Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dobbeltsejr til Saunier Duval

Dobbeltsejr til Saunier Duval

05. maj 2007 20:260
På 3. etape af dagens stærkt kuperede etape af Vuelta Asturias tog Saunier Duval holdet en flot sejr. Etapen blev kørt fra Cafés Toscaf til Alto del Acebo, over 180.2 km. Undervejs i løbet angreb Saunier Duval holdet på stigninger, og ingen kunne følge Alberto Fernandez og Koldo Gil Perez til sidst.

Derfor kunne de to Saunier Duval-ryttere dele udbyttet, da de krydsede målstregen. Fernandez tog etapesejren, imens Koldo Gil Perez tog andenpladsen og førertrøjen i løbet.

Barloworlds John-Lee Augystyn blev nummer 3 og sluttede 41 sekunder efter de to Saunier Duval ryttere.


Resultat af 3. etape
1 Alberto Fernández - Saunier Duval - Prodir 4.43.25
2 Koldo Gil Perez - Saunier Duval - Prodir
3 John-Lee Augystyn - Barloworld 0.41
4 Francisco Mancebo Perez - Relax - Gam 0.47
5 David Bernabeu Armengol - Fuerteventura - Canarias 0.49
6 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld 0.59
7 Ruben Lobato - Saunier Duval - Prodir 1.02
8 Danail Petrov - Benfica 1.12
9 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam
10 David Muñoz - Fuerteventura - Canarias 1.23
11 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur 1.27
12 Jaume Rovira Pons - Spanish National Team
13 Marcos A. Serrano - Karpin Galicia 2.06
14 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T. 2.16
15 Matteo Carrara - Unibet.com 2.24
16 Giampaolo Cheula - Barloworld 2.30
17 Jordi Grau Sogas - Liberty Seguros 3.07
18 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk 3.10
19 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros
20 Rodrigo García Rena - Fuerteventura - Canarias 3.32
21 José Herrada Lopez - Viña Magna - Cropu 3.43
22 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 3.48
23 Oscar Pujol Muñoz - Spanish National Team 3.58
24 Rui Miguel Sousa Barbosa - Liberty Seguros 4.14
25 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur 4.18
26 Juan Jose Oroz Ugalde - Orbea - Laukiz F.T.
27 Juan Carlos Fernandez Mora - Extremadura - Spiuk 5.06
28 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos 5.08
29 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias 6.01
30 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam 6.17
31 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
32 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 6.53
33 Didac Ortega Ors - Benfica 7.22
34 Stijn Vandenbergh - Unibet.com 7.53
35 Benat Intxausti Elorriaga - Grupo Nicolás Mateos 8.16
36 Javier Echarri Marín - Grupo Nicolás Mateos 8.35
37 José Azevedo - Benfica 10.25
38 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 11.14
39 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
40 Javier Ramirez Abeja - Fuerteventura - Canarias
41 Luis Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu 11.16
42 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
43 Angel Vicioso Arcos - Relax - Gam
44 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 14.28
45 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 16.23
46 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu
47 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 16.44
48 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 18.06
49 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
50 Javier Megías Leal - Saunier Duval - Prodir 20.28
51 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 22.19
52 José Antonio Pecharroman Fabian - Benfica
53 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
54 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
55 Hernani Broco - Liberty Seguros
56 Iker Mezo Askargorta - Orbea - Laukiz F.T.
57 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
58 Gaizka Lasa Larraya - Karpin Galicia
59 Rui Lavarinhas - Benfica
60 David Gutierrez Gutierrez - Spanish National Team
61 Helder Miranda - Benfica
62 Antonio Jesús - Liberty Seguros
63 Vicente Peiró - Grupo Nicolás Mateos
64 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
65 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
66 Marco Cavallari - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 22.57
67 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com
68 José Miguel Elías Galindo - Relax - Gam
69 Joseba Zumeta Etxabe - Orbea - Laukiz F.T.
70 Josu Agirre Aseginolaza - Orbea - Laukiz F.T. 24.57
71 Carlos Nozal Vega - Liberty Seguros
72 Niels Scheuneman - Unibet.com 25.46
73 Claudio José Casas Gallego - Andalucia - Cayasur 27.23
74 Jan Hruska - Relax - Gam
75 Eduardo Gonzalez Gonzalez - Spanish National Team
76 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk
77 Gil Suray - Unibet.com
78 Gonzalo Zambrano - Spanish National Team
79 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
80 José Hernández Fernández - Spanish National Team
81 Pieter Jacobs - Unibet.com
82 Hugo Sancho - Benfica
83 Pedro García Villa - Spanish National Team
84 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
85 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
86 Ryan Cox - Barloworld
87 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk
88 Jonas Ljungblad - Unibet.com
89 Ivan Melero Coco - Orbea - Laukiz F.T.
90 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk
91 Juan José Abril Merino - Viña Magna - Cropu
92 Jesus Tendero Marcos - Viña Magna - Cropu
93 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos
94 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
95 Diego Milán Jiménez - Grupo Nicolás Mateos
96 Javier Cherro Molina - Fuerteventura - Canarias
97 Eladio Jiménez - Karpin Galicia
98 Eladio Sanchez Prado - Fuerteventura - Canarias
99 Ramón Troncoso - Karpin Galicia 27.40
100 David Abal Diego - Karpin Galicia 27.52
101 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 28.08
102 Renato Silva - Benfica 29.32
103 Edgardo Simon - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
104 Bruno Lima - Viña Magna - Cropu
105 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
106 Andoni Aranaga Azkune - Euskaltel - Euskadi
107 Andoni Lafuente - Euskaltel - Euskadi
108 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
109 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk
110 Mario De Sárraga - Relax - Gam
111 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
112 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias
113 James Lewis Perry - Barloworld
114 Julen Zubero - Orbea - Laukiz F.T.
115 Xabat Otxotorena - Orbea - Laukiz F.T.
116 Fabio Borghesi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
117 Iban Iriondo Uranga - Euskaltel - Euskadi
118 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi
119 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
120 Pablo Urtasun Perez - Liberty Seguros 29.39
121 Bruno Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 29.47
122 Jeremy Hunt - Unibet.com


Samlet stilling efter 3. etape
1 Koldo Gil Perez - Saunier Duval - Prodir 12.11.21
2 Alberto Fernández - Saunier Duval - Prodir 0.01
3 John-Lee Augystyn - Barloworld 0.48
4 Francisco Mancebo Perez - Relax - Gam 0.53
5 David Bernabeu Armengol - Fuerteventura - Canarias 0.55
6 Ruben Lobato - Saunier Duval - Prodir 1.10
7 Danail Petrov - Benfica 1.18
8 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam
9 David Muñoz - Fuerteventura - Canarias 1.29
10 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur 1.33
11 Jaume Rovira Pons - Spanish National Team 1.38
12 Marcos A. Serrano - Karpin Galicia 2.17
13 Matteo Carrara - Unibet.com 2.30
14 Giampaolo Cheula - Barloworld 2.36
15 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 3.16
16 Jordi Grau Sogas - Liberty Seguros 3.18
17 Rodrigo García Rena - Fuerteventura - Canarias 3.38
18 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld 3.42
19 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 3.59
20 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T. 4.59
21 Juan Carlos Fernandez Mora - Extremadura - Spiuk 5.17
22 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk 5.51
23 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias 6.07
24 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam 6.28
25 Rui Miguel Sousa Barbosa - Liberty Seguros 6.57
26 Juan Jose Oroz Ugalde - Orbea - Laukiz F.T. 7.01
27 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
28 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 9.00
29 Didac Ortega Ors - Benfica 10.05
30 José Azevedo - Benfica 10.33
31 Angel Vicioso Arcos - Relax - Gam 11.10
32 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 11.25
33 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
34 José Herrada Lopez - Viña Magna - Cropu 13.49
35 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 13.57
36 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos 16.38
37 Oscar Pujol Muñoz - Spanish National Team 17.03
38 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 17.11
39 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 17.55
40 Javier Echarri Marín - Grupo Nicolás Mateos 18.41
41 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 19.06
42 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 19.18
43 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 19.24
44 Benat Intxausti Elorriaga - Grupo Nicolás Mateos 19.46
45 Stijn Vandenbergh - Unibet.com 20.18
46 Luis Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu 21.22
47 Antonio Jesús - Liberty Seguros 22.30
48 Javier Ramirez Abeja - Fuerteventura - Canarias 22.44
49 Hernani Broco - Liberty Seguros 24.57
50 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
51 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 25.02
52 Vicente Peiró - Grupo Nicolás Mateos
53 Helder Miranda - Benfica
54 José Miguel Elías Galindo - Relax - Gam 25.40
55 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu 26.29
56 Carlos Nozal Vega - Liberty Seguros 27.40
57 Pablo Urtasun Perez - Liberty Seguros 29.41
58 Diego Milán Jiménez - Grupo Nicolás Mateos 30.06
59 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
60 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 31.16
61 Xabat Otxotorena - Orbea - Laukiz F.T. 32.12
62 Javier Megías Leal - Saunier Duval - Prodir 32.17
63 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 32.25
64 Iker Mezo Askargorta - Orbea - Laukiz F.T.
65 Rui Lavarinhas - Benfica
66 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com 33.00
67 Marco Cavallari - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 33.03
68 Joseba Zumeta Etxabe - Orbea - Laukiz F.T.
69 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi 33.05
70 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 33.49
71 José Antonio Pecharroman Fabian - Benfica
72 Gaizka Lasa Larraya - Karpin Galicia
73 David Gutierrez Gutierrez - Spanish National Team
74 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
75 Niels Scheuneman - Unibet.com 35.52
76 Josu Agirre Aseginolaza - Orbea - Laukiz F.T. 37.07
77 Filipe Cardoso - Liberty Seguros 37.25
78 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk 37.28
79 Javier Cherro Molina - Fuerteventura - Canarias
80 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk 37.29
81 Juan José Abril Merino - Viña Magna - Cropu
82 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
83 Gil Suray - Unibet.com
84 Eduardo Gonzalez Gonzalez - Spanish National Team
85 Hugo Sancho - Benfica
86 Jan Hruska - Relax - Gam
87 David Abal Diego - Karpin Galicia 37.58
88 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 38.10
89 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 38.14
90 Jonas Ljungblad - Unibet.com 38.53
91 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk
92 Gonzalo Zambrano - Spanish National Team
93 Pieter Jacobs - Unibet.com
94 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
95 Eladio Jiménez - Karpin Galicia
96 Claudio José Casas Gallego - Andalucia - Cayasur
97 Ryan Cox - Barloworld
98 José Hernández Fernández - Spanish National Team
99 Ivan Melero Coco - Orbea - Laukiz F.T.
100 Jesus Tendero Marcos - Viña Magna - Cropu
101 Pedro García Villa - Spanish National Team
102 Ramón Troncoso - Karpin Galicia 39.10
103 Julen Zubero - Orbea - Laukiz F.T. 39.38
104 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 40.52
105 Renato Silva - Benfica 41.01
106 Edgardo Simon - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 41.02
107 Mario De Sárraga - Relax - Gam
108 Andoni Aranaga Azkune - Euskaltel - Euskadi
109 Bruno Lima - Viña Magna - Cropu
110 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias
111 Andoni Lafuente - Euskaltel - Euskadi
112 Fabio Borghesi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
113 Iban Iriondo Uranga - Euskaltel - Euskadi
114 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi
115 James Lewis Perry - Barloworld
116 Jeremy Hunt - Unibet.com 41.17
117 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 41.59
118 Bruno Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 42.23
119 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk 42.25
120 Eladio Sanchez Prado - Fuerteventura - Canarias 42.48
121 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos
122 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 50.37


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Alberto Fernández - Saunier Duval - Prodir 48 pts
2 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 42
3 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam 35
4 Francisco Mancebo Perez - Relax - Gam 32
5 Koldo Gil Perez - Saunier Duval - Prodir 30
6 Ruben Lobato - Saunier Duval - Prodir 25
7 José Azevedo - Benfica 25
8 John-Lee Augystyn - Barloworld 20
9 Hernani Broco - Liberty Seguros 16
10 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 14


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Saunier Duval - Prodir 36.35.28
2 Fuerteventura-Canarias 4.37
3 Barloworld 5.45
4 Relax - Gam 7.09
5 Liberty Seguros 9.29
6 Andalucia - Cajasur 13.37
7 Benfica 20.34
8 Karpin Galicia 23.57
9 Orbea - Oreka S.D.A. 35.34
10 Grupo Nicolás Mateos 36.06
11 Sel. Española 46.42
12 Extremadura - Spiuk 47.14
13 Unibet.Com 52.07
14 Viña Magna - Cropu 52.52
15 Serramenti Pvc Diquigiovanni-Selle Italia 1.15.11
16 Acqua Sapone - Caffe Mokambo 1.22.03
17 Euskaltel - Euskadi 1.29.51
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE