Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dobbelt op for Vinokourov

Dobbelt op for Vinokourov

03. september 2006 15:040
For anden dag i træk kunne Alexandre Vinokourov køre først over stregen, da Astana rytteren fuldstændig dominerede den sidste stigning op mod mål. Toer på etapen blev Valverde, mens Kashechkin blev treer. Sastre kom i mål som nummer fire, men tabte værdifulde sekunder.

Allerede fra starten af dagens etape var Michael Rasmussen ude og lufte Rabobank trøjen i et 18 mands stort udbrud, men efter en længere jagt blev den gruppe indhentet efter 25 kilometers kørsel. Der blev med det samme lavet et kontraangreb på 15 ryttere, Igor Anton og Iñigo Landaluze (Euskaltel-Euskadi), David Arroyo, Joan Horrach og Xabier Zandio (Caisse d'Epargd ne-Illes Balears), Carlos Barredo (Astana Team), Mauricio Ardila og Pieter Weening (Rabobank), José Miguel Elias og Ángel Vallejo (Relax-Gam), Pietro Caucchioli (Credit Agricole), Lars Ytting Bak (Team CSC), Egoi Martinez (Discovery Channel), Dario David Cioni (Liquigas), og Ángel Gómez Gómez (Saunier Duval), og disse 15 ryttere fik lov til at køre.

Eftersom Igor Anton inden etapen kun var lidt over fire minutter efter i den samlede stilling, fik gruppen dog aldrig lov til at få mere end knapt fire minutter i forspring.

Omkring 50 kilometer fra mål satte Team CSC sig frem i feltet og satte et meget hårdt tempo. Dette gjorde at feltet straks blev reduceret til ca. 25 mand og frontgruppen blev mere eller mindre indhentet. Kun tre ryttere, David Arroyo, Egoi Martinez og Igor Anton, formåede at holde feltet væk.

Men med bare 25 kilometer til mål var også de tre ryttere indhentet. Dette fik Paolo Bettini til at sætte et solo angreb ind, og eftersom han var langt efter i det samlede klassement, fik han hurtigt lov til at få et forspring på 45 sekunder.

Illes Balears med fem ryttere og Discovery Channel med ligeledes fem ryttere i feltet satte dog et pænt tempo, som stille og roligt begyndte at indhente Bettini igen.

Med 8 kilometer til mål skete dagens flotteste angreb. Alexandre Vinokourov og Andrey Kashechkin satte et angreb ind, og de to holdkammerater fik med det samme hul ned til feltet, hvor både Illes Balears og Discovery Channel arbejdede stenhårdt.

De to Astana ryttere blev dog ved med at øge deres forspring, så de med fire kilometer til mål havde 25 sekunder ned til feltet. Dette fik Carlos Sastre til at angribe. Han fik Alejandro Valverde, Danilo Di Luca og José Angel Gomez Marchante med sig. Mens den gyldne trøje, Brajkovic blev sat.

De fire ryttere indledte et godt samarbejde, men tættere ind 16-17-18 sekunder kom de ikke på de to Astana ryttere. Med to kilometer til mål angreb Valverde nede fra gruppen og ingen af de tre andre kunne sidde med. Lige inden Valverde fik kontakt med de to forreste, satte Vinokourov endnu et imponerende angreb ind og denne gang kunne Valverde ikke indhente ham.

Dermed tog Vinokourov sin anden etape sejr i træk, mens Valverde overtog den samlede førsteplads.


Resultat af 9. etape
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 5.50.43 (35.48 km/h)
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.16
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.21
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.43
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
7 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.46
8 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
9 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.59
10 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.14
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
12 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
13 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.38
15 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 2.40
16 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 2.59
17 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 3.03
18 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 3.17
19 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 3.31
20 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 3.44
21 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
22 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 4.20
23 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.23
24 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.35
25 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 5.58
26 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.58
27 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.13
28 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 9.49
29 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
30 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
32 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
33 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
34 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
35 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
36 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 10.07
37 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
38 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.05
39 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.46
40 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 13.25
41 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
42 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
43 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
44 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
45 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
46 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
47 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 13.35
48 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 14.16
49 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 15.16
50 Pieter Weening (Ned) Rabobank
51 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 15.47
52 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 16.42
53 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 17.57
54 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 21.08
55 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
56 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC

57 Theo Eltink (Ned) Rabobank
58 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
59 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
60 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
61 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
62 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
63 Daniel Becke (Ger) Team Milram
64 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
65 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
66 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
67 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
69 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
70 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
71 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
72 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 23.00
73 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 26.12
74 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
75 Erik Zabel (Ger) Team Milram
76 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
77 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
78 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
79 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
80 David George (RSA) Relax-Gam
81 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
82 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
83 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
84 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
85 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
86 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
87 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
88 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
89 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
90 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 27.15
92 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
93 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 29.45
94 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
95 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
96 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
97 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
98 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
99 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
100 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
101 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
102 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
103 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
104 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
105 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
106 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
107 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
108 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
109 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
110 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
111 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
112 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
113 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
114 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
115 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
116 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
117 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
118 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
119 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
120 Denis Menchov (Rus) Rabobank
121 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
122 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
123 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
124 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
125 Jorge García (Spa) Relax-Gam
126 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
127 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
128 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
129 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
130 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
131 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
132 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
133 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
134 William Walker (Aus) Rabobank
135 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
136 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
137 Luca Paolini (Ita) Liquigas
138 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
139 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
140 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 31.23
141 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 32.35
142 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
143 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
144 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 32.37
145 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
146 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
147 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
148 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
149 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
150 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 32.48
151 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 34.34
152 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 36.56
153 Francesco Failli (Ita) Liquigas
154 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 37.08
155 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 37.21
156 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
157 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 37.37
158 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 38.01
159 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
160 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 38.08
161 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
162 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 38.16
163 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 38.40
164 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 38.42
165 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 38.52
166 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
167 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 38.59
168 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 39.09
169 Marco Velo (Ita) Team Milram 39.26
170 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
171 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram


Udgåede ryttere
DNF Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
DNF Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
DNF Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
DNF André Greipel (Ger) T-Mobile Team
DNF Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
DNF Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team


Samlet stilling efter 9. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 36.41.31
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.27
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.44
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.56
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 1.38
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.05
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.21
8 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.28
9 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 3.59
10 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 5.18
11 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.23
12 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 6.11
13 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.20
14 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.36
15 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.50
16 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 7.16
17 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 7.36
18 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 7.56
19 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 7.59
20 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.48
21 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.17
22 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 13.55
23 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14.09
24 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 14.21
25 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 14.27
26 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 16.18
27 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 17.34
28 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.01
29 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.33
30 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 20.34
31 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 23.00
32 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 23.04
33 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 23.17
34 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 23.35
35 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 24.13
36 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 25.28
37 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 26.20
38 Pieter Weening (Ned) Rabobank 27.46
39 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 27.57
40 Theo Eltink (Ned) Rabobank 29.33
41 Daniel Becke (Ger) Team Milram 30.48
42 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 32.32
43 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 33.10
44 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 33.12
45 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 33.21
46 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 33.42
47 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 34.03
48 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 34.14
49 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 34.48
50 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 35.00
51 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 35.01
52 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 35.30
53 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 35.44
54 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 37.08
55 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 37.20
56 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 37.31
57 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 38.30
58 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 39.01
59 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 39.11
60 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39.25
61 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 40.54
62 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 42.39
63 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 43.37
64 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 44.02
65 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 45.10
66 Denis Menchov (Rus) Rabobank 46.27
67 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 47.30
68 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 48.49
69 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 48.57
70 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 50.18
71 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 51.05
72 David George (RSA) Relax-Gam 53.47
73 Erik Zabel (Ger) Team Milram 55.38
74 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 55.47
75 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 56.22
76 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 56.57
77 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 57.15
78 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 57.20
79 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 57.36
80 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 58.11
81 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 59.42
82 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 59.49
83 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.00.08
84 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.00.14
85 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.00.17
86 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.00.37
87 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 1.02.08
88 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.02.49
89 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.02.52
90 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.04.45
91 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 1.05.28
92 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.05.45
93 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 1.05.55
94 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.06.33
95 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.06.50
96 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.07.14
97 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.07.33
98 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.07.41
99 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.07.55
100 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 1.08.57
101 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.10.07
102 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.10.16
103 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.10.37
104 Jorge García (Spa) Relax-Gam 1.10.40
105 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.10.53
106 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 1.11.50
107 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 1.12.04
108 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.12.13
109 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.12.40
110 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 1.12.51
111 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.12.59
112 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.13.30
113 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.13.35
114 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.13.36
115 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 1.13.45
116 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.14.12
117 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.14.32
118 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.15.00
119 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
120 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.15.46
121 William Walker (Aus) Rabobank 1.15.57
122 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 1.16.17
123 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.19
124 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.18.34
125 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.18.40
126 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 1.18.42
127 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
128 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1.18.43
129 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.18.53
130 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.19.35
131 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.19.45
132 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 1.19.58
133 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.19.59
134 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.20.46
135 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.20.55
136 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.21.55
137 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 1.22.01
138 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1.22.09
139 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1.22.11
140 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.22.20
141 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 1.22.21
142 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 1.22.42
143 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 1.22.47
144 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.23.17
145 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 1.25.21
146 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 1.25.22
147 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 1.25.24
148 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 1.25.50
149 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1.26.06
150 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 1.26.25
151 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.27.18
152 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.27.30
153 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 1.27.51
154 Marco Velo (Ita) Team Milram 1.28.33
155 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.28.44
156 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
157 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.29.15
158 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.29.56
159 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 1.30.09
160 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 1.30.29
161 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.30.36
162 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.30.49
163 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.31.48
164 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 1.35.04
165 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 1.35.05
166 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 1.35.41
167 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 1.42.02
168 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 1.42.39
169 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1.45.08
170 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 1.48.08
171 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1.51.33


Pointkonkurrencen efter 9. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 111 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram 71
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 60
4 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 59
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 59
6 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 48
7 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 46

8 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 42
9 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 42
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 40
11 Luca Paolini (Ita) Liquigas 40
12 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
13 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 35
14 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 35
15 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
16 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 29
17 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
18 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 28
19 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 21
20 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 19
21 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 14
22 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 14
23 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 13
24 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 12
25 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
26 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 10
27 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 10
28 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 8
29 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
30 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 8
31 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7
32 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 7
33 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 7
34 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 7
35 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
36 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 6
37 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 6
38 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 6
39 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
40 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 5
41 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
42 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 4
43 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 4
44 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4
45 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 4
46 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 4
47 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 4
48 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4
49 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 3
50 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
51 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 3
52 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
53 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
54 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
55 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2
56 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
57 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
58 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
59 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team 2
60 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2
61 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 2
62 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2
63 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 1
64 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1
65 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 1
66 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
67 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1
68 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1
69 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1
70 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1


Bjergkonkurrencen efter 9. etape
1 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 73 pts
2 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
3 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 52
4 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 42
5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 42
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 40
7 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
8 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
9 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 32
10 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 32
11 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 27
12 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 27
13 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
14 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 20
15 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
16 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
17 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15
18 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 15
19 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 15
20 Pieter Weening (Ned) Rabobank 14
21 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 12
22 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 9
23 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 8
24 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 8
25 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
26 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 7
27 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 7
28 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
29 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 6
30 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
31 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
32 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
33 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
34 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
35 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
36 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 3
37 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3
38 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
39 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 2
40 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
41 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
42 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1
43 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1
44 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen efter 9. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10 pts
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 15
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 21
4 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 22
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 23
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 26
8 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 42
9 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 46
10 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 56
11 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 56
12 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 59
13 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 67
14 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 73
15 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 75
16 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 87
17 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 100
18 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 100
19 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 106
20 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 107
21 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 111
22 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 126
23 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 138
24 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 183
25 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 184
26 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 192
27 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 238
28 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 251


Holdkonkurrencen efter 9. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 109.56.58
2 Astana 3.19
3 Caisse D'Epargne - Illes Balears 6.35
4 Lampre - Fondital 15.26
5 Euskaltel - Euskadi 18.19
6 Saunier Duval - Prodir 29.34
7 Relax - GAM 34.36
8 Team CSC 36.00
9 Rabobank 47.12
10 Cofidis, le Credit Par Telephone 54.31
11 Ag2r Prevoyance 1.06.12
12 Credit Agricole 1.16.09
13 Liquigas 1.34.14
14 Davitamon - Lotto 1.34.23
15 Phonak Hearing Systems 1.44.49
16 T- Mobile Team 1.54.18
17 Gerolsteiner 1.56.17
18 Française des Jeux 2.07.12
19 Quick Step - Innergetic 2.14.07
20 Bouygues Telecom 2.26.45
21 Team Milram 2.36.30
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER