Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Etapesejr til Erik Zabel i Vueltaen

Etapesejr til Erik Zabel i Vueltaen

29. august 2006 15:140
I dag blev den korteste etape i dette års Vuelta a Espana kørt. Rytterne skulle blot køre 135 km fra Almendralejo til Cáceres.

Etapen bød på flere udbrud. Faktisk kom det første og dagens længste udbrud allerede efter 2 kilometer, da Relax-rytteren Raul Garcia angreb. Han fik også lov til at køre væk af feltet. Stille og roligt øgede Relax-rytter og havde på et tidspunkt godt 6 minutter ned til feltet. Men så skruede Credit Agricole bissen på og forspringet blev hentet lige så langsomt ind igen.

Med 15 kilometer til mål var det slut for Raul Garcia, som måtte se sig hentet. Men Relax-holdet fortsatte deres agressive stil og straks efter Raul Garcia var hentet slog Jorge Garcia kontra, men heller ikke han fik lang snor af feltet. I stedet for slog Markel Irizar (Euskatel) kontra og fik et hul, men også her lukkede feltet hullet.

Etapen endte derfor i en massespurt, hvor Milram-rytteren Erik Zabel var bedst og henviste Thor Hushovd og Jean Patrick Nazon til de sekundære placeringer.

Thor Hushovd forsvarede den samlede føring, men i morgen må han indstille sig på at miste trøjen, da der venter rytterne en kuperet etape med en bjergafslutning op i 1920 meters højde.


Resultat af 4. etape
1 Erik Zabel (Ger) Team Milram 3.24.46
2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
3 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
4 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
5 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
6 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
7 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
8 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
9 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
10 Luca Paolini (Ita) Liquigas
11 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
13 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
14 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
15 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
16 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
17 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
18 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
19 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
20 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
21 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
22 Marco Velo (Ita) Team Milram
23 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
24 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
25 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
26 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
27 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
28 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
29 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
30 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
31 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
32 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
33 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
34 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
35 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
36 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
37 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
38 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
39 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
40 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
41 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
42 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
43 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
44 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
45 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
46 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
48 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
49 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
50 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
51 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
52 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
53 Francesco Failli (Ita) Liquigas
54 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
55 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
56 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
57 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
58 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
59 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
60 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
61 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
62 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
63 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
65 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
66 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
67 Denis Menchov (Rus) Rabobank
68 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
69 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
70 Theo Eltink (Ned) Rabobank
71 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
72 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
73 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
74 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
75 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
76 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
77 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
79 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
80 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
82 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
83 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
84 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
85 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
86 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
87 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
88 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
89 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
90 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
91 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
92 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
93 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
94 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
95 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
96 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
97 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
98 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
99 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
100 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
101 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
102 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
103 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
104 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
105 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
106 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
107 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
108 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
109 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
110 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
111 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
112 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
113 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
114 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
115 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
116 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
117 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
118 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
119 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
120 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
121 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
122 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
123 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
124 André Korff (Ger) T-Mobile Team
125 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
126 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
127 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
128 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
129 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
130 David George (RSA) Relax-Gam
131 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
132 Miguel A. Martín Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
133 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
134 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
135 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
136 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
137 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
138 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
139 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
140 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
141 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
142 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
143 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
144 Daniel Becke (Ger) Team Milram
145 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
146 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
147 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
148 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
149 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
150 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
151 Jorge García (Spa) Relax-Gam
152 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
153 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
154 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
155 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
156 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
157 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
158 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
159 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
160 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
161 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
162 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
163 William Walker (Aus) Rabobank
164 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
165 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
166 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
167 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
168 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
169 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
170 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
171 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
172 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
173 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
174 Freddy Bichot (Fra) Française des Jeux
175 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
176 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
177 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
178 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
179 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
180 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
181 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 0.54
182 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.15


Samlet stilling efter 4. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 7.51.34
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram 0.07
3 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 0.14
4 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 0.19
5 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
6 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
7 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
8 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
9 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
10 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
11 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC

12 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.20
13 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 0.23
14 Luca Paolini (Ita) Liquigas 0.24
15 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.26
16 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
17 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
18 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
20 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
21 Marco Velo (Ita) Team Milram 0.27
22 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
23 Daniel Becke (Ger) Team Milram
24 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 0.28
25 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
30 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
31 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.29
34 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 0.30
35 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
36 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
37 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
38 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
39 André Korff (Ger) T-Mobile Team
40 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
41 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
42 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
43 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 0.31
44 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
45 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
46 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
47 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
48 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
49 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
50 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
51 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
52 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.32
53 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
54 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
55 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
56 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
57 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
58 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
59 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
60 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
61 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
62 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
63 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
64 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
65 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
66 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
67 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 0.34
68 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
69 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
70 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
71 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
72 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
73 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
74 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
75 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
76 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.35
77 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.37
78 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
79 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
81 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
82 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 Denis Menchov (Rus) Rabobank
85 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
86 Theo Eltink (Ned) Rabobank
87 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
88 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
89 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
90 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 William Walker (Aus) Rabobank
92 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
93 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 0.38
94 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
95 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
96 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
97 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
98 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
99 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
100 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 0.40
101 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
102 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
103 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
104 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
105 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.41
106 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
107 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
108 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 0.43
109 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
110 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
111 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
112 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
113 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
114 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
115 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto 0.44
116 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
117 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
118 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
119 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 0.45
120 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 0.46
121 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
122 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
123 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
124 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
125 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
126 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
127 Miguel A. Martín Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
128 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
129 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
130 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
131 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
132 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
133 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
134 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
135 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
136 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 0.47
137 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
138 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
139 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
140 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
141 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
142 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 0.48
143 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
144 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 0.49
145 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
146 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
147 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
148 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
149 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
150 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 0.52
151 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
152 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 0.53
153 Freddy Bichot (Fra) Française des Jeux 0.55
154 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 0.56
155 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
156 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
157 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
158 Jorge García (Spa) Relax-Gam
159 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
160 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 0.57
161 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 0.59
162 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.00
163 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
164 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.13
165 David George (RSA) Relax-Gam 1.27
166 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 1.39
167 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.41
168 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.42
169 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.43
170 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2.11
171 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.18
172 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 2.19
173 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 2.29
174 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.54
175 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 3.09
176 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3.34
177 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 4.03
178 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 4.14
179 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 4.16
180 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 5.11
181 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7.23


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 44 pts
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 33
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram 31
4 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 23
5 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 22
6 Luca Paolini (Ita) Liquigas 22
7 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto 21
8 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 18
9 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 17
10 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 14
11 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 13
12 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 12
13 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 9
14 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
15 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 6
16 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 5
17 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
18 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
19 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
20 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2
21 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18 pts
2 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
3 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
4 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
5 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
6 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
7 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
8 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
9 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen efter 4. etape
1 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 28 pts
2 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 98
3 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 140
4 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 194


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Team CSC 23.20.27
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 0.07
3 Team Milram 0.08
4 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.09
5 T- Mobile Team 0.11
6 Astana 0.12
7 Saunier Duval - Prodir 0.13
8 Liquigas
9 Credit Agricole
10 Quick Step - Innergetic 0.15
11 Euskaltel - Euskadi 0.18
12 Rabobank
13 Gerolsteiner 0.19
14 Lampre - Fondital 0.21
15 Bouygues Telecom 0.24
16 Davitamon - Lotto 0.25
17 Ag2r Prevoyance 0.27
18 Phonak Hearing Systems
19 Française des Jeux 0.28
20 Cofidis, le Credit Par Telephone 0.30
21 Relax - GAM 0.37
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 23/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Settimana Internazionale ...(2.1) 25/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger