Steffen Radochla (Team Wiesenhof-Felt). vandt i dag Veenendaal de Dutch Food Valley Classic, bedre kendt som Veenendaal-Veenendaal, foran holdkammeraten Stefan van Dijk.
Resultat
1 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 4.45.19 (43.55 km/t)
2 Stefan Van Dijck - Team Wiesenhof Felt
3 Davide Viganò - Quickstep - Innergetic
4 Frédéric Amorison - Landbouwkrediet - Tönissteiner
5 Elia Rigotto - Team Milram
6
Wouter Weylandt - Quickstep - Innergetic
7 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
8 Arnoud Van Groen - Cyclingteam Jo Piels
9 André Schulze - Team Wiesenhof Felt
10 Paul Van Schalen - Ubbink - Syntec Cycling Team
11 Marco Zanotti - Unibet.com
12
Rick Flens - Rabobank
13 Paul Martens - Skil - Shimano
14 Roy Curvers - Time - Van Hemert
15 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
16 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
17 Lilian Jégou - Française des Jeux
18 Os Harms - Cyclingteam Jo Piels
19 Joost Van Leijen - Van Vliet - EBH Advocaten
20
Nikolas Maes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
21 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
22 Olivier Kaisen - Predictor - Lotto
23 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet - Tönissteiner
24 Robby Meul - DFL - Cyclingnews - Litespeed
25
William Walker - Rabobank
26 Frederik Ericsson - Time - Van Hemert
27
Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic
28 Maarten De Jonge - Time - Van Hemert
29
Serge Baguet - Quickstep - Innergetic
30 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
31 Kane Oakley - DFL - Cyclingnews - Litespeed
32
Mathew Hayman - Rabobank
33 Leon Van Bon - Rabobank
34 Philip Meirhaeghe - Landbouwkrediet - Tönissteiner
35
Kai Reus - Rabobank
36 Yvo Kusters - Time - Van Hemert
37
Bart Dockx - Predictor - Lotto
38
Floris Goesinnen - Skil - Shimano
39 Niels Scheunemann - Unibet.com
40 Maarten Wynants - Quickstep - Innergetic
41 Lukasz Bodnar - Intel - Action
42 Aart Vierhouten - Skil - Shimano
43 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
44 Alessandro Cortinovis - Team Milram
45 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
46 Johan Lindgren - Française des Jeux
47 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
48 Tom Steels - Predictor - Lotto
49 Christophe Mengin - Française des Jeux
50 Hans Bloks - Cyclingteam Jo Piels
51
Niki Terpstra - Team Milram
52 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle
53 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
54 Amerogen Van Thys - Van Vliet - EBH Advocaten
55
Thorwald Veneberg - Rabobank
56
Bert Roesems - Predictor - Lotto
57 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
58 Matthé Pronk - Unibet.com 0.16
59 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano
60
Koos Moerenhout - Rabobank
61 Bert Scheierlinckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
62
Gorik Gardeyn - Unibet.com 0.22
63 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic
64 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
65 Alessandro Petacchi - Team Milram
66 Mathew Willson - Unibet.com 0.32
67 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 0.43
68 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 1.02
69 Marcel Beima - Time - Van Hemert 1.04
70 Arnaud Gérard - Française des Jeux
71 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 2.56
72 Glenn D' Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4.23
73 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen