Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Erik Zabel svarede igen med sejr

Erik Zabel svarede igen med sejr

31. maj 2007 16:060
I dag blev 2. etape af Bayern Rundfahrt kørt. Dagens etape blev vundet af Erik Zabel (Team Milram) foran holdkammeraten Sebastian Siedler.

Team CSCs Stuart O' Grady tog endnu en podieplacering i løbet, da han blev nummer 3. T-Mobiles unge U23 verdensmester Gerald Ciolek blev nummer fire.


Resultat af 2. etape
1 Erik Zabel - Team Milram 4.31.07 (41.56 km/t)
2 Sebastian Siedler - Team Milram
3 Stuart O'Grady - Team CSC
4 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
5 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
6 Javier Benitez Pomares - Benfica
7 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
8 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
9 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
10 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
11 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon
12 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
13 Christian Murro - Tenax Salmilano
14 René Weissinger - Team Volksbank
15 Gerhard Trampusch - Team Volksbank
16 Bert Grabsch - T-Mobile Team
17 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon
18 Marcel Sieberg - Team Milram
19 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
20 Frank Schleck - Team CSC
21 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
22 Jens Voigt - Team CSC
23 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
24 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
25 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
26 Karsten Kroon - Team CSC
27 Andreas Klöden - Astana
28 Andreas Klier - T-Mobile Team
29 Florian Stalder - Team Volksbank
30 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
31 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
32 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
33 Sebastian Skiba - Intel - Action
34 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
35 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
36 Renato Silva - Benfica
37 Ralf Grabsch - Team Milram
38 Jure Golcer - Tenax Salmilano
39 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
40 Stephan Schreck - T-Mobile Team
41 Benoît Salmon - Agritubel
42 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
43 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
44 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
45 Helder Miranda - Benfica
46 Nicki Sørensen - Team CSC
47 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
48 Matthias Kessler - Astana
49 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
50 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
51 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
52 Carlos Sastre Candil - Team CSC
53 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
54 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
55 Michael Schär - Astana 38.00
56 Alexey Kolessov - Astana
57 Daniel Navarro Garcia - Astana
58 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
59 David Kopp - Gerolsteiner
60 Jan Valach - Elk Haus - Simplon
61 Rui Costa - Benfica
62 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
63 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
64 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
65 Enrico Poitschke - Team Milram
66 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
67 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
68 Harald Morscher - Team Volksbank
69 Björn Schröder - Team Milram
70 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
71 Samuel Plouhinec - Agritubel
72 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
73 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon
74 Thomas Frei - Astana
75 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
76 Evgeniy Sladkov - Astana 1.56.00
77 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
78 Denis Robin - Agritubel
79 Bartosz Huzarski - Intel - Action
80 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
81 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
82 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
83 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
84 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon 3.11.00
85 Peter Wrolich - Gerolsteiner
86 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
87 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
88 André Korff - T-Mobile Team
89 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
90 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
91 Anders Lund - Team CSC
92 Lukasz Bodnar - Intel - Action
93 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges 5.31.00
94 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
95 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
96 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
97 Aivaras Baranauskas - Agritubel
98 Gerrit Glomser - Team Volksbank
99 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
100 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano
101 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 5.49.00
102 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 6.21.00
103 Sebastian Schwager - Team Milram
104 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
105 André Schulze - Team Wiesenhof Felt
106 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.11.00
107 Linas Balciunas - Agritubel
108 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
109 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
110 Dariusz Rudnicki - Intel - Action
111 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta
112 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
113 Hans Dekkers - Agritubel
114 Carlo Westphal - Gerolsteiner
115 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.22.00
116 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon 9.24.00
117 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon


Samlet stilling efter 2. etape
1 Erik Zabel - Team Milram 9.12.48
2 Stuart O'Grady - Team CSC
3 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 0.01
4 Sebastian Siedler - Team Milram 0.04
5 Jens Voigt - Team CSC 0.07
6 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 0.09
7 Javier Benitez Pomares - Benfica 0.10
8 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
9 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
10 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
11 René Weissinger - Team Volksbank
12 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon
13 Gerhard Trampusch - Team Volksbank
14 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
15 Bert Grabsch - T-Mobile Team
16 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
17 Renato Silva - Benfica
18 Marcel Sieberg - Team Milram
19 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
20 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
21 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
22 Frank Schleck - Team CSC
23 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon
24 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
25 Christian Murro - Tenax Salmilano
26 Andreas Klier - T-Mobile Team
27 Benoît Salmon - Agritubel
28 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
29 Florian Stalder - Team Volksbank
30 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
31 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
32 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
33 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
34 Nicki Sørensen - Team CSC
35 Karsten Kroon - Team CSC
36 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
37 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
38 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
39 Stephan Schreck - T-Mobile Team
40 Sebastian Skiba - Intel - Action
41 Matthias Kessler - Astana
42 Helder Miranda - Benfica
43 Jure Golcer - Tenax Salmilano
44 Carlos Sastre Candil - Team CSC
45 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
46 Ralf Grabsch - Team Milram
47 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
48 Andreas Klöden - Astana
49 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
50 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
51 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
52 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
53 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
54 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
55 David Kopp - Gerolsteiner 0.44
56 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 0.46
57 Michael Schär - Astana
58 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta 0.48
59 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
60 Alexey Kolessov - Astana
61 Rui Costa - Benfica
62 Samuel Plouhinec - Agritubel
63 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
64 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
65 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon
66 Thomas Frei - Astana
67 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
68 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
69 Daniel Navarro Garcia - Astana
70 Harald Morscher - Team Volksbank
71 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
72 Jan Valach - Elk Haus - Simplon
73 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
74 Enrico Poitschke - Team Milram
75 Björn Schröder - Team Milram
76 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 2.01
77 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 2.04
78 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 2.06
79 Evgeniy Sladkov - Astana
80 Denis Robin - Agritubel
81 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
82 Bartosz Huzarski - Intel - Action
83 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
84 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 3.21
85 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon
86 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
87 André Korff - T-Mobile Team
88 Peter Wrolich - Gerolsteiner
89 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
90 Anders Lund - Team CSC
91 Lukasz Bodnar - Intel - Action
92 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
93 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 5.38
94 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 5.39
95 Aivaras Baranauskas - Agritubel
96 Gerrit Glomser - Team Volksbank 5.41
97 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
98 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
99 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
100 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
101 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 5.59
102 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 6.21
103 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 6.26
104 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 6.31
105 Sebastian Schwager - Team Milram
106 Hans Dekkers - Agritubel 9.21
107 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
108 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
109 Dariusz Rudnicki - Intel - Action
110 Linas Balciunas - Agritubel
111 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta
112 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
113 Carlo Westphal - Gerolsteiner
114 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.31
115 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.32
116 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon 9.34
117 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon


Pointkonkurrencen efter 2. etape

1 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 9 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 7
3 Stuart O'Grady - Team CSC 7
4 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 5
5 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 5
6 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 5
7 Sebastian Siedler - Team Milram 4
8 Jens Voigt - Team CSC 3
9 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 3
10 David Kopp - Gerolsteiner 3
11 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 2
12 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2
13 Michael Schär - Astana 2
14 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 2
15 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
16 Aivaras Baranauskas - Agritubel 2
17 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 1
18 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1
19 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape

1 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 7 pts
2 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon 6
3 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 5
4 Michael Schär - Astana 3
5 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 3
6 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 2
7 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 2
8 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
9 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1
10 Matthias Kessler - Astana 1
11 Andreas Matzbacher - Team Volksbank 1
12 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Team Milram 27.38.05
2 Team CSC
3 Team Volksbank
4 T-Mobile Professional Cycling
5 Benfica
6 Intel-Action
7 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
8 Team Wiesenhof Felt
9 Tenax-Menikini
10 Team 3C-Gruppe Lamonta
11 Team Regiostrom-Senges
12 Gerolsteiner 0.38
13 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
14 Elk Haus-Simplon
15 Astana
16 Agritubel 2.34
17 Heinz von Heiden Focus 3.49

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS