Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Esbjerg-ryttere håber på VM og OL-billetter

Esbjerg-ryttere håber på VM og OL-billetter

25. marts 2007 18:570
En lang vinter med mange sure træningstimer er ved at være slut, det blev i denne weekend markeret i Thyregod med klubbens årlige træningslejr, hvor de fleste af klubbens ryttere og ledere var samlet.

Samlingen der gennem mange år har været brugt på skillepunkt mellem vinter og sommer har i år været præget at det gode vejr, og har givet rytterne optimale forhold for at komme på landevejen i stedet for rullerne i klubbens træningslokale. Esbjerg Cykel Ring har her i foråret har stor tilgang af nye ryttere, ikke mindst i de mindre drenge/ pigeklasserne og her har samlingen været rigtig godt, da mange af de nye ryttere først nu har haft muligheden for at komme med på landevejen sammen med de lidt mere etablerede ryttere.

Træningslejren er også en markering af, at træningen nu skifter fra klublokalerne til landevejen, og at de sidste forberedelser til den forestående sæson nu intensiveres på landevejen, og rytterne kan tilpasse sig de nye træningsforhold inden sæsonen åbnes den 1. april ved de Syd og Sønderjyske klubbers åbningsløb i Vejen.

Mange af ECRs ryttere deltager dog ikke i årets første landevejsløb, da klubben har valgt at lægge endnu en træningslejr i ugen op til påske på solskins øen Mallorca. Her vil rytterne få mulighed for at bruge en uge til at pudse formen af i et terræn alle ryttere sukker efter i Danmark. Når rytterne så efter Påske vender tilbage har man kun en uge inden den rigtige løbssæson starter med Esbjergs eget store landevejsløb, der afvikles søndag den 15. april med start og mål i Darum.

Jeppe Lykke Nielsen, der er inde i billedet til Ungdoms OL, er netop vendt hjem fra Mallorca, hvor han sammen med DCU og 8 OL Kandidater har brugt 8 dage til at overbevise DCU om, at det ikke er tilfældigt, at Esbjerg-rytteren er med i dette selskab, og Jeppe Lykke Nielsen skuffede da heller ikke ECR og DCU, så da han natten mellem lørdag og søndag vendte tilbage kunne han fortælle, at han nu er mellem de sidste 6 ryttere, der skal dyste om de 3 Ungdoms OL billetter.

Også ECRs 2 landsholds piger har brugt den forgangne uge på Mallorca, og de kommer hjem til en periode, hvor de skal overbevise DCU om, at de skal med til VM for juniorryttere i Mexico til sommer. Begge piger Karina H. Nielsen (billedet) og Pernille Vork er med i landstrænerens planer, men det er her i foråret op til pigerne, at vise at de er gode nok. De skal ske ved at de tager til Tyskland, hvor de i april skal køre 3 tyske Bundesligaløb, og resultaterne her skal vise, om de kommer med til VM.
Læs også
Prudhomme vil gentage "folkelig succes" med ny Tour-start
DEL
INFO
VM - Juniorer
Nyheder
KOMMENTARER

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Alpecin-Deceuninck

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Arkea Samsic

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Circus - Wanty

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lidl - Trek

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Soudal - Quick Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM-Firmenich

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jayco AlUla

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger