Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Etapesejr til Boasson Hagen i Norge

Etapesejr til Boasson Hagen i Norge

09. juni 2006 18:390

Annonce

Stortalentet Edvald Boasson Hagen (Team Maxbo Bianchi) vandt i dag 3. etape af Norges største etapeløb Ringerike GP. Den norske rytter slog Fedrik Ericsson (Team Cykelcity.se) i spurten.

Løbets 3. etape var af arrangørerne udpeget til løbets kongeetape med 166,5 kuperede kilometer og sluttede med en hård stigning op til mål. Til gengæld bød etapen på 29 plusgrader og sol fra en skyfri himmel.

Allerede efter 10 km lykkedes det for en godt kørende Michael Reihs at komme af sted i et udbrud. De to ryttere arbejdede godt sammen og var halvvejs på etapen oppe at have et forspring på over 8 min. til hovedfeltet, der dog til sidste ende hentede de to ryttere.

Bedste danske rytter på etapen blev Team GLS Thomas Oredsson, der kom ind på en syvendeplads. Kort efter fulgte Jacob Moe Rasmussen og Lasse Bøchman. Unibet-Davo rytteren Glenn Bak kom ind som nummer 21, mens Team Designa Køkkens bedste, Andreas Frisch, blev nummer 22 på etapen.

Team GLS har stadig tre mand i top-12 i den samlede stilling med Lasse Bøchmann som bedst placerede på en samlet sjetteplads.

Løbet føres nu af Berchenbosch Maint (Team Regionstrom Serges) med fire sekunder ned til Gabriel Rasch (Team Maxbo Bianchi).


Resultat af 3. etape af Ringerike GP
1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Maxbo Bianchi 4.24.22
2 Fredrik Ericsson (Swe) Team Cyklcity.se 0.07
3 Maint Berkenbosch (Ned) Team Regiostrom Senges 0.17
4 Gabriel Rasch (Nor) Team Maxbo Bianchi
5 Robert Østerling (Swe) Team Cyklcity.se 0.25
6 Christopher Myhre (Nor) Team Maxbo Bianchi 0.27
7 Thomas Oredsson (Den) Team GLS
8 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Maxbo Bianchi 0.32
9 Pieter Jacobs (Bel) Team Unibet-Davo
10 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Unibet-Davo
11 Jacob Moe Rasmussen (Den) Team GLS 0.35
12 Lasse Bøchman (Den) Team GLS 0.39
13 Tamas Lengyel (Hun) Team Sparebanken Vest 0.41
14 Aleksejs Saramotins (Lat) Team Rietumu Bank Riga 0.50
15 Lucas Person (Swe) Team Mälarenergi
16 Gunnar Eidsheim (Nor) Team Sparebanken Vest 1.02
17 Martin Prazdnovsky (Svk) Team Sparebanken Vest
18 Martin Mortensen (Den) Team Herning Elite 1.10
19 Christian Heule (Swi) Stevens Racing Team 1.19
20 Alf Roger Holme (Nor) Eidsvoll SK, Mix
21 Glenn Bak (Den) Team Unibet-Davo
22 Andreas Frisch (Den) Team Designa Køkken
23 Tom Larsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 1.33
24 Morten Hegreberg (Nor) Team Sparebanken Vest
25 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens
26 Lars Werenberg (Den) Team Kvickly Odder Elite 1.37
27 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk 1.42
28 Andreas Sand (Nor) BOC Elite Mix
29 Tim Van Nuffel (Bel) Stevens Racing Team 1.44
30 Nikolaj Knudsen (Den) Team Herning Elite
31 Henrik Åbom (Swe) MA Speedwear Borås 1.53
32 Lars Kristian Johnsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 1.56
33 Kalle Sandell (Swe) Team Mälarenergi 2.12
34 Andrei Mustonen (Est) Team Kalev Chocolate 2.28
35 Lars Ragnar Manengen (Nor) Lillehammer Cykleklubb 2.36
36 Jochim Bøhler (Nor) Team Maxbo Bianchi
37 Trond Kristian Schweder (Nor) BOC Elite Mix 3.04
38 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cyklcity.se 3.27
39 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk 3.52
40 Stian Remme (Nor) Team Sparebanken Vest 4.21
41 Laurent Arn (Swi) Team Rietumu Bank Riga 5.36
42 Martin Hansen (Den) Team Herning Elite
43 Jamar Jermakov (Est) Team Kalev Chocolate 6.09
44 Greg Saw (Nor) CK Sør Mix 6.13
45 Thomas Andersen (Nor) Grenland Elite 6.15
46 Torgeir Folkestad (Nor) Fana IL Mix 6.21
47 Konstantin Schubert (Ger) Team Regiostrom Senges
48 Kristian Fløysvik (Nor) Sandnes Mix
49 Elnathan Heizmann (Ger) Team Regiostrom Senges
50 Martin Bratland (Nor) Lørenskog Mix
51 Håvard Nybø (Nor) Glud & Marstrand Horsens 6.25
52 Alexander Kristoff (Nor) Glud & Marstrand Horsens 6.36
53 Artis Roze (Lat) Team Rietumu Bank Riga 6.41
54 Kristian Ellertsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 6.57
55 Morten Christiansen (Nor) Team Sparebanken Vest
56 Michael Larsen (Den) Team Herning Elite
57 Jon Øystein Bergseth (Nor) Sandnes Mix 7.04
58 Benjamin Hill (Ger) Stevens Racing Team 7.08
59 Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Elite 7.15
60 Kenneth Solheim (Nor) CK Sør Mix
61 Joern Henrik Toresen (Nor) Lørenskog Mix 7.30
62 Stian Sommerseth (Nor) Team Maxbo Bianchi 7.38
63 Tormod Haugstad (Nor) Lillehammer Cykleklubb 7.46
64 Kristian House (GBr) Recycling.co.uk
65 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk
66 Lars Ove Thoresen (Nor) Lørenskog Mix 7.50
67 Chris Newton (GBr) Recycling.co.uk 8.24
68 Jarle Wermskog (Nor) BOC Elite Mix 8.34
69 Stijn Ennekens (Bel) Team Unibet-Davo 8.54
70 Michael Larsen (Den) Team Designa Køkken 9.54
71 Thomas De Gendt (Bel) Team Unibet-Davo 10.07
72 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Køkken 10.35
73 Even Chiodera (Nor) BOC Elite Mix 10.45
74 Normunds Lasis (Lat) Team Rietumu Bank Riga 10.50
75 Kalvis Eisaks (Lat) Team Rietumu Bank Riga 11.12
76 Espen Skoglund (Nor) Team NOR 11.34
77 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom Senges
78 Christian Knørr (Den) Team Herning Elite 11.42
79 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken
80 Dale Appleby (GBr) Recycling.co.uk 12.46
81 Anders B. Hansen (Den) Team GLS 12.58
82 Hans Fredrik Hellebergshaugen (Nor) Eidsvoll SK, Mix
83 Christian Skjerping Madsen (Nor) Grenland Elite 15.21
84 Stig Løkken (Nor) Lørenskog Mix 16.37
85 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens 18.06
86 Andri Lebedev (Est) Team Kalev Chocolate
87 Mattias Carlzon (Swe) MA Speedwear Borås
88 Geir Bisgård (Nor) CK Sør Mix
89 Jef De Boeck (Bel) Team Unibet-Davo
90 Geir Inge Berg (Nor) Sandnes Mix
91 Ola Magnus Laugeland (Nor) Sandnes Mix
92 Nils Einar Grutle (Nor) Fana IL Mix
93 Marcus Svensson (Swe) Team Mälarenergi
94 Ole Jørgen Braaten (Nor) Lørenskog Mix
95 Ove Nilsson (Swe) MA Speedwear Borås
96 Martin Erlandsson (Swe) MA Speedwear Borås
97 Mart Ojavee (Est) Team Kalev Chocolate
98 Morten Marthinsen (Nor) Grenland Elite
99 Jens Mouris (Ned) Team Regiostrom Senges
100 Viktor Renäng (Swe) Team Regiostrom Senges
101 Christoffer Berggren (Nor) Team NOR
102 Alex Gustafsson (Swe) Team Kvickly Odder Elite
103 Kent Håkon Olsen (Nor) Fana IL Mix
104 Jimmy Hansen (Den) Team GLS
105 Peter Presslauer (Aut) Stevens Racing Team
106 Jørn Fjeldavlie (Nor) Grenland Elite
107 Atle Ekenberg (Nor) Lillehammer Cykleklubb
108 Michael Skelde (Den) Glud & Marstrand Horsens
109 Daniel Foder (Den) Team Designa Køkken
110 Jonas Pettersson (Swe) Team Cyklcity.se 19.11
111 Jonas Landström (Swe) Team Cyklcity.se
112 Andrè Steensen (Den) Glud & Marstrand Horsens 19.26
113 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken 19.34
114 Anders Hvideberg (Nor) Team NOR
115 Priit Raudsepp (Est) Team Kalev Chocolate
116 Pål Bjørke (Nor) CK Sør Mix 20.22
117 Edward Sævland (Nor) Sandnes Mix 21.14
118 Filip Rudenstam (Swe) Team Cyklcity.se 22.07
119 Jacob Kodrup (Den) Team Kvickly Odder Elite 22.55
120 Martin Adelfred (Den) Team Kvickly Odder Elite
121 Kristian Platou (Nor) Team NOR 23.28
122 Stian Lersveen (Nor) Lillehammer Cykleklubb
123 Bent Inge Bakke (Nor) Sandnes Mix 24.05

Samlet stilling efter 3. etape af Ringerike GP
1 Maint Berkenbosch (Ned) Team Regiostrom Senges 12.21.39
2 Gabriel Rasch (Nor) Team Maxbo Bianchi 0.04
3 Tamas Lengyel (Hun) Team Sparebanken Vest 0.36
4 Martin Prazdnovsky (Svk) Team Sparebanken Vest 0.49
5 Fredrik Ericsson (Swe) Team Cyklcity.se 1.05
6 Lasse Bøchman (Den) Team GLS 1.07
7 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Maxbo Bianchi 1.22
8 Thomas Oredsson (Den) Team GLS 1.29
9 Christopher Myhre (Nor) Team Maxbo Bianchi
10 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Unibet-Davo 1.30
11 Pieter Jacobs (Bel) Team Unibet-Davo
12 Jacob Moe Rasmussen (Den) Team GLS 1.33
13 Robert Østerling (Swe) Team Cyklcity.se 1.40
14 Aleksejs Saramotins (Lat) Team Rietumu Bank Riga 1.48
15 Morten Hegreberg (Nor) Team Sparebanken Vest 1.53
16 Lucas Person (Swe) Team Mälarenergi 2.12
17 Glenn Bak (Den) Team Unibet-Davo 2.17
18 Gunnar Eidsheim (Nor) Team Sparebanken Vest 2.20
19 Alf Roger Holme (Nor) Eidsvoll SK, Mix 2.26
20 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Maxbo Bianchi
21 Lars Werenberg (Den) Team Kvickly Odder Elite 2.39
22 Andreas Frisch (Den) Team Designa Køkken 2.49
23 Tom Larsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 2.55
24 Evan Oliphant (GBr) Recycling.co.uk 3.02
25 Roy Hegreberg (Nor) Glud & Marstrand Horsens 3.03
26 Martin Mortensen (Den) Team Herning Elite 3.04
27 Nikolaj Knudsen (Den) Team Herning Elite 3.09
28 Andreas Sand (Nor) BOC Elite Mix 3.12
29 Henrik Åbom (Swe) MA Speedwear Borås 3.23
30 Lars Kristian Johnsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 3.35
31 Kalle Sandell (Swe) Team Mälarenergi 4.06
32 Lars Ragnar Manengen (Nor) Lillehammer Cykleklubb 4.30
33 Jochim Bøhler (Nor) Team Maxbo Bianchi 4.50
34 Robin Sharman (GBr) Recycling.co.uk 4.54
35 Andrei Mustonen (Est) Team Kalev Chocolate 4.59
36 Trond Kristian Schweder (Nor) BOC Elite Mix 5.18
37 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cyklcity.se 5.21
38 Stian Remme (Nor) Team Sparebanken Vest 5.43
39 Elnathan Heizmann (Ger) Team Regiostrom Senges 6.04
40 Håvard Nybø (Nor) Glud & Marstrand Horsens 6.40
41 Martin Hansen (Den) Team Herning Elite 7.06
42 Thomas Andersen (Nor) Grenland Elite 7.50
43 Martin Bratland (Nor) Lørenskog Mix 7.56
44 Torgeir Folkestad (Nor) Fana IL Mix 8.10
45 Jamar Jermakov (Est) Team Kalev Chocolate 8.18
46 Christian Heule (Swi) Stevens Racing Team
47 Artis Roze (Lat) Team Rietumu Bank Riga 8.20
48 Alexander Kristoff (Nor) Glud & Marstrand Horsens 8.30
49 Kristian Fløysvik (Nor) Sandnes Mix
50 Kristian Ellertsen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 8.32
51 Morten Christiansen (Nor) Team Sparebanken Vest
52 Benjamin Hill (Ger) Stevens Racing Team 9.02
53 Michael Larsen (Den) Team Herning Elite 9.06
54 Rob Partridge (GBr) Recycling.co.uk 9.08
55 Kristian House (GBr) Recycling.co.uk 9.11
56 Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland Elite 9.24
57 Stijn Ennekens (Bel) Team Unibet-Davo 9.52
58 Stian Sommerseth (Nor) Team Maxbo Bianchi
59 Lars Ove Thoresen (Nor) Lørenskog Mix 10.04
60 Joern Henrik Toresen (Nor) Lørenskog Mix 10.13
61 Rene Jørgensen (Den) Team Designa Køkken 11.33
62 Greg Saw (Nor) CK Sør Mix 12.25
63 Tormod Haugstad (Nor) Lillehammer Cykleklubb 13.04
64 Kenneth Solheim (Nor) CK Sør Mix 13.21
65 Christian Knørr (Den) Team Herning Elite 13.56
66 Anders B. Hansen (Den) Team GLS 14.20
67 Michael Larsen (Den) Team Designa Køkken 14.47
68 Konstantin Schubert (Ger) Team Regiostrom Senges 15.53
69 Chris Newton (GBr) Recycling.co.uk 15.56
70 Dale Appleby (GBr) Recycling.co.uk 16.19
71 Kalvis Eisaks (Lat) Team Rietumu Bank Riga 17.18
72 Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken 18.31
73 Michael Skelde (Den) Glud & Marstrand Horsens 19.31
74 Markus Eichler (Ger) Team Regiostrom Senges 19.39
75 Andri Lebedev (Est) Team Kalev Chocolate 19.58
76 Geir Inge Berg (Nor) Sandnes Mix 20.15
77 Andrè Steensen (Den) Glud & Marstrand Horsens 20.48
78 Christian Skjerping Madsen (Nor) Grenland Elite 20.57
79 Kent Håkon Olsen (Nor) Fana IL Mix 20.58
80 Jarle Wermskog (Nor) BOC Elite Mix 21.20
81 Anders Hvideberg (Nor) Team NOR 22.14
82 Daniel Foder (Den) Team Designa Køkken 22.39
83 Even Chiodera (Nor) BOC Elite Mix 23.42
84 Hans Fredrik Hellebergshaugen (Nor) Eidsvoll SK, Mix 23.50
85 Mattias Carlzon (Swe) MA Speedwear Borås 24.02
86 Marcus Svensson (Swe) Team Mälarenergi 24.12
87 Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens 25.07
88 Stig Løkken (Nor) Lørenskog Mix 25.55
89 Jonas Landström (Swe) Team Cyklcity.se 26.00
90 Jens Erik Madsen (Den) Team Designa Køkken 28.45
91 Tim Van Nuffel (Bel) Stevens Racing Team 28.53
92 Bent Inge Bakke (Nor) Sandnes Mix 29.49
93 Mart Ojavee (Est) Team Kalev Chocolate 29.52
94 Ole Jørgen Braaten (Nor) Lørenskog Mix
95 Jens Mouris (Ned) Team Regiostrom Senges 31.01
96 Jon Øystein Bergseth (Nor) Sandnes Mix 31.59
97 Normunds Lasis (Lat) Team Rietumu Bank Riga 32.19
98 Priit Raudsepp (Est) Team Kalev Chocolate 32.29
99 Jørn Fjeldavlie (Nor) Grenland Elite 33.27
100 Atle Ekenberg (Nor) Lillehammer Cykleklubb
101 Filip Rudenstam (Swe) Team Cyklcity.se 33.33
102 Jonas Pettersson (Swe) Team Cyklcity.se 34.32
103 Geir Bisgård (Nor) CK Sør Mix 36.00
104 Laurent Arn (Swi) Team Rietumu Bank Riga 36.16
105 Martin Adelfred (Den) Team Kvickly Odder Elite 38.16
106 Jimmy Hansen (Den) Team GLS 39.26
107 Thomas De Gendt (Bel) Team Unibet-Davo 41.01
108 Christoffer Berggren (Nor) Team NOR 41.37
109 Kristian Platou (Nor) Team NOR 45.38
110 Nils Einar Grutle (Nor) Fana IL Mix 46.52
111 Viktor Renäng (Swe) Team Regiostrom Senges 47.11
112 Morten Marthinsen (Nor) Grenland Elite 47.59
113 Martin Erlandsson (Swe) MA Speedwear Borås 48.20
114 Peter Presslauer (Aut) Stevens Racing Team 48.50
115 Jef De Boeck (Bel) Team Unibet-Davo 49.00
116 Espen Skoglund (Nor) Team NOR 51.13
117 Ola Magnus Laugeland (Nor) Sandnes Mix 51.27
118 Alex Gustafsson (Swe) Team Kvickly Odder Elite 56.56
119 Edward Sævland (Nor) Sandnes Mix 57.10
120 Pål Bjørke (Nor) CK Sør Mix 57.18
121 Ove Nilsson (Swe) MA Speedwear Borås 1.02.07
122 Jacob Kodrup (Den) Team Kvickly Odder Elite 1.07.45
123 Stian Lersveen (Nor) Lillehammer Cykleklubb 1.08.33

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR