Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dobbelt sejr til Jörg Jaksche

Dobbelt sejr til Jörg Jaksche

27. maj 2007 18:090

På dagens sidste etape af det franske etapeløb Circuit de Lorraine sejrede Jörg Jaksche (Tinkoff Credit Systems) og sejren betyder, at tyskeren også vinder samlet.

Dagens etape blev kørt fra Metz til Hayange over 159.8 km, og det lykkedes tyske Jörg Jaksche at køre alene hjem med hele 52 sekunder til nærmeste forfølger, som var Eduardo Gonzalo og Gabriele Bosisio.

Samlet blev det også en komfortabel sejr til Jörg Jaksche, som vandt med godt et minut til Rabobanks unge Martijn Maaskant.

Resultat af 5. etape
1 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems 3.30.15 (45.089 km/t)
2 Ed. Gonzalo Ramirez - Agritubel 0.52
3 Gabriele Bosisio - Tenax
4 Pasquale Muto - Miche
5 Alessandro Bertuola - Tenax
6 Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana
7 Charles Guilbert - Bretagne Armor Lux
8 Yvan Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
9 Martijn Maaskant - Rabobank
10 Stefan Van Dijk - Wiesenhof Felt 1.35
11 Philippe Gilbert - Française des Jeux
12 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
13 Matteo Priamo - Ceramica Panaria Navigare
14 Iljo Keisse - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
15 Roberto Ferrari - Tenax
16 Samuele Marzoli - Team L.P.R.
17 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit Systems
18 Maxime Mederel - Auber 93
19 Piergiorgio Canussa - OTC Doors-Lauretana
20 Jérémie Galland - Auber 93
21 Christophe Diguet - Auber 93
22 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj
23 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems
24 Mikel Gaztanaga Echevarria - Agritubel
25 Giovani Bernaudeau - Bouygues Telecom
26 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner
27 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
28 Matej Stare - Perutnina Ptuj
29 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
30 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
31 Alaxander Serov - Tinkoff Credit Systems
32 Steven Kruijswijk - Rabobank
33 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
34 Steff Clement - Bouygues Telecom
35 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
36 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
37 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
38 Jean Claude Lebeau - Landbouwkrediet - Tönissteiner
39 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
40 Antoine Dalibard - Bretagne Armor Lux
41 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance
42 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
43 Matej Marin - Perutnina Ptuj
44 Sören Nissen - C.C.T.Differdange
45 Florian Morizot - Auber 93
46 Anton Mindlin - Tinkoff Credit Systems
47 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
48 Daniele Pietropolli - Tenax
49 Serguei Klimov - Tinkoff Credit Systems
50 Peter Velits - Wiesenhof Felt
51 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
52 Cristiano Salerno - Tenax
53 Martin Velits - Wiesenhof Felt
54 Micula De Mattis - Tenax
55 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner 1.46
56 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance 1.48
57 Kristof Szczawinski - Miche
58 Felix Odebrecht - Wiesenhof Felt
59 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
60 Julien Belgy - Bouygues Telecom
61 Sébastien Duret - Bretagne Armor Lux
62 Gerben De Knegt - Rabobank
63 Stéphane Petilleau - Bretagne Armor Lux
64 Massimo Giunti - Miche
65 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
66 Nicolas Vogondy - Agritubel
67 Jos Van Emden - Rabobank
68 Hannes Blank - C.C.T.Differdange
69 Nicola D'andrea - Miche
70 Andrej Omulec - Perutnina Ptuj
71 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
72 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
73 Christophe Detilloux - Française des Jeux 1.53
74 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
75 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.06
76 Alberto Di Lorenzo - OTC Doors-Lauretana 5.34
77 Simon Gerrans - Ag2R Prevoyance 5.58
78 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 6.01
79 Sébastien Joly - Française des Jeux 7.36
80 Mathieu Claude - Bouygues Telecom 8.40
81 Frank Dressler - C.C.T.Differdange


Udgået:
DNF Boy Van Poppel - Rabobank
DNF Migu. Rubiano Chavez - Ceramica Panaria Navigare
DNF Sergey Matveyev - Ceramica Panaria Navigare
DNF Francesco Tomei - Ceramica Panaria Navigare
DNF Filippo Savini - Ceramica Panaria Navigare
DNF Michiel Elijzen - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
DNF Jean-Patrick Nazon - Ag2R Prevoyance
DNF David Navas Chica - Ag2R Prevoyance
DNF Stéphane Poulhies - Ag2R Prevoyance
DNF Eddy Serri - Miche
DNF Yann Pivois - Bretagne Armor Lux
DNF Noan Lelarge - Bretagne Armor Lux
DNF Moises Duenas Nevado - Agritubel
DNF Freddy Bichot - Agritubel
DNF Benoit Sinner - Agritubel
DNF Eddy Forner - C.C.T.Differdange
DNF Christophe Masson - C.C.T.Differdange
DNF Steve Chainel - Auber 93
DNF Roberto Traficante - Team L.P.R.
DNF Daniele Nardello - Team L.P.R.
DNF Crescenzo D'amore - OTC Doors-Lauretana
DNF Diego Genovesi - OTC Doors-Lauretana
DNF Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
DNF Aldo Ino Ilesic - Perutnina Ptuj
DNF Matija Kvasina - Perutnina Ptuj
DNS Borut Bozichz - Team L.P.R.


Samlet slutstilling
1 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems 12.12.04
2 Martijn Maaskant - Rabobank 1.02
3 Ed. Gonzalo Ramirez - Agritubel 1.16
4 Gabriele Bosisio - Tenax 1.18
5 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance 1.22
6 Alessandro Bertuola - Tenax
7 Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana
8 Charles Guilbert - Bretagne Armor Lux
9 Yvan Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
10 Matteo Priamo - Ceramica Panaria Navigare 1.33
11 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit Systems 1.36
12 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.38
13 Daniele Pietropolli - Tenax 1.40
14 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj 1.46
15 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
16 Steff Clement - Bouygues Telecom
17 Maxime Mederel - Auber 93
18 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner
19 Florian Morizot - Auber 93
20 Daniele Callegarin - Team L.P.R. 2.03
21 Matej Stare - Perutnina Ptuj 2.05
22 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
23 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
24 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
25 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
26 Steven Kruijswijk - Rabobank
27 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
28 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
29 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
30 Piergiorgio Canussa - OTC Doors-Lauretana
31 Micula De Mattis - Tenax
32 Peter Velits - Wiesenhof Felt
33 Matej Marin - Perutnina Ptuj
34 Sören Nissen - C.C.T.Differdange
35 Giovani Bernaudeau - Bouygues Telecom 2.15
36 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.18
37 Massimo Giunti - Miche
38 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
39 Nicolas Vogondy - Agritubel
40 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance
41 Stéphane Petilleau - Bretagne Armor Lux
42 Cristiano Salerno - Tenax 2.25
43 Kristof Szczawinski - Miche 2.37
44 Anton Mindlin - Tinkoff Credit Systems 3.25
45 Serguei Klimov - Tinkoff Credit Systems
46 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.36
47 Hannes Blank - C.C.T.Differdange 4.50
48 Alberto Di Lorenzo - OTC Doors-Lauretana 6.04
49 Simon Gerrans - Ag2R Prevoyance 6.28
50 Stefan Van Dijk - Wiesenhof Felt 8.57
51 Mikel Gaztanaga Echevarria - Agritubel 9.03
52 Jérémie Galland - Auber 93
53 Christophe Diguet - Auber 93
54 Martin Velits - Wiesenhof Felt
55 Frank Dressler - C.C.T.Differdange 9.10
56 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner 9.14
57 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.20
58 Antoine Dalibard - Bretagne Armor Lux 9.25
59 Gerben De Knegt - Rabobank 9.52
60 Julien Belgy - Bouygues Telecom 9.55
61 Sébastien Joly - Française des Jeux 10.16
62 Pasquale Muto - Miche 10.48
63 Samuele Marzoli - Team L.P.R. 11.31
64 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems
65 Alaxander Serov - Tinkoff Credit Systems
66 Andrej Omulec - Perutnina Ptuj 12.03
67 Jos Van Emden - Rabobank 12.23
68 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 12.57
69 Nicola D'andrea - Miche 13.27
70 Roberto Ferrari - Tenax 14.08
71 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 15.04
72 Iljo Keisse - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 15.06
73 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 15.12
74 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 15.57
75 Jean Claude Lebeau - Landbouwkrediet - Tönissteiner 16.07
76 Mathieu Claude - Bouygues Telecom 16.08
77 Christophe Detilloux - Française des Jeux 16.15
78 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 16.18
79 Sébastien Duret - Bretagne Armor Lux 16.31
80 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 18.04
81 Felix Odebrecht - Wiesenhof Felt 20.00


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance 49 pts
2 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit Systems 49
3 Matteo Priamo - Ceramica Panaria Navigare 37
4 Philippe Gilbert - Française des Jeux 35
5 Daniele Pietropolli - Tenax 35
6 Stefan Van Dijk - Wiesenhof Felt 33
7 Martijn Maaskant - Rabobank 32
8 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems 27
9 Mikel Gaztanaga Echevarria - Agritubel 22
10 Ed. Gonzalo Ramirez - Agritubel 20
11 Hannes Blank - C.C.T.Differdange 20
12 Samuele Marzoli - Team L.P.R. 19
13 Gabriele Bosisio - Tenax 16
14 Matej Stare - Perutnina Ptuj 15
15 Pasquale Muto - Miche 14
16 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 14
17 Alessandro Bertuola - Tenax 12
18 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner 12
19 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
20 Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana 10
21 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj 10
22 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 10
23 Iljo Keisse - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 10
24 Charles Guilbert - Bretagne Armor Lux 9
25 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
26 Yvan Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
27 Vincent Jerome - Bouygues Telecom 8
28 Steff Clement - Bouygues Telecom 7
29 Daniele Callegarin - Team L.P.R. 7
30 Cristiano Salerno - Tenax 6
31 Maxime Mederel - Auber 93 5
32 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5
33 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
34 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4
35 Kristof Szczawinski - Miche 4
36 Florian Morizot - Auber 93 3
37 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 3
38 Roberto Ferrari - Tenax 1


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Hannes Blank - C.C.T.Differdange 68 pts
2 Daniele Callegarin - Team L.P.R. 58
3 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems 46
4 Cristiano Salerno - Tenax 42
5 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 35
6 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj 26
7 Matej Marin - Perutnina Ptuj 22
8 Matteo Priamo - Ceramica Panaria Navigare 20
9 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 15
10 Philippe Gilbert - Française des Jeux 15
11 Stéphane Petilleau - Bretagne Armor Lux 15
12 Steff Clement - Bouygues Telecom 14
13 Ludovic Turpin - Ag2R Prevoyance 10
14 Nicola D'andrea - Miche 8
15 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6
16 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4
17 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 4
18 Martijn Maaskant - Rabobank 3
19 Charles Guilbert - Bretagne Armor Lux 3
20 Jean Claude Lebeau - Landbouwkrediet - Tönissteiner 3


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.13.50
2 Florian Morizot - Auber 93
3 Steven Kruijswijk - Rabobank 0.19
4 Peter Velits - Wiesenhof Felt
5 Blaise Sonnery - Ag2R Prevoyance 0.32
6 Cristiano Salerno - Tenax 0.39
7 Anton Mindlin - Tinkoff Credit Systems 1.39
8 Martin Velits - Wiesenhof Felt 7.17
9 Jos Van Emden - Rabobank 10.37
10 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 11.11
11 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 14.32


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Tinkoff Credit Systems 57.40.18
2 Tenax 0.05
3 Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.07
4 Auber 93 1.31
5 Agritubel 1.39
6 Perutnina Ptuj 1.50
7 Bouygues Telecom
8 Landbouwkrediet - Tönissteiner
9 Miche 1.52
10 Team L.P.R. 2.03
11 Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2.09
12 OTC Doors-Lauretana 5.25
13 Ag2R Prevoyance 6.16
14 Rabobank 8.27
15 Bretagne Armor Lux 8.37
16 C.C.T.Differdange 9.17
17 Française des Jeux 10.23
18 Wiesenhof Felt 16.05

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

Schaal Sels(1.1) 23/08

Tour de Indonesia(2.1) 24/08-29/08

Bretagne Classic - Ouest-...(1.UWT) 25/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?