Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Eladio Jimenez vandt kongeetapen

Eladio Jimenez vandt kongeetapen

14. august 2007 21:520

På næstsidste etape af Volta a Portugal sejrede Eladio Jimenez (Karpin-Garcia). 9. etape gik fra Oliveira do Bairro til Alto da Torre over 154.2 km og var løbets mest bjergrige etape.

Eladio Jimenez vandt etapen foran Xavier Tondo (La Mss) med 13 sekunder. Løbets førertrøje Candiio Barbosa, som har vundet fire etapesejre i løbet af etapeløbet, kom i mål på tredjepladsen, men det var ikke nok til at forsvare førertrøje.

Eladio Jimenez overtager nemlig førertrøjen foran netop Candido Barbosa. Jimenez har 33 sekunders forspring før årets sidste etape i Volta a Portugal, der køres, som er en enkeltstart på 38.8 km i Viseu.

Danske Claus Michael Møller kom i mål som nummer 24 over otte minutter efter dagens vinder. Det betyder, at danskeren er gledet ned på en samlet 21. plads.


Resultat af 9. etape
1 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 4.14.48
2 Xavier Tondo - LA MSS 0.13
3 Candido Barbosa - Liberty Seguros 0.55
4 Hector Guerra - Liberty Seguros
5 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 1.43
6 José Azevedo - Benfica 2.09
7 Oscar Sevilla - Relax-GAM 3.03
8 Jose Rodrigues - Vitoria-ASC 3.28
9 Pedro Cardoso - LA MSS
10 David Blanco - Duja-Tavira
11 Hernani Broco - Liberty Seguros 3.32
12 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros
13 JoséA. Pecharroman - Benfica 3.40
14 Carlos Pinho - Barbot-Halcon 4.04
15 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare 4.11
16 Hugo Sabido - Barloworld 4.20
17 Ricardo Mestre - Duja-Tavira
18 Angel Vazquez - LA MSS 6.01
19 John-Lee Augustyn - Barloworld 6.14
20 Tiago Machado - Riberalves-Boavista 7.07
21 Bruno Castanheira - Benfica 7.18
22 Francisco Mancebo - Relax-GAM 8.01
23 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital
24 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon
25 Rui Lavarinhas - Benfica
26 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir
27 Hugo Vitor - Riberalves-Boavista 10.51
28 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 10.53
29 Pedro Lopes - Benfica
30 Juan Gomis - Vitoria-ASC
31 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule
32 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista
33 Nelson Vitorino - Duja-Tavira
34 Helder Miranda - Benfica
35 Rui Sousa - Liberty Seguros
36 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista
37 Alexis Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis
38 Gilberto Sampaio - Vitoria-ASC 11.06
39 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loule 12.13
40 Lucas Euser - Team Slipstream 14.48
41 Bruno Pires - LA MSS 15.42
42 Joao Cabreira - LA MSS
43 Pedro Hermida - Madeinox-Bric-Loule
44 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia 16.34
45 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
46 Javier Megias - Saunier Duval-Prodir
47 Gustavo Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 17.12
48 Hubert Krys - Ceramica Flaminia 24.03
49 LuisFelipe Laverde - Ceramica Panaria-Navigare
50 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
51 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital
52 Blake Caldwell - Team Slipstream
53 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loule
54 David Livramento - Duja-Tavira
55 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista
56 JoseAlberto Benitez - Saunier Duval-Prodir
57 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias
58 Krassimir Vasilev - Duja-Tavira
59 DailosManuel Diaz - Fuerteventura-Canarias
60 Joaquim Andrade - Fercase/Rota Dos Moveis
61 Michael Lange - Team Slipstream
62 Jesus Buendia - Barbot-Halcon
63 David Loosli - Lampre-Fondital
64 Celio Sousa - Riberalves-Boavista
65 Claudio Faria - LA MSS
66 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
67 Antonio Jesus - Liberty Seguros
68 Hélder Magalhães - Riberalves-Boavista 25.31
69 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 27.16
70 MarcosA. Serrano - Karpin-Galicia
71 Gaizka Lasa - Karpin-Galicia
72 JoseA. Garrido - LA MSS
73 Jorge Garcia - Relax-GAM
74 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loule 28.50
75 Denis Kudashev - Relax-GAM
76 Bruno Neves - LA MSS
77 Paulo Barroso - Vitoria-ASC
78 Marco Bandiera - Lampre-Fondital
79 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule
80 José Sousa - Vitoria-ASC
81 Jan Hruska - Relax-GAM
82 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias
83 Angel Edo - Vitoria-ASC
84 Pedro Costa - Vitoria-ASC
85 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital
86 JamesLewis Perry - Barloworld
87 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias
88 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias
89 JonathanP. McCarty - Team Slipstream
90 Mikel Pradera - Benfica
91 Pedro Arreitunandia - Barloworld
92 Alexander Oliveira - Barbot-Halcon
93 JoseM. Cuesta - Fercase/Rota Dos Moveis
94 Danail Petrov - Benfica
95 Matteo Bono - Lampre-Fondital
96 Bruno Barbosa - Fercase/Rota Dos Moveis
97 Diego Caccia - Barloworld 30.04
98 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
99 Afonso Azevedo - LA MSS 34.58
100 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista
101 Jason Donald - Team Slipstream
102 Micael Isidoro - Vitoria-ASC
103 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare
104 Marco Cunha - Madeinox-Bric-Loule
105 Marcio Correia - Fercase/Rota Dos Moveis
106 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
107 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon
108 Ricardo Martins - Fercase/Rota Dos Moveis
109 Celestino Pinho - Barbot-Halcon
110 Rui Pinto - Barbot-Halcon
111 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule
112 André Vital - Madeinox-Bric-Loule
113 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia
114 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon
115 Javier Benitez - Benfica
116 Danny Pate - Team Slipstream
117 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia
118 Rui Sa - Barbot-Halcon
119 JuanFco. Mouron - Karpin-Galicia
120 Daniele Colli - Ceramica Panaria-Navigare
121 Luis Silva - Duja-Tavira
122 Martin Garrido - Duja-Tavira
123 Francois Parisien - Team Slipstream
124 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista
125 Luis Bartolomeu - Duja-Tavira
126 Daniel Petrov - Duja-Tavira
127 Pablo Urtasun - Liberty Seguros
128 JoseRafael Martinez - Relax-GAM
129 William Frischkorn - Team Slipstream
130 Carlos Nozal - Liberty Seguros 53.56

Samlet stilling efter 9. Etape
1 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 39.34.24
2 Candido Barbosa - Liberty Seguros 0.33
3 Xavier Tondo - LA MSS 0.37
4 Hector Guerra - Liberty Seguros 2.17
5 José Azevedo - Benfica 2.32
6 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 2.34
7 David Blanco - Duja-Tavira 3.49
8 Oscar Sevilla - Relax-GAM 4.00
9 Pedro Cardoso - LA MSS 5.00
10 JoséA. Pecharroman - Benfica 5.29
11 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 5.33
12 Hernani Broco - Liberty Seguros 5.53
13 Hugo Sabido - Barloworld 6.01
14 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare 6.04
15 Ricardo Mestre - Duja-Tavira 6.52
16 Carlos Pinho - Barbot-Halcon 6.58
17 Tiago Machado - Riberalves-Boavista 8.04
18 Jose Rodrigues - Vitoria-ASC 8.35
19 John-Lee Augustyn - Barloworld 9.16
20 Francisco Mancebo - Relax-GAM 9.56
21 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon 9.58
22 Bruno Castanheira - Benfica 10.52
23 Juan Gomis - Vitoria-ASC 12.30
24 Nelson Vitorino - Duja-Tavira 13.07
25 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 13.08
26 Hugo Vitor - Riberalves-Boavista 14.22
27 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista 14.52
28 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 14.54
29 Rui Sousa - Liberty Seguros 15.39
30 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista 16.06
31 Pedro Lopes - Benfica 16.53
32 Alexis Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 17.16
33 Joao Cabreira - LA MSS 18.25
34 Bruno Pires - LA MSS 19.11
35 Rui Lavarinhas - Benfica 19.33
36 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia 23.02
37 Gilberto Sampaio - Vitoria-ASC 24.37
38 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loule 26.10
39 JoseAlberto Benitez - Saunier Duval-Prodir 27.01
40 Claudio Faria - LA MSS 27.20
41 Angel Vazquez - LA MSS 27.45
42 Helder Miranda - Benfica 28.23
43 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 30.43
44 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista 31.23
45 DailosManuel Diaz - Fuerteventura-Canarias 32.27
46 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital 33.26
47 Gustavo Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 35.33
48 Krassimir Vasilev - Duja-Tavira 36.21
49 Pedro Arreitunandia - Barloworld 36.46
50 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule 37.03
51 Javier Megias - Saunier Duval-Prodir 38.58
52 Martin Garrido - Duja-Tavira 41.03
53 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 41.38
54 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 42.10
55 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loule 42.26
56 Joaquim Andrade - Fercase/Rota Dos Moveis 42.40
57 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loule 43.18
58 Gaizka Lasa - Karpin-Galicia 43.19
59 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 44.38
60 Danail Petrov - Benfica 44.55
61 Pedro Hermida - Madeinox-Bric-Loule 45.10
62 André Vital - Madeinox-Bric-Loule 46.26
63 LuisFelipe Laverde - Ceramica Panaria-Navigare 47.04
64 Bruno Neves - LA MSS 48.38
65 Paulo Barroso - Vitoria-ASC 49.58
66 JonathanP. McCarty - Team Slipstream 50.36
67 Mikel Pradera - Benfica 51.06
68 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare 52.49
69 Jorge Garcia - Relax-GAM 53.45
70 Michael Lange - Team Slipstream 54.40
71 Hélder Magalhães - Riberalves-Boavista 54.57
72 Lucas Euser - Team Slipstream 55.26
73 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 58.33
74 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule 58.45
75 Angel Edo - Vitoria-ASC 59.28
76 Hubert Krys - Ceramica Flaminia 59.52
77 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias 1.00.05
78 Marco Bandiera - Lampre-Fondital 1.00.45
79 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 1.02.19
80 Danny Pate - Team Slipstream 1.03.11
81 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 1.05.00
82 MarcosA. Serrano - Karpin-Galicia 1.05.03
83 Bruno Barbosa - Fercase/Rota Dos Moveis 1.05.16
84 Antonio Jesus - Liberty Seguros 1.06.12
85 JuanFco. Mouron - Karpin-Galicia 1.06.31
86 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 1.07.35
87 Afonso Azevedo - LA MSS 1.08.39
88 Blake Caldwell - Team Slipstream 1.08.42
89 Jesus Buendia - Barbot-Halcon 1.08.51
90 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias 1.09.22
91 Jan Hruska - Relax-GAM 1.10.02
92 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 1.13.26
93 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 1.13.59
94 Rui Pinto - Barbot-Halcon 1.15.29
95 David Loosli - Lampre-Fondital 1.16.02
96 Alexander Oliveira - Barbot-Halcon 1.16.18
97 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 1.18.15
98 Ricardo Martins - Fercase/Rota Dos Moveis 1.22.22
99 Diego Caccia - Barloworld 1.24.41
100 David Livramento - Duja-Tavira 1.25.08
101 Pedro Costa - Vitoria-ASC 1.25.41
102 JoseA. Garrido - LA MSS 1.26.12
103 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 1.29.09
104 JamesLewis Perry - Barloworld 1.30.10
105 Rui Sa - Barbot-Halcon 1.30.31
106 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 1.31.01
107 Francois Parisien - Team Slipstream 1.31.41
108 José Sousa - Vitoria-ASC 1.33.18
109 William Frischkorn - Team Slipstream 1.34.03
110 Javier Benitez - Benfica 1.35.08
111 JoseRafael Martinez - Relax-GAM 1.35.20
112 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule 1.35.24
113 JoseM. Cuesta - Fercase/Rota Dos Moveis 1.40.44
114 Jason Donald - Team Slipstream 1.41.17
115 Denis Kudashev - Relax-GAM 1.47.48
116 Luis Bartolomeu - Duja-Tavira 1.50.59
117 Matteo Bono - Lampre-Fondital 1.51.07
118 Marco Cunha - Madeinox-Bric-Loule 1.54.23
119 Filipe Cardoso - Liberty Seguros 1.55.12
120 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital 1.56.52
121 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia 2.00.32
122 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 2.00.47
123 Micael Isidoro - Vitoria-ASC 2.07.42
124 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 2.08.05
125 Luis Silva - Duja-Tavira 2.10.11
126 Marcio Correia - Fercase/Rota Dos Moveis 2.15.22
127 Daniel Petrov - Duja-Tavira 2.22.23
128 Daniele Colli - Ceramica Panaria-Navigare 2.22.48
129 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 2.30.57

Pointkonkurrencen
1 Candido Barbosa - Liberty Seguros 160 pts
2 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 70
3 Marco Bandiera - Lampre-Fondital 59
4 Xavier Tondo - LA MSS 48
5 David Blanco - Duja-Tavira 47
6 Bruno Neves - LA MSS 43
7 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 43
8 José Azevedo - Benfica 42
9 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 39
10 Martin Garrido - Duja-Tavira 35
11 Hector Guerra - Liberty Seguros 35
12 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 27
13 Oscar Sevilla - Relax-GAM 26
14 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 26
15 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule 24
16 Danail Petrov - Benfica 20
17 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 18
18 Javier Benitez - Benfica 18
19 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 17
20 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 11
21 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 10
22 Pedro Cardoso - LA MSS 10
23 Bruno Pires - LA MSS 9
24 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule 8
25 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 7

Bjergkonkurrencen
1 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis 64 pts
2 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia 63
3 Candido Barbosa - Liberty Seguros 44
4 Xavier Tondo - LA MSS 34
5 José Azevedo - Benfica 28
6 Hector Guerra - Liberty Seguros 26
7 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 25
8 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 22
9 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 21
10 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 19
11 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 19

Holdkonkurrencen
1 Liberty Seguros 118.51.22
2 La Mss 6.10
3 Benfica 9.19
4 Duja-Tavira 14.35
5 Vitoria-Asc 27.22
6 Riberalves-Boavista 27.50
7 Relax-Gam 40.54
8 Barbot-Halcon 42.16
9 Barloworld 43.35
10 Karpin-Galicia 45.46
11 Fercase/Rota Dos Moveis 46.00
12 Madeinox-Bric-Loule 50.02
13 Saunier Duval-Prodir 54.40
14 Fuerteventura-Canarias 1.01.30
15 Cer. Panaria-Navigare 1.02.59
16 Team Slipstream 1.36.15
17 Lampre-Fondital 1.41.29
18 Ceramica Flaminia 2.29.40

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE