Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dobbelt sejr til Team Milram

Dobbelt sejr til Team Milram

03. juni 2007 16:140
Bayern Rundfahrt sluttede i dag med endnu en massespurt, og her viste Team Milram rytteren, Sebastian Seidler, sig at være den stærkeste, da han slog sin holdkammerat Erik Zabel og med Javier Benitez Pomares som treer.

I det samlede klassement vandt Gerolsteiner rytteren, Stefan Schumacher, foran Bert Grabsch (T-Mobile) og Team CSCs Jens Voigt. Team CSC havde yderligere Fränk Schelck (4), Nicki Sørensen (7) og Stuart O’Grady (10) med i toppen af det samlede klassement.

Dagens etape blev ellers domineret af en helt anden Team CSC rytter. Anders Lund kom med i et tidligt udbrud sammen med Alvarus Baranauskas (AGR) og Konstantin Schubert (TRS), og de tre ryttere havde på et tidspunkt næsten syv minutters forspring.

Gerolsteiner, T-Mobile, Team Milram og Wiesenhof-Felt ville dog have endnu en massespurt, så med bare 13 kilometer til mål - efter 111 kilometer i udbrud - blev de tre mand desværre indhentet igen.

Men flot indsats af den unge danske rytter.

Resultat af 5. etape
1 Sebastian Siedler - Team Milram 3.47.21 (42.41 km/t)
2 Erik Zabel - Team Milram
3 Javier Benitez Pomares - Benfica
4 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
5 Hans Dekkers - Agritubel
6 David Kopp - Gerolsteiner
7 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
8 René Weissinger - Team Volksbank
9 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
10 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
11 André Schulze - Team Wiesenhof Felt
12 Michael Schär - Astana
13 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
14 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
15 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
16 Stuart O'Grady - Team CSC
17 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
18 Renato Silva - Benfica
19 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
20 André Korff - T-Mobile Team
21 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
22 Linas Balciunas - Agritubel
23 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
24 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon
25 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
26 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
27 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
28 Alexey Kolessov - Astana
29 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon
30 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
31 Andreas Klöden - Astana
32 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
33 Evgeniy Sladkov - Astana
34 Bert Grabsch - T-Mobile Team
35 Gerhard Trampusch - Team Volksbank
36 Harald Morscher - Team Volksbank
37 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon
38 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
39 Björn Schröder - Team Milram
40 Marcel Sieberg - Team Milram
41 Samuel Plouhinec - Agritubel
42 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
43 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
44 Christian Murro - Tenax Salmilano
45 Thomas Frei - Astana
46 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
47 Denis Robin - Agritubel
48 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
49 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
50 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
51 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
52 Jan Valach - Elk Haus - Simplon
53 Nicki Sørensen - Team CSC
54 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
55 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
56 Peter Wrolich - Gerolsteiner
57 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
58 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
59 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
60 Jens Voigt - Team CSC
61 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
62 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
63 Daniel Navarro Garcia - Astana
64 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
65 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
66 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
67 Florian Stalder - Team Volksbank
68 Rui Costa - Benfica
69 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano
70 Benoît Salmon - Agritubel
71 Ralf Grabsch - Team Milram
72 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
73 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
74 Stephan Schreck - T-Mobile Team
75 Sebastian Skiba - Intel - Action
76 Frank Schleck - Team CSC
77 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
78 Karsten Kroon - Team CSC
79 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
80 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
81 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
82 Helder Miranda - Benfica
83 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
84 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
85 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
86 Andreas Klier - T-Mobile Team
87 Matthias Kessler - Astana
88 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon
89 Jure Golcer - Tenax Salmilano
90 Enrico Poitschke - Team Milram
91 Sebastian Schwager - Team Milram
92 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
93 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
94 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
95 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
96 Bartosz Huzarski - Intel - Action
97 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
98 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
99 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon
100 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
101 Anders Lund - Team CSC
102 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
103 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
104 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
105 Carlos Sastre Candil - Team CSC
106 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
107 Aivaras Baranauskas - Agritubel
108 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
109 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
110 Carlo Westphal - Gerolsteiner 0.20
111 Lukasz Bodnar - Intel - Action
112 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta
113 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon 3.48

Samlet slutstilling
1 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 17.39.18
2 Bert Grabsch - T-Mobile Team 0.09
3 Jens Voigt - Team CSC 0.15
4 Frank Schleck - Team CSC 0.25
5 Andreas Klöden - Astana 0.30
6 Sebastian Siedler - Team Milram 0.38
7 Nicki Sørensen - Team CSC 0.51
8 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 0.54
9 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 0.57
10 Stuart O'Grady - Team CSC 0.58
11 René Weissinger - Team Volksbank 1.00
12 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges 1.01
13 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 1.06
14 Marcel Sieberg - Team Milram 1.07
15 Erik Zabel - Team Milram 1.10
16 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
17 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 1.13
18 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon 1.23
19 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team 1.32
20 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.36
21 Blazej Janiaczyk - Intel - Action 1.37
22 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1.38
23 Gerhard Trampusch - Team Volksbank 1.39
24 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges 1.40
25 Christian Murro - Tenax Salmilano 1.53
26 Karsten Kroon - Team CSC 1.54
27 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon 1.55
28 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1.58
29 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.02
30 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus 2.03
31 Jure Golcer - Tenax Salmilano 2.06
32 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.08
33 Andreas Klier - T-Mobile Team 2.09
34 Renato Silva - Benfica 2.10
35 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica 2.12
36 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.19
37 Carlos Sastre Candil - Team CSC 2.20
38 Matthias Kessler - Astana 2.21
39 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
40 Alexey Kolessov - Astana 2.25
41 Ralf Grabsch - Team Milram
42 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 2.28
43 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2.37
44 Rui Costa - Benfica
45 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank 2.38
46 Javier Benitez Pomares - Benfica 2.39
47 Samuel Plouhinec - Agritubel 2.48
48 Stephan Schreck - T-Mobile Team 2.49
49 Helder Miranda - Benfica
50 Daniel Navarro Garcia - Astana 2.50
51 Thomas Frei - Astana 2.53
52 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
53 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano 2.57
54 Michael Schär - Astana 3.01
55 David Kopp - Gerolsteiner 3.02
56 Florian Stalder - Team Volksbank 3.07
57 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges 3.08
58 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta 3.14
59 Benoît Salmon - Agritubel 3.17
60 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
61 Enrico Poitschke - Team Milram 3.26
62 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon 3.47
63 Harald Morscher - Team Volksbank
64 Bartosz Huzarski - Intel - Action 3.50
65 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 3.51
66 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 3.58
67 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta 4.06
68 Jan Valach - Elk Haus - Simplon 4.10
69 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 4.18
70 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4.20
71 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 4.24
72 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4.39
73 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4.47
74 Sebastian Skiba - Intel - Action 4.55
75 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.03
76 Anders Lund - Team CSC 5.21
77 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges 5.31
78 André Korff - T-Mobile Team 5.35
79 Lukasz Bodnar - Intel - Action 5.38
80 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.40
81 Peter Wrolich - Gerolsteiner 5.55
82 Evgeniy Sladkov - Astana 5.59
83 Denis Robin - Agritubel 6.07
84 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 6.22
85 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 6.25
86 Björn Schröder - Team Milram 6.28
87 Aivaras Baranauskas - Agritubel 6.32
88 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 7.02
89 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 7.03
90 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 7.08
91 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 7.11
92 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon 7.31
93 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 8.19
94 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 8.36
95 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus 8.47
96 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.38
97 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 10.00
98 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus 10.22
99 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges 10.42
100 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 10.55
101 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus 11.20
102 Luca Sabatino - Tenax Salmilano 11.23
103 Sebastian Schwager - Team Milram 11.30
104 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 11.32
105 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 11.41
106 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon 12.21
107 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta 12.30
108 Linas Balciunas - Agritubel 12.50
109 Hans Dekkers - Agritubel 13.03
110 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 13.15
111 Carlo Westphal - Gerolsteiner 14.22
112 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon 14.47
113 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus 15.41

Slutstilling i Pointkonkurrencen
1 Erik Zabel - Team Milram 18 pts
2 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 13
3 Sebastian Siedler - Team Milram 12
4 Stuart O'Grady - Team CSC 11
5 Javier Benitez Pomares - Benfica 10
6 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 9
7 Aivaras Baranauskas - Agritubel 7
8 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 6
9 Jens Voigt - Team CSC 5
10 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 5
11 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 5
12 Anders Lund - Team CSC 4
13 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 4
14 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 3
15 David Kopp - Gerolsteiner 3
16 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges 3
17 Michael Schär - Astana 2
18 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 2
19 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2
20 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon 2
21 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
22 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 1
23 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1
24 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 1
25 Hans Dekkers - Agritubel 1

Slutstilling i Bjergkonkurrencen
1 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges 11 pts
2 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 9
3 Aivaras Baranauskas - Agritubel 9
4 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon 7
5 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 5
6 Anders Lund - Team CSC 4
7 Michael Schär - Astana 3
8 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus 3
9 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 3
10 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 2
11 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 2
12 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
13 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1
14 Matthias Kessler - Astana 1
15 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1

Slutstilling i Ungdomskonkurrencen
1 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt 17.40.15
2 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.36
3 Blazej Janiaczyk - Intel - Action 1.37
4 Alexey Kolessov - Astana 2.25
5 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 2.28
6 Rui Costa - Benfica 2.37
7 Daniel Navarro Garcia - Astana 2.50
8 Thomas Frei - Astana 2.53
9 Michael Schär - Astana 3.01
10 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 3.51
11 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 4.18
12 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4.20
13 Anders Lund - Team CSC 5.21
14 Evgeniy Sladkov - Astana 5.59
15 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 6.22
16 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 7.03
17 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.38
18 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus 10.22
19 Luca Sabatino - Tenax Salmilano 11.23
20 Sebastian Schwager - Team Milram 11.30
21 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 11.32
22 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 11.41
23 Carlo Westphal - Gerolsteiner 14.22

Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 Team CSC 52.59.03
2 Team Wiesenhof Felt 1.15
3 Gerolsteiner 1.38
4 Team Milram 2.07
5 T-Mobile Professional Cycling 2.14
6 Intel-Action 2.16
7 Team Regiostrom-Senges 2.52
8 Team Volksbank 3.03
9 Astana 3.31
10 Elk Haus-Simplon 3.55
11 Tenax-Menikini 4.06
12 Team 3C-Gruppe Lamonta 4.32
13 Benfica 4.45
14 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.26
15 Agritubel 6.13
16 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.18
17 Heinz von Heiden Focus 12.30
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER