Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Etapesejr til Claus Møllers holdkammerat

Etapesejr til Claus Møllers holdkammerat

06. august 2007 19:410

Claus Michael Møllers portugisiske mandskab Barbot-Halcon vandt i dag anden etape af Volta a Portugal, da Francisco José Torres vandt feltets massespurt foran gårsdagens etapevinder Paride Grillo (Ceramica Panaria-Navigare). Treer blev Martin Garrido (Duja-Tavira).

Claus Michael Møller var med feltet hjem og blev nummer 28 på etapen.

Resultat af 2. Etape
1 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 4.13.43 (39.8 km/t)
2 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
3 Martin Garrido - Duja-Tavira
4 Marco Bandiera - Lampre-Fondital
5 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule
6 Javier Benitez - Benfica
7 Fabrizio Guidi - Barloworld
8 Bruno Neves - LA MSS
9 Joaquin Sobrino - Relax-GAM
10 Candido Barbosa - Liberty Seguros
11 Giosuè Bonomi - Barloworld
12 Mauro Santambrogio - Lampre-Fondital
13 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital
14 Luciano Pagliarini - Saunier Duval-Prodir
15 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon
16 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista
17 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
18 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias
19 Hugo Sabido - Barloworld
20 Nelson Vitorino - Duja-Tavira
21 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia
22 Angel Edo - Vitoria-ASC
23 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
24 Pedro Cardoso - LA MSS
25 Tiago Machado - Riberalves-Boavista
26 Isidro Nozal - Karpin-Galicia
27 Michael Lange - Team Slipstream
28 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon
29 Oscar Sevilla - Relax-GAM
30 José Azevedo - Benfica
31 Luis Fernandez - Karpin-Galicia
32 Hernani Broco - Liberty Seguros
33 Bruno Pires - LA MSS
34 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista
35 Jose Rodrigues - Vitoria-ASC
36 Carlos Nozal - Liberty Seguros
37 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis
38 David Blanco - Duja-Tavira
39 Pedro Lopes - Benfica
40 Angel Vicioso - Relax-GAM
41 Hector Guerra - Liberty Seguros
42 Rui Sousa - Liberty Seguros
43 JoséA. Pecharroman - Benfica
44 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias
45 Jesus Buendia - Barbot-Halcon
46 Francois Parisien - Team Slipstream
47 John-Lee Augustyn - Barloworld
48 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital
49 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias
50 Xavier Tondo - LA MSS
51 Krassimir Vasilev - Duja-Tavira
52 Danny Pate - Team Slipstream
53 Alexis Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis
54 Francisco Mancebo - Relax-GAM
55 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros
56 Juan Gomis - Vitoria-ASC
57 Gaizka Lasa - Karpin-Galicia
58 Ricardo Mestre - Duja-Tavira
59 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loule
60 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias
61 Joao Cabreira - LA MSS
62 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista
63 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
64 JonathanP. McCarty - Team Slipstream
65 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia
66 Bruno Castanheira - Benfica
67 Angel Vazquez - LA MSS
68 Celio Sousa - Riberalves-Boavista
69 Mikel Pradera - Benfica
70 Julian Atehortua - Ceramica Flaminia
71 Javier Ramirez - Fuerteventura-Canarias
72 JuanFco. Mouron - Karpin-Galicia
73 Pedro Arreitunandia - Barloworld
74 Thomas Peterson - Team Slipstream
75 DailosManuel Diaz - Fuerteventura-Canarias
76 Danail Petrov - Benfica
77 Hugo Vitor - Riberalves-Boavista
78 Ezequiel Mosquera - Karpin-Galicia
79 Carlos Pinho - Barbot-Halcon
80 Paulo Barroso - Vitoria-ASC
81 Joaquim Andrade - Fercase/Rota Dos Moveis
82 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
83 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista
84 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loule
85 Javier Megias - Saunier Duval-Prodir
86 JoseAlberto Benitez - Saunier Duval-Prodir
87 Hélder Magalhães - Riberalves-Boavista
88 Jan Hruska - Relax-GAM
89 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
90 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir
91 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare
92 Hubert Krys - Ceramica Flaminia
93 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
94 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias
95 Jason Donald - Team Slipstream
96 Rafael Serrano - Saunier Duval-Prodir
97 Jorge Perez - Relax-GAM
98 Ricardo Martins - Fercase/Rota Dos Moveis
99 Claudio Faria - LA MSS
100 Rui Lavarinhas - Benfica
101 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
102 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
103 Pablo Urtasun - Liberty Seguros
104 Gilberto Sampaio - Vitoria-ASC 0.26
105 Gustavo Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis
106 Lucas Euser - Team Slipstream 0.29
107 Jorge Garcia - Relax-GAM
108 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 0.34
109 Rui Sa - Barbot-Halcon 0.35
110 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loule
111 Denis Kudashev - Relax-GAM
112 José Sousa - Vitoria-ASC
113 Marco Cunha - Madeinox-Bric-Loule
114 Pedro Hermida - Madeinox-Bric-Loule 0.41
115 André Vital - Madeinox-Bric-Loule
116 Pedro Costa - Vitoria-ASC 0.50
117 Helder Miranda - Benfica
118 Bruno Barbosa - Fercase/Rota Dos Moveis
119 Afonso Azevedo - LA MSS
120 MarcosA. Serrano - Karpin-Galicia
121 LuisFelipe Laverde - Ceramica Panaria-Navigare
122 Alberto Fernandez - Saunier Duval-Prodir
123 Jesus DelNero - Saunier Duval-Prodir
124 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare
125 JoseA. Garrido - LA MSS
126 Daniel Petrov - Duja-Tavira
127 Rui Pinto - Barbot-Halcon
128 JoseRafael Martinez - Relax-GAM
129 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia
130 Pedro Barnabe - Fercase/Rota Dos Moveis
131 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
132 Micael Isidoro - Vitoria-ASC
133 Diego Caccia - Barloworld
134 Antonio Jesus - Liberty Seguros
135 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista
136 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital
137 Blake Caldwell - Team Slipstream
138 David Livramento - Duja-Tavira 1.30
139 Alexander Oliveira - Barbot-Halcon
140 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule 1.48
141 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule
142 William Frischkorn - Team Slipstream 2.34
143 David Loosli - Lampre-Fondital 3.21
144 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 4.51
145 JamesLewis Perry - Barloworld
146 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 5.26
147 Marcio Correia - Fercase/Rota Dos Moveis 8.07
148 Matteo Bono - Lampre-Fondital
149 Daniele Colli - Ceramica Panaria-Navigare
150 Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare
151 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital 10.47
152 Luis Bartolomeu - Duja-Tavira
153 JoseM. Cuesta - Fercase/Rota Dos Moveis
154 Luis Silva - Duja-Tavira
155 Enrique Salgueiro - Karpin-Galicia
156 Raul Alarcon - Saunier Duval-Prodir

Samlet klassement efter 2. Etape
1 Martin Garrido - Duja-Tavira 9.05.54
2 Xavier Tondo - LA MSS 0.06
3 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
4 Hector Guerra - Liberty Seguros 0.07
5 Tiago Machado - Riberalves-Boavista
6 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 0.13
7 JoséA. Pecharroman - Benfica
8 Oscar Sevilla - Relax-GAM
9 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 0.16
10 David Blanco - Duja-Tavira
11 José Azevedo - Benfica 0.17
12 Ricardo Martins - Fercase/Rota Dos Moveis 0.18
13 Juan Gomis - Vitoria-ASC
14 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 0.19
15 Joao Cabreira - LA MSS
16 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 0.20
17 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista 0.21
18 Candido Barbosa - Liberty Seguros
19 Hugo Sabido - Barloworld 0.22
20 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia
21 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon 0.23
22 Danny Pate - Team Slipstream
23 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 0.25
24 Pedro Cardoso - LA MSS 0.27
25 Angel Vicioso - Relax-GAM
26 John-Lee Augustyn - Barloworld 0.29
27 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canarias
28 Francisco Mancebo - Relax-GAM
29 Luis Fernandez - Karpin-Galicia 0.30
30 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 0.31
31 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare 0.32
32 Fabrizio Guidi - Barloworld
33 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias
34 Ricardo Mestre - Duja-Tavira
35 Pedro Lopes - Benfica 0.33
36 Danail Petrov - Benfica
37 Francois Parisien - Team Slipstream
38 Enrico Franzoi - Lampre-Fondital
39 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 0.34
40 Santos Gonzalez - Karpin-Galicia 0.35
41 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
42 David Muñoz - Fuerteventura-Canarias
43 Jonathan P. McCarty - Team Slipstream 0.36
44 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare 0.37
45 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir
46 Bruno Castanheira - Benfica
47 Mikel Pradera - Benfica 0.38
48 Carlos Nozal - Liberty Seguros
49 Nelson Vitorino - Duja-Tavira
50 Pedro Arreitunandia - Barloworld
51 Alexis Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 0.40
52 Hernani Broco - Liberty Seguros 0.41
53 Krassimir Vasilev - Duja-Tavira
54 Jesus Buendia - Barbot-Halcon
55 Bruno Neves - LA MSS 0.42
56 Javier Ramirez - Fuerteventura-Canarias 0.43
57 Bruno Pires - LA MSS 0.45
58 Carlos Pinho - Barbot-Halcon
59 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 0.46
60 Javier Megias - Saunier Duval-Prodir 0.47
61 Paulo Barroso - Vitoria-ASC
62 DailosManuel Diaz - Fuerteventura-Canarias 0.48
63 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 0.49
64 JoseAlberto Benitez - Saunier Duval-Prodir
65 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loule
66 Rui Sousa - Liberty Seguros 0.51
67 Marco Bandiera - Lampre-Fondital 0.55
68 Giosuè Bonomi - Barloworld
69 JuanFco. Mouron - Karpin-Galicia
70 Gaizka Lasa - Karpin-Galicia
71 Thomas Peterson - Team Slipstream 0.56
72 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista 0.57
73 Claudio Faria - LA MSS 0.58
74 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 0.59
75 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule 1.00
76 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista 1.01
77 Jose Rodrigues - Vitoria-ASC 1.04
78 Hugo Vitor - Riberalves-Boavista 1.10
79 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 1.11
80 Andre Cardoso - Fercase/Rota Dos Moveis
81 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 1.13
82 Angel Edo - Vitoria-ASC 1.15
83 Helder Miranda - Benfica 1.26
84 Lucas Euser - Team Slipstream 1.32
85 André Vital - Madeinox-Bric-Loule 1.53
86 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule 2.07
87 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule 2.32
88 Diego Caccia - Barloworld
89 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 7.05
90 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 7.44
91 Joaquim Andrade - Fercase/Rota Dos Moveis 9.11
92 Rafael Serrano - Saunier Duval-Prodir 9.16
93 Javier Benitez - Benfica
94 Filipe Cardoso - Liberty Seguros 9.19
95 Jan Hruska - Relax-GAM 9.21
96 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias 9.22
97 Luciano Pagliarini - Saunier Duval-Prodir 9.23
98 Julian Atehortua - Ceramica Flaminia 9.28
99 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loule 9.29
100 Hubert Krys - Ceramica Flaminia 9.34
101 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
102 Jorge Perez - Relax-GAM 9.36
103 Joaquin Sobrino - Relax-GAM
104 Rui Lavarinhas - Benfica 9.42
105 Gustavo Rodriguez - Fercase/Rota Dos Moveis 9.52
106 Hélder Magalhães - Riberalves-Boavista
107 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loule 9.54
108 Jesus DelNero - Saunier Duval-Prodir 10.01
109 Jorge Garcia - Relax-GAM 10.03
110 LuisFelipe Laverde - Ceramica Panaria-Navigare 10.04
111 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista
112 Gilberto Sampaio - Vitoria-ASC 10.07
113 Rui Sa - Barbot-Halcon 10.11
114 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital 10.16
115 Pedro Hermida - Madeinox-Bric-Loule
116 Denis Kudashev - Relax-GAM 10.17
117 Alberto Fernandez - Saunier Duval-Prodir
118 Rui Pinto - Barbot-Halcon 10.20
119 JoseA. Garrido - LA MSS 10.21
120 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 10.26
121 Marco Cunha - Madeinox-Bric-Loule 10.40
122 JoseRafael Martinez - Relax-GAM 10.43
123 Pedro Costa - Vitoria-ASC 10.57
124 Alexander Oliveira - Barbot-Halcon 11.33
125 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare 11.45
126 Ezequiel Mosquera - Karpin-Galicia 12.07
127 Mauro Santambrogio - Lampre-Fondital 12.08
128 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia 12.48
129 Afonso Azevedo - LA MSS 13.07
130 Micael Isidoro - Vitoria-ASC 13.13
131 David Livramento - Duja-Tavira 14.02
132 William Frischkorn - Team Slipstream 14.23
133 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 14.33
134 David Loosli - Lampre-Fondital 15.16
135 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 15.26
136 Jason Donald - Team Slipstream 15.27
137 Angel Vazquez - LA MSS 15.34
138 Michael Lange - Team Slipstream 15.49
139 Daniel Petrov - Duja-Tavira 16.28
140 Antonio Jesus - Liberty Seguros 16.35
141 Blake Caldwell - Team Slipstream 16.41
142 MarcosA. Serrano - Karpin-Galicia 16.42
143 Bruno Barbosa - Fercase/Rota Dos Moveis 16.43
144 Pedro Barnabe - Fercase/Rota Dos Moveis 16.47
145 José Sousa - Vitoria-ASC 16.55
146 Paolo Fornaciari - Lampre-Fondital 17.07
147 Marcio Correia - Fercase/Rota Dos Moveis 20.10
148 JamesLewis Perry - Barloworld 20.16
149 Matteo Bono - Lampre-Fondital 20.22
150 Luis Bartolomeu - Duja-Tavira 20.28
151 JoseM. Cuesta - Fercase/Rota Dos Moveis 22.42
152 Daniele Colli - Ceramica Panaria-Navigare 23.48
153 Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare 24.11
154 Luis Silva - Duja-Tavira 26.13
155 Enrique Salgueiro - Karpin-Galicia 26.15
156 Raul Alarcon - Saunier Duval-Prodir 26.37

Pointklassementet
1 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 45 pts
2 Fco.Jose Torres - Barbot-Halcon 27
3 Martin Garrido - Duja-Tavira 26
4 Fabrizio Guidi - Barloworld 26
5 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 16
6 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loule 16
7 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 15
8 Marco Bandiera - Lampre-Fondital 13
9 Candido Barbosa - Liberty Seguros 11
10 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 10
11 Xavier Tondo - LA MSS 8
12 Giosuè Bonomi - Barloworld 8
13 Javier Benitez - Benfica 8
14 AlejandroM. Marques - Madeinox-Bric-Loule 6
15 Hector Guerra - Liberty Seguros 6
16 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 4
17 Tiago Machado - Riberalves-Boavista 4
18 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 4
19 Bruno Neves - LA MSS 4
20 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule 3
21 JoseM. Cuesta - Fercase/Rota Dos Moveis 3
22 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista 2
23 Claudio Faria - LA MSS 2
24 Joaquin Sobrino - Relax-GAM 2
25 JoséA. Pecharroman - Benfica 1

Bjergkonkurrencen
1 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 8 pts
2 Celestino Pinho - Barbot-Halcon 8
3 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 5
4 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loule 4
5 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 3
6 Claudio Faria - LA MSS 2
7 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 2

Holdkonkurrencen
1 LA-MSS 27.18.34
2 Duja-Tavira
3 Ceramica Panaria-Navigare 0.02
4 Riberalves-Boavista 0.08
5 Liberty Seguros 0.10
6 Benfica
7 Fuerteventura-Canarias 0.12
8 Relax-Gam 0.17
9 Karpin Galicia 0.20
10 Fercase/Rota dos Móveis 0.29
11 Barloworld 0.31
12 Team Slipstream p/b Chipotle
13 Barbot-Halcon 0.35
14 Saunier Duval-Prodir 0.44
15 Lampre-Fondital 0.45
16 Madeinox-Bric-Loulé 0.53
17 Vitória-ASC
18 Ceramica Flaminia 9.55

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE