Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dramatisk etapesejr til McEwen

Dramatisk etapesejr til McEwen

03. juli 2006 17:340

Foto: Sirotti


Davitamon-Lottos Robbie McEwen tog etapesejren, efter en dramatisk afslutning, på 2. etape af Tour de France, hvor T-Mobiles Matthias Kessler var bare 200 meter fra at tage sejren. Thor Hushovd (Credit Agricole) tog den gule førertrøje tilbage via bonussekunder.

Allerede på dagens første kilometer angreb Aitor Hernandez (Euskaltel) og David De La Fuente (Saunier Duval-Prodir) fra feltet og de to fik lov til hurtigt at oparbejde et stort forspring til feltet. Efter 73 km. kørsel havde de således 10.35 min. ned til feltet.

Discovery Channel virkede tydeligvis ikke specielt interesseret i at kæmpe for førertrøjen. Derfor tog flere af sprintermandskaberne hurtigt over i jagten, hvilket betød at forspringet begyndte at falde. Med 100 km. til mål var forspringet således nede på 7.30 min. Der var således ikke længere tvivl om, at de to ryttere ville blive hentet af feltet.

Aitor Hernandez tog sejren på dagens første to kategori 3 stigninger, men David De La Fuentes sætter Euskaltel-rytteren på dagens tredjesidste bjergstigning. Herefter kæmper De La Fuentes sig frem til dagens næstsidste bjergstigning, mens Hernandez bliver hentet af feltet. Selvom indehaveren af bjergtrøjen Fabien Wegmann tager alle spurterne i feltet om de sekundære placeringer på stigningerne, kan han ikke gøre noget ved, at De La Fuentes i morgen kan iklæde sig løbets prikkede bjergtrøje.

Ellers koncentrerede det meste af spændingen på dagens etape sig om spurtkampene mellem Tom Boonen (Quick Step-Innergetic) og Thor Hushovd (Credit Agricole), der begge jagtede bonussekunder i kampen om løbets førertrøje. Verdensmesteren vandt spurten om tredjepladsen på dagens første bonusspurt, mens Hushovd vandt spurten om tredjepladsen på dagens anden spurt. Boonen henter dog to sekunder på Hushovd på dagens sidste indlagte spurt.

På den sidste kategoriserede stigning åbner Wegmann dog for alvor op for angrebene i feltet, men han formår ikke at holde feltet bag sig og i stedet kunne T-Mobiles Matthias Kessler overtage scenen på en ikke-kategoriseret stigning, med bare seks kilometer til mål.

Kessler oparbejder et forspring på 14 sekunder og ser længe ud til at skulle hold hjem, ikke mindst fordi der med 2,5 km. til mål til sker et stort styrt feltet. Med bare 200 meter til mål må Kessler dog opgive og så kunne den altid kloge Robbie McEwen, der igennem hele dagen havde sparret sig i de indlagte spurter, tage sejren foran Tom Boonen og Thor Hushovd. Thor Hushovd var dog bestemt ikke tilfreds med etapeafslutningen, hvor han træder ud af pedalen efter at have fået et svaj af Robbie McEwen, hvilket Tom Boonen udnytter til at køre forbi Credit Agricole rytteren.


Foto: Sirotti


Norske Thor Hushovd kan dog via bonussekunderne undervejs på etapen tage løbets gule førertrøje fra Discovery Channels George Hincapie. Team CSC forholdt sig hele dagen i ro, men Stuart O´Grady kunne spurte sig til en syvendeplads på dagens etape.

Det store styrt tæt på mål medførte at feltet kom meget splittet i mål, men grundet regler om styrt indenfor etapens sidste tre kilometer, fik alle ryttere, der var med i feltet på daværende tidspunkt samme tid som vinderen Robbie McEwen i det samlede klassement.




Foto: Sirotti



Resultat af 2. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 5.36.14 (40.775 km/h)
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic
3 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
4 Oscar Freire (Spa) Rabobank
5 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
6 Luca Paolini (Ita) Liquigas
7 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
8 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
9 Erik Zabel (Ger) Milram
10 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
11 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
12 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
13 Michael Albasini (Ita) Liquigas
14 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
15 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
16 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
17 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
18 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
19 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel
21 George Hincapie (USA) Discovery Channel
22 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
23 David Millar (GBr) Saunier Duval
24 David Canada (Spa) Saunier Duval
25 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
26 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
27 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
28 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
29 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
30 Floyd Landis (USA) Phonak
31 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
32 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
33 Frank Schleck (Lux) Team CSC
34 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
35 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
36 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
37 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
38 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel
39 Christian Knees (Ger) Milram
40 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
41 Marco Velo (Ita) Milram
42 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
43 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
44 Bobby Julich (USA) Team CSC
45 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
46 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
47 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
48 Andriy Grivko (Ukr) Milram
49 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
50 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
51 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
52 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
53 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
54 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
55 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
57 Fabio Sacchi (Ita) Milram
58 Mirko Celestino (Ita) Milram
59 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
60 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
61 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
62 José Azevedo (Por) Discovery Channel
63 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
64 Axel Merckx (Bel) Phonak
65 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
66 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
67 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
68 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
69 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
70 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
71 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
72 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
73 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
74 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
75 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
76 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
77 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
78 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
79 Robert Hunter (RSA) Phonak
80 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
81 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
82 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
84 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
85 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
86 Moises Duenas (Spa) Agritubel
87 Denis Menchov (Rus) Rabobank
88 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
89 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
90 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
91 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
92 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
94 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
95 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
96 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
97 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
98 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
99 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
100 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
101 Alexandre Moos (Swi) Phonak
102 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
103 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
104 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
105 Jens Voigt (Ger) Team CSC
106 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
107 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
108 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
109 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
110 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
111 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
112 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
113 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
114 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
115 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
116 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
117 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
118 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
119 David Zabriskie (USA) Team CSC
120 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
121 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
122 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
123 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
124 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
125 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
126 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
127 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
128 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
129 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
130 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
131 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
132 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
133 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
134 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
135 Pieter Weening (Ned) Rabobank
136 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
137 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
138 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
139 David Moncoutié (Fra) Cofidis
140 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
141 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
142 Ralf Grabsch (Ger) Milram 2.18
143 Björn Schröder (Ger) Milram
144 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
145 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
146 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 2.51
147 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
148 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
149 Bert Grabsch (Ger) Phonak
150 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 2.51
151 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 3.30
152 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
153 Kjelt Carlström (Fin) Liquigas 3.54
154 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
155 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
156 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
157 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
158 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
159 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
160 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
161 Bram De Groot (Ned) Rabobank
162 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 6.55
163 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
164 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
165 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
166 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 8.28
167 Erik Dekker (Ned) Rabobank
168 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 9.14
169 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
170 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole
171 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
172 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
173 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
174 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 9.37
175 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.23

Ikke til start på 2. etape
Danilo Di Luca (Ita) Liquigas

Samlet stilling efter 2. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 9.54.19
2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 0.05
3 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 0.08
4 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.10
5 David Zabriskie (USA) Team CSC 0.16
6 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
7 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
9 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 0.18
10 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 0.20
11 Floyd Landis (USA) Phonak 0.21
12 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
13 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.22
14 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
15 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.24
16 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.25
17 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
18 David Millar (GBr) Saunier Duval 0.26
19 Bert Grabsch (Ger) Phonak
20 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 0.27
21 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 0.28
22 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
23 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
24 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
25 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 0.29
26 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.30
27 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
28 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
29 Bobby Julich (USA) Team CSC
30 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 0.31
31 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 0.32
32 Michael Albasini (Ita) Liquigas
33 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 0.33
34 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
35 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
36 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.34
37 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
38 Robert Hunter (RSA) Phonak
39 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
40 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.35
41 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
42 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
43 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
44 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
45 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
46 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
47 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.36
48 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
49 José Azevedo (Por) Discovery Channel
50 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.37
51 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
52 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.38
53 Denis Menchov (Rus) Rabobank
54 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
55 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
56 Oscar Freire (Spa) Rabobank
57 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
58 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
59 Erik Zabel (Ger) Milram
60 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 0.39
61 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
62 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
63 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
64 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 0.40
65 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
66 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
67 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 0.41
68 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
69 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 0.42
70 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
71 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
72 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
73 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.43
74 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
75 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
76 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
77 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
78 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.44
79 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
80 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux
81 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
83 Christian Knees (Ger) Milram 0.45
84 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
85 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
86 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.46
87 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
88 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
89 Fabio Sacchi (Ita) Milram
90 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
91 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.47
92 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
93 Pieter Weening (Ned) Rabobank 0.48
94 Mirko Celestino (Ita) Milram 0.49
95 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
96 Axel Merckx (Bel) Phonak
97 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 0.50
98 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
99 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
100 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
101 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
102 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 0.51
103 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
104 David Canada (Spa) Saunier Duval
105 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
106 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
107 Moises Duenas (Spa) Agritubel
108 Alexandre Moos (Swi) Phonak 0.52
109 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 0.53
110 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
111 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
112 Andriy Grivko (Ukr) Milram
113 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.54
114 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
115 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
116 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 0.55
117 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
118 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
119 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
120 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
121 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 0.56
122 Marco Velo (Ita) Milram
123 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
124 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.57
125 Frank Schleck (Lux) Team CSC
126 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 0.58
127 David Moncoutié (Fra) Cofidis
128 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
129 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
130 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 0.59
131 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
132 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
133 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.00
134 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
135 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 1.01
136 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
137 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 1.02
138 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
139 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
140 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
141 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 1.04
142 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 1.08
143 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.10
144 Björn Schröder (Ger) Milram 3.07
145 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel 3.12
146 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 3.31
147 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 3.34
148 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 3.45
149 Ralf Grabsch (Ger) Milram 3.55
150 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 4.10
151 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 4.23
152 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 4.25
153 Bram De Groot (Ned) Rabobank 4.32
154 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 4.34
155 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 4.40
156 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 4.46
157 Kjelt Carlström (Fin) Liquigas 4.54
158 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 4.55
159 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.07
160 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 5.16
161 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 6.11
162 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 7.20
163 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 7.38
164 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 7.40
165 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 7.44
166 Erik Dekker (Ned) Rabobank 9.05
167 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 9.14
168 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 9.47
169 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 9.51
170 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole 10.03
171 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 10.09
172 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 10.19
173 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic 11.10
174 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 11.34
175 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.13


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 65 pts
2 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 62
3 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 49
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 46
5 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
6 Erik Zabel (Ger) Milram 43
7 Luca Paolini (Ita) Liquigas 42
8 Oscar Freire (Spa) Rabobank 40
9 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 36
10 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 35
11 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 31
12 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 28
13 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 24
14 George Hincapie (USA) Discovery Channel 22
15 Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20
16 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 19
17 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 18
18 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 16
19 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 15
20 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 14
21 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13
22 Michael Albasini (Ita) Liquigas 13
23 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
24 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 10
25 David Zabriskie (USA) Team CSC 10
26 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 10
27 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 9
28 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
29 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 8
30 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 8
31 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
32 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 7
33 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel 6
34 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 6
35 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 5
36 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
37 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 4
38 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 4
39 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 4
40 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 3
41 Floyd Landis (USA) Phonak 2
42 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
43 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
44 David Canada (Spa) Saunier Duval 2
45 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 2
46 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
47 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 14 pts
2 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 12
3 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
4 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 3
5 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
6 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 2
7 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 1


Ungdomskonkurrencen efter 2. etape
1 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 9.54.40
2 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.07
3 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 0.09
4 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.14
5 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 0.17
6 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 0.18
7 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 0.20
8 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 0.22
9 Christian Knees (Ger) Milram 0.24
10 Pieter Weening (Ned) Rabobank 0.27
11 Moises Duenas (Spa) Agritubel 0.30
12 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 0.32
13 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
14 Andriy Grivko (Ukr) Milram
15 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.37
16 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 0.40
17 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 0.43
18 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.49
19 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 4.19
20 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 4.25
21 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 8.53
22 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 9.58
23 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 13.52


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Discovery Channel Team 29.43.58
2 Team CSC 0.01
3 T-Mobile Team 0.07
4 Caisse D’Epargne-Illes Balears
5 Phonak Hearing Systems 0.14
6 Gerolsteiner 0.18
7 Davitamon - Lotto 0.31
8 Credit Agricole
9 Liquigas 0.32
10 AG2R Prevoyance
11 Cofidis Credit Par Telephone 0.34
12 Lampre-Fondital 0.37
13 Francaise Des Jeux 0.39
14 Saunier Duval - Prodir 0.42
15 Rabobank
16 Bouygues Telecom 0.46
17 Quick Step - Innergetic
18 Euskaltel - Euskadi 1.03
19 Team Milram 1.16
20 Agritubel 1.23
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE