Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Erik Zabel sejrede på 7. etape

Erik Zabel sejrede på 7. etape

07. september 2007 17:260

7. etape af Vuelta a Espana blev præget af to store styrt kort før mål. Team Milrams, Erik Zabel, slap dog helskinnet til mål og kunne oversprinte Discovery Channels, Allan Davis, i kampen om etapesejren.

Dagens etape startede i Calahorra og førte rytterne over 176 km til Zaragoza.

På papiret virkede det som endnu en etape, der lagde op til en spurtafgørelse for efter den kuperede start med dagens eneste kategoriserede stigning til Puerto de Lanzas Agudas (kat. 3), fortsatte det næsten udelukkende med faldende højdemeter mod målstregen.

Etapen blev skudt i gang med en lille forsinkelse på fire minutter, og ganske kort efter kom et udbrud med Jesús Rosendo (Andalucia-Cayasur) og Raul García de Mateo (Relax-GAM) af sted. Førstnævnte kører sit andet Vuelta a España, mens Prado er med for første gang. Med vinden i ryggen fik de hurtigt oparbejdet et ganske pænt forspring. At sprinterholdene ikke tog de to udbryderes angreb specielt alvorligt, kunne ses af at forspringet på et tidspunkt var oppe over ni minutter.

Det kunne også ses på hastigheden, at rytterne havde vinden i ryggen. Etapens første time blev kørt med en gennemsnitsfart på 40,2 km/t. Også i dag viste Nordspanien sig fra sin sommerlige side med sol og temperaturer omkring 25 grader.

I feltet tog man det indledningsvist roligt. Men med omkring 120 km tilbage var det Team Milram, der med Fabio Sabatini sørgede for at holde udbruddet under kontrol, og deres temposætning fik da også forspringet til at ryge under de ni minutter på ganske kort tid, og derefter faldt forspringet stille og roligt.

7 km før mål var det slut for udbryderne og de to ryttere blev hentet af Milram toget, som fortsatte ufortrødent til målstregen. Etapen endte også i en massespurt, hvor Team Milram dominerede og kørte Erik Zabel frem til en perfekt spurt. Den tyske veteran takkede med at vinde etapen foran Allan Davis (Discovery Channel) og Paolo Bettini (QuickStep).

Massespurten blev dog præget af et styrt 2 km før mål. Alle de involverede ryttere får dog noteret samme tid. Pga. styrtet kom kun en lille gruppe på 15-20 ryttere samlet til mål og skulle afgøre etapen imellem sig.


Resultat af 7. etape
1 Erik Zabel - Team Milram 3.52.05 (45.578 km/h)
2 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
4 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
5 André Korff - T-Mobile Team
6 Philippe Gilbert - Française des Jeux
7 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
9 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne
10 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
11 Mark Renshaw - Crédit Agricole
12 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
13 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
14 Alessandro Vanotti - Liquigas
15 Mickael Delage - Française des Jeux
16 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
17 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
18 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
19 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
20 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
21 Alberto Ongarato - Team Milram
22 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur
23 Manuel Beltrán - Liquigas
24 Patrick Calcagni - Liquigas
25 Roman Kreuziger - Liquigas
26 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir
27 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
29 David García - Karpin Galicia
30 Mauro Da Dalto - Liquigas
31 Carlos Sastre - Team CSC
32 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
33 Denis Menchov - Rabobank
34 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
35 Bert Grabsch - T-Mobile Team
36 Scott Davis - T-Mobile Team
37 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
38 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam
39 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi
40 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
41 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
42 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
43 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
44 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
45 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
46 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic
47 Chris Anker Sørensen - Team CSC
48 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
49 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
50 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
51 Michael Blaudzun - Team CSC
52 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
53 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
54 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
55 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
56 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank
58 Marcus Ljungqvist - Team CSC
59 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
60 Jérémy Roy - Française des Jeux
61 Matej Jurco - Team Milram
62 Bradley McGee - Française des Jeux
63 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
64 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
65 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom
66 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
67 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
68 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
69 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
70 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
71 Alessandro Petacchi - Team Milram
72 Gustavo César - Karpin Galicia
73 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
74 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
75 Theo Eltink - Rabobank
76 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
77 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
78 Josep Jufré - Predictor - Lotto
79 Adam Hansen - T-Mobile Team
80 Alexandr Kolobnev - Team CSC
81 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
82 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
83 Stephan Schreck - T-Mobile Team
84 Andreas Klier - T-Mobile Team
85 Ian McLeod - Française des Jeux
86 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
87 Daniel Moreno - Relax - Gam
88 David López - Caisse d'Epargne
89 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
90 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
91 Franco Pellizotti - Liquigas
92 Stef Clement - Bouygues Telecom
93 Marc De Maar - Rabobank
94 Santos González - Karpin Galicia
95 Ángel Vallejo - Relax - Gam
96 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
97 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
98 Joost Posthuma - Rabobank
99 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
100 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
101 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia
102 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
103 Karsten Kroon - Team CSC
104 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
105 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic
106 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
107 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
108 Mario Aerts - Predictor - Lotto
109 Santiago Perez - Relax - Gam
110 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
111 Carlos Castaño - Karpin Galicia
112 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
113 David Loosli - Lampre - Fondital
114 Andrea Moletta - Gerolsteiner
115 Davide Rebellin - Gerolsteiner
116 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
117 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
118 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
119 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
120 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
121 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
122 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
123 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
124 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
125 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur
126 Volodymir Gustov - Team CSC
127 Koos Moerenhout - Rabobank
128 Francesco Chicchi - Liquigas
129 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
130 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
131 Christophe Kern - Crédit Agricole
132 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
133 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
134 Cadel Evans - Predictor - Lotto
135 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
136 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
137 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
138 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
139 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
140 Iñigo Cuesta - Team CSC
141 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
142 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
143 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi
144 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
145 Chris Horner - Predictor - Lotto
146 Christian Vande Velde - Team CSC
147 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
148 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
149 Markus Fothen - Gerolsteiner
150 Tim Klinger - Gerolsteiner
151 Oscar Freire Gomez - Rabobank
152 Elia Rigotto - Team Milram
153 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
154 Martin Müller - Team Milram
155 Niki Terpstra - Team Milram
156 Bart Dockx - Predictor - Lotto
157 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
158 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
159 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
160 Jesús Hernández - Relax - Gam
161 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
162 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
163 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
164 Morris Possoni - Lampre - Fondital
165 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
166 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
167 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur
168 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
169 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
170 Fabio Sabatini - Team Milram
171 Magnus Backstedt - Liquigas
172 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi
173 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
174 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
175 Marco Marzano - Lampre - Fondital
176 Angelo Furlan - Crédit Agricole
177 Rony Martias - Bouygues Telecom
178 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
179 René Mandri - AG2r Prévoyance
180 André Greipel - T-Mobile Team
DNF Bert Roesems - Predictor - Lotto
DNF Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir


Samlet stilling efter 3. etape
1 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 28.26.56
2 Denis Menchov - Rabobank 1.06
3 Carlos Sastre - Team CSC
4 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
5 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
6 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.28
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.33
9 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 1.36
10 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 1.49
11 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.54
12 Manuel Beltrán - Liquigas 1.57
13 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
14 Chris Anker Sørensen - Team CSC 2.18
15 Franco Pellizotti - Liquigas
16 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 2.23
17 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 2.29
18 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 2.30
19 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 2.32
20 Josep Jufré - Predictor - Lotto 2.49
21 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2.57
22 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3.02
23 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 3.05
24 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 3.11
25 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 3.33
26 David López - Caisse d'Epargne
27 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.51
28 Chris Horner - Predictor - Lotto 4.10
29 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
30 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 4.47
31 Roman Kreuziger - Liquigas 4.49
32 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 4.58
33 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 5.01
34 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 5.03
35 Jesús Hernández - Relax - Gam 5.06
36 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 5.11
37 Daniel Moreno - Relax - Gam 5.16
38 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 5.29
39 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
40 Philippe Gilbert - Française des Jeux 5.46
41 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.02
42 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 6.14
43 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 6.21
44 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
45 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Joost Posthuma - Rabobank 6.49
47 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 7.12
48 Mario Aerts - Predictor - Lotto
49 René Mandri - AG2r Prévoyance 7.21
50 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.48
51 Alexandr Kolobnev - Team CSC 7.52
52 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 8.13
53 Iñigo Cuesta - Team CSC 8.20
54 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 9.11
55 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 9.20
56 Davide Rebellin - Gerolsteiner 9.22
57 Volodymir Gustov - Team CSC 9.23
58 Koos Moerenhout - Rabobank 9.38
59 Scott Davis - T-Mobile Team 9.57
60 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
61 Stef Clement - Bouygues Telecom 10.27
62 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 10.52
63 Christian Vande Velde - Team CSC 11.12
64 Christophe Kern - Crédit Agricole 11.52
65 Theo Eltink - Rabobank 12.32
66 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12.41
67 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 12.56
68 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 13.34
69 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 14.08
70 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance 14.14
71 David Loosli - Lampre - Fondital 14.16
72 Adam Hansen - T-Mobile Team 14.37
73 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 14.38
74 Stephan Schreck - T-Mobile Team 14.58
75 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic 16.01
76 Karsten Kroon - Team CSC 16.02
77 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne 16.37
78 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 17.01
79 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 17.12
80 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 17.28
81 Erik Zabel - Team Milram 18.03
82 Oscar Freire Gomez - Rabobank
83 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
84 David García - Karpin Galicia
85 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
86 Alessandro Vanotti - Liquigas 18.21
87 Michael Blaudzun - Team CSC 18.31
88 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 18.33
89 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
90 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 18.37
91 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 20.00
92 Morris Possoni - Lampre - Fondital 20.02
93 Andrea Moletta - Gerolsteiner 20.22
94 Martin Müller - Team Milram 20.53
95 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 21.28
96 Mickael Delage - Française des Jeux 21.51
97 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 21.55
98 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 21.58
99 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22.33
100 Bert Grabsch - T-Mobile Team 23.20
101 Marcus Ljungqvist - Team CSC 23.34
102 Bart Dockx - Predictor - Lotto
103 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 24.01
104 Mauro Da Dalto - Liquigas 24.35
105 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 24.58
106 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 25.54
107 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 26.18
108 Jérémy Roy - Française des Jeux 26.19
109 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 26.46
110 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 27.19
111 Santiago Perez - Relax - Gam 27.24
112 Ángel Vallejo - Relax - Gam 27.26
113 Carlos Castaño - Karpin Galicia 27.51
114 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 28.33
115 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 29.03
116 Marco Marzano - Lampre - Fondital 29.18
117 Gustavo César - Karpin Galicia 29.32
118 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
119 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
120 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 30.06
121 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 30.08
122 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
123 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 30.13
124 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 30.57
125 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 31.18
126 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 31.39
127 Marc De Maar - Rabobank 32.17
128 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 32.27
129 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam 32.56
130 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 33.26
131 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 34.53
132 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 35.18
133 Andreas Klier - T-Mobile Team 35.36
134 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 35.39
135 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 35.54
136 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 36.04
137 Alberto Ongarato - Team Milram 36.07
138 Patrick Calcagni - Liquigas 36.10
139 André Greipel - T-Mobile Team
140 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
141 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
142 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
143 Elia Rigotto - Team Milram 36.32
144 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic 36.34
145 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam 36.40
146 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
147 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 36.41
148 Tim Klinger - Gerolsteiner 37.33
149 Alessandro Petacchi - Team Milram 38.24
150 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 39.14
151 Niki Terpstra - Team Milram 39.35
152 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 39.36
153 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 39.50
154 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 40.49
155 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 41.07
156 Rony Martias - Bouygues Telecom
157 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
158 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
159 Markus Fothen - Gerolsteiner 41.30
160 Matej Jurco - Team Milram 42.02
161 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 42.11
162 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 43.52
163 Angelo Furlan - Crédit Agricole
164 André Korff - T-Mobile Team
165 Ian McLeod - Française des Jeux
166 Magnus Backstedt - Liquigas
167 Fabio Sabatini - Team Milram
168 Francesco Chicchi - Liquigas 44.12
169 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 46.21
170 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur 46.42
171 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 48.19
172 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 49.48
173 Santos González - Karpin Galicia 52.49
174 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 53.27
175 Mark Renshaw - Crédit Agricole 53.53
176 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 55.54
177 Bradley McGee - Française des Jeux 58.11
178 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 1.00.02
179 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 1.03.18
180 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 1.06.04

Points classification

1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 115 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 77
3 Erik Zabel - Team Milram 59
4 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 50
5 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 47
6 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 43
7 Philippe Gilbert - Française des Jeux 37
8 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 34
9 René Mandri - AG2r Prévoyance 32
10 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 28
11 Davide Rebellin - Gerolsteiner 26
12 Alessandro Petacchi - Team Milram 26
13 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 26
14 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 25
15 André Korff - T-Mobile Team 24
16 Angelo Furlan - Crédit Agricole 21
17 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 20
18 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 18
19 Denis Menchov - Rabobank 17
20 Cadel Evans - Predictor - Lotto 17
21 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 16
22 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 16
23 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 15
24 André Greipel - T-Mobile Team 13
25 Rony Martias - Bouygues Telecom 13
26 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
27 Alessandro Vanotti - Liquigas 12
28 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 11
29 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 11
30 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 10
31 Carlos Sastre - Team CSC 10
32 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 10
33 Mickael Delage - Française des Jeux 9
34 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 9
35 Franco Pellizotti - Liquigas 8
36 Josep Jufré - Predictor - Lotto 8
37 David García - Karpin Galicia 8
38 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 7
39 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 7
40 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 7
41 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 7
42 Francesco Chicchi - Liquigas 7
43 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 6
44 Ángel Vallejo - Relax - Gam 6
45 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 6
46 Magnus Backstedt - Liquigas 6
47 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 6
48 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6
49 Daniel Moreno - Relax - Gam 6
50 Mark Renshaw - Crédit Agricole 6
51 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 5
52 Chris Anker Sørensen - Team CSC 5
53 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 5
54 Karsten Kroon - Team CSC 4
55 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 4
56 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 4
57 David López - Caisse d'Epargne 4
58 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 4
59 Manuel Beltrán - Liquigas 3
60 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 3
61 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 3
62 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3
63 Marcus Ljungqvist - Team CSC 3
64 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 2
65 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 2
66 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
67 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 2
68 Patrick Calcagni - Liquigas 2
69 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 1
70 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
71 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
72 Scott Davis - T-Mobile Team 1
73 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 1
74 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1
75 Jérémy Roy - Française des Jeux 1
76 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1
77 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
78 Fabio Sabatini - Team Milram 1


Bjergkonkurrencen efter 7. etape
1 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 46 pts
2 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 30
3 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 29
4 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 29
5 Karsten Kroon - Team CSC 26
6 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 24
7 Ángel Vallejo - Relax - Gam 21
8 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 20
9 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 20
10 Denis Menchov - Rabobank 16
11 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
12 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 12
13 Carlos Sastre - Team CSC 10
14 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 10
15 Cadel Evans - Predictor - Lotto 8
16 Gustavo César - Karpin Galicia 8
17 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 8
18 Josep Jufré - Predictor - Lotto 7
19 Alessandro Vanotti - Liquigas 7
20 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 6
21 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 6
22 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 6
23 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
24 David López - Caisse d'Epargne 6
25 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
26 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
27 Franco Pellizotti - Liquigas 5
28 Daniel Moreno - Relax - Gam 5
29 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 5
30 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 5
31 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 4
32 Chris Anker Sørensen - Team CSC 4
33 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 4
34 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 3
35 Roman Kreuziger - Liquigas 3
36 Iñigo Cuesta - Team CSC 3
37 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2
38 René Mandri - AG2r Prévoyance 2
39 Volodymir Gustov - Team CSC 2
40 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 2
41 Marc De Maar - Rabobank 2
42 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1
43 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1
44 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 1
45 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 1
46 Joost Posthuma - Rabobank 1
47 Elia Rigotto - Team Milram 1
48 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 1


Holdkonkurrencen efter 7. etape
1 Caisse d'Epargne 85.25.42
2 Liquigas 1.10
3 Team CSC 3.16
4 Saunier Duval-Prodir 3.22
5 Predictor-Lotto 3.33
6 Euskaltel-Euskadi 3.38
7 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.47
8 AG2r Prévoyance 5.06
9 Discovery Channel 6.24
10 Rabobank 7.44
11 Karpin Galicia 11.34
12 Quickstep-Innergetic 12.14
13 Gerolsteiner 13.36
14 T-Mobile Professional Cycling 18.18
15 Relax-Gam
16 Française des Jeux 21.05
17 Lampre-Fondital 21.52
18 Andalucia-Cayasur 22.17
19 Crédit Agricole 32.10
20 Bouygues Telecom 47.33
21 Team Milram 54.13

Foto: Sirotti

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER