Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

DM for Børn og Ungdom

DM for Børn og Ungdom

07. august 2007 17:480
CK Århus stod i weekenden 4 – 5. august for Danmarks Mesterskaberne for Børn & Ungdomsryttere, og lidt over 70 drenge og piger havde valgt at bruge weekenden på Århusbanen. CK Århus havde virkelig brugt megen tid på arrangementet og sat omgivelserne på og omkring banen i stand, så rammerne for et DM arrangement var perfekte.



Der var allerede om lørdagen mange flotte præstationer fra både drenge og pigerytterne, og de mange fremmødte forældre og andre cykelinteresserede fik cykelløb for alle pengene.

Lørdagen blev indledt med 500 / 1000 m, en disciplin der traditionelt er meget tidskrævende, men blev meget spændende, på grund af de mange flotte tider rytterne lagde for dagen.

Danske Mestre 500/1000 M.
Yngste Drenge - Mathias Jørgensen Silkeborg 00:47:62
Yngste Piger - Lise Martina Engberg Hillerød C.K. 00:50:81
Mellemste Drenge - Andreas Holm Gylling CK Aarhus 00:43:32
Mellemste Piger - Annemette Frederiksen Esbjerg 00:47:76
Ældste Drenge - Lasse Zink Mortensen Rødekro CC 01:19:31
Ældste Piger - Julie Leth Odder 00:43:23
Ungdom - Lasse N. Hansen Cykling Odense 01:15:96

Tiderne på 500/1000 M. der danner grundlag for rytterne der skal køre sprint, og ikke mindst denne disciplin blev meget spændende, og der blev kørt flere meget tætte sprintopgør.



Dansk Mester Sprint
Yngste Drenge - Mathias Jørgensen Silkeborg
Yngste Piger - Lise Martina Engberg Hillerød C.K
Mellemste Drenge - Tobias Bagger DBC
Mellemste Piger - Annemette Frederiksen Esbjerg
Ældste Drenge - Thomas Schmidt Køge Cykel Ring
Ældste Piger - Julie Leth Odder
Ungdom - Sebastian Lander Køge Cykel Ring

Lørdagen blev afsluttet med indledende tidskørsler på 2 og 3 km. individuel forfølgelsesløb, og selv om de fleste ryttere havde brugt mange kræfter på de to første discipliner, så blev reserverne kaldt frem, og det var virkelig nødvendig for mange af rytterne på både 2 og 3 km distancerne. Lørdagen sluttede sent, og rytterne fik nu endelig en fortjent hvilepause, inden det igen gik løs søndag morgen, hvor der blev startet med finalerne på 2 og 3 km Individuel forfølgelsesløb, og det viste sig hurtigt, at rytterne havde brugt nattens pause til at samle kræfter.

Dansk Mester 2 - 3 Km Individuel Forfølgelsesløb
Yngste Drenge - Mathias Jørgensen Silkeborg 03:24:89
Yngste Piger - Lise Martina Engberg Hillerød C.K. 00:00:00
Mellemste Drenge - Claus Kjær Jørgensen Horsens 03:09:15
Mellemste Piger - Annemette Frederiksen Esbjerg 03:24:18
Ældste Drenge - Lasse Zink Mortensen Rødekro CC 04:17:36
Ældste Piger - Julie Leth Odder 03:05:08
Ungdom - Sebastian Lander Køge Cykel Ring 03:57:59

Søndagens næste disciplin var det traditionelle pointløb, hvor der blev mange tætte opløb, og ryttere der gang på gang forsøgte at indhente feltet med en omgang, og til tider blev der kørt næsten umenneskelig stærkt, så felterne næste blev fordelt ud på hele cykelbanen. Specielt i Ungdom blev der kørt meget stærkt, ikke mindst da Sebastian Lander fra Køge viste storformen og hentede hele to omgange på et godt kørende felt.

Dansk Mester Pointløb
Yngste Drenge - Mathias Jørgensen Silkeborg
Yngste Piger - Lise Martina Engberg Hillerød C.K.
Mellemste Drenge - Simon Larsen Kolding
Mellemste Piger - Annemette Frederiksen Esbjerg
Ældste Drenge - Lucas Udby Hobro
Ældste Piger - Pernille Ott Frendorf Greve CC
Ungdom - Sebastian Lander Køge Cykel Ring

DM arrangementet kårer traditionelt en samlet mester i hver klasser ud fra resultaterne i de enkelte discipliner, og med så mange deltagere og flotte resultater var det noget af et regnestykke at finde frem til de Danske Mestre 2007.

Dansk Mester Samlet
Yngste Drenge - Mathias Jørgensen Silkeborg
Yngste Pige - Lise Martina Engberg Hillerød C.K.
Mellemste Drenge - Simon Larsen Kolding
Mellemste Pige - Annemette Frederiksen Esbjerg
Ældste Drenge - Lasse Zink Mortensen, Rødekro CC
Ældste Pige - Julie Leth Odder
Ungdom - Sebastian Lander Køge Cykel Ring

DM arrangementet blev afsluttet med DM i Holdforfølelsesløb og med en distance på 3 km. for alle hold, så var rytterne helt ude på de sidste reserver, da de efter nogle meget udmarvende og spændende hold dyster kunne møde frem til den afsluttende præmieoverrækkelse.

Dansk Mester 3 Km. Holdforfølgelsesløb
Yngste
Guld Sjælland
Mark Frederiksen, Hillerød C.K.
Rasmus Ambrosiusen, Hillerød C.K.
Anders Mielke, Roskilde CR
Lise Martina Engberg Hillerød C.K.

Sølv Odense
Simon Andreassen, Silkeborg
Anders Kristiansen, Cykling Odense
Arne Birkemose, Svendborg Cykle Club

Bronze Århus
Anton Charmig, CK Aarhus
Nikolaj Holm Gylling, CK Aarhus
Jeppe Eeggertsen, CK Aarhus
Rasmus Klæstrup Lind, CK Aarhus

Mellemste
Guld

Jylland / Fyn 1
Andreas Holm Gylling, CK Aarhus
Simon Larsen Kolding
Kenni Hansen Silkeborg
Claus Kjær Jørgensen,Horsens

Sølv
Sjælland A
Tobias Bagger DBC
Mathias Linderod Albrechtsen CC Gladsaxe
Frederik Bohé Jørgensen Hillerød C.K.
Søren Martinus Engberg Hillerød C.K.

Bronze
Odense Mix
Annemette Frederiksen Esbjerg
Patrick Leth Odder
Tobias Asmussen Cykling Odense
Mads Birkemose Svendborg Cykle Club

Ældste
Guld
Sjælland A
Jonathan Enevoldsen Team Cycling Ringsted
Daniel Mielke, Roskilde CR
Elias Helleskov Busk, DCR Ballerup
Thomas Schmidt Køge Cykel Ring

Sølv
Jylland / Fyn 2
Lasse Zink Mortensen, Rødekro CC
Lucas Udby, Hobro
Nicolai Nielsen, Kolding
Martin Grøn, Silkeborg

Bronze
Sjælland B
Rasmus H. Lund KCK Herlev
Mathias Møller Nielsen CC Gladsaxe
Peter Trier Jørgensen CC Gladsaxe
Mikkel Dahl Marcussen Slagelse Cykle Ring
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

Rund um Köln(1.1) 14/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-19/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER