Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Erik Zabel gjorde det igen

Erik Zabel gjorde det igen

01. juni 2007 19:060

Annonce

3. etape af Bayern Rundfahrt blev i dag kørt fra Eichstätt til Kitzingen over 181.1 km. Dagens etape blev præget af flere udbrud, men ens for dem alle var, at det stærke Team Milram fik samlet feltet før målstregen, og dermed sluttede også dagens etape i en massespurt, som igen gav sejr til Erik Zabel.

Etapen var tæt på at give endnu en dobbeltsejr til det tyske hold, men Javier Benitez Pomares (Benfica) fik sig lige klemt imellem Erik Zabel og Sebastian Siedler.


Resultat af 3. etape
1 Erik Zabel - Team Milram 4.08.21 (43.75 km/t)
2 Javier Benitez Pomares - Benfica
3 Sebastian Siedler - Team Milram
4 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon
5 André Schulze - Team Wiesenhof Felt
6 Marcel Sieberg - Team Milram
7 Rui Costa - Benfica
8 Gerhard Trampusch - Team Volksbank
9 Hans Dekkers - Agritubel
10 Harald Morscher - Team Volksbank
11 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
12 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
13 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
14 Peter Wrolich - Gerolsteiner
15 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
16 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
17 David Kopp - Gerolsteiner
18 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
19 Alexey Kolessov - Astana
20 Andreas Klier - T-Mobile Team
21 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
22 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
23 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon
24 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
25 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
26 Bert Grabsch - T-Mobile Team
27 André Korff - T-Mobile Team
28 Jens Voigt - Team CSC
29 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
30 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
31 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon
32 Ralf Grabsch - Team Milram
33 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
34 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
35 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
36 Renato Silva - Benfica
37 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
38 René Weissinger - Team Volksbank
39 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
40 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
41 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
42 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
43 Aivaras Baranauskas - Agritubel
44 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon
45 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
46 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
47 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
48 Karsten Kroon - Team CSC
49 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
50 Michael Schär - Astana
51 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
52 Andreas Klöden - Astana
53 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
54 Florian Stalder - Team Volksbank
55 Evgeniy Sladkov - Astana
56 Christian Murro - Tenax Salmilano
57 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
58 Helder Miranda - Benfica
59 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
60 Nicki Sørensen - Team CSC
61 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano
62 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
63 Sebastian Skiba - Intel - Action
64 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
65 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
66 Stephan Schreck - T-Mobile Team
67 Frank Schleck - Team CSC
68 Benoît Salmon - Agritubel
69 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
70 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon
71 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
72 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
73 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
74 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon
75 Jan Valach - Elk Haus - Simplon
76 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
77 Thomas Frei - Astana
78 Samuel Plouhinec - Agritubel
79 Enrico Poitschke - Team Milram
80 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
81 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
82 Carlos Sastre Candil - Team CSC
83 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
84 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
85 Daniel Navarro Garcia - Astana
86 Jure Golcer - Tenax Salmilano
87 Matthias Kessler - Astana
88 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
89 Bartosz Huzarski - Intel - Action
90 Anders Lund - Team CSC
91 Linas Balciunas - Agritubel 1.02.00
92 Dariusz Rudnicki - Intel - Action
93 Denis Robin - Agritubel
94 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta
95 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
96 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
97 Lukasz Bodnar - Intel - Action
98 Gerrit Glomser - Team Volksbank
99 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
100 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
101 Carlo Westphal - Gerolsteiner
102 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
103 Stuart O'Grady - Team CSC
104 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 2.13.00
105 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
106 Björn Schröder - Team Milram
107 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
108 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
109 Sebastian Schwager - Team Milram 2.13.00
110 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
111 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
112 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
113 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
114 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
115 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
116 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
117 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia


Samlet stilling efter 3. etape
1 Erik Zabel - Team Milram 13.20.59
2 Stuart O'Grady - Team CSC 0.06
3 Sebastian Siedler - Team Milram 0.10
4 Javier Benitez Pomares - Benfica 0.11
5 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
6 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 0.15
7 Jens Voigt - Team CSC
8 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 0.19
9 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 0.20
10 Gerhard Trampusch - Team Volksbank
11 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon
12 René Weissinger - Team Volksbank
13 Marcel Sieberg - Team Milram
14 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
15 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
16 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
17 Bert Grabsch - T-Mobile Team
18 Renato Silva - Benfica
19 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
20 Andreas Klier - T-Mobile Team
21 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon
22 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
23 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
24 Christian Murro - Tenax Salmilano
25 Frank Schleck - Team CSC
26 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
27 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
28 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
29 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
30 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
31 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
32 Benoît Salmon - Agritubel
33 Florian Stalder - Team Volksbank
34 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
35 Ralf Grabsch - Team Milram
36 Karsten Kroon - Team CSC
37 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
38 Nicki Sørensen - Team CSC
39 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
40 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
41 Helder Miranda - Benfica
42 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
43 Sebastian Skiba - Intel - Action
44 Stephan Schreck - T-Mobile Team
45 Andreas Klöden - Astana
46 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
47 Carlos Sastre Candil - Team CSC
48 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
49 Matthias Kessler - Astana
50 Jure Golcer - Tenax Salmilano
51 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
52 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
53 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
54 David Kopp - Gerolsteiner 0.54
55 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 0.56
56 Michael Schär - Astana
57 Rui Costa - Benfica 0.58
58 Alexey Kolessov - Astana
59 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
60 Harald Morscher - Team Volksbank
61 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
62 Samuel Plouhinec - Agritubel
63 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
64 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon
65 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
66 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
67 Thomas Frei - Astana
68 Daniel Navarro Garcia - Astana
69 Jan Valach - Elk Haus - Simplon
70 Enrico Poitschke - Team Milram
71 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
72 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 2.00
73 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 2.14
74 Evgeniy Sladkov - Astana 2.16
75 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
76 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
77 Bartosz Huzarski - Intel - Action
78 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 2.33
79 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.11
80 Björn Schröder - Team Milram
81 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 3.13
82 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 3.18
83 Denis Robin - Agritubel
84 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon 3.31
85 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
86 Peter Wrolich - Gerolsteiner
87 André Korff - T-Mobile Team
88 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
89 Anders Lund - Team CSC
90 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
91 Lukasz Bodnar - Intel - Action 4.33
92 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus 5.44
93 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 5.48
94 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 5.49
95 Aivaras Baranauskas - Agritubel
96 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 6.09
97 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 6.27
98 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 6.41
99 Gerrit Glomser - Team Volksbank 6.53
100 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
101 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus 8.04
102 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
103 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
104 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 8.49
105 Sebastian Schwager - Team Milram 8.54
106 Hans Dekkers - Agritubel 9.31
107 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
108 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
109 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.41
110 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.42
111 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon 9.44
112 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon
113 Dariusz Rudnicki - Intel - Action 10.33
114 Linas Balciunas - Agritubel
115 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta
116 Carlo Westphal - Gerolsteiner
117 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus 11.44


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Erik Zabel - Team Milram 12 pts
2 Stuart O'Grady - Team CSC 11
3 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 10
4 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 9
5 Javier Benitez Pomares - Benfica 7
6 Sebastian Siedler - Team Milram 7
7 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 5
8 Jens Voigt - Team CSC 5
9 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 5
10 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 5
11 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 3
12 David Kopp - Gerolsteiner 3
13 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 2
14 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2
15 Michael Schär - Astana 2
16 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 2
17 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon 2
18 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
19 Aivaras Baranauskas - Agritubel 2
20 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 1
21 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1
22 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 1


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 9 pts
2 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon 7
3 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 5
4 Michael Schär - Astana 3
5 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus 3
6 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 3
7 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 2
8 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 2
9 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
10 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1
11 Andreas Matzbacher - Team Volksbank 1
12 Matthias Kessler - Astana 1
13 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1


Holdkonkurrencen efter 3. etape 
1 Team Milram 40.03.05
2 Benfica
3 Team CSC
4 Team Volksbank
5 T-Mobile Professional Cycling
6 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
7 Intel-Action
8 Team Wiesenhof Felt
9 Tenax-Menikini
10 Team 3C-Gruppe Lamonta
11 Team Regiostrom-Senges
12 Gerolsteiner 0.38
13 Elk Haus-Simplon
14 Astana
15 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1.40
16 Agritubel 2.34
17 Heinz von Heiden Focus 6.02

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR