Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Edvald Boasson nok engang på podiet

Edvald Boasson nok engang på podiet

17. maj 2007 21:290
2. etape af International Rheinland-Pfalz Rundfahrt blev kørt fra Landau til Worms over 145.5 km. Løbet bød på et 100 km lang udbrud fra tre ryttere Andreas Schillinger (Team Sparkasse), Johan Coenen (Chocolade Jacques) og Riccardo Chiarini (Team LPR). De tre udbrydere havde på et tidspunkt godt tre minutters forspring. Men blev indhentet af feltet i målbyen Worms.

Etapen endte i en massespurt, hvor Wiesenhof's Steffen Radochla var stærkest og sejrede foran Rene Weissinger (Team Volksbank) og Edvald Boasson Hagen (Team Maxbo-Bianchi).

I det samlede klassement fører Sergey Lagutin (Navigator) fortsat.

"Denne sejr føles fantastisk, og jeg er glad på vegne af hele holdet, at vi endelig igen kunne finde i en spurt. I går var ikke det samme, da jeg godt nok vandt massespurten, men jeg stod ikke øverst på podiet," sagde dagens glade vinder Steffen Radochla, som blev nummer to på gårdagens etape.


Resultat af 2. etape
1 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 3.33.49 (40.83 km/t)
2 René Weissinger - Team Volksbank
3 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi
4 André Greipel - T-Mobile Team
5 Manman Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
6 Marco Marcato - Team L.P.R.
7 David Verheyen - Landbouwkrediet-Tönissteiner
8 Richard Faltus - Team Sparkasse
9 Alessio Signego - OTC Doors - Lauretana
10 Marcel Fischer - Germany
11 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
12 Robby Meul - DFL - Cyclingnews - Litespeed
13 Piergiorgio Camussa - OTC Doors - Lauretana
14 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon
15 Roger Hammond - T-Mobile Team
16 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
17 Francesco Reda - OTC Doors - Lauretana
18 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
19 Christoph Meschenmoser - Skil - Shimano
20 Nikolas Maes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
21 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
22 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
23 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
24 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi
25 Darren Lill - Navigators Insurance Cycling Team
26 Donato Cannone - OTC Doors - Lauretana
27 Crescenzo d'Amore - OTC Doors - Lauretana
28 Francesco Tizza - OTC Doors - Lauretana
29 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner
30 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
31 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon
32 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
33 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
34 Roger Beuchat - Team L.P.R.
35 Philipp Seubert - Germany
36 Paul Martens - Skil - Shimano
37 Massimiliano Maisto - OTC Doors - Lauretana
38 Alexander Gottfried - Team Sparkasse
39 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
40 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
41 Stephan Schreck - T-Mobile Team
42 Jeremy Vennel - DFL - Cyclingnews - Litespeed
43 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
44 Michael Franzl - Germany
45 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
46 Mariusz Witecki - Team Volksbank
47 Andreas Klier - T-Mobile Team
48 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
49 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
50 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
51 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
52 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Tönissteiner
53 Cameron Jennings - DFL - Cyclingnews - Litespeed
54 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
55 Yukihiro Doi - Skil - Shimano
56 Patrick Riedesser - Team Volksbank
57 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
58 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
59 Andreas Dietziker - Team L.P.R.
60 Florian Stalder - Team Volksbank
61 Luca Celli - Team L.P.R.
62 Nazareno Rossi - Team L.P.R.
63 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet-Tönissteiner
64 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
65 Jan Valach - Elk Haus-Simplon
66 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
67 Nico Sijmens - Landbouwkrediet-Tönissteiner
68 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon
69 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team
70 Dirk Müller - Team Sparkasse
71 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
72 Dan Fleeman - DFL - Cyclingnews - Litespeed
73 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
74 Steven Kleynen - Landbouwkrediet-Tönissteiner
75 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
76 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
77 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
78 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
79 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet-Tönissteiner
80 Stefan Schäfer - Germany
81 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
82 Josef Benetseder - Team Volksbank
83 Nikolai Schwarz - Germany
84 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team
85 Juan Pablo Wilches Rodriguez - DFL - Cyclingnews - Litespeed
86 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano
87 Stefan Parinussa - Team Sparkasse
88 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet-Tönissteiner 0.25
89 Servais Knaven - T-Mobile Team 0.35
90 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi 0.41
91 Frederik Wilmann - Team Maxbo Bianchi 0.51
92 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.03
93 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 1.11
94 Philipp Mamos - Team Sparkasse 1.35
95 David O'Loughlin - Navigators Insurance Cycling Team 4.52
96 Nico Mattan - DFL - Cyclingnews - Litespeed 9.05
97 Alexander Kristoff - Team Maxbo Bianchi
98 Kenny De Haes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
99 Kane Oakley - DFL - Cyclingnews - Litespeed
100 Sten Stenersen - Team Maxbo Bianchi
101 Eric Baumann - T-Mobile Team
102 André Korff - T-Mobile Team
103 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi
104 Nico Keinath - Germany
105 Gert Vanderaerden - DFL - Cyclingnews - Litespeed
106 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling Team
107 Peter Möhlmann - Team Regiostrom - Senges
108 Fang Xu - Skil - Shimano
109 Tilo Schüler - Team Sparkasse
110 Diego Genovesi - OTC Doors - Lauretana
111 Sascha Weber - Germany
112 Christian Pömer - Team Volksbank


Samlet stilling efter 2. etape
1 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team 8.08.06
2 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 0.10
3 René Weissinger - Team Volksbank 0.20
4 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
5 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 0.22
6 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
7 Riccardo Chiarini - Team L.P.R. 0.24
8 Mariusz Witecki - Team Volksbank
9 Marco Marcato - Team L.P.R. 0.25
10 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
11 André Greipel - T-Mobile Team 0.26
12 Manman Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
13 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
14 Robby Meul - DFL - Cyclingnews - Litespeed
15 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
16 Nikolas Maes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
17 Roger Hammond - T-Mobile Team
18 Marcel Fischer - Germany
19 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
20 Crescenzo d'Amore - OTC Doors - Lauretana
21 Christoph Meschenmoser - Skil - Shimano
22 Alessio Signego - OTC Doors - Lauretana
23 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi
24 Francesco Reda - OTC Doors - Lauretana
25 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon
26 Paul Martens - Skil - Shimano
27 Donato Cannone - OTC Doors - Lauretana
28 Alexander Gottfried - Team Sparkasse
29 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
30 Jeremy Vennel - DFL - Cyclingnews - Litespeed
31 Michael Franzl - Germany
32 Piergiorgio Camussa - OTC Doors - Lauretana
33 Richard Faltus - Team Sparkasse
34 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner
35 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
36 Roger Beuchat - Team L.P.R.
37 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
38 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
39 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
40 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
41 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
42 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
43 Nazareno Rossi - Team L.P.R.
44 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
45 Massimiliano Maisto - OTC Doors - Lauretana
46 Andreas Klier - T-Mobile Team
47 Stephan Schreck - T-Mobile Team
48 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Tönissteiner
49 Francesco Tizza - OTC Doors - Lauretana
50 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
51 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team
52 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
53 Nico Sijmens - Landbouwkrediet-Tönissteiner
54 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
55 Cameron Jennings - DFL - Cyclingnews - Litespeed
56 Andreas Dietziker - Team L.P.R.
57 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
58 Yukihiro Doi - Skil - Shimano
59 Florian Stalder - Team Volksbank
60 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet-Tönissteiner
61 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
62 Dan Fleeman - DFL - Cyclingnews - Litespeed
63 Luca Celli - Team L.P.R.
64 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
65 Nikolai Schwarz - Germany
66 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet-Tönissteiner
67 Steven Kleynen - Landbouwkrediet-Tönissteiner
68 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
69 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
70 Josef Benetseder - Team Volksbank
71 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon 0.46
72 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano
73 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 0.56
74 Darren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 0.58
75 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team
76 Dirk Müller - Team Sparkasse 1.04
77 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
78 Stefan Schäfer - Germany
79 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
80 Stefan Parinussa - Team Sparkasse 1.07
81 Frederik Wilmann - Team Maxbo Bianchi 1.37
82 Philipp Mamos - Team Sparkasse 2.45
83 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 4.14
84 David O'Loughlin - Navigators Insurance Cycling Team 5.18
85 Jan Valach - Elk Haus-Simplon 7.18
86 Servais Knaven - T-Mobile Team 7.53
87 David Verheyen - Landbouwkrediet-Tönissteiner 8.19
88 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
89 Patrick Riedesser - Team Volksbank
90 Juan Pablo Wilches Rodriguez - DFL - Cyclingnews - Litespeed
91 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet-Tönissteiner 8.44
92 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi 9.00
93 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 9.22
94 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling Team 9.29
95 Kenny De Haes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 9.31
96 Nico Mattan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
97 André Korff - T-Mobile Team
98 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi 13.00
99 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 14.19
100 Philipp Seubert - Germany 14.22
101 Eric Baumann - T-Mobile Team 15.08
102 Peter Möhlmann - Team Regiostrom - Senges 15.14
103 Sten Stenersen - Team Maxbo Bianchi 16.23
104 Gert Vanderaerden - DFL - Cyclingnews - Litespeed
105 Christian Pömer - Team Volksbank 17.23
106 Kane Oakley - DFL - Cyclingnews - Litespeed 17.24
107 Nico Keinath - Germany
108 Tilo Schüler - Team Sparkasse
109 Diego Genovesi - OTC Doors - Lauretana
110 Alexander Kristoff - Team Maxbo Bianchi 23.27
111 Fang Xu - Skil - Shimano 26.48
112 Sascha Weber - Germany 28.11


Sprintkonkurrencen efter 2. etape
1 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 12 pts
2 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 10
3 Eric Baumann - T-Mobile Team 10
4 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 5
5 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 5
6 Riccardo Chiarini - Team L.P.R. 4
7 Mariusz Witecki - Team Volksbank 3
8 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling Team 3
9 Marco Marcato - Team L.P.R. 2
10 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 2
11 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team 2
12 Christian Pömer - Team Volksbank 2
13 René Weissinger - Team Volksbank 1
14 Manman Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1
15 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 6 pts
2 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 5
3 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 5
4 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 5
5 Riccardo Chiarini - Team L.P.R. 4
6 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 4
7 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4
8 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges 3
9 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
10 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 2
11 Mariusz Witecki - Team Volksbank 2
12 Paul Martens - Skil - Shimano 2
13 Juan Pablo Wilches Rodriguez - DFL - Cyclingnews - Litespeed 2
14 Florian Stalder - Team Volksbank 1
15 Josef Benetseder - Team Volksbank 1
16 Christian Pömer - Team Volksbank 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Navigators Insurance Cycling Team 24.25.02
2 OTC Doors-Lauretana 0.16
3 T-Mobile Professional Cycling
4 Team Wiesenhof Felt
5 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
6 Elk Haus-Simplon
7 Team Maxbo Bianchi
8 Team LPR
9 Team Regiostrom-Senges
10 Team Volksbank
11 Landbouwkrediet-Tönissteiner
12 DFL-Cyclingnews-Litespeed
13 Germany
14 Skil-Shimano
15 Team Sparkasse 0.49

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?