
56 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 14
57 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 13
58 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 13
59 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 13
60 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
61 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 12
62 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 12
63 Mirko Celestino (Ita) Milram 11
64 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
65 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 10
66 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
67 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
68 Christian Knees (Ger) Milram 10
69 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 9
70 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
71 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 9
72 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
73 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 8
74 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 8
75 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 7
76 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 6
77 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
78 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
79 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
80 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
81 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4
82 David Canada (Spa) Saunier Duval 4
83 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
84 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 4
85 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
86 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 3
87 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
88 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
89 Denis Menchov (Rus) Rabobank 2
90 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2
91 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
92 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
93 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2
94 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
95 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
96 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
97 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1
98 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1


Bjergkonkurrencen efter 10. etape
1 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 54 pts
2 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 45
3 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
4 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 35
5 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28
6 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
7 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 24
8 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 22
9 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 17
10 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 15
11 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 13
12 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 11
13 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
14 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 10
15 Björn Schröder (Ger) Milram 9
16 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
17 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 6
18 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 6
19 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 6
20 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
21 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
22 Jens Voigt (Ger) Team CSC 6
23 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
24 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5
25 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 5
26 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4
27 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
28 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
29 David Zabriskie (USA) Team CSC 3
30 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 3
31 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 3
32 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 2
33 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 2
34 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
35 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1
36 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
37 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1
38 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 10. etape
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 43.12.53
2 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.58
3 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 3.22
4 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 3.23
5 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4.24
6 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 5.03
7 Moises Duenas (Spa) Agritubel 6.02
8 Christian Knees (Ger) Milram 8.49
9 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 9.49
10 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 10.21
11 Andriy Grivko (Ukr) Milram 11.05
12 Pieter Weening (Ned) Rabobank 11.34
13 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 16.24
14 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 18.23
15 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 20.08
16 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 23.17
17 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 23.30
18 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 24.24
19 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 34.28
20 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 36.28
21 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 36.37
22 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 50.56
23 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 51.47


Holdkonkurrencen efter 10. etape
1 AG2R Prevoyance 129.32.35
2 T-Mobile Team 2.55
3 Phonak Hearing Systems 6.04
4 Gerolsteiner 6.51
5 Team CSC 7.13
6 Cofidis Credit Par Telephone 7.16
7 Euskaltel - Euskadi 7.22
8 Discovery Channel Team 7.24
9 Caisse D’Epargne-Illes Balears 8.55
10 Saunier Duval - Prodir 8.56
11 Rabobank 9.22
12 Bouygues Telecom 12.14
13 Davitamon - Lotto 12.15
14 Lampre-Fondital 12.23
15 Agritubel 12.30
16 Team Milram 14.12
17 Francaise Des Jeux 17.41
18 Credit Agricole 19.21
19 Quick Step - Innergetic 31.38
20 Liquigas 42.41
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

OL - Herrer(JO) 25/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 25/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER